pan_kg  Dołączył: 08 Lis 2008
Pierścienie + szkiełko 50 mm to na jaką odległość od obiektywu da się zbliżyć do niezbyt płochliwego robaczka.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
jakieś 4-5 cm od przedniej soczewki jeśli dobrze pamiętam ;-)
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Możecie wkleić jakieś zdjęcie poglądowe wykonane takim zestawem? Jak duże odwzorowanie będzie? Ewentualnie jeszcze takie rozwiązanie pierścienie+50mm+raynox - pytanie czy to jest do opanowania w operowaniu głębią ostrości.
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Na szybko 50mm + 50mm pierścieni.
Czubek wkładu długopisu. Pełen kadr.

 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
Przemas napisał/a:
Jak duże odwzorowanie będzie?
z fizycznego punktu widzenia to powinni być wtedy 1:1 ;-) ale jeśli się mylę, to niech mnie mądrzejszy poprawi...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Przemas napisał/a:
Jak duże odwzorowanie będzie?


Według wzoru: Skala odwzorowania = odsunięcie obiektywu w mm / ogniskową obiektywu w mm
Czyli 50mm pierścieni / 50mm ogniskowej = skala 1:1

Komplety zazwyczaj mają łącznie 65-68mm i wtedy dla kompletu 65mm mamy:
65/50=1,3:1

Dystans od soczewki zależy od konstrukcji optycznej obiektywu, dla Pentaxowych 50 na komplecie 68mm wychodzi jakieś 6,5 cm od przedniej soczewki.
 

Przemas  Dołączył: 11 Gru 2006
Bagnet odgięty - pomogło przymyka przysłonę jak trzeba :) Dzięki za pomoc :) :-B :-B
 

pan_kg  Dołączył: 08 Lis 2008
Oj ogromne to zbliżenie z pierscieni + 50 mm - chyba ciężko tym o większą głębie ostrości?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
pan_kg, ogromne zbliżenie to jest kiedy podepniesz odwrotnie 28 mm na takim komplecie pierścieni pośrednich :-D

Niestety fizyki (optyka) się nie oszuka i głębia ostrości w makro zawsze była problemem - trzeba o nią walczyć mocno przymykając przysłonę...

[ Dodano: 2012-05-18, 23:39 ]
jak chcesz dobre makro to (patrząc w Twoją stopkę) podepnij sobie Jupitera 135/3.5 do pierścieni - muchom w oczy zaglądać nie będziesz, ale odwzorowanie bardzo przyjemne + bezpieczny dystans zachowasz, a w gratisie ładny bokeh :-D
 

pan_kg  Dołączył: 08 Lis 2008
arQ napisał/a:
jak chcesz dobre makro to (patrząc w Twoją stopkę) podepnij sobie Jupitera 135/3.5 do pierścieni - muchom w oczy zaglądać nie będziesz, ale odwzorowanie bardzo przyjemne + bezpieczny dystans zachowasz, a w gratisie ładny bokeh :-D


Idąc tym tropem to do Jupitera wystarczą mi najtańsze pierścienie, bo na obiektywie ustawie przesłonę a zielony guziczek zrobi pomiar?
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
pan_kg napisał/a:

Idąc tym tropem to do Jupitera wystarczą mi najtańsze pierścienie, bo na obiektywie ustawie przesłonę a zielony guziczek zrobi pomiar?


Na mieszkach bez popychaczy robiono przez tyle lat i dawali radę to i czemu Ty miałbyś nie dać rady na prostych pierścieniach?
Popychacz ułatwia sprawę, bo można robić teoretycznie bez statywu, ale do makro najlepszy poranek gdy owady jeszcze nieruchliwe, przy głębiach rzędu jednego milimetra to i wiatr przeszkadza.

Zielony przycisk to tyle o ile, przez pierścienie i na przymkniętym szkle i tak pomiar lekko a czasem mocniej głupieje. Porobisz kilka zdjęć i załapiesz i korektę i praktycznie stałe ustawienia, szczególnie jeśli będziesz używał lampy do doświetlenia to zielony guzik całkiem można zarzucić.

Ps: Od czasu jak zacząłem używać kompletu ze stykami to pozbyłem się już innych nadliczbowych pierścieni, ale o ile mnie pamięć nie myli to jeszcze jeden komplet oryginalnych Pentaxowych gdzieś powinien być, ale za diabła nie pamiętam czy miały popychacz czy nie, we wtorek będę na starych śmieciach to spojrzę jak chcesz.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
pierścienie z popychaczem są wygodne (a ze stykami to już w ogóle), ale ja zawsze bałem się o żywotność takiego rozwiązania - na komplecie 3 szt. popychacz w body musi przenosić dużo większe opory przy domykaniu (długość lancy); opinie już słyszałem różne :

a) nie ma problemu to nic nie wpływa na usterki, PP da radę
b) oczywiście, że bardziej obciążony PP w body szybciej się popsuje

i mam 2 komplety klasycznych "rur" z oszlifowaną dupką ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach