krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
siwex13 napisał/a:
.....
W takim razie może w końcu założę sobie jakieś konto w jakimś serwisie - co polecacie? ;-)
......

Dzisiaj też zadałem to pytanie i proszę:
http://pentax.org.pl/view...d242d12#1170397
Sporo różnych opcji do wyboru :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
siwex13 napisał/a:
sprawdzałem możliwość wrzucania zdjęć w regulaminie i tam jest napisane, że jest opcja dot. wrzucania zdjęć bezpośrednio (że pod okienkiem do pisania postów powinno być pole "dodaj załącznik")

Ja widzę w punkcie 5 regulaminu (aktualny jest zawsze w poście otwierającym wątek):
Cytat
Do wiadomości możesz wstawić zdjęcie/obrazek podlinkowany z serwisu zewnętrznego (nie może być animowany!), jeśli nie jesteś jego autorem podaj źródło i/lub autora.
 
siwex13  Dołączył: 29 Sty 2015
Ok, ja patrzyłem na FAQ i REGULAMIN na górze po lewej i tam jest sekcja (ostatnia) o dodawaniu załączników:) Dobrze by było tam też zaktualizować:)
 
Vigerus  Dołączył: 29 Kwi 2011
Tanio to tylko Industar
Pozwólcie że odkopię...

Makro to droga zabawa, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na taniutkiego i ostrego Industara 61. Zapraszam do galerii: https://500px.com/janiktg i zobacz co to cudeńko potrafi. Sprzęt dla świadomych, warto znaleźć sztukę w idealnym stanie. Mój ma adapter M39-PK. Industar 61 55 2.8 l/d zaskoczy cię nie raz :>
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
Konwertery RAYNOX, szukaj używanych, zawsze to będzie nieco taniej. Tutaj moje starusieńkie zdjęcie robione z MSN-202 http://www.digart.pl/zoom/3937577/Wolnosc.html, jeszcze kompaktem Pentax OPTIO-MX4. Generalnie wszystkie zdjęcia makro robię z konwerterami. Pentax Optio już w archiwum, nie używam.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Mam pokuszenie na podobny do tego eksperyment z którymś z tanich zoomów pentaksa (najtańszy jest ten z takim samym zakresem)- http://www.verybiglobo.co...ee-screws-away/
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Do mnie wczoraj dotarł Pentax-M 50/4 macro i jestem zaskoczony ostrością. Czas był tylko na pobieżne próby, ale stwierdzam, że dobrze zainwestowałem pieniądze.
 
Vigerus  Dołączył: 29 Kwi 2011
Ja się sprawuje?
Wrzuć jakies zdjęcia... Ciekawe jak wygladałoby porównanie do P-A50 1.4 jako portretówka...
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
„Makro po taniości” można też spróbować mając nawet tanie tele 50-200, 70-200/4-5.6 czy podobne i np. tanią manualną 50kę, czyli szkła które często ma w swoim arsenale typowy amator. Trzeba tylko nabyć pierścień odwrotnego mocowania o odpowiedniej średnicy gwintów na obu końcach, tak żeby pasowało to do gwintów na filtry w obu obiektywach. Tele mocujemy w korpusie, do niego 50kę mordka do mordki przy pomocy pierścienia i włala. Zmieniając ogniskową regulujemy powiększenie, przy kombinacji 200mm/50mm mamy teoretycznie skalę aż 4:1. Żeby nie było tak słodko, to oczywiście przy tych skalach odwzorowania korzystanie z zestawu bywa nader kłopotliwe ;-)

Zrobiłem kiedyś taki eksperyment z fotografowaniem detali banknotu zestawem F 70-200 + odwrócony M 50, mogę poszukać zdjęć jeśli to kogoś interesuje. Banknot miał tę zaletę, że nie uciekał i jest płaski, robaczków i podobnych nie próbowałem...
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
modrzew napisał/a:
robaczków i podobnych nie próbowałem...

Z wspomnianymi robaczkami i podobnymi będzie zdecydowanie dużo trudniej. Na początek z makro polecam raczej skalę 1:4 a nie 4:1. Poza tym zupełnie nie rozumiem parcia na wielkie skale które jakby nie było wymagają już sporego doświadczenia. :roll:
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Toteż napisałem, że to kłopotliwe :-> Można też nie wychodzić poza 1:1 podobnym zestawem. Po prostu takie szkła często ludzie mają, więc wystarczy pierścień za grosze żeby móc się trochę pozbawić.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Na początek zabawy z makrowaniem wręcz odradzam odwrotne mocowanie. Przeważnie ma to taki skutek, że bardzo szybko zniechęca do tego typu fotografii. ;-)
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
ADestroyer napisał/a:
Na początek z makro polecam raczej skalę 1:4 a nie 4:1

Też zbytnio tego nie pojmuje.
Matryca APSC w każdym systemie oscyluje poniżej rozmiaru 24 na16 mm. Przy skali 1:1 to nawet komar jest za duży by się zmieścił w kadrze, byle motylek czy ważka to i nawet 1:4 jest już za wiele.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Coś duże masz u siebie te komary, nie zazdroszczę :mrgreen:
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Eee tam, na mojej Szkieletczyźnie komary takie, że we trzech to i wróbla porywają... :mrgreen:

Też nie widzę potrzeby wielkich skal przy "entomologii" [nie wiem dlaczego makro głównie z tym się kojarzy :roll: ], chyba że kogoś interesuje budowa oka ważki albo coś takiego. Natomiast przy roślinach [mszaki, porosty itp] czy np. strukturze minerałów, 1:1 to zbyt dużo nie jest.
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
greentrek napisał/a:
"entomologii" [nie wiem dlaczego makro głównie z tym się kojarzy :roll: ],

Coś w tym jest, może dlatego że to dość "widowiskowa" dziedzina ;-) Mnie za to często ciekawiła np. faktura zwykłych codziennie używanych przedmiotów w powiększeniu, albo jakieś drobne detale które trudno dostrzec nieuzbrojonym okiem...

A propos tych odwróconych szkieł naszło mnie dziś na eksperyment. Setka makro + odwrotnie zamocowana manualna 50ka i na szybko zaimprowizowane stanowisko w postaci biurka, dwóch lampek i statywu, ostrzenie ręczne i wyzwalanie pilotem:


Oczywiście całość bardzo wrażliwa na drgania, GO prawie nie istnieje, chcąc robić coś takiego na poważniej to przydałoby się mieć sanki nastawcze i bawić się w stacking.

Po kliku większe, kto wie co to?
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
modrzew, EPROM ? Fajnie to wygląda :-) .
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Re: Ja się sprawuje?
Vigerus napisał/a:
Wrzuć jakies zdjęcia... Ciekawe jak wygladałoby porównanie do P-A50 1.4 jako portretówka...

Dzisiaj bawiłem się w portrety (po kilku piwkach) więc jutro coś wrzucę jak obrobie. Wstępnie na f/4 wygląda dobrze, wyżej jest za ostro. Skala 1:2 niby nie rzuca na kolana, ale z pierścieniami już gniecie. Szkoda że nie ma styków :/
I przede wszystkim szkoda że nie miałem go przed obecną edycją oczka.
 

Dembol  Dołączył: 26 Mar 2009
ADestroyer napisał/a:
Z wspomnianymi robaczkami i podobnymi będzie zdecydowanie dużo trudniej.

Trudniej, ale przy takich skalach robaczki wciągają i warto się pomęczyć ;-)

Tokina SD 70-210 + Helios 44M-4 na odwrocie
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Oczywiście, że wciągają, ja jestem jednak za cienki i zbyt leniwy na wielkie skale. :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach