aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
LDevil, Nie wiem ile pobierają małe TV CRT, ale w przypadku 32" to LCD brał nieco więcej. Produkuje ktoś jeszcze TV CRT tak swoją drogą? Dosyć dawno nie chodziłem po sklepach... ale z tego co wiem, to wielu producentów dało sobie już spokój z tą średniowieczną technologią. Szkoda, że sygnał TV nie nadąża u nas za sprzętem.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
aflinta napisał/a:
można przybliżyć jej maksymalną moc dosyć prosto:


Tylko co nam da moc maksymalna? Moc rzeczywista jest zmienna w czasie. Pytanie było o zużycie, więc może tak: jedno ogniwo ma pojemność 2000mAh czyli 2Ah dla uproszczenia.
Władować w puste ogniwo trzeba do 50% ponad pojemność więc 3Ah.
Napięcie znamionowe to 1,2V.
Szukamy zużycia energii i jej kosztów czyli kWh, bo to jest na rachunku za prąd.
kWh - kilowatogodzina - jednostka energii
k - 1000
W-wat - jednostka mocy
h - godzina - jednostka czasu
Nie mamy do obliczeń wata, ale wiemy (jeśli nie wiemy, to uwierzmy :-> ), że 1W=1V x 1A, czyli jedziemy:
3 [Ah] x 1,2 [V] = 3,6 [Wh]
do tego dorzućmy straty (sprawność) niech będzie 100% i wyjdzie 7,2Wh czyli 0,0072kWh/ogniwo
Przy czterech ogniwach dostajemy 0,028kWh.
Wyszło malutko, myślę, że zasilacze TV i innych takich ze względu na zdecydowanie większe moce urządzeń, które muszą uciągnąć, w czuwaniu też biorą więcej.
Aha: podczas rozładowania ogniw ładowarka bierze mniej, bo praktycznie tylko czuwa nad przebiegiem procesu, a energia z akku jest rozpraszana w postaci ciepła, czyli....ogrzewasz sobie dom akumulatorkami. :-P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
To ile pobiera TV zależy nie tylko od rozmiaru, ale i od "technologii": telewizory 100Hz pobieraja znacznie więcej, niż 50Hz, tak samo jesli są jakieś układu cyfrowe w środku. Przykładowo 29" Philipsa, najprosztszy model pobiera 74W, najlepszy 110W. Co ciekawe dla 32" pobór mocy jest taki sam. 8-)
I warto pamiętać, że CRT pobiera duzo prądu kiedy wyświetla biły obraz z maksymalną jasnością, a znacznie mniej kiedy czarny. Te moce powyżej to jest pobór maksymalny. Panele LCD nie są takie dobre w te klocki. :-P
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
JuiCe, przy ogniwach 2700mAh wyjdzie 0,00972kWh na ogniwo, czyli 0,02888kWh na komplet. Chciałeś porównanie do żarówki 100W: w ciągu godziny zużywa 0,1kWh, w ciągu 10 godzin oczywiście 1kWh. Żarówka tzw. energooszczędna 20W zużywa 5 razy mniej. Przynajmniej teoretycznie ;-)
O to chodziło w wątku? 8-)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
aflinta napisał/a:
LDevil, Nie wiem ile pobierają małe TV CRT
14" Philips, pobór maks. 38W. 8-)
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Gwiazdor napisał/a:
100Hz pobieraja znacznie więcej, niż 50Hz

To prawda?? Tu mnie zaskoczyłeś....Rozumiem, że chodzi o CRT?

Ale szczerze mówiąc czepiałem się zużycia energii podczas czuwania różnych urządzeń, nie podczas "normalnej" pracy.
Chcecie się przekonać bardzo szybko, które urządzenia czuwając żrą prąd, a więc zasoby Waszych portfeli, a więc coś, za co można by sobie jakieś szkiełko w drodze kupna nabyć? To po dłuższym czuwaniu obadajcie je organoleptycznie: ciepłe - żrą (jeśli w miarę często używane, można zostawić); gorące - żrą jak wściekłe (lepiej wyłączać); zimne - dobry nowoczesny zasilacz impulsowy o dobrej sprawności (odetchnąć z ulgą).
I to wszystko bez żadnego miernika :-P
 

JuiCe  Dołączył: 07 Sie 2007
Kiwak napisał/a:
(..) czyli....ogrzewasz sobie dom akumulatorkami. :-P


No myślę, że to można na plus zaliczyć - może i mało wydajna metoda ale w połączeniu z chodzącym 24/7 komputerem daje to wystarczająca dużo ciepła - ogrzewanie w pokoju mam skręcone na '"0" :D

Tak na serio to tak, dzięki - w pełni odpowiedziałeś na moje pytanie.

Zaskoczyłeś mnie też z tymi dużymi LCD - tzn. jeżeli już to kupowałbym raczej jakieś 22"-24" ale i tak warto pamiętać na przyszłość o prądożerności 32" LCD. Info ze 100 Hz też ciekawe.

Co do nowych CRT - w sklepach ich nie widać ale jakieś 6 miesięcy temu czytałem wiadomość o powrocie, któregoś z dużych producentów (Sony? Philips?) do produkcji highendowych TV CRT - na ile to się sprawdziło to nie wiem - ponieważ w zeszłym tygodniu o ile pamiętam padł ostatni bastion TV projekcyjnych czyli wszystkie "stare-ale jare" technologie odchodzą.

Ktoś proponował czekanie na OLED. IMHO nie powinno się czekać - do momentu kiedy stanieją na tyle bym sobie mógł na nie pozwolić będę nosił już okulary słoiki - za dużo czasu spędzam przed monitorem by czekać "na lepsze" - tu trzeba działać teraz.

Na razie OLED to do wyświetlaczy w MP3/MP4 - wiem, że jest już jakiś TV OLED na rynku japońskim (14"???) i oczywiście cenę ma taką jak nagrywarki CD x2 przy ich wejściu na rynek lata temu :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kiwak napisał/a:
Gwiazdor napisał/a:
100Hz pobieraja znacznie więcej, niż 50Hz

To prawda?? Tu mnie zaskoczyłeś....Rozumiem, że chodzi o CRT?
Tak, mowa o CRT.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Kiwak mnie ubiegł w sprawie akumulatorków.
fakt, wystarczy tylko mieć pojemność w Ah i napięcie ogniwa. Do tego musimy uwzględnić sprawność akumulatora.

Ale jeszcze czegoś zabrakło - sprawność ładowarki.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
hamster, jest sprawność akumulatora - do pojemności nominalnej dorzucam 50% (różne źródła podają od 40 do 60% dla różnych akku) i jest sprawność ładowarki - dowaliłem jej 100% na straty, bo ktoś już ocenił sprawność na 50%. Jest to oczywiście duże przybliżenie, ale co tam? Jakie to może mieć tu znaczenie? :-)
Pozdrawiam
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Tak na podsumowanie, podpiąłem swoją ładowarkę i komplet 4 akumulatorków GP2700 poprzez miernik do gniazdka. Pierwsza ciekawa rzecz... mam 241 - 243V w gniazdku, no ale w sumie mieści się w normie :)
Druga to to, ze podczas pracy ładowarka nie pobierała więcej jak 5W. Trzecia pod koniec procesu ładowania pobierana moc oscylowała pomiędzy 1W a 5W stopniowo spadała ta najwyższa wartość. Po czwarte naładowane w pełni akumulatorki na liczniku pokazały 0,00 kWh - znaczy tylko dwa miejsca po przecinku mam, ale za mało by pokazać zużycie :) Na koniec mała informacja - wyłączony TV lub panel LCD komputera (w stanie czuwania) pobiera 2,5W - 5W - znaczy ładowarki nie są takie złe :)
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
aflinta, jaki masz miernik? Zastanawiam się, czy nie kupić sobie takiego jak sprzedaje Conrad: Energy Check albo Energy Monitor.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Urządzenia o podobnej funkcjonalnosci w dużo niższej cenie można znaleźć na allego. Pytanie o jakość i rzetelność wskazań... (miernik energii/miernik kosztów energii)
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Gwiazdor, jakiś chiński, Prodigit 2000MU, dostałem od AMD by mierzyć różnicę w poborze prądu serwerów :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach