MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Wygląda na to że różnica największa jest w AF a i to nie zawsze się ją zobaczy- jeśli to po ciemku.
Matryca w IIs jest świetna ale kolorowa mora niestety się zdarzyć może. A usunąć jej programem chyba się nie da.
 

bilko  Dołączył: 27 Paź 2009
Cytat
skąd się np. aberacja na tych samplach zK-5 wzięła

jak na moje to coś im AF nie ucelował gdzie trzeba

Cytat
niwelowania efektu mory

ciekawe czy proces ten powoduje spadek jakości (rozdzielczości) obrazu :evilsmile:
 

jaczes  Dołączył: 19 Lut 2008
bilko napisał/a:

Cytat
niwelowania efektu mory

ciekawe czy proces ten powoduje spadek jakości (rozdzielczości) obrazu :evilsmile:


oczywiście...
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
espresso napisał/a:
Zapewne w mniejszym stopniu niż filtr AA

niesądzę..... jeżeli programowo dałoby się usunąć morę lepiej niz AA to po co stosować AA ?
programy do usuwania mory mogą działac ta jak programy do usuwania CA, czyli raz znajdą, raz nie znajdą a raz znajda tam gdzie jej nie ma .
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
espresso napisał/a:
Nikon do modelu D800E, czyli z wykastrowanym filtrem AA udostępnia oprogramowanie do niwelowania efektu mory
D800E ma ponoć dwa filtry AA (jeden niweluje efekty drugiego), więc ciężko go nazwać wykastrowanym. ;-)
b-bar01 napisał/a:
niesądzę..... jeżeli programowo dałoby się usunąć morę lepiej niz AA to po co stosować AA ?
programy do usuwania mory mogą działac ta jak programy do usuwania CA, czyli raz znajdą, raz nie znajdą a raz znajda tam gdzie jej nie ma .
W LR4 działa to bezproblemowo i banalnie łatwo się morę usuwa. Na żadnym samplu z K-5IIs usunięcie mory nie sprawiło mi problemu. Rozdzielczość jest wyraźnie lepsza, a do tego mniej widoczne szumy w wyższych czułościach, bo można zejść z pre-sharpeningiem praktycznie do zera.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
BTW,
jorge.martinez napisał/a:
No właśnie. Są narzekania, że przy APS-C rezygnacja z filtra AA nie ma sensu. Gdzie leży prawda?
Takie kretyńskie tezy lansuje RH. Im bardziej upakowana matryca, tym filtr AA może być słabszy, bo po pierwsze, szkło staje się wąskim gradłem układu i działa jak filtr AA, a po drugie, dyfrakcja zaczyna ograniczać rozdzielczość od niższej przysłony.

[ Dodano: 2012-11-14, 02:45 ]
espresso, spróbuj sam - RAW-y z morą są dostępne np. na DPreview. Działa to znakomicie i praktycznie nie widać śladów ingerencji.

[ Dodano: 2012-11-14, 02:52 ]
Próbka w widoku 4:1

 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
espresso, dla mnie ten system zawsze miał sens i nigdy nie tęskniłem za FF. Ba, zawsze piszę, że wolę, żeby dali sobie spokój z trwonieniem środków na FF i skupili się na porządnych APS-C... :-)
Wersja bez filtra AA bardzo mnie ucieszyła, mam nadzieję, że ten trend będzie kontynuowany i w przyszłości zaawansowane korpusy będą wychodzić właśnie w dwóch opcjach.

A co do K-5II/IIs, to bardzo jestem ciekawy tego AF w słabym świetle - jeśli chodzi tak jak piszą, to jest wielce prawdopodobne, że skusze się na wymianę K-5 na K-5IIs, bo w warunkach w jakich ostatnio fotografuję, to duża zaleta... Albo może zostawie sobie starą K-5 jako backup, a pozbędę się w końcu K10D... :-)

[ Dodano: 2012-11-14, 03:05 ]
espresso napisał/a:
Spotkałeś gdzieś JPG prosto z puszki? Jak sobie radzi ze "zmorą"?
Spotkałem - nie radzi sobie, bo nie może. Mora to lokalny artefakt i wymaga lokalnej interwencji.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
jaczes napisał/a:
filmik z 26 paź. a nie ma żadnych kolejnych filmów o IIs... :> dziwne.

Znaczna czesc filmiku z 11 XI poswiecona jest Pentaxowi (w nagraniu z 9 XI tez jest kilka slow), w skrocie: masz K-5? Czekaj na nastepna puszke. Zastanawiasz sie nad K-5II/K-5IIs? Bierz K-5IIs! Byc moze zobaczysz more na 0.5% zdjec, wieksza rozdzielczosc zauwazysz na kazdej focie.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
http://www.neocamera.com/...ax/k5iis/review - ciekawy test, porównanie z K-5, dużo sampli; poprawa w ISO i w rozdzielczości. No no no... ładnie.

Sekcja porównania z K-5: http://www.neocamera.com/.../samples/indoor

"The Pentax K-5 IIs follows its predecessor by two years with an almost identical specification which hides two critical changes: The removal of the anti-alias filter and the most sensitive autofocus system yet. Yet, until the K-5 IIs arrived, the K-5 was still the image quality champion among APS-C DSLRs."

 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
cube007 napisał/a:
masz K-5? Czekaj na nastepna puszke
Chyba, że robisz bardzo dużo zdjęć w słabym świetle - dostaniesz poprawiony AF i jeszcze niższe szumy w wysokich czułościach. Nawet tylko odpowiednio dostrajając ustawienia JPG w puszce można uzyskać przewagę jednej działki nad oryginalną K-5:
http://www.neocamera.com/.../samples/indoor

[ Dodano: 2012-11-14, 11:21 ]
MacRayers, ale się zgraliśmy... :-)

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
:-B jaad75,
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
no to czas sprzedac jedna k-5, zakupic k-5 IIs, i porownanie :)
 

korniszon  Dołączył: 02 Mar 2012
A nie taniej wyjdzie wyjąć filtr z K-5? ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
korniszon, nie, bo to wcale nietania operacja, a poza tym, nie dostaniesz nowego AF.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Filtr AA trzeba zastąpić płytką o identycznych właściwościach optycznych (za wyjątkiem usuwania mory).
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
MacRayers napisał/a:
(...) poprawa w ISO (...)

Filtr AA na pewno "zabierał" trochę światła więc wzrośnie natywna czułość a w efekcie będą mniejsze szumy.

plwk napisał/a:
Filtr AA trzeba zastąpić płytką o identycznych właściwościach optycznych (za wyjątkiem usuwania mory).
No nie koniecznie. Ta "płytka" powinna mieć identyczne właściwości mechaniczne w celu ochrony matrycy przed uszkodzeniami mechanicznymi, paprochami itp. A jeśli chodzi o właściwości optyczne to z sampli widać że ma inne nie tylko jeśli chodzi o samo filtrowanie AA. ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
korniszon napisał/a:
A nie taniej wyjdzie wyjąć filtr z K-5?
A myślisz że skąd w aparatach Pentax palce Filipinek? Pchały paluchy i taki tego efekt.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
pociągnę temat filtra - czy filtr AA jest zintegrowany z hot mirrorem czy pokrywa "nierozbieralną" część matrycy? Pytam o jakiekolwiek doświadczenia, nie tylko K-5IIs.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
tomekkarol, nie jest "zintegrowany" - przed matrycą jest po prostu składka kilku filtrów.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
A gdzie w LR szukać usuwania mory? Mi ostatnio trafiła się tak szalona na marynarce podczas jednego ślubu, że zwątpiłem.
Swoją drogą coraz więcej chyba się ingeruje w obraz... Nie do końca mi się to podoba i ma też swoje złe strony. Ostatnio jak fociłem wesele gdzie tańce były na takim drobnym parkiecie to na nogach pojawiły mi się takie placki jakby z mocnego szumu. Co ciekawe tylko na nogach w okolicach parkietu. Też nie bardzo wiedziałem jak to usunąć..

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach