nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Uwaga uwaga. Klątwę rzucam na ten wątek. Od dzisiaj nie będzie dawał mleka ;-)
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Zostanie sam miód ?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
ale z ucha
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
janek_wu napisał/a:
Kfan napisał/a:
A tak ogólnie optyke dla Szajsunga zanim NX powstał projektowali inżyniery z firmy Schneider & Kreuzenag a Szajsung tylko sobie produkuje wiec nie kłócta siem.
A co te inżyniery od Schneider-Kreuznach zaprojektowały do lustrzanek, poza niebieskim paskiem na kopiach pentaksowych obiektywów?


Może nie mieszajmy systemu NX z czasami kiedy aparaty Szajsunga były klonami Pentaxa.
Poza tym czy ktoś Pentaxa zmuszał do mariażu z Szajsungiem?
Ledwo ta nasza firma przędzie i tak się tuła od kąta do kąta od firmy do firmy jak dziecko sierota po różnych rodzinach zastępczych.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Kfan napisał/a:
ta nasza firma

ta nasza marka.

Marka (brand) PENTAX liczy sobie 62 lata.
Firma (corporation) Pentax liczy sobie 12 lat. I dziś nazywa się... HOYA.
Za Wiki:
"The name "Pentax" was originally a registered trademark of the East German VEB Zeiss Ikon (from "Pentaprism" and "Contax") (romeck: in 1952) but, as all Germans patents were annulled with the country's defeat, the name "Pentax" was taken by the Asahi Optical company in 1957."

Asahi Optical Company zmieniła nazwę na Pentax Corporation w 2001 (2002).
Pentax Corporation został rozkawałeczkowany w 2008 i dziś prawo do marki Pentax ma kilka różnych firm. Ricoh ma tylko jeden kawałek dawnej Pentax Corporation: kawałek aparatów fotograficznych, Pentax Imaging System.

A sam bagnet K miał swoją premierę w 1975 roku.
Piszę, bo niektórzy są bardziej przywązani do bagnetu K (BagnetoKianie) niż do marki Pentax (Pentaksianie). :)

Oraz:
Prawo do marki Pentax ma/miał(?) m.in. SEIKO
I taka dziwna firma (dawniej Kay Elektronics, dziś KayPENTAX
i jeszcze coś, ale zapomniałem...

Natomiast HOYA jest de facto po części PENTAX Corporation, którą zakupił, wcielił we własne struktury, a w końcu wydzielił (czyli sprzedał) część korporacji: Pentax Imaging System (czyli aparaty fotograficzne, bagnet K)

 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
romeck napisał/a:
I taka dziwna firma (dawniej Kay Elektronics, dziś KayPENTAX

to nie Kay ma prawo do nazwy Pentax, tylko Hoya jest właścicielem Kay
a że Hoya ma prawo do nazwy Pentax w zastosowaniach medycznych, to sobie wykorzystali
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
opiszon napisał/a:
tylko Hoya jest właścicielem Kay

A, nie wiedziałem, nie znalazłem.

[ Dodano: 2014-03-25, 21:00 ]
opiszon napisał/a:
a że Hoya ma prawo do nazwy Pentax w zastosowaniach medycznych, to sobie wykorzystali

Hm, kupili całą Pentax Corporation, odsprzedali jedną część.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
romeck napisał/a:
Hm, kupili całą Pentax Corporation, odsprzedali jedną część.
czy to się kłóci w jakiś sposób z tym co napisałem :?:

romeck napisał/a:
A, nie wiedziałem, nie znalazłem.
czyli nie sprawdzałeś co jest pod linkiem który wrzuciłeś w poprzednim swoim poście
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
A jak to wszystko się ma do wyboru systemu bezlusterkowego ?
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
wuzet napisał/a:
A jak to wszystko się ma do wyboru systemu bezlusterkowego ?


Ma, bo możesz kupić cały system bezlusterkowy, a potem wydzielić jego część i sprzedać. Sprzedana cześć sytemu bezlustekowego będzie miała prawo do swojej nazwy po sprzedaży. Wuzet - nie uważałeś.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
opiszon napisał/a:
romeck napisał/a:
Hm, kupili całą Pentax Corporation, odsprzedali jedną część.
czy to się kłóci w jakiś sposób z tym co napisałem :?:

romeck napisał/a:
A, nie wiedziałem, nie znalazłem.
czyli nie sprawdzałeś co jest pod linkiem który wrzuciłeś w poprzednim swoim poście

1. Nie. :)
2. Ależ buszowałem sobie po stronie, ale jakoś przeoczyłem....

[ Dodano: 2014-03-26, 00:15 ]
tomek_j napisał/a:
wuzet napisał/a:
A jak to wszystko się ma do wyboru systemu bezlusterkowego ?


Ma, bo możesz kupić cały system bezlusterkowy, a potem wydzielić jego część i sprzedać. Sprzedana cześć sytemu bezlustekowego będzie miała prawo do swojej nazwy po sprzedaży. Wuzet - nie uważałeś.

:)

Czyli: Ricoh ustanawia firmę-córkę "Ricoh Pentax Mirrorless" i odsprzedaje ją np. firmie ZetWu Co.

ZetWu Co. włącza je w swoje struktury porzucając nazwę Ricoh, a zostawiając markę PENTAX .

Z przodu Pentax - z tyłu ZetWu.
:) :) :)

===

Wracając do adremu.

Kupując kilka lat temu NX'a ze względu na jakiś sentyment do Samsunga, którego lutrzankę kupiłem (GX-1s, czyli rebrandowany Pentax *ist DS2; do dziś trzymam w szafie korpus)
świadomie wchodziłem w rodzący się nowy segment: cyfrowych kompaktów z wymienną optyką, którą uważałem za przyszłość. Potem już na K-01 nie postawiłem.
Dziś czekam na następcę K-01, ze względu na bagnet K. Za drogi jest - jak na nie tylko drugi korpus ale i inny system - NX30 Samsunga.

Stoję (za miesiąc, dwa, trzy) przed wyborem kupienia drugiego korpusu. Chciałbym bezlusterkowca.
Stary mój NX sprawdza się w praniu (dziś go używałem, bo potrzebowałem zrobić kilka zdjęć na szybko, a aparat trzymać w kieszeni kurtki).

Może Ricoh (marka) wyda coś na bagnet K? Wtedy zostanę BagnetoKianem :)
GXR ma bagnet M (Leica)
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
romeck napisał/a:

Wracając do adremu.
Potem już na K-01 nie postawiłem.


K-01 to według mnie przykład bardzo udanego aparatu "zabitego" przez całkowity brak promocji i prawie histeryczny odbór kontrowersyjnego "designu". Dla kazdego kto ma szkła Pentaxa to powinien być prawie naturalny wybór. Możliwość wykorzytanie dowolnego obiektywu z bagnetem Pentax, działajace wszystkie akcesoria w tym lampy błyskowe, a przede wszystkim bardzo dobra jakośc zdjęć, to olbrzymie zalety tego aparatu. Można do tego dodać, że AF trafia ze wszsytkimi szkłami "w punkt" , nawet z tymi z którymi w lustrach był z tym spory problem.
Jeszcze nie tak dawno mozna było dostac body w cenie 1200...1500PLN, kto nie kupil niech żałuje.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
K-01 byl za duzy i tragiczny jesli chodzi o ergonomie. Brak wizjera, symboliczny grip nie zachecaly do zakupu. Pomysl zeby zrobic bezlusterkowiec wywalajac z lustrzanki lustro i pryzmat nie wypalil, bo wypalic nie mogl.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Benek napisał/a:
K-01 byl za duzy i tragiczny jesli chodzi o ergonomie. Brak wizjera, symboliczny grip nie zachecaly do zakupu. Pomysl zeby zrobic bezlusterkowiec wywalajac z lustrzanki lustro i pryzmat nie wypalil, bo wypalic nie mogl.


Benku miałeś ten aparat, czy tylko sobie popatrzyłeś w necie i poczytałeś? Ja mam i według mnie egonomia jest taka sama jak nie lepsza od wiekszości bezlusterkowców, które miałem w rękach. Wizjery w bezlustekowcach to ciagle nie jest standard - szczególnie w tych "kieszonkowych".
Większe wymiary to cena za "stary" bagnet.
Ze nie wypaliło Pentaxowi to wiemy, ale dla kogos kto ma szklarnie i ceni sobie jakość to na pewno mogł byc dobry wybór.
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
tomek_j napisał/a:
i prawie histeryczny odbór kontrowersyjnego "designu"


!
Mnie się baaaardzo podoba jego wzornictwo!
Ale tak to jest - dział marketingu/promocji "dał ciała". Mógł to rozegrać inaczej.
Nie kupiłem właśnie z dopiero co zakupionego NX-a, któren do tego, oficjalnie, był prezentem dla syna. Ja go "tylko" pożyczałem.
A potem czekałem na K-02.......

[ Dodano: 2014-03-26, 11:25 ]
Cytat
Jeszcze nie tak dawno mozna było dostac body w cenie 1200...1500PLN, kto nie kupil niech żałuje.


Na ibaju jest tego trochę.
Jeden, z tylko 300-oma pstryknięciami, za 1700 zł (+przesyłka, ja "odbieram" w szkocji).
Same korpusy - poniżej 100zł używane, około 1700zł nowe.

=
A siem zastanowiem jeszcze.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Benek napisał/a:
K-01 byl za duzy i tragiczny jesli chodzi o ergonomie.

Ciekawe spostrzeżenie. Mam raczej małe dłonie, ale zupełnie wygodnie idzie się Paskudą posługiwać. :roll:
 

romeck  Dołączył: 18 Lut 2011
Samsung NX30 vs Pentax K-01
(wiem, że nie fair, ale to nie moja wina, że jeszcze nie ma trzeciej generacji paskudy, K-03;
natomiast przy pierwszej generacji, pentax był górą:
Samsung NX10 vs Pentax K-01 )

No i NX30 wygrywa przy ustawianiu ostrości możliwością wyboru detekcji fazy (niby-jak lustrzanka!)
W K-01 pozostaje miażdżąco lepszy wybór obiektywów i stabilizacja obrazu w korpusie.

Czekam na K-03.
Tylko, czy Ricoh chce tu być. (Może być pod marką Ricoh, byleby bagnet K wstawiono.)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
K01 jak dla mnie był za gruby i brak wizjera dla mnie to kluczowa wada- NEXy NXy mają krótszy rejestr i z obiektywem naleśnik wchodzą w kieszeń.
Gdyby K-01 był cieńszy miał matrycę FX, wizjer, adapter na bagnet K z AF i adaptery do innych systemów nawet manualne to zrobiłby furorę na rynku.
No ale może powstanie K-02...
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Kfan napisał/a:
Gdyby K-01 był cieńszy miał matrycę FX, wizjer, adapter na bagnet K z AF i adaptery do innych systemów nawet manualne to zrobiłby furorę na rynku.

I jeszcze fontanna by się przydała. :roll:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
K-01 zeby zdobyc popularnosc powinien kusic ludzi spoza systemu Pentaksa. A on zostal przyjety z rezerwa nawet przez zagorzalych pentalibow.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach