MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
denvi napisał/a:
Może ze względu na swoja "amatorskość" K-x mocno odszumia też rawy. Dlatego wątpię czy mały da radę w porównaniu rozdzielczości ze starszym bratem ;-) .

Nie wiem jak w rozdzielczości (w ostatnio podanym teście, który informował o różnicy w dynamice były dane o rozdzielczości), ale porównanie jpgów generowanych z RAW-ów bez odszumiania daje pogląd na różnice i wskazuje, czy Kiks robi taki malunek na szkle jaki można widzieć wielokroć w gładkich ale "bezszczegółowych" obrazkach :
K-x ISO6400 :


K7 ISO6400:
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
W wysokim ISO K-X oczywiscie wygra z K-7 (szczególnie, że ISO 6400 w K-7 jest uzyskiwana sztucznie*). Jednakże w zakresie ISO 100-400 (a może nawet 800) może być różnie.

* AFAIK zdjęcia są robione z ISO 3200 z niedoświeteniem 1 EV a potem automatycznie "wyciągane" te 1 EV. Spróbujcie sami - ISO 3200, 1EV względem tego co powinno być normalnie, a potem wywołać (w puszcze oczywiscie) z parametrem + EV. Potem porównajcie z ISO 6400 - wyjdzie podobnie. Na tej samej zasadzie można także osiagnać np ISO 3200 w K10.
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
no ale jeszcze raz spójrzcie do linku http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM i wasze dywagacje w łeb strzelił :-P
Na szumy nie paczcie powyżej iso 3200 :-P

Jak to możliwe że k7 ostrością i szczegółowością jest przed 5dII. Nikt mi tu nie wytłumaczył :evilsmile:


ps. wreszcie znalazłem godnego przeciwnika k7 . Jest to nikon D3x :mrgreen:

[ Dodano: 2009-11-11, 07:42 ]
MacRayers napisał/a:
denvi napisał/a:
Może ze względu na swoja "amatorskość" K-x mocno odszumia też rawy. Dlatego wątpię czy mały da radę w porównaniu rozdzielczości ze starszym bratem ;-) .

Nie wiem jak w rozdzielczości (w ostatnio podanym teście, który informował o różnicy w dynamice były dane o rozdzielczości), ale porównanie jpgów generowanych z RAW-ów bez odszumiania daje pogląd na różnice i wskazuje, czy Kiks robi taki malunek na szkle jaki można widzieć wielokroć w gładkich ale "bezszczegółowych" obrazkach :


I być może w ogólnym rozrachunku nie patrząc na cropy i przybliżenia z kiksa w praktyce jak się zapoda jakieś ostre szkło to ten malunek nie będzie widoczny ale będziemy mieć użyteczne iso. Matryca od Sony jak widać próbuje zatuszować pewne ułomności.
Matryca wsadzona do K7 jak widać jest bezkompromisowa. No cóż szumy wyłażą na zewnątrz przy większym iso nie da się ukryć mówi matryca od K7 :-P
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
MacRayers napisał/a:
K7 to świetna puszka APS-C, której matryca nie odbiega od konkurencyjnych puszek, a mogłaby być lepsza gdyby HOYA dała tą z modelu K-x.


Mam ci policzyć ile razy napisałeś tę kwestię na forum? 30-40 razy? To mi przypomina pierwsze objawy manii natręctw. :-P

P.S. Skąd masz te zdjęcia pisaków? Jeżeli ta fotka z pisakami która wyszła z kiksa jest rzeczywiście JPEG-iem wywołanym z RAW-a, bez żadnej obróbki, to chapeau bas. Naprawdę z takim poziomem szumów wymięka sporo puszek FF. Wygląda to naprawdę kapitalnie, tym bardziej że fotografia - sądząc z histogramu - trochę niedoświetlona, o jakieś 1/3EV (a to dla k-7 zabójcze).

Da się jakoś sprawdzić, że to JPEG z RAW-a bez żadnych kombinacji z odszumianiem w PS? Bo w exifie jako software wychodzi Photoshop. PhotoMe nie potrafi mi w tym problemie pomóc.

P.S. Tutaj zrobiłem małe porównanko. Zdjęcie z k-7 zmniejszyłem o 10% i przerzuciłem przez Noiseware (na ustawieniu stronger luma noise). Jak widać różnica - na korzyść kiksa - i tak jest widoczna. Na moje oko to przewaga jakiegoś 1EV, być może trochę więcej. Może różnica byłaby mniej widoczna, gdyby oba zdjęcia były trochę lepiej naświetlone, ale i tak k-7 pewnie byłaby w tyle.

 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Benek napisał/a:
Da się jakoś sprawdzić, że to JPEG z RAW-a bez żadnych kombinacji z odszumianiem w PS? Bo w exifie jako software wychodzi Photoshop. PhotoMe nie potrafi mi w tym problemie pomóc.

W EXIFie jest :
Exif IFD0

Camera Make PENTAX
Camera Model PENTAX K-x
Picture Orientation normal (1)
Last Modified Date/Time 2009:11:05 12:33:21




Exif Sub IFD

Exposure Time (1 / Shutter Speed) 1/8 second ===> 0.125 second
Lens F-Number / F-Stop 80/10 ===> ƒ/8
ISO Speed Ratings 3200
Original Date/Time 2009:11:05 00:42:24
Flash Flash did not fire, compulsory flash mode
Focal Length 3100/100 mm ===> 31 mm
Image Width 1500 pixels
Image Height 1450 pixels

Link do zdjęć (sprawdź sobie Exifa) :
http://www.pentaxforums.c...490-post83.html
Link do strony z dyskusją :
http://www.pentaxforums.c...n-outing-6.html
 
lux  Dołączył: 04 Gru 2007
no nie nie bawmy się w takie rzeczy. Uznajmy że matryca z k7 i z k-x jest na obecny czas taka jaka jest i z każdym modelem ulega poprawianiu
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
lux napisał/a:
no nie nie bawmy się w takie rzeczy. Uznajmy że matryca z k7 i z k-x jest na obecny czas taka jaka jest i z każdym modelem ulega poprawianiu


Hehehe. Pogoda wybitnie "niefotograficzna" wieć co sie dziwisz, że ludki się nudzą...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
A dzięki MacRayers. Co prawda dalej nie potrafię z danych EXIF-owych wyczaić, czy JPEG był prosto z puszki, czy po konwersji z RAW-a (i czy pod czas niej nie był "macany"), ale skoro facet na pentaxforums pisze, że to przekonwertowane JPEG, to chyba objawem paranoi byłoby mu mu nie wierzyć.
Jeżeli zdjęcia wyglądają tak jak wyglądają czekam teraz na testy kiksa. W kategorii "Szum na ISO 3200 i więcej" pobije chyba większość puszek w cenie do 8 tys. złotych. Szkoda że w innych kategoriach pewnie nie :lol: .

P.S.Jak będzie mi się nudzić to pobawię się tymi pełnorozmiarowymi fotkami z pentaxforum.
 
RiddlerPL  Dołączył: 19 Sty 2008
Benek napisał/a:
A dzięki MacRayers. Co prawda dalej nie potrafię z danych EXIF-owych wyczaić, czy JPEG był prosto z puszki, czy po konwersji z RAW-a (i czy pod czas niej nie był "macany"), ale skoro facet na pentaxforums pisze, że to przekonwertowane JPEG, to chyba objawem paranoi byłoby mu mu nie wierzyć.
Jeżeli zdjęcia wyglądają tak jak wyglądają czekam teraz na testy kiksa. W kategorii "Szum na ISO 3200 i więcej" pobije chyba większość puszek w cenie do 8 tys. złotych. Szkoda że w innych kategoriach pewnie nie :lol: .

P.S.Jak będzie mi się nudzić to pobawię się tymi pełnorozmiarowymi fotkami z pentaxforum.


AFAIK zdjęcia obrabiane (wołane z RAW) Lightroomem nie mają tego faktu w EXIF zapisanego. Czyli można je np w ten sposób plik wyostrzyć lub odszumić (a potem ściemniać, ze takiej jakości jpg robi dana puszka). PS już zostawia ślad.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
rozio napisał/a:
Kiedyś to forum było rzeczowe i naprawdę sympatycznie się tu przesiadywało. Dzisiaj trafiają się na forum typy, które (w innym wątku) np. w odpowiedzi na pytania poczatkującego (który jest "zielony", ma dylemat i chociaż z grzeczności któremu przydałoby się rzeczowo odpowiedzieć) służą radą typu;
Benek napisał/a:
python28
W takim razie kup Nikona. Na pewno nie będziesz nigdy żałował. A w sumie to jest najważniejsze w twoim przypadku.

co pozostawiam z oczywistych względów bez komentarza.
MacRayers dzięki za linki i porównania.

No fakt, Nikon D40 też mi się już przejadł.
Co do linków - załączam raz jeszcze (po porządkach zrobionych przez Kolorowych); pierwszy - RAW-y z K-x (125.6mb) http://www.eng8.nus.edu.s.../Kx_Samples.rar
RAW-y z K7 (150mb)_ http://www.eng8.nus.edu.s.../K7_Samples.rar

Jeżeli ktoś może, niech to jakoś fachowo porówna (deckard, może Ty coś napiszesz w tym temacie ?)
 
noorek  Dołączył: 23 Lis 2009
witam,
Poszukuję małego korpusu i kilku niedużych, jasnych stałek. Nie znalazłem tego ani w nikonie, ani w canonie. Pewną nadzieją okazały się stałki w m4/3, ale tutaj dla odmiany brakuje mi odpowiedniego korpusu.

Poszukuję niedużego korpusu (wielkość od GF1 przez G/GH1 do k-x), z dobrym AF, stabilizacją i dobrym iso800. Niestety panasonic nie oferuje stabilizacji, olympus oferuje beznajdziejny AF, więc pozostaje pentax. Korpus m-x wydaje mi się pod tym względem doskonały. Jedyna rzecz, która mnie martwi to brak podświetlanych pól AF. Migruję z canona i zastanawiam się czy można się do tego przyzwyczaić. W jaki sposób dowiem się, że złapałem ostrość? odezwie się jakiś cichy beep? I skąd będę wiedział który punkt AF się uaktywnił? Czy istnieje możliwość wyłączenia pozostałych punktów i ostrzenia na centralny? ...przyznam że trudno mi sobie wyobrazić pracę ze wszystkimi włączonymi polami AF, przecież to czysta ruletka... Jak to w końcu jest z tym AF w k-x?


Druga sprawa i nawet ważniejsza od korpusu to jasne, małe stałki.
Docelowo szukam 3 szkieł, które będę kupował w miarę odkładania kasy:

standardowa stałka (jasność min. 2.8 - im jaśniej tym lepiej; zakres po przeliczeniu to od 40mm do 60mm - im bliżej standardowego 50mm tym lepiej; pancake, lub coś maaaałego - 4cm).

stałka szeroki kąt (jasność min. 2.8 - im jaśniej tym lepiej; zakres po przeliczeniu to od 24mm do 35mm - im bliżej 24mm tym lepiej; pancake, lub coś maaaałego - 4cm),

stałka makro ( nie będę się rozpisywał, bo zakup tego szkła mam w dalszych planach. Wystarczy, że pentax takie oferuje).


W przypadku standardu mam do wyboru 40/2.8 lub 43/1.9 (spora różnica w jakości, czy tylko światło?),
Mam większy problem z szerokim kątem. Nie bardzo widzę stałkę, która spełnia moje wymagania. Może coś co chociaż w połowie przypasuje do w/w potrzeb. Czy moglibyście coś doradzić?

 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
skoro
noorek napisał/a:
olympus oferuje beznajdziejny AF


to nie wiem czy
noorek napisał/a:
pozostaje pentax


Pentax ma chyba podobnie beznadziejny albo beznadziejniejszy.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
noorek napisał/a:
stałka szeroki kąt (jasność min. 2.8
noorek napisał/a:
pancake, lub coś maaaałego - 4cm
Tak to tylko w Erze.
DA 14mm/2.8. Duże szkło.
DA 14/2.8
Drugi DA 15/4 Limited. Mały ale ciemniejszy.
DA 15/4 Limited
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
DA21 też zasadniczo jest szerokokątny :-P Odpowiada po cropie 31 mm, a noorek, chce od 24 do 35 po przeliczeniu. Zamiast DA40 to może DA35. Bliżej do tych 50 mm po przeliczeniu i makro zarazem jest.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
noorek napisał/a:
standardowa stałka (jasność min. 2.8 - im jaśniej tym lepiej; zakres po przeliczeniu to od 40mm do 60mm

DA 40/2.8 Limited
noorek napisał/a:
stałka szeroki kąt (jasność min. 2.8 - im jaśniej tym lepiej; zakres po przeliczeniu to od 24mm do 35mm

DA 21/3.2 Al Limited
noorek napisał/a:
stałka makro ( nie będę się rozpisywał, bo zakup tego szkła mam w dalszych planach. Wystarczy, że pentax takie oferuje).

DA 35/2,8 Macro Limited
D FA 50/2,8 Macro
D FA 100/2,8 Macro
 
noorek  Dołączył: 23 Lis 2009
wielkie dzięki za info w sprawie stałek.
Czyli na początek DA 40/2.8 + DA 21/3.2
Dlaczego nikt nie poleca 43/1.9 ?

Czy można liczyć na podpowiedź w kwestii obsługi AF bez potwierdzenia na który punkt ostrzy aparat?


@Jacek S
co do 'kulawego AF w olympusie' to chodziło oczywiście o m4/3, a konkretnie o E-P1.
zakładam, że słynne problemy z AF w pentaxsie zostały rozwiązane po wejściu na rynek K7 i k-x.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
noorek napisał/a:
Dlaczego nikt nie poleca 43/1.9 ?

43x1,54=66,22 oprócz tego nie jest taki kompaktowy jak 40 i 21.
 

max shreck  Dołączył: 23 Wrz 2007
Mam pytanie o ustawianie ostrości na LV w K-x i k7. Mam k100 i często używam manualnych stałek i myślę o usprawnieniu ich użycia poprzez LV. Czy działa to podobnie jak np w Panasonicu G1, że przewidziane jest fabrycznie powiększenie w LV, czy też możemy sobie sami je wybrać i zaprogramować do szybkiego użytku poprzez programowalny przycisk?
Pozdrawiam
Kuba
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Norek- na start Da 40/2.8 będzie akuratny. Fakt, że tylko macałem to szkło ale trzeba przyznać że to świetny kapsel ( i bardzo szybki).
Swego czasu miałem też w ręce/aparacie DA 35/2.8 Macro które mogłem mieć za 970zl(nowe) - zgrzeszyłem nie kupując go -ale ono w porównaniu z 40ka jest dosyć ospałe no i "pancerne" ;) (tzn "metalicznie ciężkie)
Potwierdzenie złapania ostrości to beep i optyczny sygnał w wizjerze <rombik> wiec ustawiając na centralny punk ostrości -problemów nie powinno być.

Max - ze szklami manualnymi ( bez styków) powiększenie przy korzystaniu z LV działa ( po naciśnięciu przycisku INFO) - do x10 . Ale czy można je zaprogramować na innym przycisku z daną wartością cyfrowego zoomu? qrcze- zagwozdka

 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
Mam 40/2.8 - to szkiełko jest niesamowite...małe i mega szybkie . Miałem też DA35 i kolory mz dawał lepsze niż DA40...no i miał makro 1:1 ;-)
Reasumując trzeba mieć oba te szkła

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach