dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Może ktoś sprawdzi, proszę.
Ile klapnięć pokazuje PhotoMe przy pierwszej fotce z K-5?
Dzięki :-B
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Ja mam pytanie odnośnie filmowania, bo coś było przytoczone że nie tak jak być powinno. Cytując stronę pentaksa pl :
Dodatkowo w trakcie nagrywania mamy możliwość płynnej regulacji przysłony oraz podłączenia zewnętrznego mikrofonu stereo.


Tzn. że w trybie filmowania wybieram sobie np. 1/30 F2,8 i dalej mogę zmienić na F5,6 w trakcie filmowania? Czy mogę tylko wybrać przysłonę? Czy nie mogę wybrać niczego? Jak sprawa z obiektywami z pierścieniem? Można nim kręcić, czy wyłączy nagrywanie, czy zgubi ekspozycję?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dżejpi napisał/a:
Ile klapnięć pokazuje PhotoMe przy pierwszej fotce z K-5?
Mój pokazał 12. Z innych uwag na gorąco:
AWB bez jakichkolwiek zastrzeżeń-działa doskonale. AF po przesiadce z K 200 znacznie szybszy, ale czy dużo dokładniejszy, to nie jestem pewien (może miałem doskonałe K200 :shock: ). Z lampą faktycznie jest coś nie tak. Zarówno wbudowana, jak i 540 przepala ok. 1-1,5 EV, ale tylko na wprost. Minimalnie odchylona 540 (zarówno w bok, jak i w górę) naświetla idealnie. W Wireless także jest bezbłędnie. Doostrzanie pojawia się nadal, mnie udało się je wykryć przy DA21 i DA40, na mniejszych odległościach ostrzenia (ok. 2-4m) i duzych czułościach (od 1600 wzwyż). Stabilizacja wg mnie działa gorzej niż w moim K200. Może jest to subiektywne odczucie. Z ergonomii - przełącznik punktów ostrzenia jest beznadziejny, nie ma zaskoków w przeciwieństwie do przełącznika AF. Muszla oczna taka sobie. Jeśli chodzi o jakośc obrazu, to już chyba wszystko poprzednicy napisali, nie będę się powtarzał.
 

popo76  Dołączył: 05 Lut 2008
Dada napisał/a:
Doostrzanie pojawia się nadal, mnie udało się je wykryć przy DA21 i DA40, na mniejszych odległościach ostrzenia (ok. 2-4m) i duzych czułościach (od 1600 wzwyż).
Doostrzanie to ja ostatnio przerabiałem w Canonie 40D z podpiętym budżetowym 50/1.8. Bardziej chodzi o czas tego doostrzania, czy jest to taki jak w Canonie cyt..cyt..pik czy jak w K10D cyt.....(chwila pomyślenia)........cyt....cyt...pik? ;-)

"cyt" można zastąpić "ziut", "cyk" lub innym wedle uznania :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No różnie to jest. cyk...cyt..pik. :mrgreen: Zależnie od światła, mimo że zielona lampka jest włączona.
 

wanakamura  Dołączył: 03 Lip 2009
Dada napisał/a:
No różnie to jest. cyk...cyt..pik. :mrgreen: Zależnie od światła, mimo że zielona lampka jest włączona.

Zielona lampka daje piękny cień u mnie z Tamronem realnie przydaje się dopiero powyżej 1m wcześniej cały środek to cień obiektywu niestety, czas kupić jakieś maleństwo zamiast zuuma :)
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Dada napisał/a:
Mój pokazał 12

pytałem, bo właśnie nabyłem K-5 i po kilku fotkach postanowiłem spradzić ilość strzałów na PhotoMe. W programie fotka z nr. 0001 ma w "Shutter Count" także nr. 1 (jeden).
Moje poprzednie K-100 i K-20 miały przy pierwszych fotach w/g programu PhotoMe kilka setek pstryków.
Pewnikiem trafiła mi się jakaś niedorobiona puszka. :evil: ;-)
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Dada napisał/a:
No różnie to jest. cyk...cyt..pik. :mrgreen: Zależnie od światła, mimo że zielona lampka jest włączona.

Kurcze, ja chyba źle celuję, kilka razy mi doostrzał - gdy nie włączył jeszcze zielonej lampki, wtedy działa to raczej bardzo szybko i tak naprawdę gdyby nie brak cichego napędu w obiektywach bym się o tym nawet nie pokapował :)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
No dobrze.. a jak podepnie się manualne szkło w trybie filmowania to aparat nadal sam będzie zmieniał ekspozycję?
 
CanisLupus  Dołączył: 10 Sty 2007
Czy można prosić szanowne grono posiadaczy o kilka rawów z iso 160-6400, bez redukcji szumów i na neutralnych ustawieniach?
Chętnie bym je pomęczył na silkypixie.
 

sculptor  Dołączył: 20 Maj 2008
Przyłączam się do prośby CanisLupusa. Może wrzucić na jakiś serwer typu "przeklej.pl" i każdy zainteresowany sobie ściągnie.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Moja K-5 miała wczoraj niespodziewany chrzest bojowy... Trafił mi się koncert i to na dzień dobry koncert ekstremalny - f/1.8-2.0, 1/100-1/125s ISO12800 zazwyczaj, czyli jakieś 2EV światła... Ciemny klub, diodowe kolorowe światełka i do tego zadymione pomieszczenie - po prostu ekstrema. Wiem, że nie miałbym tych zdjęć, gdyby nie K-5.

Parę sampli, WB as shot (czyli AWB prosto z aparatu), domyślne odszumianie w LR - czyli kolorowy na 25, bez odszumiania luminancji, tylko zmniejszone, z Lightroomowym wyostrzaniem przy eksporcie na High:





 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
darkduch, Fafniak, na szkłach z AF-em, z tego co zauważyłem to w trybie filmowania można ustawić AUTO (i sam sobie aparacik steruje całością ustawień) albo określa się przesłonę przed filmowaniem; podczas nagrywania zmieniane chyba jest ISO automatycznie; działa za to kompensacja ekspozycji; zmiana pomiaru ekspozycji nie wnosi za wiele (ustawiłem spot i była delikatna zmiana...);
Co się dzieje jak podłączyłem SMC-M50/1.7 ? Zmieniając przesłonę obraz ciemnieje i rośnie ISO (co widać na ciemnych obszarach); pomiar robiony jest więc na pełnej dziurze i np. ustawienie przesłony f/16 przed rozpoczęciem filmowania nie oznacza dostosowania parametrów do tej ekspozycji; naciskając przycisk nagrywania obraz ciemnieje o te stopnie EV jakie dzielą przesłonę pełnej dziury (u mnie 1.7) do tej wskazanej na obiektywie;
Nie wiem czy czytelnie, ale tak na szybko tak to wygląda...
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
espresso, wiesz, takie ekstrema nieczęsto się zdarzają... Przynajmniej nie na poważniejszych koncertach... Na tym, był koleś z Canonem (chyba ich "oficjalny" fotograf, bo już go kiedyś widziałem), nie zwróciłem uwagi jakim, w każdym razie na pewno APS-C - któryś xxD zapewne... Lampa non stop i mało wyraźna mina... Nerwowe przełączanie między AF, a MF...
 
maarten  Dołączył: 06 Sty 2010
jeszcze raz porównanie z dpreview
Przyglądam się tym sampelkom z dpreview i odnoszę wrażenie, że owszem, K-5 ładnie radzi sobie z szumem, można to zobaczyć na pudełku z nićmi - w cieniach jest czysto w porównaniu do reszty zestawienia, ale brak subtelnych szczegółów nie napawa optymizmem. To wina optyki, efekt wyzbycia się kolorowego szumu? :roll: Bo to lekkie mydełko... :-P
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
espresso napisał/a:
http://www.przeklej.pl/pl...0023b662tad43sp


Trzeba być zalogowanym użytkownikiem, aby pobrać! :-(
Możesz wrzucić to na jakiś inny serwer? Np. www.wyslijto.pl? Tam bez logowania można chyba do 200MB wrzucić.
 

Roszpunka  Dołączył: 14 Paź 2009
jaad75 napisał/a:
Moja K-5 miała wczoraj niespodziewany chrzest bojowy... Trafił mi się koncert i to na dzień dobry koncert ekstremalny - f/1.8-2.0, 1/100-1/125s ISO12800 zazwyczaj, czyli jakieś 2EV światła... Ciemny klub, diodowe kolorowe światełka i do tego zadymione pomieszczenie - po prostu ekstrema. Wiem, że nie miałbym tych zdjęć, gdyby nie K-5.


Taa... a ja robię koncertowe z k-m, gdzie iso 800 jest ledwo do przyjęcia ;), czasy max 1/60 i ogólnie 75% zdjęć do kasacji. No i weź tu nerki nie sprzedaj jak P wyda taką kapiątkę.
Kiedyś będę piękny i bogaty to też sobie taki aparat kupię. Tymczasem jestem studentem i muszę sobie radzić z tym co pod ręką dostępne :-P

P.S. Ktoś chętny na nerkę albo płat wątroby? :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Roszpunka napisał/a:
Taa... a ja robię koncertowe z k-m, gdzie iso 800 jest ledwo do przyjęcia ;), czasy max 1/60
Ostatni koncert robiłem K10D - f/1.8, 1/80s i ISO1600 pchane do 3200 w postprocesie... Wtedy wydawało mi się, że to są ekstremalne warunki... :-)
 

Roszpunka  Dołączył: 14 Paź 2009
Osobiście jestem porażony możliwościami tego aparatu, w pozytywnym sensie ma się rozumieć. Nic tylko podpiąć dobre szkiełko (np. legendarną 77-kę) i podbijać świat ;-)

Dygresja: Od czasów K-x same sukcesy.
Tora! Tora! Tora!

pawgra, żadna tam ukryta. Prosto z mostu. Oczywiście nie na serio, trzeba uczciwie się dorobić. Jeśli będę odkładał 100 zł m/c to za 4 lata odłożę na kapięść, a za kolejne 3 dorobię się *50-135. No, miejmy nadzieję że do tego czasu jakaś godna płaca się znajdzie :-D
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
Fafniak napisał/a:
ale ponieważ nikos d7000 ma pełen manual...


Zasadniczo najistotniejsze dla prawidłowej ekspozycji są przysłona i kompensacja oraz blokada ekspozycji. To jest w pentaxie. Nie można kosztem skrócenia czasu migawki podkręcić ISO. Tu aparat włącza automatykę i póki może kręci filmy na najniższym iso. Myślę że możesz być jednym z promila użytkowników którzy realnie mogą odczuwać brak tego nastawu. Reszta będzie tylko narzekać na brak manuala bo tak wypada, chociaż zdjęcia też robią na matrycowym pomiarze, zielonym programie i walą jotpegi prosto z puchy ;-)

W postach powyżej, większość nawet nie wiedziała, że aby naświetlić klatkę filmu potrzebne jest coś takiego jak czas otwarcia migawki, więc chyba nie ubolewaliby z powodu niemożności ustawienia go ;-)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach