MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
espresso, jak K-5 i DA*300 ?
 
huh  Dołączył: 03 Wrz 2009
espresso napisał/a:
1/25s
masz stabilny oczodół :)
rzadko schodzę poniżej 1/60, nawet bez lustra.

a jak seria?, chyba nikt nie pisał czy rzeczywiście trzyma te 7kl/s w raw ..
rzadko uzywam ale jestem ciekawy.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Przetestowałem wczoraj skuteczność stabilizacji. Dla 200mm, wyszła mi 2 i 1/3 EV - bez stabilizacji utrzymuję 1/100s, ze stabilizacją 1/20s. Co ciekawe na K10D, też schodzę do 1/20s, ale nie jestem w stanie utrzymać 1/100s bez stabilizacji - prawdopodobnie lustro jest znacznie gorzej wytłumione.

Całą noc spędziłem na kalibracji szkieł - wszystkie sobie elegancko skalibrowałem porównując wyniki fazowego i kontrastowego, po czym cała robota okazała się daremną, bo w świetle dziennym ostrzy perfekcyjnie bez korekt... Czegoś tu nie rozumiem, bo + w nazwie SAFOX oznacza, że różnic żarowe/dzienne nie powinno być... Ostatecznie korektę mogę sobie w razie czego szybko uruchomić (ustawienia się zapisały i przypisały do poszczególnych szkieł), ale o co chodzi, to za bardzo nie wiem...
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
A jak duze wyszly poprawki i jak ma sie to do poprzedniej puszki?
 

godojoshi  Dołączył: 22 Wrz 2009
jaad75 napisał/a:
bo w świetle dziennym ostrzy perfekcyjnie bez korekt...
no to tragedii nie ma...z dużo gorszym AFem ludzie żyją ;) A tak na serio, to jak zachowuje się AF w trudniejszych warunkach - celność/szybkość ?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
elgreen napisał/a:
A jak duze wyszly poprawki i jak ma sie to do poprzedniej puszki?
Generalnie spore - globalna korekta na -10 i wszystkie szkła też na FF od -2 do -10, największy FF oczywiście na fisheyu i 12-24... W K10D miałem ustawione +70um (jeśli dobrze pamietam), ale to był kompromis między żarowym, a dziennym (w dziennym korpus na 0 miał BF) i najczęściej używanymi szkłami. Dziwnym jest to, że w K-5 w dziennym wszystkie szkła trafiają w punkt z wyłaczoną korekcją, a przeciaż SAFOX+ miał kompensować te różnice... W sumie nie ma problemu, żeby to sobie ręcznie włączyć i wyłączyć w krytycznych sytuacjach, ale... :roll:

[ Dodano: 2010-11-15, 09:56 ]
godojoshi napisał/a:
A tak na serio, to jak zachowuje się AF w trudniejszych warunkach - celność/szybkość ?
Ostrzy nawet w całkowitej ciemności (wtedy nawet lepiej, bo w niecałkowitej nie zapala się dioda doświetlająca ;-) ), w każdym razie na wspomnianym wcześniej koncercie problemów nie miałem najmniejszych. Szybkość zadowalajaca, z wyjatkiem DA*200 i D-FA100. Nawet FA77 jest szybszy. Precyzja bez zarzutu, nawet na skrajnych punktach, choć jest minimalna (akceptowalna) rozbieżność między poszczególnymi czujnikami.
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
jaad75 napisał/a:
Dziwnym jest to, że w K-5 w dziennym wszystkie szkła trafiają w punkt z wyłaczoną korekcją, a przeciaż SAFOX+ miał kompensować te różnice... W sumie nie ma problemu, żeby to sobie ręcznie włączyć i wyłączyć w krytycznych sytuacjach, ale... :roll:
U Canona (5DII) tez podobno jest to poprawione, a niektorzy narzekaja, ze im sie przesuwa punkt ostrosci w roznych warunkach. Ktos na canon-board zakladal watek, bo mu w limuzynie (slubne foto) kompletnie uciekla ostrosc, wiec przeszedl na MF (jakies dziwne swiatla w limuzynie byly, czy tez szyby filtrowaly swiatlo z zewnatrz...).
Moze jest mozliwosc ustawienia lub wlaczenia/wylaczenia korekty szkiel w trybie user na kółku trybow?
jaad75 napisał/a:
Szybkość zadowalajaca, z wyjatkiem DA*200 i D-FA100
To do czego DA*200 ma sluzyc jak ostrzy niezadowalajaco wolno? DFA100 rozumiem bo to makro.

[ Dodano: 2010-11-15, 17:19 ]
A to juz widzieliscie? Wyglada na to, ze Francuzi znalezli test, w ktorym pod wzgledem skutecznosci AF-C, K-5 nie przegrywa mocno ze swoimi konkurentami (60D, D7000) :mrgreen:
http://multimedia.fnac.co...LEX_2011_v2.pdf
(zrodelko: http://forums.dpreview.co...thread=36897755 )


 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
elgreen napisał/a:
Moze jest mozliwosc ustawienia lub wlaczenia/wylaczenia korekty szkiel w trybie user na kółku trybow?
Oczywiście.

[ Dodano: 2010-11-15, 11:57 ]
elgreen napisał/a:
To do czego DA*200 ma sluzyc jak ostrzy niezadowalajaco wolno? DFA100 rozumiem bo to makro.
DA*200 w słabym świetle, to po prostu mega ślimak. W przyzwoitym (czyli tak powyżej 5EV) jest ok, w dobrym jest błyskawicznie. A do czego ma służyć? Przecież f/2.8, to i tak ciemnica - sport, portret/moda, jaśniejsze koncerty... :roll:

[ Dodano: 2010-11-15, 12:28 ]
elgreen napisał/a:
A to juz widzieliscie? Wyglada na to, ze Francuzi znalezli test, w ktorym pod wzgledem skutecznosci AF-C, K-5 nie przegrywa mocno ze swoimi konkurentami (60D, D7000) :mrgreen:
Powiedziałbym, że w ogóle nie przegrywa, tyle tylko, że Nikon był testowany ze starym 80-200/2.8, Canon ze starszą wersją L-ki, K-7 ze śrubokrętowym i mocno leciwym FA80-200, a K-5 nie wiadomo z czym, bo szkło o podanych parametrach (70-200/2.8 IF ED) pod Pentaksa nie występuje... :roll:
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
jaad75 napisał/a:
elgreen napisał/a:
Moze jest mozliwosc ustawienia lub wlaczenia/wylaczenia korekty szkiel w trybie user na kółku trybow?
Oczywiście.
Na prawde? Moge ustawic korekte +5, po czym przekrecic kolko na tryb user i spowoduje to wylaczenie mikro korekty?
A mozna żąglować ustawieniem? Np w trybie M na kolku robie portret z bliska i potrzebuje +5, a robiac krajobraz na duzym otworze przelaczam sie na -2 z pomoca trybu User?
+5; -2; +5; -2 itd itd.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
elgreen, USER zapisuje wszystkie parametry, łącznie z wybranym trybem na kółku, w tej chwili mam właśnie zrobiony preset, który nazwałem sobie Av Tungsten AF i od normalnego Av, którego używam na codzień różni się tylko włączeniem korekty AF. Z tego co widzę, nie da się dobrać różnego biasu dla tego samego obiektywu przy pomocy trybu USER i każda zmiana korekcji w tym trybie zapisuje się w "ogólnym" Custom Menu.

[ Dodano: 2010-11-15, 12:57 ]
elgreen napisał/a:
Na prawde? Moge ustawic korekte +5, po czym przekrecic kolko na tryb user i spowoduje to wylaczenie mikro korekty?
To oczywiście da sie zrobić.
 
BartekKw  Dołączył: 12 Gru 2008
jaad75 napisał/a:
Generalnie spore - globalna korekta na -10 i wszystkie szkła też na FF od -2 do -10, największy FF oczywiście na fisheyu i 12-24


Też trochę czasu spędziłem na ustawieniach i finalnie wyszło mi jak na K-7, czyli -10 dla DA40, -5 dla DA70 i po zerze dla Tamrona 70-200 i Sigmy 10-20. Mam tylko wrażeie że w przypadku DA40 przydałoby się tak z -12 ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
aaa ..właśnie - można wejść do menu serwisowego patentem z K-7?
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Blesso, a w jakim celu?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
A na przykład by ulżyć tym którym brakuje skali ( powyższy post BartekKw) - ustawiamy całość na "-" w menu serwisowym , a potem dodajemy na "+" mikroregulacje dla wszystkich szkieł ( nie mających problemów) , i na minus - te które mają( z powyższego postu)
Ale gdy czytam, iż problem powiązany jest z zakresem długości fali światła (jednak) -taka operacja może być "kłopotliwa" w skutkach.
No i też można odpowiedzieć sobie ( albo innym- np mi) - czy się da ;)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Blesso napisał/a:
A na przykład by ulżyć tym którym brakuje skali ( powyższy post BartekKw) - ustawiamy całość na "-" w menu serwisowym , a potem dodajemy na "+" mikroregulacje dla wszystkich szkieł ( nie mających problemów) , i na minus - te które mają( z powyższego postu)
Nawet nie wiedziałem, że tak można - fakt, w niektórych przypadkach to mogłoby mieć sens.
Blesso napisał/a:
Ale gdy czytam, iż problem powiązany jest z zakresem długości fali światła (jednak) -taka operacja może być "kłopotliwa" w skutkach.
No właśnie...
 

SzacH  Dołączył: 21 Cze 2010
dzis odebrałem swoją k5tkę... i mam jakąś grzechotkę w body... ogarnia mnie czarna rozpacz... rozumiem ze nie jest to naturalne - poprawcie mnie jeżeli sie mylę....
 
elgreen  Dołączył: 23 Sie 2008
A jak jest z wielkoscia pol AF? Nadal wielkosc srodkowego punku AF jest nieznacznie tylko mniejsza od wielkosci pola pomiaru punktowego expozycji (nawias okragly w wizjerze)? Czy zmniejszyli troszke wielkosc tych sensorow/maciezy AF?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
jaad75, angielska w PDF powinna być na płycie dołączonej. Ja płyt jeszcze nie wyjęłem. Ładowarki też nie, bo ładowałem tą od K-7. Instrukcję czytuję do snu ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
elgreen napisał/a:
A jak jest z wielkoscia pol AF? Nadal wielkosc srodkowego punku AF jest nieznacznie tylko mniejsza od wielkosci pola pomiaru punktowego expozycji (nawias okragly w wizjerze)? Czy zmniejszyli troszke wielkosc tych sensorow/maciezy AF?
Wydaje mi się, że są nieco mniejsze, bo można precyzyjniej wybrać punkt ostrzenia, na pewno jednak nie pokrywają się idealnie z wyświetlanymi znacznikami.
romeoad napisał/a:
Ja płyt jeszcze nie wyjęłem.
Ja też. ;-)
romeoad napisał/a:
Instrukcję czytuję do snu ;-)
Rzeczywiście, do tego się nadaje - co się za nią zabieram, to usypiam... :-P
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Panowie, jak tam wasze akku? Ja jestem pozytywnie zaskoczony - 420 zdjęć i 10 min filmów + dużo zabawy w menu i w ogóle i jeszcze nic nie spadło :) W k10D już byłby koniec akku po samych zdjęciach :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach