grzeh  Dołączył: 13 Mar 2008
Ja mam problem z FF/BF w FA 50 1.4 z K10D. (Radziłem się Was w innym wątku). Zastanawiałem się nad korekcją w menu serwisowym, lub wysłaniem do serwisu. Z braku czasu nie grzebałem w sofcie, a do serwisu szkoda wysłać na 2 tyg (plus czas wysyłki). Może w jakimś innym terminie.
Ale najważniejsze - oto co mi odpisali w sprawie (muszę się jeszcze upewnić, konkretnie na czym naprawa/kalibracja miałaby polegać):

serwis pisze:
Witam
Aparat razem z kartą pamięci i przykładowymi zdjęciami proszę dostarczyć do naszego serwisu. Czas naprawy wynosi 14 dni, opłata za regulację 100 zł.
pozdrawiam
 

Wito76  Dołączył: 10 Kwi 2008
mi w ramach warranty zrobili za free
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Wito76 napisał/a:
Mi kalibrację zrobiło Apollo, na miejscu. Termin realizacji 2 tygodnie i z reguły robią to w ostatnim dniu ustawowych 2 tygodni.

Ale ja mam puchę nie z polskiej dystrybucji.

Wito76 napisał/a:
Ale ja akurat nie widzę poprawy po mojej kalibracji. Mam nawet wrażenie, ze lepiej było nie ruszać.

Tzn?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Wysyłac aż do skutku,mi dopiero za drugim razem wyregurowali niemcy Tamrona 17-50,za pierwszym zepsuli bardziej.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
folab, ale wysyłałeś body razem ze szkłem? Ile to trwało?
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Raven, miałem podobny problem, dlatego pierwsza zasada to zdiagnozować usterkę. 80% zdjęć miałem do wywalenia, nie tylko z FA1,4. Podejdź poważnie do testu Focusa (zwracając uwagę czy pomiar mieści się w kwadraciku - czy czujnik nie jest przypadkiem w innym miejscu niż dioda). U mnie problem znikł po regulacji FF/BF - a testy robiłem z ręki i pod kątem "na oko" 45st.
Druga kwestia to używanie centralnego czujnika AF i przekadrowania- z jasnymi szkłami to nie działa bo nawet ułamek sekundy i płaszczyzna ostrości może przemieścić się zarówno z winy modela jak i pstrykacza. Ja używam wszystkich punktów AF.
Jak nie dasz rady samemu to nie debatuj tylko wysyłaj do serwisu - szkoda straconego czasu, kadry uciekają ;-) .
FA 50/1.4 to rewelacyjne szkiełko i przy prawidłowej obsłudze trafisz z GO zarówno w żrenicę oka jak i w rzęsę - w zależności od potrzeby.
Jeszcze jedno - o co chodzi z tym AFem na różnych przysłonach? przecież Af działa zawsze na pełnej dziurze.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Ganz, sęk w tym, że po naprawdę wielu testach nie mogę stwierdzić, czy mam FF czy BF. Chyba AF działa ze wskazaniem na FF, ale BF też mam. Strasznie myli mnie kwestia niepowtarzalności wyników.
Kwestia centralnego czujnika i przekadrowania nie jest powodem problemów z AF. Błędy pojawiają się nawet przy strzelaniu bez zmiany kadru po wyostrzeniu.
Robiąc samemu regulację przez menu serwisowe spieprzę działanie innych szkieł, które wydają się trafiać bez problemu. Poza tym jak już czasami po "wyregulowaniu" wydawało się ok na małych odległościach, to na większych był problem.

Bardzo istotna jest też kwestia psychologiczna. Jak zakładam to szkło, to już wiem, że będę musiał zrobić pieć ujęć, żeby trafić jedno lub dwa.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Może masz uszkodzoną 50-tkę.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Stawiałbym jednak na body, bo jak miałem wersję 1.7 (ale oddałem), to było jeszcze gorzej...
A jak już pisałem, testowałem moją 50tkę na innym samsungu i wyglądało ok.

Ciekawe jest to, że sprawdzałem 55-300 na niewielkich obiektach, tak, że głębia jest mała i wychodziło ok. To właśnie jest najgorsze, że nie wiem jak ugryźć problem.
 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
Ktos moze wie jak sprawdzic i ewentualnie wyregulowac polozenie polozenie czujnika AF wzgledem wyswietlanej diody w wizjerze?? U mnie chyba nie sa w tym samym miejscu.
 
piok  Dołączył: 17 Sty 2007
ja tam polecam kalibracje focusa robiac foty z wiekszej odleglosci (3m)... tak wygladala scena gdy kalibrowalem...

 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Przetestuj z wszystkimi szkłami które masz (mnie wystarczyłoby FA50 i KIT), następnie zmień w menu FF/BF w skrajne położenie i znowu przetesuj. Powinno wyjść gdzie leży problem (może będzie chociaż powtarzalność FF lub BF). Tak czy inaczej najlepiej byłoby samemu zdiagnozować/zlokalizować usterkę, bo jak wyślesz do serwisu z opisem "broken" to nie wiadomo czy się domyślą o co Ci chodzi ;-)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Ganz, przecież napisałem, że mam zarówno FF jak i BF... :-(
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
chodziło mi o to, że po rozjechaniu ustawienia w menu, może chciaż uzyskasz powtarzalność FF lub BF :roll:
Jeszcze jedno: sprawdzałeś czy ten sam efekt jest na wszystkich czujnikach AF (głowy nie dam czy ma to sens....)?
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Ganz, czujników nie sprawdzałem, bo i po co? Inne szkła (ciemniejsze) działają dobrze. Tylko z tym jest problem.
A nawet jak coś jest nie tak z tym centralnym czujnikiem, to i tak trzeba do serwisu.
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Raven napisał/a:
Ganz, czujników nie sprawdzałem, bo i po co? Inne szkła (ciemniejsze) działają dobrze. Tylko z tym jest problem.
A nawet jak coś jest nie tak z tym centralnym czujnikiem, to i tak trzeba do serwisu.

Do serwisu na pewno trzeba, ale ja również jestem ciekaw czy wszystkie czujniki tak działają, czy tylko środkowy.
Jeśli środkowy jest zabrudzony (wleciała jakaś nitka fałszująca odczyt?), to jakiś skrajny powinien dobrze ostrzyć.
Większości użytkowników K100D super działa AF z tym szkłem. :-)
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
armar, już któryś raz zaznaczę, że z innymi szkłami jest ok! Nawet, gdy GO jest minimalna. A tak z ciekawości, to gdzie są te czujniki?
 
caban  Dołączył: 26 Sie 2006
Mi to wygląda jaby histereza AF w body była za duża.
Może te inne obiektywy na których ostrzy dobrze są wolniejsze, cięższe i body ostrząc nie przelatuje punktu ostrzenia ?
Takie małe spekulacje :)
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
Raven napisał/a:
armar, już któryś raz zaznaczę, że z innymi szkłami jest ok!

Możliwe, ale AF innych szkieł również jest sterowany z body.

Raven napisał/a:
Nawet, gdy GO jest minimalna.

Tzn masz inne obiektywy o jasności f/1.4 na których huśtawka ostrości nie występuje?

Raven napisał/a:
A tak z ciekawości, to gdzie są te czujniki?


Gdzieś w menu, albo pod lustrem ;-)



caban napisał/a:
Może te inne obiektywy na których ostrzy dobrze są wolniejsze, cięższe i body ostrząc nie przelatuje punktu ostrzenia ?

Ciekawe rozwiązanie problemu, bo mi też pierścień ostrości od pięćdziesiątki chodzi bardzo lekko (by nie powiedzieć, że luźno).
W takim przypadku należałoby robić test ze sprawdzaniem działania AF od strony nieskończoności i minimalnej odległości, a jeśli by się sprawdziło, to powodem błędnego naostrzenia byłyby luzy na obiektywie - łatwe do usunięcia za pomocą smaru w odpowiednim miejscu (po upływie gwarancji oczywiście).
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Cytat
Tzn masz inne obiektywy o jasności f/1.4 na których huśtawka ostrości nie występuje?

Nie mam, ale przy korzystaniu z potwierdzenia ostrości i sigmy 28/2.8 głębia jest malutka, bo można ostrzyć już od 22cm, a zdjęcia nie trafione to wyjątek lub moja wina. A przy potwierdzeniu ostrości na smc-a 50/1.7 wychodzą podobne kwiatki jak na FA.
Poza tym, jak weźmiesz tele, to na minimalnej odległości GO też jest malutka.

Właśnie wróciłem z "pleneru" i na 31 takich samych zdjęć postaci (z ostrzeniem na różne punkty, ale tylko centralnym czujnikiem), 13 wyszło nieostrych. W domu cyknąłem jeszcze trzy portrety i tylko jeden wyszedł naprawdę ostro. Czasami robiłem zdjęcie, patrzyłem na ekran i było nieostre, naciskałem ponownie spust i puszka twierdziła, że jest ok, nic nie kręciła szkłem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach