MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
mcgyver napisał/a:
Przecież nie widać bo to było w ciemnym klubie na ciemnym stole - ciemność wyszła :-P

Nie podpuszczaj bo zrobię testową i wrzucę :) statywu mi się nie chce wyciągać.... ;-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
ja mogę coś wrzucić, bo nie skasowałem tych pstryków mattha
(choć widzę że miał przymknięte szkiełko, to i czasy wyszły ekstremalnie długie i foty lekko poruszone przez to + silnie odszumianie miałem włączone i lekka sieczka się zrobiła :-P )

po kliknięciu w obrazek otworzy się duża wersja (rozmiar oryginalny) jeżeli jest się zalogowanym do picasy akurat

ISO: 3200
Ekspozycja: 1/4 s
Przesłona: 5.6
Ogniskowa: 50mm


ISO: 3200
Ekspozycja: 1/6 s
Przesłona: 3.5
Ogniskowa: 28mm



ISO: 3200
Ekspozycja: 1/5 s
Przesłona: 3.5
Ogniskowa: 16mm

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
A oto przykład zdjęć, gdzie w zasadzie nie ma różnicy między aparatem z pełnowymiarową matrycą 135 i APS-C:


 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
chyba dsk pozazdroscil 5D eldredowi heh :)
Jetem ciekawy tego porownania 100/2 i 5D z 77/1.8 ale na K10
Rowniez porownania kolorow jak mialbym cos sugerowac :)

Aha na pewno nie ma idealnej puszki. Najlepiej miec kilka :)

 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie mam już K10D, mogę z K200D zrobić, ta sama matryca. 100/2 coś ciężko kupić. Na Allegro jest tylko jedno z wadą, więc może się skończyć na 85/1.8, a to trudno porównywać do 77/1.8 na cropie.

"Na pewno" piszemy osobno. :-B

 

grabber  Dołączył: 01 Paź 2007
juz poprawione.
dobra dobra juz sie nie tlumacz:)
k200 tez moze byc chodzi mi o matryce ccd+ limited
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
3xs napisał/a:
Co do rozmycia to nie bardzo rozumiem co chcecie udowodnić? Bo to, że 30mm mniej rozmywa tło niż 50 jest oczywiste bez testów.


No właśnie. Różnica 1 EV dotycząca rozmycia na matrycy APS-C i FF dotyczy sytuacji, gdy fotografujemy obiektywem o tej samej ogniskowej. Co dziwnego w tym, że obiektyw 30 mm daje prawie 2EV mniejsze rozmycie niż obiektyw 50 mm?!
Gdybyś podpiął do GX20 szkło o ogniskowej 50 mm otrzymałbyś rozmycie mniejsze o 1 EV niż w pełnoklatkowym Canonie z obiektywem o podobnej ogniskowej, czyli 50 mm. Inny kąt widzenia to już odrębna sprawa...
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
To nieprawda - wyszłoby podobne zdjęcie, tyle że na cropie byłby to wycinek kadru (stąd: crop). Właśnie takich niby-mądrych, ale jednocześnie błędnych wynurzeń chciałem uniknąć, mówiąc o praktycznym podejściu. Daj zdjęcia z pięćdziesiątek, to podyskutujemy ewentualnie.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
dsk, ależ zrób jak Benek prosi, zrób taki sam kadr 50/1.4 na cropie i FF i porównaj głębię. ;-)

[ Dodano: 2009-12-04, 13:12 ]
Trzeba by chyba bokehoramę zrobić żeby uzyskać to samo z tej samej odległości.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
gdy fotografujemy obiektywem o tej samej ogniskowej


Cytat
To nieprawda - wyszłoby podobne zdjęcie


Na te tematy napisano już tysiące stron tekstu, a ciągle widać sprzeczne stanowiska...
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
dsk, wiem co to crop. Ale pewnie oprócz ciebie i mnie nikt zapewne na tym forum o tym nie wiedział, a więc dziękuję w imieniu innych użytkowników forum za wyjaśnienie tego złożonego problemu (co to crop).

Twój autorytet badacza, pewność siebie i spore doświadczenie w przeprowadzaniu eksperymentów z zakresu optyki jest oczywiście wsparte eksperymentem, który dowiódł, że
dsk napisał/a:
wyszłoby podobne zdjęcie, tyle że na cropie byłby to wycinek kadru

Bo nie uwierzę, że napisałbyś coś, czego nie sprawdziłeś w praktyce.

Przedefiniuję pytanie, aby osiagnąć równie profesjonalny poziom jak twój tutejszy wątek - laboratoryjnie stwierdziłeś, że zdjęcia z FF i APS-C zrobione tym samym obiektywem i z tego samego miejsca różnią się tylko szerszym kątem widzenia aparatu z matrycą FF?

 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Cytat
zdjęcia z FF i APS-C zrobione tym samym obiektywem i z tego samego miejsca różnią się tylko szerszym kątem widzenia aparatu FF?


Nie. Wtedy APS-C ma mniejszą GO, bo zakłada się mniejszy CoC :evilsmile:
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Benek napisał/a:
dsk, wiem co to crop. Ale pewnie oprócz ciebie i mnie nikt zapewne na tym forum o tym nie wiedział, a więc dziękuję w imieniu innych użytkowników forum za wyjaśnienie tego złożonego problemu (co to crop).

Twój autorytet badacza, pewność siebie i spore doświadczenie w przeprowadzaniu eksperymentów z zakresu optyki jest oczywiście wsparta eksperymentem, który dowiódł, że
dsk napisał/a:
wyszłoby podobne zdjęcie, tyle że na cropie byłby to wycinek kadru?


Bo nie uwierzę, że napisałbyś coś, czego nie sprawdziłeś w praktyce.

Przedefiniuję pytanie, aby osiagnąć równie profesjonalny poziom jak twój tutejszy wątek - laboratoryjnie stwierdziłeś, że zdjęcia z FF i APS-C zrobione tym samym obiektywem i z tego samego miejsca różnią się tylko szerszym kątem widzenia aparatu z matrycą FF?

Zrobiłem jakieś fotki, pokazałem ludziom, nie musiałem tego robić. Mam ich więcej i jeśli dobrze pójdzie, to pokażę inne i napiszę związane z tym przemyślenia. Ty nie zamieszczasz fotek, nie podejmujesz tego trudu zbadania czegoś w praktyce. Za to ciągle mącisz, krytykujesz, hipotetyzujesz i to wszystko robisz co najmniej za trzech. Wymagasz kultury dyskusji, a sam zachowujesz się niekulturalnie, czego odzwierciedleniem są widniejące od czasu do czasu pod Twoim avatarem ostrzeżenia. Nie będę z Tobą dyskutował, Benku, po prostu.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Przepraszam dsk, czym cię uraziłem w swoim pierwszym poście, żeby sobie zasłużyć na chyba nie najgrzeczniejszą ocenę mojej wypowiedzi jako
Cytat
niby-mądrej
?

Dyskusja ze mną nie jest oczywiście obowiązkowa, dlatego doskonale zrozumiem brak twojej odpowiedzi na moje proste pytanie.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
Benek, No trudno...dsk, ma taką radochę z nowego sprzęta, że chce wbrew fizyce udowodnić różnicę większą niż 1EV w głębi ostrości. Do tego stopnia, aż robi się mocno niemiły :-/ . Daj pokój :-B .
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Nie, ja po prostu znam styl dyskusji Benka. Nie chcę w ten sposób dyskutować. Radocha z aparatu nic do tego nie ma.

Skąd Wy w ogóle wzięliście to 1EV? Według obliczeń (uwzględniających różnicę w CoC) wychodzi 1,25EV. Ja już więcej nie będę się rozwodził nad różnicą w GO, wystarczy mi tej przyjemności. :-/
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
dsk, Ty już idź spać i się nie buntuj, dobrze... :-P :-B
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja nie rozumiem, dlaczego niektórzy nie potrafią po prostu popatrzeć na te zdjęcia, pomyśleć "aha, tak to wygląda". Albo nawet olać temat i powiedzieć sobie "to mnie nie interesuje" albo "ja i tak wiem lepiej, nie będę czytał tych wypocin". To by było całkiem spoko. Nie, musicie wejść w wątek i napisać:
Benek napisał/a:
Co dziwnego w tym, że obiektyw 30 mm daje prawie 2EV mniejsze rozmycie niż obiektyw 50 mm?!

No nic dziwnego, to prawda.

Nie będę dalej ciągnął tej dyskusji - wręcz całkiem fajnie by było, gdyby komuś się chciało ją wyciąć. :-P Następnym razem, gdy coś napiszę, będzie to w temacie "FF vs. APS-C". 8-)

Ech, brakuje mi tego klimatu na forum, który był półtora roku temu. Już bardziej spoko było z perlem i lipalipskim.

 

bobek  Dołączył: 26 Mar 2008
Benek napisał/a:
Przepraszam dsk, czym cię uraziłem


zastanawiam sie dlaczego zadajesz pytanie po dosc mocno ironicznej wypowiedzi
Benek napisał/a:
Twój autorytet badacza, pewność siebie i spore doświadczenie
rozumiem ze mozesz poczuc sie urazony wypowiedzia na temat "niby - madrej"rzeczy, choc bez przesady . Odczuam jednak ze przez takie zachowanie, ze wcale nie masz ochoty na sensowna rozmowe...sadze ze odpowiednie agumenty z Twojej strony pozwola w tym watku w jasny sposob rozwiazac dosc banalny choc dla mnie nie pokazywany zbyt czesto poblem czyli

1 porownanie tych samy katow widzenia
2 moze pozniej porownanie tych samych ogniskowych

denvi napisał/a:
Benek, No trudno...dsk, ma taką radochę z nowego sprzęta

jestes smieszny z takimi stwierdzeniami, na pierwszej stronie napisalem ze CHYBA sie pomyliles z sugerowaniem pewnych spraw , aha nie bylem zlosliwy a ty
denvi napisał/a:
NIE Ja też jestem złośliwy i nie będę Ci tłumaczył

skoro przyjles pozycje wecej wiedzacego to po co dalej sie udzielasz z nic nie wnaszacymi postami?

aha watek chce zeby byl kontynuowany w czym problem ?? dlaczego nie mozna tych kilkuset stron zrebrac w kilka sensownych i poukladanych z przykladami??

 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
dsk, Nie "rób z igły widły", jak mówi moja tejściowa, tejk yt yzzi. Faktycznie te "5mmm" ogniskowej robi różnicę ponad 2EV jeżeli chodzi o głębię. Wrzuć coś o podobnym polu widzenia i sprawa się wyjaśni. :-B

[ Dodano: 2009-12-05, 00:58 ]
bobek, sie kufa czepiasz, to wszystko już było i nie chce mi się rozwodzić (zwłaszcza, że małżonkę mam fajną... tzn. mi się podoba).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach