miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
z ThomFoto, się zgadzam :-) przydałby się wejście w Debug Mode z poziomu użyszkodnika w v1.30 ;-) U mnie zauważyłem BF przede wszystkim występujący na najkrótszych ogniskowych obiektywów jakie posiadam (z serii DA PENTAXA TEŻ) zwłaszcza przy dużej dziurze (najmniejszych wartościach przysłony) przy zmianie ogniskowania na większe wartości problem znikał. Nie przypominam sobie problemu występującego na v1.10 ale za bardzo nie zwracałem uwagi na występowanie BF/FF z racji nie wiedzy o problemie. Wyraźny problem zauważyłem na posiadanej Sigmie przy ustawieniach opisywanych wyżej i postanowiłem sprawdzić pozostałe obiektywy. Wejście w Debug Mode mimo wszystko w K10 po zastosowaniu się do instrukcji opisywanych na forum oraz programiku od wschodniego sąsiada jest na prawdę proste i bezpieczne. Bynajmniej jak na razie moja kadyszka jeszcze działa :-) Ustawiłem przy kilkunastu różnych testach (plansze, bateryjki, kwiatkek na parapecie i oczywiście zdjęcia w plenerze) na 180 w przód przy wartości "0" ponieważ nie znalazłem nigdzie rozsądnego opisu do czego służą pozostałe (pewnie też bym przetestował ;-) ).
W każdym razie po takich ustawieniach (u mnie) problem został zniwelowany i na dzień dzisiejszy nie zauważyłem innych problemów występujących z BF/FF.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
ThomFoto, możliwość korekty w k20 to prawdopodobnie odpowiedź na ruch Canona w Marku. Problem BF / FF istnieje nie od dziś, w zasadzie to od początku systemów AF opartych o detekcję fazy (kiedyś po prostu nie było cyfry i testowania na linijkach). Canon chyba odblokował jakąś psychologiczną barierę producentów przed przyznawaniem, że taki problem to raczej norma, niż wyjątek.
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
no tak, bo kto by chcial kupowac aparaty z niecelnym (czyli zepsutym wdl wielu) af?
lepiej olac sprawe i po cichu poprawiac w serwisach kazdy przyniesiony egzemplarz :P

w malpkach jeszcze rozumiem, ale w lustrach to byc powinno :/
albo do obiektywow powinni dodawac kabelki albo pokretla, zey samemu mozna bylo kalibrowac ;D
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
programik super, tutek tez ale zanim zaczne sie bawic .... to co w najgorszym razie moge popsuć ??
 

miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
ponoć możesz rozkalibrować AF tak w aparacie że ojoj... ale tak tylko wyczytałem na forum ;) osobiście nie chciałem w ciemno ryzykować z innymi usawieniami jak wspominane "0" po za tym jest osobny bardzo obszerny temat na tym forum dotyczący zagadnienia BF/FF ;-)
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
dzieki za info, paralizuje mnie strach przed rozwaleniem aparatu
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
maVen, jeśli nie będziesz wychodził poza czynności opisane tutaj, to nic nie powinno się stać. Po prostu nie trzeba grzebać w innych opcjach, tylko wyłączyć szybko menu serwisowe, żeby nie kusiło. 8-)
 
maVen  Dołączył: 14 Sty 2008
dzieki tak se wlasnie pomyslalem ze ciekawosc to pierwszy stopien do piekla i uwalenia AF wiec poza tutka sie nie bede wychylal
 
Horus  Dołączył: 23 Mar 2008
Jeśli ktoś chce ten programik do softu 1.3 względnie przetłumaczony to jest
tutaj
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007


skanowane na http://virusscan.jotti.org
no i dziala ;P
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ten programik dla GX-a to to samo co dla K10d? :?:
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Gwiazdor napisał/a:
Ten programik dla GX-a to to samo co dla K10d? :?:
Tak

[ Dodano: 2008-06-15, 10:30 ]
Przeciez w nagłówku programu jest napisane GX-10/K10D Debug Mode Control :-P
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
[/quote]...niech kazdy do wypowiedzi dodaje, jaki ma...[/quote]


U mnie FW 1.10, duży BF z SMC F 50mm 1.7, pod "area" na "0" korekcja działa ewidentnie, ale z innymi ustawieniami "AF area" nie odważyłem się sprawdzić, jako że wciąż, jak rozumiem, nie ma jasności czym jest ta funkcja?
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
sa puki co tylko domysly, ze 4 teorie...


wazne, ze dziala :P
 

miodzik  Dołączył: 19 Lut 2008
Horus, gratuluję tłumaczenia! i oczywiście działa! :-B
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
wow!

nie wiem co się zmieniło, ale przy 1.10 nie mogłem żadną miarą skorygować dla 16-45 AF. a teraz przy 1.30 i tym programie elegancko ostrzy wszystko! i nie dość, że na szerokim jest ok, to jeszcze przy 45mm okazało się ,że może być lepiej.

wada spora, bo -180 ustawić musiałem zanim wszystko się zgrało.

super, bo już miałem do serwisu wysyłać..
 
muciaq  Dołączył: 01 Wrz 2007
moze przy 1.30 jakies algorytmy do poprawy af dodali :p
wazne, ze kolejny szczesliwy uzyszkodnik :]
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
muciaq napisał/a:
moze przy 1.30 jakies algorytmy do poprawy af dodali :p
wazne, ze kolejny szczesliwy uzyszkodnik :]


to się okaże jeszcze. na dniach podepnę 35/2 i zobaczymy czy nie rozjechał sie focus dla jasnych szkieł innych..
 

Akai  Dołączył: 06 Sty 2008
Zastanawiam sie tylko, czy permanentne trzymanie puszki w trybie "debug mode" jest tak do konca bezpieczne.Teoretycznie nie powinno przyniesc zadnych szkod, ale kto wie, kto wie ? :-) .Przydalaby sie wiedza ,gdzie "wprogramowuje sie" te 4 rozpoznawalne szkla.Ach, marzenie ...
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Akai, trzymanie na debug mode to podświetlenie wyświetlacza włączone non-stop. Moment padają baterie. Nie ma sensu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach