Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Jacku ja nie udowadniam (bo jestem za głupi)


MacRayers napisał/a:
To jak to odnieść do testu ? Napisz proszę, poważnie...


Ja jestem w testach jeszcze głupszy. Ale gdyby różnica miała być choćby 2EV to obrazek z k7 na 3200 iso powinien wyglądać jak obrazek z k-x na 12800 iso.
Dla mnie podobnie wygląda obrazek na 3200 iso z k-7 i na 6400 iso z K-x.
Ale nie wiem jak to się ma do tabelek.

MacRayers napisał/a:
"nie ma być efektu strobo..."


Jak dla mnie ta odpowiedź jest za krótka.
Spytaj ich do jakiego formatu przeliczają...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
MacRayers napisał/a:
Nie przycisk a przełącznik ?
Hm..przełączanie trybów pomiaru, to ma chyba w menu. Jakoś nie mogę zauważyć na korpusie. W instrukcji także jest informacja, że to jest w INFO Menu. Rolką się zmienia.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
argawen napisał/a:
Hm..przełączanie trybów pomiaru, to ma chyba w menu. Jakoś nie mogę zauważyć na korpusie. W instrukcji także jest informacja, że to jest w INFO Menu. Rolką się zmienia.

Fakt argawen, oczywiście w K-x jest to zmieniane w Menu. Mea culpa... :-B

[ Dodano: 2009-11-18, 18:52 ]
Jacek S napisał/a:
Spytaj ich do jakiego formatu przeliczają...

jasne, spytam może i dziś. W sumie to i mnie zaczęło zastanawiać tak na dobre, po co siedzą tyle godzin na przeliczaniu do 24 klatek... (i nie tylko oni zresztą)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
(i nie tylko oni zresztą)


Jak ktoś robi naświetlenie na taśmę kinową, to rozumiem potrzebę 24/klatek.
W innym wypadku też jestem ciekaw po co im mniej płynny obraz.
Zakładam, że jak użytkownicy K-7 zaczną lamentować to softem można będzie zmienić kiedyś 30kl na 24 kl. Odwrotnie chyba będzie trudniej.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S, test http://falklumo.smugmug.c...693829277_tzsR9



"Signal to noise ratio (SNR) for the Pentax K-x. Full measurement for various luminosities and ISO settings at color temperature 2900°K. Measurement similiar to dxomark.com. The dotted lines indicate the slope for pure photon shot noise. It is possible to derive both dynamic range and noise from the graph. If extrapolating the 0db point for ISO 100 at luminosity 0.01%, then the resulting dynamic range is 13.3 EV (print-normalized to 13.6 EV). E.g., DxO tests the print-normalized dynamic range of the K20D to be 11.05 EV and of the outstanding Nikon D3X to be 13.65."

Tłumaczenie (na szybko):
Stosunek sygnału do szumu (SNR) dla Pentax K-x. Pełny pomiar dla różnej jasności i ustawień ISO w temperaturze 2900 stopni Kelvina. Pomiar zgodny z dxomark.com Kropkowane linie pokazują nachylenie dla prawdziwego szumu światła (???). Możliwe jest określenie zakresu dynamiki oraz szumów z wykresu. Jeśli ekstrapolacja jest dla punktu 0 decybeli, ISO 100 i jasności 0.01%, to otrzymana zostaje dynamika 13.3 EV (normalizowane do 13.6 EV). Dla przykładu, znormalizowane testy DxO dynamiki dla K20D wynoszą 11.05 EV i osiągają niesamowite 13.65 dla Nikona D3X.
http://falklumo.smugmug.c...693829277_tzsR9
Więc dynamika jest o 2.7 EV lepsza... Co do ISO - porównanie było na obrazkach. Na moje przy takiej różnicy w dynamice i znacznie lepszym ISO matryca z K-x byłaby lepszym rozwiązaniem dla K-7 (patrząc na to, co daje konkurencja). Ale to tylko moje zdanie - mam tego świadomość ;-)

[ Dodano: 2009-11-18, 19:05 ]
Jacku jeszcze jedno:
obrazek na ISO100


i wyciągnięty w lightroomie (bez redukcji szumów):


Link do pełnych obrazków (pobierz i spróbuj wyciągnąć - zobacz o ile się da (jeśli Ci się chce z jpgiem robić ))
http://falklumo.smugmug.c...700124823_nWXsj

Link do ciemnego, dużego obrazka : http://falklumo.smugmug.c...186_agcoM-O.jpg
Szkoda, że nie ma RAW-a.

[ Dodano: 2009-11-18, 19:12 ]
Jacek S napisał/a:
Zakładam, że jak użytkownicy K-7 zaczną lamentować to softem można będzie zmienić kiedyś 30kl na 24 kl. Odwrotnie chyba będzie trudniej.

Canon właśnie szykuje poprawkę softu do EOS5DMarkII pozwalającą na wybór ilości klatek/s. Robi tak, gdyż w Nikonie jest już taka możliwość a podobno jest to pożądana opcja... ;-)
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
MacRayers napisał/a:
raz jeszcze podkreślę moje zdanie : gdyby K-7 miał matrycę z K-x to pomimo słabego marketingu mógłby sprzedawać się lepiej. To jest moja konkluzja...

:!:
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Canon właśnie szykuje poprawkę softu do EOS5DMarkII pozwalającą na wybór ilości klatek/s. Robi tak, gdyż w Nikonie jest już taka możliwość a podobno jest to pożądana opcja...


Możliwość wyboru jest lepszą opcją niż brak możliwości wyboru. To nie ulega wątpliwości.
Tyle, że nie mając wyboru wolę mieć 30 klatek i płynniejszy ruch niż 24 kaltki.

Jeśli by w tym zamieszaniu chodziło o to że dzięki 24/kl na sekundę będzie się mógł wydłużyć maksymalny czas naświetlania do ok 1/24 sekundy w porównaniu do ok 1/30 sekundy to da to wymierny zysk w postaci trochę jaśniejszego obrazu. Zatem jestem za możliwością wyboru tego w korpusie.

Bardziej intryguje mnie po co ktoś przelicza te 30 klatek na 24.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Bardziej intryguje mnie po co ktoś przelicza te 30 klatek na 24.

Będę dzisiaj z kolegami rozmawiał, mam nadzieję, że łopatologicznie mi to wyjaśnią. ;-)
 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Czytając te posty odnośnie dynamiki tonalnej to już cały głupi jestem. Co ma porównanie poziomu szumów do dyskutowanej różnicy w dynamice tonalnej obu aparatów w kontekście wypowiedzi Jacka S.?
Jacek S napisał/a:
Ale gdyby różnica miała być choćby 2EV to obrazek z k7 na 3200 iso powinien wyglądać jak obrazek z k-x na 12800 iso.
Dla mnie podobnie wygląda obrazek na 3200 iso z k-7 i na 6400 iso z K-x.

Mam tez drugie pytanko - czy np. przy wywoływaniu zdjęć na papier w labie maszyna dajmy na to obrazu o rozpiętości 13,6 ev i tak nie "sprowadzi" do np 8 ev i do tego "poucina" zakres kolorków ?
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
rozio, to chyba nie jest tak do końca z tym zakresem tonalnym.
Co innego zakres tonalny przechwycony przez aparat a co innego zakres na odbitce.
Przecież negatyw BW ma bardzo dużą dynamikę a mimo to jest to oddawane na odbitce.
Po prostu te kilkanaście EV z negatywu są kompresowane do kilku EV na odbitce. Nie może być tak, że odbitka przedstawia tylko środkowy zakres tonów przechwyconych przez negatyw czy też matrycę. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
rozio napisał/a:
Co ma porównanie poziomu szumów do dyskutowanej różnicy w dynamice tonalnej obu aparatów w kontekście wypowiedzi Jacka S.?


Wcześniejsza dyskusja była właśnie o szumach. Dopiero przed chwilą MacRayers zaczął o dynamice. Sytuacja jest pod kontrolą. Nie obawiaj się. Zwyczajna płynna zmiana tematu. Po prostu musisz nadążać ;-)

PS. Tak mi się wydaje bo przynajmniej takie sample były załączane.

 
rozio  Dołączyła: 28 Lip 2006
Jacek S napisał/a:
Po prostu musisz nadążać

;-)
a te wykresiki na stronie 4 to nie dotyczą dynamiki tonalnej ?
Co do różnicy w poziomie szumów to się zgadzam co do 1 ev różnicy.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
rozio napisał/a:
a te wykresiki na stronie 4 to nie dotyczą dynamiki tonalnej ?


Wykresiki dotyczą szumu, a tabelka dynamiki - w kontekście tematu o podobnym poziomie wszystkich puszek, które ukazały się przed dyskutowanym K-X (czyli przedpotopowych)

O dynamice nie dyskutowaliśmy. Na razie MacRayers przedstawił swoje stanowisko, do którego na razie nikt się nie ustosunkował mając niezbyt wiele materiału dowodowego.
Być może będzie jak mówi. Na razie na podstawie jednego testu.
Można poczekać na jakieś np. 3 testy i sobie wyciągnąć średnią albo samemu kupić k-x i sobie zmierzyć. Jak kto woli. Ja na ten temat zdania nie mam póki co. Zdjęć porównujących dynamikę na razie nie widziałem za wielu. To znaczy wcale nie widziałem.
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Eeee... to ja nieco z innej beczki. Szukam i szukam jakiegoś testowego filmu nagranego Kx (K7 też może być) za pomocą obiektywu z rodziny Heliosów.
Widział ktoś takie cudo?
Co do testów znalazłem coś takiego (nie wiem czy było)
http://www.vimeo.com/7256766
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Wykresiki dotyczą szumu, a tabelka dynamiki - w kontekście tematu o podobnym poziomie wszystkich puszek, które ukazały się przed dyskutowanym K-X (czyli przedpotopowych)

Dokładnie...

Jacek S napisał/a:
Można poczekać na jakieś np. 3 testy i sobie wyciągnąć średnią albo samemu kupić k-x i sobie zmierzyć.

Wg mnie wystarczy poczekać, aż DxO Mark zrobi odpowiednie testy http://www.dxomark.com/ Nie ma również wyników Alfy 500 (prawdopodobnie ta sama matryca)...
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Wg mnie wystarczy poczekać, aż DxO Mark zrobi odpowiednie testy


Ja poczekam aż ktoś zrobi w końcu zdjęcia. Może inne niż testowe.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Jacek S napisał/a:
Ja poczekam aż ktoś zrobi w końcu zdjęcia.

Jacku, podałem przecież ostatnio zrobione fotografie (link z archiwum spakowanym z RAW-ami z K7 i K-x)...
Dodatkowo w serwisie Flickr masz osobny pool (grupę) założoną przez osoby fotografujące K-x :
http://www.flickr.com/groups/kx/pool/

[ Dodano: 2009-11-18, 22:32 ]
Zdjęcia pełnowymiarowe z K-x na wysokim ISO z koncertu :

http://www.flickr.com/pho.../tags/pentaxkx/

Dla przykładu (ISO6400):


ISO4500:


Jacku, trochę chęci i masz pełny przekrój...

 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
MacRayers napisał/a:
Dodatkowo w serwisie Flickr masz osobny pool (grupę) założoną przez osoby fotografujące K-x :


Ok, poklikam w tamte skoro na naszym forum nikt się nie chwali ;-)
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
A tak mnie naszło pytanie, czy k-x ma ten bajer co k7, czyli ostrzy w punkt niezależnie od temperatury światła?
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
mcgyver napisał/a:
A tak mnie naszło pytanie, czy k-x ma ten bajer co k7, czyli ostrzy w punkt niezależnie od temperatury światła?

Robiłem testowe fotki przy świetle lamp jarzeniowych i nie zauważyłem BF/FF. Ale kilkadziesiąt zdjęć i godzina z Kiksem to trochę za mało bym mógł coś więcej powiedzieć... :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach