tajny  Dołączył: 18 Lis 2011
Swoją drogą, wczoraj na znanym portalu aukcyjnym ktoś stał się szczęśliwym posiadaczem
SMC Pentax F* 300mm 1:4,5 za jakieś ~4000pln.

Może to jest jakieś wyjście w stronę zwierzaków.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
cena normalna - za tyle spokojnie można kupić używane DA* 300/4 i jeszcze parę złotówek zostanie

wiem wiem - FA* ma kultowy kolor i śrubokręt :-D
 

tajny  Dołączył: 18 Lis 2011
To nawet nie było FA* tylko F*.
Ale kolor ciekawy, jak to 'pro-tele'.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
Na birdforum.net piszą , że pentax zapowiada obiektyw 560 mm 5,6. Słyszał ktoś coś o tym ? To by było COS - przynajmniej dla mnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Informacja na forum była z miesiąc temu.
 

idzi  Dołączył: 24 Paź 2010
A co trzeba będzie sprzedać aby było stać na to cudo ,nerkę?
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
plwk napisał/a:
Informacja na forum była z miesiąc temu.

przeoczyłem :oops: - a w którym wątku ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Gdzieś chyba w plotkach o Pentaksie.
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
akagi66 napisał/a:
Na birdforum.net piszą , że pentax zapowiada obiektyw 560 mm 5,6. Słyszał ktoś coś o tym ? To by było COS - przynajmniej dla mnie.


fajna trąbka:

http://www.pentaxforums.c...560mm-f5.6.html
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
thx - a na przyszły rok zapowiadają tele - zooma. Ciekawe co to będzie...
http://www.pentax.jp/engl..._Mount_Lens.pdf
PS w sumie z tego pdfa można się domyślić, że szału nie będzie - tak do 400 mm max :-/
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
Nadzieja jest jeszcze w planowanym na 2013 DA 120-400 czy 135-400 ile, to się okaże. Jak chcą powalczyć, to optyka będzie na dobrym poziomie. Jak tele nie było, tak za 2 lata będą 2 szkiełka. Rozpieszczają nas ...
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
To jak pojawi się te 560mm f/5.6 będzie miło :) O ile to będzie ostre szkło.

Tymczasem:
adriano210 napisał/a:
lepiej brać 300tkę i namiot :D, jak chcecie na leniwca to i 500mm to będzie za mało, niestety na dobre zdjęcia przyrody to trzeba zapracować


Jak widać w ptasim wątku można i obiektywem za 180 zł - Soligor 300mm f:5.5 zrobić znośne foty. Tylko trzeba się postarać i poświęcić na to trochę czasu. Dla przykładu: Ostatnio zaraz po świcie godzinę się czołgałem po łące, ale tym samym szkłem ustrzeliłem pięknie kilka sarenek :D
edit1:
Ale taki obiektyw jednak ogranicza. Człowiek chciałby się rozwijać. W tym momencie rozglądam się za lepszą jakością ale nie gonię tak strasznie za ogniskową naprawdę 400mm to mój ideał a 500mm to już max.
Gorzej jeśli Pentax zrobi w końcu ta pełną klatkę i 300mm to będzie za mało.

edit2:
Jednak wolałbym coś w okolicach 400/4 to byłoby idealne. Na dobrą sprawę 500mm na APSC to już strasznie dużo. Na "małym obrazku" 560mm jest ok ale na APSC to przecież ponad 800mm. Straszzzzznie dużo. Zwróćcie uwagę że do analoga praktycznie nie było szkieł powyżej 500mm i się dało robić ptico-foty.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
mario1400 napisał/a:
Tylko trzeba się postarać i poświęcić na to trochę czasu.
Oczywiście postarać się trzeba i przykładowo w moim przypadku to nie było problemem. Podstawowym problemem przy fotografowaniu ptaków z zasiadki jest to że trzeba na to baaaaardzo dużo czasu. Trzeba szukać odpowiednich miejsc, przygotowywać ukrycia w postaci szałasów itp. a potem dopiero można robić zdjęcia. Samo fotografowanie z zasiadek zajmuje sporo czasu ale na przygotowywanie miejsc trzeba tego czasu jeszcze więcej. Przy takim sposobie fotografowania ogniskowe rzędu 200-400 są w zupełności wystarczające ale jak ktoś nie ma czasu to pozostaje tylko i wyłącznie metoda podchodu która wymaga jak najdłuższej ogniskowej a i tak efekty mogą być marne.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
mario1400 napisał/a:
do analoga praktycznie nie było szkieł powyżej 500mm

A powodem nie były raczej względy konstrukcyjne (i finansowe) ? 500-600 da się wykonać z rozsądnym jak na ogniskową światłem przy akceptowalnej masie, rozmiarach i koszcie (tak produkcji, jak i finansowych możliwościach nabywcy).
(EOS 1200/5.6 - 16 kilogramów wagi i ponad półtorasta kilodolarów ceny).
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
PK napisał/a:
EOS 1200/5.6 - 16 kilogramów wagi i ponad półtorasta kilodolarów ceny).


To jest obiektyw do zadan specjalnych. raczej nikt kupujący takie szkło nawet nie myśli o ptakofoceniu.

A i z podchodu da się krótszą ogniskową zrobić dobre foty. Z czasem potrzebnym na ptakofocenie się zgodzę. Ale budowa czatowni to max 3 dni jak się robotę dobrze odstawi to czatownia podziała kilka lat ;]
Jak podsiądę do innego kompa [tam mam to w zakładkach] to podkleje link do instrukcji, budowy czatowni na lata - naprawdę przemyślana i osobiście sprawdzona konstrukcja.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Byłem ostatnio na wystawie "Ptaki" (tu drobna migawka http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=965951#965951 ). Wystawiający używali obiektywów do 400 mm ponieważ "ptaki fotografuje się z bliska bo muszą wypełniać kadr". Trzeba cierpliwie posiedzieć w ukryciu aż trafi się na ten moment.
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
plwk napisał/a:
Wystawiający używali obiektywów do 400 mm ponieważ "ptaki fotografuje się z bliska bo muszą wypełniać kadr". Trzeba cierpliwie posiedzieć w ukryciu aż trafi się na ten moment.


Otóż to! Dlatego średnio mnie cieszy planowany obiektyw 560mm - może gdyby pokrywał pełną klatkę... niesttey podobno jest planowany pod APSC.

Kiedyś fotografowałem wyłącznie z podchodu i owszem tak da się zrobić świetne zdjęcie ale stosunek czasu na to poświęconego do ilości udanych zjdjęć wskazuje na niekorzyść tego systemu.
Ostatnio zbudowałem konkretną czatownie poświęcając na to masę czasu ale już pierwsza zasiadka przyniosła niespodziewanie dobre rezultaty. Więc naprawdę warto i polecam ta metodę. Można z powodzeniem nadrobić braki sprzętowe odrobiną cierpliwości i poświęcenia.
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
mario1400 napisał/a:
Można z powodzeniem nadrobić braki sprzętowe odrobiną cierpliwości i poświęcenia.

tu jest tego przykład, że ptaki mozna robić 50mm
http://www.fotoprzyroda.p...m-vt2055,15.htm
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
mario1400 napisał/a:

Dlatego średnio mnie cieszy planowany obiektyw 560mm - może gdyby pokrywał pełną klatkę... niesttey podobno jest planowany pod APSC.

Akurat w przypadku tego typu fotografii to chyba nawet lepiej, co Ci tu da FF? ;-)
 

mario1400  Dołączył: 23 Sty 2011
modrzew napisał/a:
mario1400 napisał/a:

Dlatego średnio mnie cieszy planowany obiektyw 560mm - może gdyby pokrywał pełną klatkę... niesttey podobno jest planowany pod APSC.

Akurat w przypadku tego typu fotografii to chyba nawet lepiej, co Ci tu da FF? ;-)


To że 560mm to bedzie 560 mm z dobrym światłem więc maksymalna ogniskowa na jaką bym się zdecydował. bo jak mamy 400mm x1.5 to już trochę dużo się robi a 560 x1.5 to już masakrycznie dużo.
Żeby zdjęcie ptaka wyszło ładnie trzeba być blisko. Powietrze też ma swoją przejrzystość i im dalej jest model tym gorsza jakość, więc szukanie dłuższej ogniskowej dobrej jakości to walka z wiatrakami. Z "podchodu" dobrze fotogarafuje się tylko niektóre gatunki ptaków ale to z kolei wymaga doskonałej znajomości ich zwyczajów i poświęcenia masy czasu na obcowanie z tymi ptakami. W tej dziedzinie nie ma rezultatów bez poświęceń.

Kto robił na kliszy i przesiadł sie na apsc wie co jest grane i czemu ludzie tak gnają za FF. JAKOŚĆ!
Jeśli cfrowy "mały obrazek" pojawi się w systemie wcześniej czy później będzie mój.
Od kilku lat fotografuje na 300mm i nie brakuje mi długości. Miałem w rękach 500mm sigmy podpięty pod nikona apsc i to była maskara czymś takim ciężej zrobić dobre foto niż moim starym soligorem 300mm! Moim zdaniem to był zmarnowany dzień siedzenia w czatowni.
Każdym szkłem da się zrobić znośne zdjęcia ale pogoń za ogniskową jest bez sensu, co w tym wątku zostało już stwierdzone.
Ja teraz startuje do sigmy 100-300 f/4 do analoga jeśli zabraknie mi ogniskowej będę używał TC 1.4 i starczy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach