andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Crow napisał/a:
Do Eizo S2233W

Myślę, że warto :-) To już klasa wyżej i wyświetla 95% AdobeRGB. Ja na pewno, któregoś kupię - zastanawiam się tylko czy teraz płacąc Visą czy za miesiąc za gotówkę.

Natomiast korci mnie ten S2243W, bo ma mniejszą plamkę i mieści tyle samo informacji co monitory 24cale, czyli 1920x1200 (poza tym chyba niczym się nie różni od S2233W). I jest w świetnej cenie, bo trzeba dopłacić w stosunku do S2233W ok. 350-400zł (a rok temu kosztował o 1 tys. więcej).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
To już klasa wyżej i wyświetla 95% AdobeRGB

Tylko trzeba pamiętać, że w takim przypadku nie skalibrujesz takiego monitora zwykłym kalibratorem tylko potrzeba spektrofotometru (tzn. poprawa może być "jakaś" ale ciężko ocenić jaka dokładnie a może jej wcale nie być). Żeby Ci bardziej namieszać :-P ja mam NEC P221W i jestem zadowolony aczkolwiek nie miałem porównania z niczym innym. Razem z kalibracją spektrofotometrem i przesyłką zapłaciłem tyle co S2233W w najtańszej ofercie jaką na szybko znalazłem. Trzeba też sobie jasno powiedzieć (chociaż sądzę, że na bank tak czy siak będziesz zadowolony), że monitory w tym przedziale cenowym nawet EIZO nie dają 100% gwarancji równomiernego podświetlenia.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sołtys napisał/a:
Tylko trzeba pamiętać, że w takim przypadku nie skalibrujesz takiego monitora zwykłym kalibratorem tylko potrzeba spektrofotometru

Akurat mam, ColorMunki Photo ;-)
sołtys napisał/a:
Żeby Ci bardziej namieszać :-P ja mam NEC P221W i jestem zadowolony aczkolwiek nie miałem porównania z niczym innym.

No, trochę mi namieszałeś, bo widzę że ten NEC kosztuje ok. 400zł mniej od S2233W :shock: A podobnie jak Eizo ma 10-bitowy LUT i wyświetla równie szeroki zakres kolorów, bo 96% AdobeRGB :-) Muszę poczytać testy ;-)

sołtys, ale widzę że ten NEC rozdzielczość ma jakąś "dziwną" (jak na 22 cale), bo 1680x1050 - prawda to?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz napisał/a:
Akurat mam, ColorMunki Photo

Super, tylko, że EIZO sprzętowo nie skalibrujesz a NECa tak (cokolwiek by to nie znaczyło, bo się nie znam, ale podobno sprzętowo lepiej ;) )

andrusz napisał/a:
sołtys, ale widzę że ten NEC rozdzielczość ma jakąś "dziwną" (jak na 22 cale), bo 1680x1050 - prawda to?

Prawda to.

Ogólnie powiem tak - o matko, ile ja się nagłowiłem zanim zamówiłem monitor, ile naczytałem komentarzy na forach i testów. Od specyfikacji i cyferek w nich kręciło mi się w głowie. Jak dobrze, że ten problem mam już z głowy! :roll:
 
rad500  Dołączył: 08 Paź 2008
Ja bym polecil Belinea 1980S2 bo sam taka mam, ale niestety firma upadla. Model ten jest PVA, kosztowal 1000 zl, kąty ma calkiem niezle, kontrast tez moze byc. Na pewno jest lepiej od troche tanszych TN. Ale jak widzialem pewien model EIZO wlasnie na TN za ok. 2000, to jego obraz wydawal sie jeszcze lepszy, no ale to bylo juz 2000. Takze TN za 2 tys. lepsze od PVA za 1 tys. :-?
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sołtys napisał/a:
andrusz napisał/a:
Akurat mam, ColorMunki Photo

Super, tylko, że EIZO sprzętowo nie skalibrujesz a NECa tak (cokolwiek by to nie znaczyło, bo się nie znam, ale podobno sprzętowo lepiej

Sprzętowo skalibruję oba, ale pewnie chodzi o to, że NEC ma własną tabelę LUT, którą można modyfikować, która pewnie i tak obsługują tylko niektóre kalibratory ;-) I taka kalibracja trzymana jest w monitorze. Czy to lepiej? Przecież wyświetlane kolory zależą też od karty graficznej! Ja kalibruję cały tor karta graficzna+monitor i czy mi ta kalibracja zostaje w pamięci LUT karty czy monitora, to dla mnie rybka ;-) Nie widzę tu korzyści tabeli LUT w monitorze, ale może o czymś nie wiem - nie zajmuję się tym zawodowo.

sołtys napisał/a:
andrusz napisał/a:
sołtys, ale widzę że ten NEC rozdzielczość ma jakąś "dziwną" (jak na 22 cale), bo 1680x1050 - prawda to?

Prawda to.

To trochę lipa, bo mi zależy żeby jak najwięcej zmieścić na ekranie. Teraz mam 1200x1024 i nie mieści mi się wszystko to, co bym chciał :-/

I masz rację, czytanie testów, grup dyskusyjnych, wzięcie pod uwagę opinii znajomych i podjęcie decyzji, który sprzęt kupić to... męka ;-)

[ Dodano: 2010-03-01, 19:49 ]
rad500 napisał/a:
Ja bym polecil Belinea 1980S2

Przecież to 19 cali, a my rozmawiamy o 22 calowych.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
andrusz napisał/a:
sołtys napisał/a:
andrusz napisał/a:
Akurat mam, ColorMunki Photo

Super, tylko, że EIZO sprzętowo nie skalibrujesz a NECa tak (cokolwiek by to nie znaczyło, bo się nie znam, ale podobno sprzętowo lepiej

Sprzętowo skalibruję oba, ale pewnie chodzi o to, że NEC ma własną tabelę LUT, którą można modyfikować, która pewnie i tak obsługują tylko niektóre kalibratory ;-) I taka kalibracja trzymana jest w monitorze. Czy to lepiej? Przecież wyświetlane kolory zależą też od karty graficznej! Ja kalibruję cały tor karta graficzna+monitor i czy mi ta kalibracja zostaje w pamięci LUT karty czy monitora, to dla mnie rybka ;-) Nie widzę tu korzyści tabeli LUT w monitorze, ale może o czymś nie wiem - nie zajmuję się tym zawodowo.
EIZO "S" nie kalibruje się sprzętowo bo nie ma programowalnej LUT ... jedynie profiluje. NEC P221W jest kalibrowalny sprzętowo do wewn. LUT (odpowiedni soft potrzebny i spektro. które z tym gada). Oczywiście z NEC też profil dla programu ściągasz.

Co do zależności od karty graficznej - przy połączeniu cyfrowym takie info traktuję jako voodoo :]

Co do kalibracji sprzętowej (10 bit LUT w przyp. NEC P221W) vs. jedynie profilowanie (operowanie na 8 bit ... więcej przez DVI nie przeciśniesz) - no nie powinna to być rybka bo zupełnie inny poziom dokładności (ew. banding).
ps. rozdzielczość 1680x1050 to standard dla wielu 22" ... lepsze to 16:10 niż 16:9 .... piszesz że masz 19" 1280x1024 więc 5:4 ... na takim 22" i tak więcej zmieścisz
[ Dodano: 2010-03-01, 22:45 ]
rad500 napisał/a:
Ja bym polecil Belinea 1980S2 bo sam taka mam, ale niestety firma upadla. Model ten jest PVA, kosztowal 1000 zl, kąty ma calkiem niezle, kontrast tez moze byc. Na pewno jest lepiej od troche tanszych TN. Ale jak widzialem pewien model EIZO wlasnie na TN za ok. 2000, to jego obraz wydawal sie jeszcze lepszy, no ale to bylo juz 2000. Takze TN za 2 tys. lepsze od PVA za 1 tys. :-?
Masowa Belinea ... jedyne co pamiętam to różowy zafarb, o kiepskiej linearyzacji nie wspominając ... to zupełnie inna (niższa) klasa niż EIZO "S" czy NEC P221W.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
A by was dunder świsnął. Teraz zachciało mi się NECa bo też go brałem pod uwagę.

Z tą sprzętową kalibracją chodzi o to że profil kolorów jest zapisany w chipie monitora i wtedy nie muszę używać ICC??
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
Crow napisał/a:
A by was dunder świsnął. Teraz zachciało mi się NECa bo też go brałem pod uwagę.

Z tą sprzętową kalibracją chodzi o to że profil kolorów jest zapisany w chipie monitora i wtedy nie muszę używać ICC??
Musisz używać zarządzania barwą i tak (po to by aplikacja wiedziała jak dostosować przestrzeń barw zdjęcia do przestrzeni wyświetlacza). Sprzętowa kalibracja jednak standaryzuje to co jest wewnątrz tej przestrzeni (np. równa gamma 2.2 , temp. barw 6500K i linearyzacja tej całości z np. 10 bit dokładnością - efekt to mniejszy banding/brak bandingu pomimo korekcji)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Crow, polecam dział FAQ tej strony -> http://monitory.mastiff.pl/index.php Wszelką wiedzę o kalibracji i owym NECu czerpałem z tej strony. Tam go zresztą kupiłem i zleciłem kalibrację (w cenie której była również selekcja. Aczkolwiek coś się psuło u dystrybutora i było słychać głosy, że selekcja może nie być dostępna). Żeby jeszcze bardziej namieszać (ale jednak aby nie było niedomówień itd.) trzeba stwierdzić, że z tym modelem jest jak z obiektywami Tamrona - zdarzają się super sztuki a zdarzają się lipne.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sołtys, a czy jest jakiś soft do tego NEC-a, który pozwala np. na wrzucenie tabeli LUT z profilu barwnego? Czy muszę mieć dedykowany kalibrator?

Kusi ten NEC ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
andrusz, jak widzę w ogóle nie zaglądnąłeś na stronę, którą podlinkowałem w ostatnim poście, bo tam jest wszystko napisane :-P a żeby ułatwić dokładnie tu -> http://monitory.mastiff.pl/faq.php?ID=95
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Crow, z forum nikona gdzie właściciel tej (tak mi się chyba wydaje, bo ma ją w stopce) strony udziela informacji, zobaczyłem dziś coś o NEC PA241W, ponoć warto poczekać, ale nie czytałem głęboko, (w połowie marca ma się pojawić)

Ja mam neca i nie jest źle. Tyle że jeszcze nie kalibrowałem, i :cry: jeden hot pixel czerwony.

Link do tego o monitorkach
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sołtys napisał/a:
andrusz, jak widzę w ogóle nie zaglądnąłeś na stronę, którą podlinkowałem w ostatnim poście

Bo pisałeś do Crow-a ;-) Ale już się wczytuję :-)

Dzięki sołtys :-B
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Zamówiłem tego Della. Jak nie będę zadowolony macie wkopane :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Crow napisał/a:
Zamówiłem tego Della. Jak nie będę zadowolony macie wkopane

Dobrze, że polecałem NECa 8-)
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Nie ważne oberwie się wszystkim co brali udział w dyskusji. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego :mrgreen:
 

karmazyn  Dołączył: 08 Sty 2010
Ciekawe jak ten nowy Formac W2300
Na allegro cena mocno przystępna:
http://www.allegro.pl/item942932003_wspanialy_monitor_formac_hd_super_cena.html

Formac Gallery 2010 Xtreme 3 jakiś czas temu wyrwałem z Anglii za około 800 pln z przesyłką i jestem z niego bardzo zadowolony. Cena była atrakcyjna bo ma jednego hota, i z tego względu był zwrócony do sklepu. W Perfekt System był wtedy ze dwa razy droższy.

A ten nowy Formac coś za tani, można pogooglać na jego temat (2010 były tanim, sensownym monitorem do DTP).
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
karmazyn napisał/a:
Ciekawe jak ten nowy Formac W2300

5ms i 160° - obstawiam matrycę TN.
 
Kuzyn Mygosi  Dołączył: 08 Wrz 2008
darkduch napisał/a:
Crow, z forum nikona gdzie właściciel tej (tak mi się chyba wydaje, bo ma ją w stopce) strony udziela informacji, zobaczyłem dziś coś o NEC PA241W, ponoć warto poczekać, [/URL]
To już będzie monitor profesjonalny (14 bit 3D LUT + IPS) ... będzie dużo lepszy niż wymieniane wyżej monitory ale ~2x droższy.

[ Dodano: 2010-03-03, 08:44 ]
Crow napisał/a:
Zamówiłem tego Della. Jak nie będę zadowolony macie wkopane :mrgreen:
yyyy ... którego DELL'a ? ... tego w którym odcienie szarości przechodzą przez ... nie do końca szary i nie do końca liniowo (2209WA) czy tego z zawyżoną gammą, też spapraną linearyzacją i dosyć wąskim zakresem regulacji jasności (U2410). DELL robi dobre monitory do zabawy, ale nie do foto. DELL U2410 miał spory potencjał ... który został zmarnowany (jest słabo zlinearyzowany - producent olał sprawę zapisując takie odbiegające od wymaganych dane w LUT, ... i ten wąski zakres regulacji jasności w dół). Natomiast 2209WA od początku miał być do zabawy (nie ma nawet odpowiedniej {10 bit lub więcej} LUT). Jedyna zaleta tych DELL to matryca IPS ... ale monitor to nie sama matryca, o czym się przekonałem mając amatorski NEC WGX2PRO na IPS .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach