Tomator  Dołączył: 30 Kwi 2007
Najlepszy korpus M42
Może z Waszych doswiadczeń - niekoniecznie Pentaxowy (ale i nie radziecki)..... Jaki korpus z M42 będzie w miarę cichy, z dobrym wizjerem (istotne są kliny), z poprawnie działającym pomiarem światła, możliwie nie za wielki .... i dostępny w stanie jeszcze do użytku....... ?????
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Jeżeli M42 to koniecznie Prentax z przejściówką :mrgreen: Przyjrzyj się Prakticom które nie są ciche. :-B
Przejrzyj forum.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
fanmario napisał/a:
Jeżeli M42 to koniecznie Prentax z przejściówką
A niby do czego ta przejściówka w korpusie ? :shock:
Tomator napisał/a:
możliwie nie za wielki
No to Pentaxy na M42 raczej małe i lekkie nie są.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spotmatic jest na pewno większy a chyba i cięższy od Zenita TTL.
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
dlatego Pentax z przejściówką (K do M42) :-P , a małe to LOMO lub Minox
 
Tomator  Dołączył: 30 Kwi 2007
Body M42
Przeglądałem forum i niewiele konkretów... sam mam MES z adapterem, ale właśnie chciałbym coś zbliżonego z M42 - zanabyłem parę miłych szkieł..... a może i jeszcze jakieś dobiorę, bo b.sympatyczne się wydają.... Stąd przydałby się korpusik pod nie... :)
 

corn  Dołączył: 02 Wrz 2007
Tomator, Mam trzy wolne aktualnie:
Zenit TTL - z Heliosem 44M 2/58 lub bez
Praktika super TTL - bez obiektywu
Pentax P30T - z obiektywem Pentax A SMC 1:4-5,6 35-80mm. Matówka z klinami, elektronika itd. b. lekki kolor grafit. plus przyległe (pasek, instrukcja, torba, dekielki, nawet działająca bateria).
Niniejsze ogłoszenie nie ma charakteru oferty (oficjalnie). Pisz na priv po resztę faktów.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Re: Body M42
Tomator napisał/a:
Przeglądałem forum i niewiele konkretów... sam mam MES z adapterem, ale właśnie chciałbym coś zbliżonego z M42 - zanabyłem parę miłych szkieł..... a może i jeszcze jakieś dobiorę, bo b.sympatyczne się wydają.... Stąd przydałby się korpusik pod nie... :)


Parę lat temu na pl.rec.foto była "moda" na Porsta Compact Reflex SP. To mały korpusik wyglądający całkiem-całkiem i w dodatku ze spotem. Może warto poszukać tego?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tu jest coś na temat tego Porsta
http://www.aparaty.tradyc...ja.php?temat=33
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
fanmario napisał/a:
dlatego Pentax z przejściówką
Przecież wyraźnieTomator, pisze, że chce korpus z M42, więc co do tego ma przejściówka.
Tomator, Rozejrzyj się za Fuji z serii ST, nie STX- bo to jest bagnet. Zgrabne , małe korpusy, w pełni metalowe, tyle że miały stosunkowo ograniczony zakres krótkich czasów, bo do 1/700. Ewentualnie trafia się na Allegro taki wynalazek jak Revueflex SDI- odmiana Cosiny którejś tam, full manual na gwint, stosunkowo nowa produkcja ( sprzed kilku lat ) ale trzeba uważać, bo to już plastik :-/ . Ewentualnie całkiem nowe Bessaflex TM, ale chyba go nie będziesz chciał. :evilsmile:
 

fanmario  Dołączył: 23 Paź 2007
Wykorzystaj ten adapter do tego co masz. Jak chcesz drugi korpusik to również z przejściówką bo małego trudno znaleźć. Kiedyś miałem Fujica ST 705 bardzo sympatyczna mała lustrzanka. .
 
Tomator  Dołączył: 30 Kwi 2007
... no właśnie.... patrzę jeszcze na Fujica AZ1... Szczerze mówiąc - spodziewałem się większego wyboru czu to na allegro czy na ebayu(EU).... :-(
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Tomator napisał/a:
patrzę jeszcze na Fujica AZ1
A na pewno jest na gwint ?
 
Tomator  Dołączył: 30 Kwi 2007
Dada napisał/a:
Tomator napisał/a:
patrzę jeszcze na Fujica AZ1
A na pewno jest na gwint ?

Tak piszą i widać na obrazku...
http://cgi.ebay.pl/ws/eBa...:MEWA:IT&ih=015
tylko cena... :-(
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Ja z czystym sumieniem na M42 polecam sugerowanego już wcześniej Porsta Compact Reflex SP. Używałem go przez półtora roku, miałem w ręku cztery egzemplarze z czego jednego musiałem niestety dać na regulację migawki zaraz po zakupie, ale generalnie to raczej mało awaryjny korpus, z pozostałymi nie miałem problemów. Właściwie w podanym przez plwk wcześniej linku masz już praktycznie pełen opis korpusu. Ja dodam, że wizjer jest bardzo fajny, (jak popatrzy się w nawet przez pryzmat *ist DS-a, to chce się płakać za dobrymi czasami :-) ) o powiększeniu 1x (z obiektywem 55mm), polu widzenia 93%. Jest to korpus Cosina CSR a nie jak sugerowano CSM produkowany na rynek niemiecki. Ładny, zgrabny, lekki i bardzo dobry, moim zdaniem lepszy np. od Spotmaticów I i II do pracy z obiektywami M42.

Na stronie Butkusa masz pełną instrukcję do Cosiny CSM (=Porst Compact Reflex). Mam w domu (niestety nie w tym, w którym aktualnie przebywam ;-) ) instrukcję co Porsta SP, ale naprawdę poza pomiarem punktowym światła różnic między nimi raczej nie zauważyłem.

Strona Butkusa zawiera mnóstwo instrukcji do starych korpusów i można się z niej wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć, jeśli tylko masz czas przekopać się przez nie.

[ Dodano: 2007-11-30, 12:13 ]
Co do korpusów M42 możesz jeszcze zajrzeć na stronę Zasiu http://www.m42.republika.pl/ i poczytać sobie o korpusach, jest tam też zdjęcie i opis AZ-1, ale korpus ten nie ma pełnego manuala, jedynie trzy czasy i automatykę, jest cięższy i droższy od Porsta SP. Musisz to przemyśleć. Aha czasy w Porście są realizowane przy pomocy migawki elektromagnetycznej, dostępny jest tylko jeden czas 1/50s realizowany w pełni mechanicznie, ale szczerze mówiąc nigdy go nie użyłem, bo też nigdy nie zaszła potrzeba wymiany raz założonych baterii.
Oczywiście korpus spełnia wszystkie Twoje wymagania, jest nieduży, poprawnie i konsekwentnie mierzy światło, ma duży wizjer, kliny i jedynie nie jest tak kultowy jak Pentaksy :-) wszystkie korpusy, które miałem (i mam) nie były jakoś strasznie zużyte czy poobijane, najwyżej tu i ówdzie miały zdarte fragmenty farby spod których wyzierał jakiś mosiądz czy inny metal. Czy pisałem już, że jest ładny? Kiedyś chciałem jeszcze kupić wersję ze srebrną górną częścią, bo wszystkie korpusy miałem czarne, ale ta wersja była dosyć rzadko spotykana.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Hmmm,
ja stawiam na dwa modele a właściwie dwie serie, ale obadwie są masywne:
- Spotmatic - korpus z duszą, mam trzy to wiem, ale inni mają dużo więcej :-)
- Mamiya MSX i podobne -była krótka seria małoobrazkowych aparatów robionych przez tę firmę
Może Ci sie zazębi coś z tego, może nie.....
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Mamiya MSX i podobne

Tu je można zobaczyć
http://herron.50megs.com/sx.htm
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wita Tomator. Spojrzyj na tę aukcję http://www.allegro.pl/ite...nktowy_m42.html
To ten polecany Porst.
 
Tomator  Dołączył: 30 Kwi 2007
powalos napisał/a:
Wita Tomator. Spojrzyj na tę aukcję http://www.allegro.pl/ite...nktowy_m42.html
To ten polecany Porst.

Dzięki za info..
Trochę poczytałem, pobabrałem się w ebayu i allegro...
Do czego doszedłem - póki co:
1) nie chcę ryzykować z totalnymi starociami - szkoda zdjęć
2) spotmatic byłby fajny, ale: duży i ciężki a dobrze utrzymane egzemplarze dość drogie (!)
3) praktica &Co. - tanie, ale dość ciemne matówki (wg opinii) i głośne
4) najfajniejsza byłaby Fujica, ale praktycznie powyżej 400 zł (tylko modele z czasami ok 1/1000 i 1/2000 - 1/700 to trochę mało)
Stąd na razie takie wnioski (chyba jednak!):
a) coś na K jako drugi korpus po prostu, z adapterem na stałe - czyli:
b) zallegrowy Ricoh XR-10(już jedzie), może (rozmyślam jeszcze) P30T (od corna), drugi MESuper (jak znajdę dobry i tani :) ), a może właśnie tego porsta z punktem...
c) a najchętniej tani i dobrze utrzymany MX - jak go znajdę.....
A moze wszystkie na raz przećwiczę i wybiorę najbardziej MI pasujący...

Najfajniej by było, gdyby MX miał M42... :) bo chcę do niego podpinać Jupiterka, Industarka, Tairka ... :), które ostatnio zanabyłem...

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
szkoda MX-a zeby marnowal sie z m42 ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach