andy63  Dołączył: 01 Mar 2008
Czy P-TTL działa z Metz 54 MZ-3?
Myślę o zakupie lustrzanki. W grę wchodzi Sony A200 (ew. A350) lub Pentax K10D. Mam lampę Metz 54 MZ-3 ze stopką do Minolty. Czy dojdzie do zmiany systemu zależy m. in. od odpowiedzi na pytanie z tematu: Czy K10D działa z Metz 54 MZ-3 w P-TTLu? Na stronie Metz-a znalazłem wiadomość, że ze stopką sca 3702 M2 nowsza wersja mojej lampy, czyli 54 MZ-4i działa w P-TTL.
Może ktoś sprawdzał działanie wersji starszej, MZ-3 w P-TTL z najnowszą stopką SCA 3702 M2. Najprawdopodobniej działa we własnej automatyce, ale zależy mi na P-TTL, a nie chciałbym wchodzić w spore koszty związane ze zmianą lampy.
Proszę o życzliwe potraktowanie, bo to mój pierwszy post na tym forum :mrgreen:
Pozdrawiam wszystkich
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
andy63 napisał/a:
Najprawdopodobniej działa we własnej automatyce
Bardziej ufałbym automatyce Metza'a niż p-ttl'owi
 
andy63  Dołączył: 01 Mar 2008
Zgoda, ale od przybytku (P-TTLu) głowa nie boli, dlatego zastanawiam się, czy moja lampka zadziałałaby w tym systemie?
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Jakoś nie chwalą się p-ttl'em w duecie z K10, więc chyba tylko automat albo manualne sterowanie
 
andy63  Dołączył: 01 Mar 2008
To dziwne, ale w ogóle w wyszukiwarce adapterów Metz nie podaje współpracy stopki w P-TTL.
Dopiero przy najnowszych modelach lamp podaje kilka:
http://www.metz.de/en/fot...4i-digital.html
Dlatego zastanawiam się czy starszy model (wersja 54 MZ-3) też obsługuje P-TTL?
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
andy63, napisz do Metza, zazwyczaj szybko (w dni robocze) odpisują.
 
andy63  Dołączył: 01 Mar 2008
No niestety jest jeden poważny problem - język angielski, a właściwie jego nieznajomość :oops:
Gdy napiszę po polsku pewnie nie zrozumieją :mrgreen:
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Możesz napisać po niemiecku.
 
andy63  Dołączył: 01 Mar 2008
Hihi, jeszcze ciekawiej by to wyglądało :mrgreen:
Ewentualnie mógłbym po rosyjsku, ale myślę, że też by nie zrozumieli :-/
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
andy63 napisał/a:
Czy K10D działa z Metz 54 MZ-3 w P-TTLu?


Nie nie działa
Żeby był pttl to niestety lampy z wyszukiwarki na stronie Metz'a + SCA3702 M2
Używałem lampy 32MZ3 i 40MZ2 i bardzo ładnie radzą sobie na własnej automatyce, "czytają" ustawienia aparatu (przysłona, ogniskowa) Jak chcesz informacji po polsku to pisz do serwisu dystrybutora na Polskę - firmy Fototechnika - jak dotychczas odpowiadali na moje maile.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Tak z ciekawości pogrzebałem i niestety MZ-3 nie działa w P-TTL, dopiero MZ-4 a i tam zdaje się nie do końca wszystko. Ale wyczytałem też, że własna automatyka na lampie daje radę i da się bez P-TTL żyć :)
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Kilkanaście dni temu rozmawiałem z pracownikiem foto techniki i powiedział ze lampa powinna działać z K10 ale bez tej małej lampki z przodu.Skierował mnie w sprawie kostki do Czesia .Zamieściłem post na forum i wysłałem pryw. pytanie do Czesia i zostałem kompletnie zignorowany, niestety zadnego odezwu.
Ze strony Metza z tabelki wynika ze lampa powinna działać ,ale dokładnie jak to szerzej powinno być opisane w instrukcji dołaczanej do każdej kostki.Takimi instrukcjami dysponują sprzedawcy.
Pozdr.
Wiktor
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Wiktor napisał/a:
wysłałem pryw. pytanie do Czesia i zostałem kompletnie zignorowany
Cześ sygnalizował kiedyś przypadkowe skasowanie zawartości skrzynki i prosił wszystkich o ponowny kontakt. Pewnie kolego nie doczytałeś tej informacji.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
andy63, ja mam instrukcje do stopki 3702 M2. Jak chcesz cos wiedziec to pytaj, tyle ze ja mam metza 44 mz-2.

 
andy63  Dołączył: 01 Mar 2008
Dziś otrzymałem oficjalną wiadomość od przedstawiciela Foto-Techniki:
"Niestety, 54 MZ-3 niezależnie od adaptera SCA nie będzie wspierała P-TTL."
Trochę się zmartwiłem. Gdybym przechodził na Pentaxa musiałbym zmieniać też lampę... albo poprzestać na automatyce samej lampy. Wiem, że jest dobra. Z minoltą nie widzę zbytniej różnicy przy naświetlaniu w automatyce lampy i w systemie ADI.
Dzięki wszystkim za rady i życzliwość :-)
 

chrzaszcz  Dołączył: 16 Sty 2008
Wiktor napisał/a:
ale bez tej małej lampki z przodu


W mojej 40MZ-2 jak najbardziej działa.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
ze strony Metza
SCA-Adapter


Adapter: SCA 3702 M2



Features of the combination Camera Flash Adapter Combination
Flash readiness on camera
Correct exposure light on camera
Automatic flash sync speed
2nd curtain sync
Power zoom control
AF measuring beam
Flash range indication
Wake-up function
Powyżej wymienione funkcje powinny działać.
link do strony
http://www.metz.de/en/pho...ca-adapter.html
pozdr.
Wiktor

[ Dodano: 2008-03-03, 22:45 ]
O p-TTL nic tu nie piszą ale jeżeli dziąłają te te wszystkie funkcje to co tak istotnego dodaje P-ttl

[ Dodano: 2008-03-03, 22:50 ]
http://www.metz.de/filead...erarchiv_en.pdf

[ Dodano: 2008-03-03, 22:53 ]
Po przeanalizowaniu tych informacji zastanawiam sie czy nie będzie działał standard TTL po zastosowaniu tej kostki, ale to trzeba by sprawdzić.
 
mirqus  Dołączył: 20 Sie 2007
Niestety!
P-TTL, ani nawet poczciwy, nad wyraz u Pentax-a dobrze się sprawujący - TTL, nie działają.
Natomiast działa:
1. Aparat steruje zoomem palnika lampy
2. Przekazuje ustawioną czułość
3. Przysłonę również
4. Synchronizuje na drugą kurtynę
5. Aparat pokazuje w wizjerze gotowość do błysku
6. Lampa automatycznie synchronizuje czas w aparacie
5. Mały reflektorek, jak najbardziej, błyska.

W sumie czytając o kapryśności P-TTL, konieczności wprowadzania stałych korekcji, itp. odepchnąłem od siebie myśl pozbycia się METZ-a na rzecz lampy petetelowej.
Po prostu, automatyka Metz-a sprawuje się na tyle poprawnie i powtarzalnie, że nie czuję owczego pędu za cudnymi wynalazkami. ;-)
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Używam Metza 54 MZ3 z adapterem SCA 3702 M i też nie odczuwam potrzeby zmiany lampy. Do tego co napisał mirqus dodam, że działa wspomaganie AF wyświetlając czerwony wzorek przy słabym świetle.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
mirqus napisał/a:
Po prostu, automatyka Metz-a sprawuje się na tyle poprawnie i powtarzalnie, że nie czuję owczego pędu za cudnymi wynalazkami.
O tym właśnie pisałem w drugim poście od góry ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach