mechamick  Dołączył: 12 Kwi 2008
Sigma 70-300 APO DG MACRO - Zdjęcia makro
Witam wszystkich użytkowników forum. Cieszę się że jako świeży nabywca K10D znalazłem tak gwarne forum na ten temat :)

Pytanie moje (mam nadzieję nie skaże mnie na wieczne pośmiewisko wśród forumowiczów) jest takie: jak mam się zabrać za zdjęcia makro korzystając z obiektywu Sigma 70-300mm APO DG Macro? Zakupiłem ten obiektyw mając na dużej uwadze możliwość robienia zdjęć makro, a tu coś mi się wydaje że nie jestem w stanie fotografować mróweczki czy innego robaczka z bliska bo ostrość mogę złapać przy odległości niecałego metra. Dlaczego więc jest to obiektyw MACRO?? A może moje pojęcie o zdjęciach Makro jest po prostu mylne..

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
mechamick
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
Mam ten obiektyw w swojej szklarni i wszystko jest jak najbardziej ok w tym co piszesz :-) Maksymalna skala odwzorowania tego obiektywu wynosi 1:2 i uzyskuje sie ja wlasnie z odleglosci okolo metra liczac od plaszczyzny matrycy, od kranca maksymalnie wysunietego tubusa obiektywu jest to okolo 70 cm ;-)
Akurat ten obiektyw tak ma, dla jednych to wada, dla innych zaleta, zaleta jest taka, ze robactwo nie jest tak latwo sploszyc.

Ja robilem troche makr tym obiektywem i generalnie bylem bardzo zadowolony ;-)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
A po co fotografować z bliska? To by się chyba kłóciło z ideą teleobiektywu... A "MACRO": oznacza zazwyczaj tyle, że obiektyw przy jakiejśtam ogniskowej daje skalę odwzorowania w okolicach 1:1, 1:2. Raczej niezależnie od minimalnej odległości ogniskowania.
 
Paulos  Dołączył: 08 Mar 2007
to nie jest obiektyw do mróweczek - do płochliwych motylków raczej.
 
CLE  Dołączył: 24 Paź 2007
Re: Zdjęcia MACRO
mechamick napisał/a:
Dlaczego więc jest to obiektyw MACRO??
mechamick


Ale to nie jest obiektyw makro! To jest "Uniwersalny Amatorski Wielofunkcyjny Teleobiektyw Zmiennoogniskowy". Napis makro jest marketingowym chwytem :mrgreen: . Oczywiście nadaje się on do zdjęć małych obiektów, ale małych to znaczy wielkości pudełka zapałek, a nie mrówczych odnóży. Do fotografowania tego ostatniego potrzebujesz innego zestawu - poszukaj na forum o pierścieniach pośrednich, mieszkach do makro itp.
Swoją sigmę możesz oczywiście trochę apgrejdować zakładając jej soczewki do makro, czy właśnie pierścień pośredni, ale generalnie do częstszego używania w tym celu to ona się niespecjalnie nadaje

to hobby jest kosztowne :evilsmile:
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
ja bym nie wierzył we wszystkie napisy na obiektywie :) Ta sigma jest niezła, ale makro należy traktować z przymróżeniam oka. Nawet jeśli skala 1:2 wystarczy na motylka, to z taką ogniskową można zapomnieć o zdjęcich z ręki, a i ze statywem nie jest łatwo... Polecam świetnego Tamrona 90mm/2,8, Sigmę 105mm/2,8, z niskobudżetowych Cosinę 100mm/3,5. Ew. manualna stałka + pierścienie - jeszcze taniej, a nie gorzej.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
mechamick, do mrówek,to potrzebujesz odwzorowania nie 1:2 (dwukrotne pomniejszenie),a 2:1 (dwukrotne powiekszenie).Dopiero wtedy uzyskasz zadowalajacy rezultat.Ale do takich skal odwzorowania ,to trzeba czegos innego niż amatorski zoom.

[ Dodano: 2008-04-17, 09:11 ]
Do tego rośnie zapotrzebowanie na światło - zwłaszcza z użyciem pierścieni pośrednich.Na poczatek to chyba warto nabyć Raynoxa.Póżniej sam zobaczysz,na ile Cię to wciągnie.Myślę,że najlepiej bedzie,gdy zapytasz o zdanie naszego eksperta na forum: Marka Wyszomirskiego.
 

mechamick  Dołączył: 12 Kwi 2008
No cóż... Mówi się trudno. Nie będzie mróweczki - będzie motylek. A swoją drogą już się coś rozglądałem za tym Raynoxem po obejrzeniu zdjęć makro Waszej koleżanki z forum na 'fotografie do oceny', ale nie wszystko naraz. To już był drogawy wydatek, więc gadżety zostawimy na później ;)
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Robiłem zdjęcia macro tą Sigmą. mechamick jak masz obiektyw to go wypróbuj i sam się przekonaj jakie możesz przy jego pomocy uzyskać rezultaty.
kilka przykładów - choć większe niż mrówki myślę, że do macro tez się nadają.

crop



crop
 

mechamick  Dołączył: 12 Kwi 2008
Niezłe niezłe :D Nadzieje odżyły :) Tylko co to jest?? ;)
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
To wyżej to stawonóg, to niżej to ryba. Ten obiektyw to raczej do jaszczurek i węży w moich stronach się stosuje. Jestem zwolennikiem hipotezy, że dobre makro obiektywy są stałoogniskowe.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
A dokładniej pierwsze to Krab, a drugie to Poskoczek mułowy więcej o tym ciekawym stworzonku >>tutaj<<
 

piter_76  Dołączył: 23 Kwi 2007
A propos motylków :-) to ponizej to wlasnie z tej Sigmy:



... ale mozna i kwiatki, jak ktos lubi :-) :





... tudzież inne grzyby :-)

 
mloskot  Dołączył: 10 Mar 2008
Cytat
piter_76
Rozmycie łodygi czerwonego kwiotka jak dla mnie cudne. Nie mam bladego pojęcia (jeszcze) jak rozróżnić miodny bokeh od niemiodnego, ale fragmentami rozmycia na w/w zdjęciach chwytają :-)
 

arturo.c  Dołączył: 17 Kwi 2008
Muszę powiedzieć piter_76, że zdjęcia fajne. Też się zastanawiam nad tą Sigmą. Też lubię czasami Makro pofocić a słyszałem, że z tą sigmą + fitr ew. soczewka (CLOSE-UP) można powalczyć i daje to fajne efekty.
 
mloskot  Dołączył: 10 Mar 2008
arturo.c napisał/a:
Też się zastanawiam nad tą Sigmą.


Jest szansa, że wpadnę do Strzelec Op. (bom stamtąd) na łykend majowy, to możemy się spotkać i sobie potestujesz :-)
 

arturo.c  Dołączył: 17 Kwi 2008
Dzięki mloskot za propozycję. Mam cichą nadzieję, że do weekendu majowego już go będę miał i pewnie się gdzieś w plener wypuszczę potestować. Ale jeśli nie to się odezwę i chętnie potestuję Twój :-)
 
mloskot  Dołączył: 10 Mar 2008
arturo.c - OK, w razie co puść mi maila.
 

shap  Dołączył: 06 Kwi 2007
piter_76 napisał/a:


... tudzież inne grzyby :-)



...skąd takie oświetlenie? Czyżby poranek o wschodzie słońca?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach