sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
K10D - funkcje.
Witam.

Nowy wątek o K10D zakładam bo chciałem trochę przewrotnie pomęczyć kolegów z pieluchami :)

Chciałem zapytać na jakie funkcje w K10D liczycie których powiedzmy nie ma K100D.
Bo zastanawiam się czy byłem tak głupi, że kupiłem Kasetkę teraz, czy poprostu nie mam ciągot do fotofilstwa (do audiofilstwa też nie mam). Oczywiście nie chodzi mi o fakt istnienia funkcji tylko o jej użyteczność.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie rozumiem Cię. 10 minut temu zjechałeś posiadaczy pampersów, a teraz chcesz się w tym babrać... i dlaczego zastanawiasz się, czy byłeś głupi kupując K100D - to inni Ci mają powiedzieć?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sp7foy napisał/a:
hciałem zapytać na jakie funkcje w K10D liczycie których powiedzmy nie ma K100D.
Bo zastanawiam się czy byłem tak głupi, że kupiłem Kasetkę teraz, czy poprostu nie mam ciągot do fotofilstwa (do audiofilstwa też nie mam). Oczywiście nie chodzi mi o fakt istnienia funkcji tylko o jej użyteczność.

stary, to nie tak - moim zdaniem, k10 spelnia wymagania i marzenia pentaksowych tzw zaawansowanych amatorow i dobrze - wlasnie po to bedzie produkowany. Czy chcialbym taki aparat? Pewnie ze tak. Czy sprzedam DeeLa? Pewnie ze nie. Po pierwsze dlatego, ze jeszcze sie nim nie nacieszylem, a po drugie trzecie i czwarte dlatego, ze nie potrafie znalesc takiej wady deela, ktora uniemozliwia mi uprawianie amatorskiego pstrykactwa. No, moze uszczelnienie, bo to wygodne i praktyczne. Oczywiscie ze k10 ma duzo fajnych i wygodnych ficzerow (chocby priorytety iso i hyperprogram oraz mase innych bajerow), ale ja po prostu moge bez tego zyc. Swoja droga, mogliby zrobic upgrade firmwaru i zrobic hyperprogram w istach...

No dobra, tak naprawde to wstrzymuje sie do czasu, kiedy K10 bedzie po prostu jeszcze tanszy, czyli roczek, moze dwa ;-) :-P :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
Swoja droga, mogliby zrobic upgrade firmwaru i zrobic hyperprogram w istach...

Do Hp się dwa kółka proszą, jak w D, Z1p i K10D...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Do Hp się dwa kółka proszą, jak w D, Z1p i K10D...

marudzisz, w Z20 jest jedna kolyska i Hyp dziala super - raz w prawo, raz w lewo :P
Nie mowiac juz o tym, ze HyperManual prawdziwy by sie przydal, czyli taki, ze w M guzik korekcji przelacza przeslona/czas i nie trzeba go trzymac, tak jak teraz + po wcisnieciu AE-L aparat dobiera sam to, co nie podkreslone - przeciez to wszystko sa tylko kosmetyczne poprawki do oprogramowania, a jakze poprawiajace komfort pracy!
Czasami ma sie wrazenie, ze ci ludzie co projektuja firmware nigdy nie uzywaja swoich produktow :-/
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
a mnie sie wlasnie cos w tej k10-tce nie podoba, wlozyli jakis dziwny /czytaj drogi, jesli ktos bedzie chcial kupic zapasowy/ akumulator. Dotad byly AA za 'dziesiat' pln komplet i jadac w jakis pipidowek moglem z tydzien na tym focic bezpiecznie majac 2-3kpl, i mialem jedna ladoware do ds-a, lampy, gps-a, palma. Zenada. Plus moze byc taki, ze nie bedzie juz szopek z 'battery depleted' po zrobieniu ilus tam pod rzad zdjec z wbudowana lampa. Minus - mysle ze cena nad wisla, jak wszystko z logiem pentaxa, a tak szybko podrobki sie nie pojawia [jak u canona do ktorych aku pojawilo sie szybko, ba tanie i niezle].
i moze mnie ktos oswieci, co z tym bagnetem?
"The K10D has a KAF2 bayonet lens mount which can take lenses with a KAF2, KAF or KA mount lenses, it also provides an option to use the lens aperture ring."
z jednej strony fajnie, bo skoro uzywanie pierscienia przyslon to gdzies tam w sercu rodzila sie nadzieja, ze w ktorejs z nowych puszek dzieki mechanicznemu przeniesieniu infa o przyslonie, do lask wroca szkla bez stykow, z drugiej jednak wyraznie pisza ze bagnet od KA w gore - tak to do bani, moj stary manualny ac4spot ma Av ze wszystkim co ma bagnet K a taki DS przedstawiciel innej epoki 'musi przymknac zeby zmierzyc'
moze sie czepiam, ale za to na dpreview nikoniarze orzekli, ze ma za malo fps
ps. czy jakis podreczny guziczek szybkiej zmiany iso sie pojawil? /bo widze pstrczek do raw ktory pewnie by mi sie kurzyl...;]/
pozdrawiam
kp

[ Dodano: 2006-09-14, 19:48 ]
a i jeszcze cos fajnego widze - zmiana sposobu pomiaru swiatla bez wlazenia w menu -plus
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
klimecki napisał/a:
i moze mnie ktos oswieci, co z tym bagnetem?
"The K10D has a KAF2 bayonet lens mount which can take lenses with a KAF2, KAF or KA mount lenses, it also provides an option to use the lens aperture ring."



No wlasnie... nikt na to wczesniej nie zwrocil uwagi. :roll:
Podobno tez PowerZoomy otrzymaja zasilanie dzieki powrotowi tych stykow.

klimecki napisał/a:
moj stary manualny ac4spot ma Av ze wszystkim co ma bagnet K


stary dobry Chinon

:-P
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
l_uka napisał/a:
Czy sprzedam DeeLa? Pewnie ze nie. Po pierwsze dlatego, ze jeszcze się nim nie nacieszylem, a po drugie trzecie i czwarte dlatego, ze nie potrafie znalesc takiej wady deela, ktora uniemozliwia mi uprawianie amatorskiego pstrykactwa.


No to rozumiem.
Uspokoiłeś mnie trochę, bo zaczynałem się zastanawiać czy tylko ja jestem jakiś dziwny.

Kupiłem K100 w chwili gdy dane o K10 były prawie pewne. Ale poza uszczelnieniem nie znalazłem w nim niczego co mogłoby mnie przekonać do wydania pieniędzy które mógłbym przeznaczyć na jakąś optykę.
 

trylik  Dołączył: 16 Maj 2006
olaf napisał/a:

Podobno tez PowerZoomy otrzymaja zasilanie dzieki powrotowi tych stykow.



czy oby na pewno? wyczytałem, że te styki są dla SDM przeznaczone... coś niedoczytałem?
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
sp7foy napisał/a:
Uspokoiłeś mnie trochę, bo zaczynałem się zastanawiać czy tylko ja jestem jakiś dziwny.

Panowie Polska to (podobno) wolny kraj, chcesz kupujesz kasetkę, chcesz kupujesz kadyszkę, chcesz kupujesz C, N, S albo O, no problem masz wybór i o to chodzi, im więcej sprzętu na rynku tym lepiej dla nas konsumentów. Nawet jak już kadyszka będzie rok w sprzedaży a ktoś kupi kasetkę to co znaczy że głupi? nie poprostu tak wybrał, a zjakich powodów to jego sprawa, producent dał mu wybór i tyle.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
To sa fizycznie te same styki co do powerzooma, jedynym ich zadaniem jest podanie pradu do silnika - nie powinno byc wiec roznicy i teoretycznie powerzoom moglby sobie dzialac na nich ;-)

[ Dodano: 2006-09-14, 22:29 ]
klimecki napisał/a:
a mnie się wlasnie cos w tej k10-tce nie podoba, wlozyli jakis dziwny /czytaj drogi, jesli ktos bedzie chcial kupic zapasowy/ akumulator. Dotad byly AA za 'dziesiat' pln komplet i jadac w jakis pipidowek moglem z tydzien na tym focic bezpiecznie majac 2-3kpl, i mialem jedna ladoware do ds-a, lampy, gps-a, palma. Zenada. Plus moze byc taki, ze nie bedzie juz szopek z 'battery depleted' po zrobieniu ilus tam pod rzad zdjec z wbudowana lampa. Minus - mysle ze cena nad wisla, jak wszystko z logiem pentaxa, a tak szybko podrobki się nie pojawia [jak u canona do ktorych aku pojawilo się szybko, ba tanie i niezle].

Marudzisz. Zamienniki dedykowanych baterii Li-Ion sa w cenie 4 AA NiMH dobrej firmy. A zalet Li-Ion trudno przecenic: minimalne samorozladowywanie sie, lzejsze, wymieniasz JEDNA a nie CZTERY baterie (w ferworze walki reporterskiej to nie bez znaczenia, kiedy 4 AA wysypuja Ci sie na podloge :-P ), przy mrozach maja kilka razy lepsza wydajnosc pradowa. Nie ma co wiec plakac. No moze Pentax wypusci wkladke do gripa z miejscem na 4x AA zamiast dodatkowego akumulatora Li-Ion i wszyscy beda happy ;-)

Cytat
i moze mnie ktos oswieci, co z tym bagnetem?
"The K10D has a KAF2 bayonet lens mount which can take lenses with a KAF2, KAF or KA mount lenses, it also provides an option to use the lens aperture ring."
z jednej strony fajnie, bo skoro uzywanie pierscienia przyslon to gdzies tam w sercu rodzila się nadzieja, ze w ktorejs z nowych puszek dzieki mechanicznemu przeniesieniu infa o przyslonie, do lask wroca szkla bez stykow, z drugiej jednak wyraznie pisza ze bagnet od KA w gore - tak to do bani, moj stary manualny ac4spot ma Av ze wszystkim co ma bagnet K a taki DS przedstawiciel innej epoki 'musi przymknac zeby zmierzyc'

No coz, tak to jest jesli do wspolczesnego sprzetu chcesz podlaczyc akcesoria sprzed 30 lat :mrgreen: trzeba sie liczyc z jakimis niedogodnosciami. Pomysl, ze do innych aparatow w tej cenie w ogole nie masz pomiaru na pelnej przeslonie, nic.

Cytat
moze się czepiam, ale za to na dpreview nikoniarze orzekli, ze ma za malo fps

Siur, kupmy sobie wszyscy D2Hs albo EOS 1D mkII - tak na wszelki wypadek, zeby nie zabraklo fps :lol: Czy wszyscy do licha musza miec 5 lub 8 kl/s??? Dopoki nie jest sie fotografem sportowym, to szkoda sensu.

Cytat
ps. czy jakis podreczny guziczek szybkiej zmiany iso się pojawil? /bo widze pstrczek do raw ktory pewnie by mi się kurzyl...;]

Nie, jest jak w Ds/Dl/K100D, przez przycisk Fn - czyli raptem jedno przycisniecie guzika wiecej niz jakbys mial oddzialny przycisk ISO. Boli? To wlaczasz Sv i masz bez zadnycvh guzikow zmiane ISO tylnym pokretlem a przednim przesuniecie programu. Nikt tego genialniej nie wymyslil...

Cytat
a i jeszcze cos fajnego widze - zmiana sposobu pomiaru swiatla bez wlazenia w menu -plus

To juz bylo w starym, dobrym *istD.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
czasem mam wrażenie, że niektórzy sie masturbują sprzetem, a nie efektem swojej pracy fotograicznej;/ jak ktoś ma problem, to niech sobie zamówi aparat z samymi pokretłami... bedzie krecil i krecil... a jak chcecie miec 8 fps to sobie lepiej kamere kupi, ona ma 25 fps i do tego nawet 4mln pikseli... Make PIS not war
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Marudzisz. Zamienniki dedykowanych baterii Li-Ion sa w cenie 4 AA NiMH dobrej firmy.

do canona ktory w odroznieniu od naszego kochanego sprzetu...sie dobrze sprzedaje i chinskim garazom oplaca sie wybebeszyc oryginal i tluc jego klony (ps. GP,Energizer moge kupic za 10pln szt. AA, mimo wszystko sadze ze ten aku bedzie 'lekko' drozszy]
ps. poczekaj az Ci sie 'kadycha' rozladuje w jakims ElPaso z zajefajnymi widokami, gdzie jednak na widok tego dedykowanego aku ludzie beda uciekac, a 2m obok bedzie zwykly kiosk z pudlem pelnym nowych bateryjek AA...
sylwiusz napisał/a:
tak to jest jesli do wspolczesnego sprzetu chcesz podlaczyc akcesoria sprzed 30 lat

wydaje mi sie ze sprzetowa realizacja nie byla by trudna, mysle ze celowo ja pomijaja liczac, ze zmeczeni m-kami userzy kupia nowe da
sylwiusz napisał/a:
Czy wszyscy do licha musza miec 5 lub 8 kl/s

no wlasnie to byl przyklad ze czepiam sie calkiem przyziemnych rzeczy, ale inni maja sporo 'powazniejsze' wymagania /ps. nie uzylem nigdy zdjec seryjnych, no moze raz daawno temu z minolta i bylo to...2fps, w dodatku z ciekawosci:)/
sylwiusz napisał/a:
Nie, jest jak w Ds/Dl/K100D, przez przycisk Fn - czyli raptem jedno przycisniecie guzika wiecej niz jakbys mial oddzialny przycisk ISO.Boli?

wogole by nie bolalo, gdyby pojawil sie jeden dluzszy przycisk z + i - na koncach i malenkim oznaczeniem iso polaczony jeszcze z wyswietlaniem jego aktualnej wartosci w wizjerze. To w DS-ie jest upierdliwe, sproboj zmienic iso bez odrywania oka od wizjera:]
sylwiusz napisał/a:
To juz bylo w starym, dobrym *istD.

nie wiem, ujezdzam DS-a
ps. trzeba im wytykac czego nie ma, bo gotowi spoczac na laurach i wypuscic nowa puszke w 2010, poza tym niech wiedza ze maja wymagajacych uzytkownikow a nie jak canoniarze ktorym mozna wcisnac aparat bez wizjera /bo to nie jest wizjer, to jest czelusc/ z duzym logo i sa szczesliwi:P
pozdrawiam
kp
 
-szu-  Dołączył: 23 Maj 2006
klimecki napisał/a:
sylwiusz napisał/a:
Marudzisz. Zamienniki dedykowanych baterii Li-Ion sa w cenie 4 AA NiMH dobrej firmy.

do canona ktory w odroznieniu od naszego kochanego sprzetu...się dobrze sprzedaje i chinskim garazom oplaca się wybebeszyc oryginal i tluc jego klony (ps. GP,Energizer moge kupic za 10pln szt. AA, mimo wszystko sadze ze ten aku bedzie 'lekko' drozszy]
ps. poczekaj az Ci się 'kadycha' rozladuje w jakims ElPaso z zajefajnymi widokami, gdzie jednak na widok tego dedykowanego aku ludzie beda uciekac, a 2m obok bedzie zwykly kiosk z pudlem pelnym nowych bateryjek AA...


Chciałbym zobaczyć gabaryty tego ustrojstwa wraz z napięciem jakie podaje, a może dało by się przerobić na zwykłe paluszki lubie takie wyzwania :mrgreen: :mrgreen:
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
klimecki napisał/a:
moj stary manualny ac4spot ma Av ze wszystkim co ma bagnet K
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Pozdrawiam
klimecki napisał/a:
wydaje mi się ze sprzetowa realizacja nie byla by trudna, mysle ze celowo ja pomijaja liczac, ze zmeczeni m-kami userzy kupia nowe da
To jedyne logiczne wytłumaczenie. Nikon zrobił to już w F80 odcinając całkowicie współpracę z manualami (poza górna półką) i wymuszając w ten sposób kupowanie nowych obiektywów.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
klimecki napisał/a:
do canona ktory w odroznieniu od naszego kochanego sprzetu...się dobrze sprzedaje i chinskim garazom oplaca się wybebeszyc oryginal i tluc jego klony (ps. GP,Energizer moge kupic za 10pln szt. AA, mimo wszystko sadze ze ten aku bedzie 'lekko' drozszy]

Do Pentaxow Optio jest pelno zamiennikow na Allegro, wiec bez przesady. Poza tym ten nowy akumulator na oko fizycznie jest taki sam jak EN-EL3 Nikona, mysle, ze to kwestia paru miesiecy/ Ceny sa smieszne:
http://www.allegro.pl/ite...pol_f_vat_.html

Cytat
ps. poczekaj az Ci się 'kadycha' rozladuje w jakims ElPaso z zajefajnymi widokami, gdzie jednak na widok tego dedykowanego aku ludzie beda uciekac, a 2m obok bedzie zwykly kiosk z pudlem pelnym nowych bateryjek AA...

Poczekaj az trafisz w miejsce gdzie nie bedzie kioskow. Nieprzewidywalne NiMH okaza sie rozladowane nie wiadomo czemu, podczas gdy z Li-Ion bedziesz mial pelna kontrole. Zreszta bedzie mozna ich zabrac ze soba wicej, bo sa lzejsze.


sylwiusz napisał/a:
tak to jest jesli do wspolczesnego sprzetu chcesz podlaczyc akcesoria sprzed 30 lat

wydaje mi się ze sprzetowa realizacja nie byla by trudna, mysle ze celowo ja pomijaja liczac, ze zmeczeni m-kami userzy kupia nowe da
Cytat
wogole by nie bolalo, gdyby pojawil się jeden dluzszy przycisk z + i - na koncach i malenkim oznaczeniem iso polaczony jeszcze z wyswietlaniem jego aktualnej wartosci w wizjerze. To w DS-ie jest upierdliwe, sproboj zmienic iso bez odrywania oka od wizjera:]

No wlasnie dokladnie tak dziala tryb Sv w K10D. Nic nie przyciskasz, tylko jednym kolkiem zmieniasz ISO i caly czas widzisz jego wartosc w wizjerze i na mono LCD...

Cytat
ps. trzeba im wytykac czego nie ma, bo gotowi spoczac na laurach i wypuscic nowa puszke w 2010, poza tym niech wiedza ze maja wymagajacych uzytkownikow a nie jak canoniarze ktorym mozna wcisnac aparat bez wizjera /bo to nie jest wizjer, to jest czelusc/ z duzym logo i sa szczesliwi:P

Nie uwazam K10D za puszke idealna, sam bym troche zmienil, ale caloksztalt po prostu jest najblizej idealu, szczegolnie za ta cene... Uwazam ogolnie, ze Pentax dobrze sie sprawil.
 
KvM Dołączył: 13 Wrz 2006
przepraszam za powtórne pytanie. Czy K10 potrafi sterowac bezprzewodowo lampą błyskową?
 

Ewa  Dołączyła: 24 Kwi 2006
Tutaj jest takie male porownanie:

http://www.digitalfotonet...K100D-istDS.htm

oraz dane techniczne, ale po niemiecku:

http://www.digitalfotonet...nischeDaten.htm
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Dla mnie na chwilę obecną K10 jest prawie ideałem aparatu (zobaczymy testy jeszcze) dla ambitnego amatora. Nic juz więcej nie trzeba, cena dobra.
Mam jeszcze refleksję, związaną z osobistymi odczuciami - pół roku temu kupiłem dl-a, kilka miesięcy się przymierzałem, uzbrajałem w wiedzę o sprzęcie. Wcześniej pstrykałem practicą, ok. 1 film na pół roku, fotografia była jednym z wielu nierozwiniętych zainteresowań. I zakup dl-a był juz szczytem wydatków - nie ze względu możliwości finansowych ale względów użytkowych. Poza tym nie było wyższego modelu pentaxa, a innych firm lepsze aparaty były strasznie drogie. Nie wiedziałem, że tak mnie to wkręci, że fotografia stanie sie prawdziwa pasją. Dziś (hipotetycznie) z doświadczeniem połowy roku fotografowania dl-em, rozwiniętą pasją, obyciem w sprzęcie nie zastanawiałbym się i kupował K10. Natomiast gdybym dopiero dziś chciał kupić pierwsza cyfrową lustrzankę to pewnie kupiłbym K100.
Oba aparaty są super i oba świetnie plasują się w swoim segmencie cenowym, a co kto wybierze powinien oprzeć na swoim doświadczeniu z fotografią. Chyba że czynnik fimnansowy jest bardziej istotny.
Ale bez demonizacji - i K100 i DL-em można zrobić super zdjęcia. Na pewno nie zamieniałbym teraz dl-a na K100 - antyszejk i troche lepsze jpgi są zbyt słabym argumentem.
Natomiast myśl o wymianie na K10 gdzies tam się w głowie tli, ale raczej niezbyt szybko, musiałbym sporo dopłacić. Parę lat temu wyleczyłem się z bardzo groźnej choroby zwanej audiofilstwem i nie chciałbym znowu zachorować na fotofilstwo
Poza tym równiez proponuję skupić się na treści - robieniu zdjęć, i ich dalszym losie na sztuce, doznaniach niż na narzędziu
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Do Pentaxow Optio jest pelno zamiennikow na Allegro, wiec bez przesady.

pozyjemy zobaczymy, nadal twierdze, ze bedzie tanio i duzo jak sie to cudo bedzie dobrze sprzedawac, jesli nie to beda ceny 'jak za zboze'
sylwiusz napisał/a:
Nieprzewidywalne NiMH okaza się rozladowane nie wiadomo czemu, podczas gdy z Li-Ion bedziesz mial pelna kontrole.

wole mimo wszystko 3kpl ladowanych przed wyjazdem AA niz jeden wysmienity aku+ nadzieja, ze zawsze starczy 'powera'/znajdzie sie czas/miejsce na ladowanie
sylwiusz napisał/a:
tak dziala tryb Sv w K10D. Nic nie przyciskasz, tylko jednym kolkiem zmieniasz ISO i caly czas widzisz jego wartosc w wizjerze i na mono LCD...

czyli plus, realizacja sprzetowa jak dla mnie dowolna, wazne ze jest
sylwiusz napisał/a:
ale caloksztalt po prostu jest najblizej idealu, szczegolnie za ta cene...

tu tez zgoda, obawialem sie cen jak za d200 gdy sie pokazal, tudziez premierowych istaD
pozdrawiam
kp

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach