FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
18-200 vs. 18-250 vs. 28-300
Potrzebuje jeden spacer zoom ...
Przejrzalem forum naczytalem sie i nadal nic konkretnego nie wiem ... ciezka decyzja
Dodam ze cenowo do max 1,5-2 tys.

Na wyjazdach (w najblizszym czasie w egipcie) ciezko bedzie zmieniac, wiec nie przekonujcie mnie o wyzszosci dwu kit-u. (ten bedzie po wakacjach).
Mile widziane makro ...

Konkretne pytanie co wybrac:

Co wybrac z zakresu 18-250 / 28-300

TAMRON 18-200 Di II XR Asp. IF MACRO kontra Sigma 18-200 F/3.5-6.3 DC
Jeszcze mozna przemyslec SMC PENTAX FA 28-200 mm 1:3.8-5.6 IF&AL


TAMRON AF 18-250 3,5-6,3 kontra Pentax DA 18-250 SMC ED (faworyci jesli chodzi o zakres ogniskowych)


TAMRON 28-300 / 3.5-6.3 ASPH LD [IF] ... kontra Sigma 28-300mm F3.5-6.3 DG MACRO
(przy okazji zakres lepszy do polowan na zwierzyne).
 
Adampio  Dołączył: 28 Maj 2006
Musisz sobie odpowiedziec co Cie bardziej interesuje, zblizenia czy szerokie plany. Jak chcesz robic ludzi to musi byc gorny koniec 300 mm. Jak architektura miejska to dla mnie optimum dolu to 24 z analoga (czyli 16 od cyfry).
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
FotoPepe napisał/a:
TAMRON AF 18-250 3,5-6,3 kontra Pentax DA 18-250 SMC ED (faworyci jesli chodzi o zakres ogniskowych)

Wybierz jeden z tych dwóch, a który nie ma większego znaczenia bo są to praktycznie identyczne obiektywy.
 

enemymine  Dołączył: 04 Maj 2008
Czesc,

Pentax DA 18-250 SMC ED - polecam, mam i jestem zadowolony. Kupiłem wraz z aparatem całkiem niedawno, jest to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa i celowo wybrałem uniwersalnego zooma, z dwóch powodów: po pierwsze jadę niedługo na wakacje nad morze - nie mam więc ochoty targać kilku szkieł :evilsmile: po drugie wiadomo jak to jest na wakacjach - nie ma czasu na zmianę jak coś się dzieje, ale ale nie na temat piszę, więc do rzeczy:
Zalety....
+ to co powyżej
+ to co sam napisałeś
+ wygodny pierścień

Wady (które zaobserwowałem)
- obiektyw trochę ciemny (ale dopiero się "uczę" i aparatu i obiektywu, więc to względna opinia)
- wysuwa się sam jak opuszczasz aparat - podobno tej wady może nie być w niektórych egzemplarzach, ale jak czytałem na forach w językach obcych występuje dość często. Na szczęście Penatx pomyślał i zamontował blokadę czyli "Lock" - sprytne i działa :)

Jak czytałem jest to ten sam obiektyw co Tamrona, tyle że ma SMC= Super Multi Coated, a to oznacza lepsze powłoki ;), jak sądzę....

Może to ci pomoże pozdrawiam,
[e]
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
enemymine, pewnie powłoki są te same, tylko u Pentaksa nazywają się SMC. ;-)
 

enemymine  Dołączył: 04 Maj 2008
dsk myślę, że Pentax by się obraził jakbyś im to powiedział :)

Tutaj znajdziesz krótki opis, gdzie piszą, ze jednak ma coś TYLKO pentaxowskiego :)

pzdr, [e]
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Tak na szybko nie znalazłem tam żadnej pewnej informacji o jakiejś znaczącej różnicy. :-) Ich probably to tak jak u mnie pewnie, tylko oni uważają w drugą stronę. :-P
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Dzieki za rady - poszlo zamowienie na Pentax 18-250 :)
Z bolem serca chyba wezme tylko jeden obiektyw ... bo wagowo to jeszcze musze sporo rzeczy zmiescic m.in. sprzet do nurkowania, bedzie walka o kazde pol kilograma ...
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Mam pytanie do obeznanych z 18-250 P lub T - czy mają podobnie jak kitowy 18-55 możliwość ręcznego doostrznia pierścieniem MF?
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Kfan, nie mają. W każdym razie tamron nie ma. ;-)
Niestety.
 
Mel  Dołączył: 03 Maj 2008
Kiwak napisał/a:
Kfan, nie mają. W każdym razie tamron nie ma. ;-)
Niestety.



Zdanie z opisu TU:

The zoom and focus control rings are not the smoothest around but Ok regarding the target market.

Więc pewnie ma pierścień ostrości i na zdjęciu go zresztą widać.

-- M.
 

aflinta  Dołączył: 01 Lip 2007
Mel, ale nie chodzi o ty czy mają pierścień ostrości, tylko czy można poprawić ręcznie ostrość jak w kicie po zakończeniu pracy AF - nie w 18-250 nie można (niezależnie czy to pentx czy tamron) bo nie ma tam sprzęgła. Jedyne wyjście to przełączenie na MF.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Dzięki chłopaki za odpowiedź.
Żeby się pojawił Tamron ze stabilizacją optyczną to byłoby super bo ja mam DSa a zresztą optyczna i tak jest bardziej skuteczna od matrycowej.
 
Mel  Dołączył: 03 Maj 2008
aflinta napisał/a:
Mel, ale nie chodzi o ty czy mają pierścień ostrości, tylko czy można poprawić ręcznie ostrość jak w kicie po zakończeniu pracy AF - nie w 18-250 nie można (niezależnie czy to pentx czy tamron) bo nie ma tam sprzęgła. Jedyne wyjście to przełączenie na MF.


Aha, dostrzegam różnicę.
Nawet nie przyszło mi do głowy, że może być pierścień, którego nie należy obracać, bo nie ma sprzęgła. Dopiero uczę się Pentaxa ;-)

-- M.
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Mel, a co za różnica, czy to Pentax, czy nie? Jak jest włączony AF, to generalnie pierścieniem się łapkami nie kręci, a w większości wypadków, to się go nie dotyka podczas ostrzenia, żeby nie przeciążać mechaniki. Jak przełączysz na MF, to kręcisz. Niektóre objektywy (jak w/w kit Pentaxa właśnie) pozwalają po zakończeniu ostrzenia przez AF doostrzyć/przeostrzyć bez wyłączania AF: takie fifne sprzęgiełko mają, że jak zaczniesz kręcić ręcznie, to jakby się MF załączał, a jak wciśniesz znowu spust, to AF działa.
Sprytne w sumie. Podoba mi się ;-)
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Kiwak napisał/a:
...
Sprytne w sumie. Podoba mi się ;-)


Nie tylko Tobie ;-)
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Kfan napisał/a:
Żeby się pojawił Tamron ze stabilizacją optyczną to byłoby super bo ja mam DSa

Nie licz na to, nie pojawi się. Panuje zasada, że nie inwestuje się w zarzucone rozwiązania. Przeca od K100D stabilizacja jest w korpusie, a jak na panującą nam miłościwie erę lustrzanek cyfrowych to dłuuugi okres. Taki Tamron mógłby się pojawić gdyby przypadkiem Pentax wypuścił jakąś nową budżetową lustrzankę bez IS, choć raczej się na to nie zanosi, a i to nie byłoby wcale pewne :evilsmile:
 
bladawiec  Dołączył: 01 Kwi 2008
mig-37 napisał/a:
Kfan napisał/a:
Żeby się pojawił Tamron ze stabilizacją optyczną to byłoby super bo ja mam DSa

Nie licz na to, nie pojawi się. Panuje zasada, że nie inwestuje się w zarzucone rozwiązania. Przeca od K100D stabilizacja jest w korpusie(...)

Przydałoby się bo stabilizacja w obiektywie jest chyba jednak wydajniejsza.
Sam mam porównanie systemem obiektywowym, co prawda jedynie hybrydą - Sony. Przy tych samych ogniskowych efektywnych (z pewnym przybliżeniem można tak porównać) miałem w nim zdjęcia nieporuszone na czasach 3-4 krotnie dłuższych niż maksymalne, jakie osiągam w Pentaxie :-( .
Łatwiej jest poruszać niewielką soczewką wewnątrz obiektywu (bo pewnie układ optyczny jest tak zaprojektowany, aby soczewka ta miała małą masę) niż ciężką blachą z przymocowaną do niej matrycą.
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
bladawiec napisał/a:
Sam mam porównanie systemem obiektywowym, co prawda jedynie hybrydą - Sony. Przy tych samych ogniskowych efektywnych (z pewnym przybliżeniem można tak porównać) miałem w nim zdjęcia nieporuszone na czasach 3-4 krotnie dłuższych niż maksymalne, jakie osiągam w Pentaxie :-( .

bladawiec, nie porównuj aparatu z kłapiącym lustrem do nielustrzanego, tym bardziej że hybryda nie ma też migawki.
Na dalmierzach spokojnie utrzymuję 1/15s przy 50mm, a jak się się przyłożę to i 1/8 utrzymam.
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Prędzej tamronowska wersja SDM-a pojawi się w tym obiektywie niż stabilizacja... Taki rynek

[ Dodano: 2008-05-16, 12:03 ]
marucha napisał/a:
...tym bardziej że hybryda nie ma też migawki...

Owszem, może mieć elektromechaniczną centralną migawkę, ale biorąc pod uwagę jej rozmiary i konstrukcję - praktycznie bezwstrząsową :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach