Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Sigma 180 f/3.5 EX DG APO Macro IF
Witam serdecznie.
Moim marzeniem był zakup obiektywu jak w temacie. Niestety obdzwoniłem kilka sklepów i nie jest w chwili obecnej nigdzie dostępny na nasz bagnet. Teoretycznie figuruje w ofercie kilku sklepów ale jak przychodzi co do czego to okazuje się że nie do zdobycia. Cena jest faktycznie spora (w okolicach 2800-2900) ale znalazłem gdzieś za 2450 PLN - niestety również niedostępny. Załamać się można. Podejrzewam że żadnej alternatywy z taką ogniskową i odwzorowaniem 1:1 nie znajdę na bagnet pentaxa. Pozostaje więc albo Tamron 90 albo Sigma 105 tudzież oryginalny DA 100, ale i ogromny niedosyt związany z blisko 2 krotnie krótszą ogniskową. A tak chciałem mieć to cudo na nachodzący urlop.

Pozdrawiam
 
forestowy
[Usunięty]
łącze się z Tobą w bólu :-) Ból to straszny mieć szmal a towaru brak :-|
 

Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
forestowy napisał/a:
łącze się z Tobą w bólu :-) Ból to straszny mieć szmal a towaru brak :-|


Jakbym faktycznie miał taki szmal to bym cały system zmienił i kupił ten obiektyw. Prawda taka, że musiałem zrezygnowac z wielu rzeczy i wyprzedać większość szkieł pozostawiając sobie jedno, żeby tę sigmę pozyskać. No ale nic to tamron 90 też zacne szkło, i zostanie mi jeszcze na buty z miekką podeszwą co by bardziej płochliwych owadów nie płoszyć podchodząc z dystansu ogniskowej 180 do 90 :)
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Ice, a czemu nie 150/2.8 apo hsm macro ??? Zawsze to dużo bliżej 180 niż 90, czy 105.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
espresso napisał/a:
skąd weżniesz to szkło pod pentaxa???


Tego też nie ma pod Pentaksa?? :shock: Coraz bardziej problemowy wydaje się ten system :-?
 
Asahi
[Usunięty]
espresso napisał/a:
Miałem 180 sigmy. Jest nie złe, pod warunkiem, że go nie przymykasz, bo mocno traci na jakości... i do tego radykalnie wzrasta aberracja.
to dziwne, zazwyczaj jest odwrotnie.
espresso napisał/a:
Użyteczne w zakresie 5,6 - 8.
ktora wersja jest prawdziwa? Bo juz sie zgubilem. Skoro w zakresie 2.8-5.6 jest nieuzyteczne, to co zrobic z pierwsza czescia posta? Sorry, ze sie czepiam, ale tez rozwazam kupno (kiedys w dalekiej przyszlosci) tej Sigmy i wszelkie uwagi sa dla mnie cenne, bo ilosc opinii w necie nie jest duza.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Ice, co chcesz fotografować, że taka ogniskowa jest ci potrzebna?
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Też się zastanawiałem nad tym szkłem, ale wyperswadowałem sobie, ze względu na wagę i słabą poręczność.
 
Asahi
[Usunięty]
espresso, teraz rozumiem, a to 2.8 tak mi sie samo napisalo (pewnie chetnie widzialbym w tym obiektywie 2.8). Sigme 70 juz mam, bardzo sobie chwale i dlatego chcialem w przyszlosci nabyc cos dluzszego sigmy, z braku 150-ki myslalem o 180-ce, ale chyba mi juz przechodzi ;-)
 

hrynek  Dołączył: 27 Gru 2007
Witam!
Obiektyw kupiłem ponad miesiąc temu. Ogólne wrażenia są niezłe. Może i jest ciężki, ale z K10 nieźle wyważony. Zabrałem go w góry i było całkiem dobrze.

Co do ostrzenia, to lepiej ostrzyć ręcznie. AF lubi pojeździć od końca do końca, a ręcznie ustawi się to co się chce


[img][/img]
 
Asahi
[Usunięty]
hrynek napisał/a:
Co do ostrzenia, to lepiej ostrzyć ręcznie. AF lubi pojeździć od końca do końca, a ręcznie ustawi się to co się chce
nie ma ogranicznika, jak w 70-ce Sigmy? No to chyba dziekuje, recznie ostrzyc to mozna taniej...
 

hrynek  Dołączył: 27 Gru 2007
Asahi napisał/a:
nie ma ogranicznika, jak w 70-ce Sigmy? No to chyba dziekuje, recznie ostrzyc to mozna taniej...


Nie wiem jaki jest ogranicznik w 70-ce. Sigma 180 ma dobry AF i nawet dosyć szybki. Ostrzenie ręczne stosuję często, ale nie zawsze przecież i jest to mój wybór, a nie jakiś przymus. Na pewno nie zrezygnuję z ręcznego ostrzenia tylko dlatego, że obiektyw jest drogi. ;-)
 
Asahi
[Usunięty]
Raz piszesz
hrynek napisał/a:
AF lubi pojeździć od końca do końca

a za chwile
hrynek napisał/a:
Sigma 180 ma dobry AF i nawet dosyć szybki
to znaczy jaki w koncu jest?
hrynek napisał/a:
Na pewno nie zrezygnuję z ręcznego ostrzenia tylko dlatego, że obiektyw jest drogi.
tak przekreconego sensu, to dawno nie widzialem, chodzi przeciez o ewentualne zrezygnowanie z drogiego AF jesli jest taki wolny i jezdzi po calym zakresie (sam napisales, ze lepiej ostrzyc recznie), a nie rezygnowanie z manualnego ostrzenia bo obiektyw jest drogi :lol:
PS chodzi o ogranicznik AF - ostrzenie do 50 cm i Full
 

hrynek  Dołączył: 27 Gru 2007
Asahi Dobrze, że wstawiłes buźkę, bo to miał być żart.

Przełącznik zakresów oczywiście jest. Mozna ustawić trzy zakresy ostrości. No ale te i inne wiadomości techniczne można przeczytać chociażby na optyczne.pl.
Mnie chodziło bardziej o odczucia subiektywne. Jeśli plan jest spokojny, to AF łapie ostrość bez problemu, ale wystarczy, że wiatr poruszy np. gałązką na którą ostrość była ustawiona to AF albo skoryguje, albo przeleci cały zakres i to mi przeszkadza. Poza tym ostrząc ręcznie mogę wybierać obiekt, nieraz celowo nie ostrząc np. pierwszego planu.

[img][/img]

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nie zagmatwałem jeszcze bardziej :-/ .
Dodam jeszcze, że obiektyw jest super.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Pozwolę sobie odświeżyć temat.
hrynek napisał/a:
Przełącznik zakresów oczywiście jest. Mozna ustawić trzy zakresy ostrości.

A ja mam tylko 2 zakresy - full i limit (0,61 - ...) :?: Inny jest także sposób przełączania AF/M - poprzez przesunięcie pieścienia ostrości. Czyżby były różne wersje tego obiektywu?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Przepraszam za odgrzewanie leciwego tematu :->
180mm to spory kaliber - jak wygląda praca z nim w ujęciach w skali 1:1? Co z głębią ostrości w porównaniu do np. takiego T90 (podobno w makro w pewnych warunkach GO nie zależy od ogniskowej??) ? I czy w praktyce wzrost odległości ostrzenia w porównaniu z 90-100 mm jest na tyle znaczny, że opłaca się nosić taką armatę?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
espresso napisał/a:
To co pewne w tym szkle, to jego przymykanie w celu uzyskania wiekszej GO, powoduje spadek ostrości. Najlepiej przy 5,6, przy 8 nieco słabiej i pózniej już niestety spadek istotny.

Dokladnie tak jak i w kazdym innym szkle macro :-) Znaczy sie przy tej samej skali odwzorowania bedzie ta sama glebia ostrosci - bez wzgledu na ogniskowa. Inna sprawa, ze 180 ladniej rozmyje tlo niz 90 mm - ale to bedzie wynikalo z roznicy w oddaniu perspektywy a nie rzeczywistej g.o. ;-)
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
Pokusi sie ktos o oszacowanie realnej wartosc ww. uzywanego szkla? Do czego? Troche tele, troche makro :-)
 
MT 01  Dołączył: 21 Gru 2011
Popyt wycenil go dzis na ok 375€ Moze ktos inny bedzie bardziej zadowolony ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach