gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
dysk sieciowy, co gdzie i jak
cześć,

w moim domu są dwa komputery i dwóch użytkowników.
Powoduje to straszny bajzel w plikach (m. in. w fotografiach), bo na jednym kompie jest coś i na drugim jest coś, i nikt do końca nie wie, gdzie co jest.

Chciałbym problem rozwiązać dyskiem współdzielonym/sieciowym.
Widzę, że jest kilka możliwości:
1. dysk na USB i przełączać między kompami - zaleta - tanio - wada - brak dostępu z dwóch kompów jednocześnie

2. dysk z wyjściem LAN - fajnie, ale drogo. Z tego co się dowiedziałem, trzeba szukać takiego z czymś co się nazywa NAS a to jest drogie. Zaleta - dysk w sieci i można jednocześnie czytać z 2 kompów.

3. router z gniazdem USB + dysk na USB. Tu nie wiem co o tym myśleć. I tak lada moment będę kupował router, więc mogę taki kupić. Ale czy to będzie się sprawdzać? Czy to działa szybko?

Proszę o rady - jak Wy rozwiązaliście sprawy dyskowe? Co warto a czego nie?
Z góry dzięki na pomoc.

gilby
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
A dlaczego nie chcesz zwyczajnie udostępnić jednego z katalogów na jednym z komputerów?
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Może dlatego, że nie zawsze dwa komputery są naraz w domu (laptop/laptopy)? A może jeśli nawet są, to niekoniecznie trzeba je zawsze naraz włączać? A jeśli nawet oba są włączone, to jeden z użytkowników może chcieć odłączyć się od sieci, żeby wyłączyć firawalla i wszystko, co żre zasoby, i pociupać w jakąś wymagającą grę? Jest mnóstwo powodów, dla których podane przez Ciebie rozwiązanie niekoniecznie należy do najwygodniejszych.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
niestety udostępnianie z różnych względów się nie sprawdza.
Poza tym jeden komp to laptop a drugi to maleńki PCet - nie można już dołożyć do nich drugiego dysku a na obecnych brak miejsca. Wymiana dysków nie wchodzi w grę. Raczej na 99% musi być zewnętrzny.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Najtaniej to dedykowany komputer - na linuxie
Malo kto stosuje teraz ale same zalety (mam takie rozwiazanie u siebie i chwale ;) )
- wiec wystarczy taki komp za 150 PLN
- Linux w trybie tekstowym.
- Udostepnianie pod samba (jako dysk sieciowy)
- jednoczesnie moze sprawowac role routera ;)
- No jak ktos chce to jeszcze moze robic za serwer WWW ;)
jedyny minus troszke wiecej prądu bierze - choc biorac pod uwage ile wezmie osobny router + dysk zew. to nie ma tragedii ;-)
No po odpaleniu i skonfigurowaniu mozna rowniez uzytkowac bez monitora, klawiatury i myszki.
Jesli obudowa typu slim - to malo miejsca zajmie
 

TLu  Dołączył: 25 Gru 2006
Przy aktualnych niskich cenach dysków twardych możesz zainwestować w drugi dysk i uruchomić je w macierzy RAID1, co zmniejszy ryzyko utraty danych przy padzie dysku. Ostatnio padł mi po kilku tygodniach pracy dysk 250GB, na szczęście miałem już macierz.
Pozostaje jeszcze sprawa wykonywania kopii zapasowych, na dedykowanym komputerze możesz to zautomatyzować.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
gilby, Dziś właśnie na giełdzie elektronicznej we Wrocku widziałem gościa z kartonem nowiuteńkich obudów do dysków NAS Fujitsu Siemens. Wspomagały HTTP i FTP. Wszystko zapakowane oryginalnie z zasilaczami. Spala max 15W. Cena 100,- za szt. Sądzę, że są wyprzedawane na zachodzie, bo interfejs USB 2.0 jest szybszy, niż sieć Ethernet 100Mb, a poza tym są to obudowy ATA. Dużych dysków na ATA się już nie produkuje - wszystko na SATA.
Natomiast w MM są dyski Toshiby 1TB (terabajt!) w obudowie USB 2.0 za 350,-
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Kolega ma taki zestaw: router z łączem USB i do tego podpięty dysk. Nie narzeka, a zdaża mu się obrabiać filmy. Też ma do tego podpięte 2 kompy. Do tego router ma klienta torrenta i coś tam ściąga w tle.
W poniedziałek zapytam się o model (jak nie zapomne ;-) )
 

BuR-ToN  Dołączył: 18 Cze 2008
Ja niedawno kupiłem Ovislinka WMU-6500FS z Wifi i klientem torrenta. Chciałem włożyć do niego dysk z danymi, sformatowany na NTFS. Niestety. Ponieważ obudowa chodzi na Linuksie taki myk nie przeszedł. Nie dało się ani ściągać torrentów, ani ustawić prawidłowo praw dostępu do danych. Jedyne co mogłem robić to odczytywać. Dlatego obudowę zwróciłem.
Jeśli masz nowy dysk i sformatujesz w formacie linuxowym to jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie dość że torrenty Ci się ciągną przy wyłączonym komputerze to, jeśli nie masz AP to już go masz! :) I to 125 Mbps! Ponadto jest do tej obudowy masa alternatywnego softu.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
BuR-ToN napisał/a:
Ja niedawno kupiłem Ovislinka WMU-6500FS z Wifi i klientem torrenta. Chciałem włożyć do niego dysk z danymi, sformatowany na NTFS. Niestety. Ponieważ obudowa chodzi na Linuksie taki myk nie przeszedł. Nie dało się ani ściągać torrentów, ani ustawić prawidłowo praw dostępu do danych. Jedyne co mogłem robić to odczytywać. Dlatego obudowę zwróciłem.
Jeśli masz nowy dysk i sformatujesz w formacie linuxowym to jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Nie dość że torrenty Ci się ciągną przy wyłączonym komputerze to, jeśli nie masz AP to już go masz! :) I to 125 Mbps! Ponadto jest do tej obudowy masa alternatywnego softu.

Nie rozumiem jak to się nie dało usunąć partycji NTFS ? i zalozyc Linuxowej ?
Ja do takich celow uzywam z powodzeniem GParted LiveCD który jest małą dystrybucją live CD:)
 

BuR-ToN  Dołączył: 18 Cze 2008
Oczywiście że by się dało... ale nie miałem gdzie/jak danych przerzucić. Poza tym dysk który chciałem włożyć do ovisinka miał niedługo wylądować w mediacenter działającym na windowsie i znowu musiał bym się bawić w przeformatowywanie i przenoszenie danych.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Zapomniałem dodać: te obudowy NAS, o których pisałem obsługują tylko FAT32. Ale kuszą mnie, bo podpiąłbym do routera z WiFi i miał serwer plików na WLAN, a później być może na zewnątrz, łącznie z serwerem HTTP.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
emigrant, bardzo mnie zainteresowałeś tym tematem.
Powiedz - czy to były obudowy na 1 dysk, czy były też większe, np. na 2 dyski?
pamiętasz może model, jak to się nazywało?
Jak byś miał namiar i kupował dla siebie, to ja też jestem zainteresowany.
Z tego co widziałem obudowa z NAS to minimum 300 zł.
za 100 zł to chyba warto.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
gilby, Po obejrzeniu instrukcji jednak odpuszczam. Ten model (Storagebird LAN) nie ma jednak serwera web. Jest tylko wbudowany serwer HTTP do konfiguracji. Ma FTP i SAMBA (dla grupy roboczej). Instrukcję możesz sobie ściągnąć tu:
http://support.fujitsu-si...p?DokuID=170571
Był sprzedawany z dyskiem 160GB (tak jest w instrukcji), ale na giełdzie mieli tylko same obudowy.
Mnie interesowałby raczej taki dysk, jak Storagebird LAN2. Ta wersja ma już web serwer i Gigabitowy Ethernet oraz lepsze zabezpieczenia (filtr IP i MAC). Sprzedają ją z dyskami 250, 400 i 500GB.
Ale najtańsza alternatywa na dysk NAS i ew. FTP to ta pierwsza obudowa + jakiś dysk nawet używany.
Może jakiś wrocławianin z forum wybiera się w przyszłą niezielę na giełdę elektroniczną na świebodzkim?
 
ob@r  Dołączył: 08 Lip 2007
Ja mam do sprzedania cos takiego http://www.axis.com/techsup/cdsrv/storpoint_nas/ + obudowa midi na (jesli pamietam 8 dysków max) 4 tasmy id po 2 dyski. Interfejs, IDE musiałbym sprawdzic czy sata przez przejsciowke by poszły. Zarzadzalny przez Weba. Mozesz poczytac pod podanym linkiem. Lezy to u mnie w piwnicy jako pozostalosc po serwerze plików w sieci LAN.

Myslalem ze zrobie na nim internetowy serwer plikow cos jak e-dysk, ale nie mozna zakladac quoty dla poszczegolnych uzytkownikow tylko dla jednego. Moze firmware jakies nowe wyszlo, ale w sumie siec mi sie rozpadla szybciej niz to zaimplementowalem.
Jesli bylbys zainteresowany daj znac na priv.
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
dla mnie za duże i pewnie za drogie.
Ideałem dla mnie była by obudowa na 2 dyski.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Odkopuję- chciałbym założyć dysk zewnętrzny- dostępny po sieci wifi albo przez ruter po drucie. Jaką puszkę wybrać/ na co zwrócić uwagę? Dzięki.
 

FotoPepe  Dołączył: 13 Kwi 2008
Jeśli się da - to podłącz po drucie :)

Same obudowy NAS - jest tego dużo i mają najróżniejsze funkcje
np: FIRMY: JAY TECH MODEL: JT3548, to cały kombajn multimedialny\
Dość ciekawe rozwiązania ma my-Ditto.
Poszukaj w różnych opisach (google) i zobacz co Tobie najbardziej potrzebne :)
...
Zwróć uwagę na max szybkość interfesju - Interfejs USB3.0 oraz Gigabit Ethernet.
Ilość pamięci wewnęrznej
Jakie dyski maksymalnie obługuje (najnowsze już obsługują dyski powyżej 2 Tb, starsze do 2 Tb.)
Obsługa systemów operacyjnych Windows XP / VISTA / 7 / 8
Klient sieci Bit Torrent
Jakiś serwer (np.WebDAV) -Umożliwia dostęp do plików zdalnie za pośrednictwem przeglądarki.
Serwer plików (np. SAMBA/FTP) - Możliwość tworzenia użytkowników i nadawanie im uprawnień.
Przydatny może być Serwer iTunes
Warto poszukać na forach, czy głośno pracuje wentylator (tego nikt nie podaje).

Co do dysków:

niezawodność MTBF - im więcej tym lepiej: min 1 mln - do takiej pracy
Np. Dysk twardy :
Seagate 2TB SV35 7200 (64MB, SATA III) (cała seria SV35)
WD Red 2TB WD20EFRX Sata III 64MB - 1 ml (cała seria RED)

DO tego ważna ilość Cache - min. 64Mb, szybkość transferu, ilość cykli na głowicę itp.


Może koledzy resztę dopiszą :)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
W ramach kącika archeologicznego odkopuję temat.

Szukam efektywnego rozwiązania na możliwość pracy nad zdjęciami na dwóch komputerach w domu - jest tak, że RAWy po sesji wybierane są na laptopie, potem trafią na PC, gdzie są obrabiane, potem JPGi wracają do laptopa, z którego odbywa się "zarządzanie zamówieniami". No i póki co przerzucamy pliki między komputerami dyskiem zewnętrznym :/ Chodzi o to, że jak mamy wiele sesji na raz, to pewne etapy przygotowania różnych sesji odbywają się równolegle na dwóch komputerach, ale przenoszenie danych między komputerami jest upierdliwe. Zwykłe udostępnianie folderów się nie sprawdza, no bo trzeba uruchomić i jedne i drugi komputer, co nie jest potrzebne w pewnych sytuacjach jak np. zamawiania zdjęć w fotolabie co odbywa się na laptopie, ale chciałbym jeszcze później mieć również do nich dostęp na PC bez konieczności przenoszenia ich na PC czy "żonglowania" dyskami.

Czy takie coś jak obudowa NAS + dobry dysk NAS i wpięcie do routera LTE (internet w domu mamy z t-mobile) będzie efektywne? Chodzi o dostęp do plików, przerzucanie ich między komputerami, dostęp np. żeby je zamówić w fotolabie na laptopie, wysłać pliki cyfrowe do klientów i wszystko co związane z archiwizacją z jednoczesnym dostępem do nich na PC, a wyłączając obróbkę tych plików, które odbywają się na PC na dysku SSD M.2

A może jest jakieś jeszcze inne, lepsze, efektywniejsze rozwiązanie?
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Czy router ma gniazda Ethernet 1GBit/s czy tylko 100MBit/s?
Bez GigaBita będzie słabo.

Oczywiście zakładając, ze komputery też są wpięte przez GBE... Choć laptop spodziewam się, że przez WiFi i pewnie efektywnie więcej jak 300MBit/s nie będzie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach