Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
K20D do serwisu...
Witam!

No i jednak zdecydowałem, że kadwudyszka musi pojechać do serwisu :cry:
Kiedyś już pokazywałem Wam ze dwa-trzy zdjęcia, które były ewidentnie niedoświetlone. Teraz wróciłem z urlopu (I love Türkiye! :-) ) i niestety dobre 99% zdjęć wymaga korekty ekspozycji w przedziale od jakichś 0.5 do nawet 1.5-1.9 EV!! Wszystkie są za ciemne! Fotki pstrykane w intensywnie słonecznym dniu wyglądają jak robione przy mocnym zachmurzeniu...
No ale do rzeczy:
Przede wszystkim wybaczcie, jeśli nie trafiłem we właściwy wątek.

Jakie macie doświadczenia z realizacją gwarancji w serwisie Pentaxa?
Aparat kupiłem jakiś miesiąc (może 1.5) temu.
Czy sensowniej realizować naprawę gwarancyjną poprzez sklep, czy wysyłać samemu?
Miałem już kilka aparatów i jak dotąd nie musiałem ich serwisować, więc jest to dla mnie nowinka...
Czy ktoś z Was już przerabiał taki temat?

Koszt kuriera jest moim kosztem? Czy serwis pokrywa koszt wysyłki?
Ile czasu zwykle trwa realizacja usługi gwarancyjnej?
Czy wysyłać tylko korpus, czy również krótki KIT? (kupowany był jako zestaw właśnie z kitem). Czy dodać "pro forma" również drugi obiektyw? (50-200)
Z góry dzięki za wszelkie info.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Robert K. napisał/a:
Fotki pstrykane w intensywnie słonecznym dniu wyglądają jak robione przy mocnym zachmurzeniu...

No tego akurat twój aparat nie wie czy jest słonecznie, czy środek nocy...

Co do odsyłania - chyba przez sklep będzie najwygodniej. Zanosisz i czekasz. Moja kasetka wróciła do mnie naprawiona po dwóch tygodniach.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Robert K. napisał/a:
Teraz wróciłem z urlopu (I love Türkiye! ) i niestety dobre 99% zdjęć wymaga korekty ekspozycji w przedziale od jakichś 0.5 do nawet 1.5-1.9 EV!!

Wg mnie nie ma w tym nic nienormalnego. Im jasniej przed obiektywem, tym wieksza korekte na + trzeba dac. Ja w GX-10, w sloneczny dzien, nie schodze ponizej 1+EV. W pomieszczeniach, w lesie, wieczorem - zdejmuje od -0,5 do -1,5. Bez korekcji to chyba tylko w cieniu robie zdjecia i generalnie nie wyobrazam sobie robienia zdjec w AV bez uzywania korekty ekspozycji. Zreszta uzywam jej z kazdym aparatem...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan napisał/a:
Wg mnie nie ma w tym nic nienormalnego. Im jasniej przed obiektywem, tym wieksza korekte na + trzeba dac. Ja w GX-10, w sloneczny dzien, nie schodze ponizej 1+EV
Zgadzam się. Ostatnio na plazy to robiłem nawet korekcję +1,7.
Robert K. nie sprawdzałeś sobie na histogramie ekspozycji ?
Dla mnie dziwne, że dopiero po przyjeździe to zobaczyłeś.
 
aneheli  Dołączył: 29 Kwi 2008
Musisz wziąć pod uwagę to że światło wpadające przez wizjer też będzie zakłócało pracę światłomierza po to masz tą zaślepkę w zestawię
Ja używam M i też często robie korekty w K10D
Co do wysyłki jeśli okaże się że aparat sprawny i wysyłasz bezpodstawnie to mogą cię pociągnąć do kosztów kuriera a może i przeglądu
Zrób wiarygodne testy, np. w słoneczny dzień zrób takie zdjęcie normalnie i z zasłoniętą całkowicie muszlą oczną i się przekonasz
a może problem leży w systemie pomiaru światła?
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
aneheli napisał/a:
Musisz wziąć pod uwagę to że światło wpadające przez wizjer też będzie zakłócało pracę światłomierza po to masz tą zaślepkę w zestawię
Bez przesady :roll: . Jeszcze nigdy nie korzystałem z zaślepki. To jakbyś robił zdjęcia z zaślepką :-P

[ Dodano: 2008-09-13, 16:56 ]
Zamiast zaślepki jest twoje oko.
 
aneheli  Dołączył: 29 Kwi 2008
to po co ta zaślepka? :) ja myślę że jednak może mieć to znaczenie oko nie zawsze szczelnie dolega :) zależy jak kto patrzy a może przez okulary i jeszcze bardziej światło się skupia nie możesz wykluczyć tego
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
aneheli napisał/a:
to po co ta zaślepka?
- jak robisz np. ze statywu i podczas pomiaru twoje oko nie przylega do wizjera...chyba sam nie wierzysz w to ze ktos mialby pomysl zakrywac sobie przed okiem wizjer... :mrgreen: :-P
 
aneheli  Dołączył: 29 Kwi 2008
jak robisz ze statywu to nie ma oka :)

[ Dodano: 2008-09-13, 17:19 ]
heh ubiegłeś mnie fafniak :P
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
argawen napisał/a:
Robert K. nie sprawdzałeś sobie na histogramie ekspozycji ?
Dla mnie dziwne, że dopiero po przyjeździe to zobaczyłeś.


Sprawdzałem - i już wtedy widziałem, że coś jest "nie tak"... Zresztą i histogram nie był potrzebny do oceny, że naświetlenie nie jest poprawne.
Natomiast mając świadomość tego, że korekta nie jest stała (jak pisałem - raz wystarczy ~0.5, innym razem trzeba ponad 1.5EV) nie bawiłem się na miejscu w korygowanie ekspozycji. Fotografując w RAW wiedziałem, że w domu sobie dam z tym radę. Jednak zakres korekty a przede wszystkim fakt, że bez względu na sposób i tryb robienia zdjęć efekt jest taki sam (za słabo naświetlone), trochę mnie zdołował... Podejrzewam, że jednak chyba ze światłomierzem jest coś nie teges.
Tu dwa przykładowe pliki:
http://i35.tinypic.com/2e4zrrp.jpg
http://i37.tinypic.com/2qs8jmo.jpg
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
do pierwszego sie nie wypowiem (bo bardzo mi sie podoba takie naswietlenie) gdzie ostrosc ustawiales ?
ale w drugim masz kupe bieli w srodku kadu na duzej powierzchni wiec swiatlomiarka sie dala oszukac - poczytaj o dzialaniu swiatlomierza
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
A tak przypadkiem duża ilość UV nie zakłóca nieco światłomierza ? To jakieś tropiki są, i to w pełnym słońcu, prawda ?
 

zbyllu  Dołączył: 01 Mar 2008
No to wyobraź sobie, co byłoby z partiami bieli, gdybyś chciał doświetlić ciemne partie?
Wypalone, białe dziury.
Wydaje mi się, że aparat lepiej nie może "wymyślić" ekspozycji bo z białych dziur nic nie wyciągniesz a z ciemnych partii – owszem.
Szary filtr chyba pomógłby w doświetleniu ciemnych partii bez przepalenia jasnych.
Dobrze kombinuję?
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Dla mnie te zdjęcia są dobrze naświetlone - aparat nie poądał bym o złą pracę.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wg mnie to te dwa przykłady są całkiem dobrze naświetlone, a na pewno nie są niedoświetlone o 1,5 EV jak piszesz.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
O światłomierzach w K100D/K10D już było:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=259142#259142

Podejrzewam że podobnie jest skalibrowany światłomierz w K20D
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Fafniak napisał/a:
do pierwszego sie nie wypowiem (bo bardzo mi sie podoba takie naswietlenie) gdzie ostrosc ustawiales ?


Podoba Ci się?
No to daj około 1.2-1.3 EV na plus i wtedy będzie poprawnie :-)
A co do ostrości - była bodajże na centralne drzewko.

Fafniak napisał/a:
ale w drugim masz kupe bieli w srodku kadu na duzej powierzchni wiec swiatlomiarka sie dala oszukac - poczytaj o dzialaniu swiatlomierza


No dała się oszukać, dała... I w większości innych przypadków niestety też się dała :-)
To zdjęcie wymaga około 1-1.1 EV na plus, aby wyglądało tak, jak mniej-więcej widziały świat moje oczy...
Ale rzeczywiście ten drugi przykład może dość nieszczęśliwie wybrałem... taka "biała ściana" faktycznie mogła namieszać automatyce "we łbie" ;)
Nie zmienia to faktu, że wg mnie coś jest ie w porządku. Niektóre zdjęcia (akurat z żonką w roli głównej, więc ich nie wystawię, bo szanowna połowica tego sobie nie życzy ;) ) wymagają korekty niemal 2EV!

[ Dodano: 2008-09-13, 17:54 ]
MiQ27 napisał/a:
A tak przypadkiem duża ilość UV nie zakłóca nieco światłomierza ? To jakieś tropiki są, i to w pełnym słońcu, prawda ?



"Tropiki" to nie są... To Turcja.
Co do wpływu UV - nawet jeśli jakowyś jest, to nie rozwiązuje problemu. W naszym kochanym kraju również mam znaczne niedoświetlenie.
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Robert K. napisał/a:
Niektóre zdjęcia (akurat z żonką w roli głównej[...] ) wymagają korekty niemal 2EV!


Coś sugerujesz? :mrgreen:
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Dada napisał/a:
Wg mnie to te dwa przykłady są całkiem dobrze naświetlone, a na pewno nie są niedoświetlone o 1,5 EV jak piszesz.


Niestety nie zgodzę się z Tobą.
Owszem - zdjęcia wydają się... "fajne" ;) Ale wierz mi, że nie oddają nawet w przybliżeniu warunków, w jakich były robione.
Korekta ~1 EV znacznie zbliża je do "normalności". Było wtedy naprawdę jasno. Bardzo jasno i słonecznie.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
"No to daj około 1.2-1.3 EV na plus i wtedy będzie poprawnie"

To co jest 'poprawnie' dla Ciebie - nie koniecznie jest 'poprawnie' dla światłomierza.

Aparat nie wie co fotografuje, nie wie jaka jest scena. Ma wpisane ileś tam algorytmów i jednym z jego głównych celów jest "nie przejarać świateł" - czyli maksymalnie chroni jasne partie obrazu - często [zwykle?] kosztem ciemniejszych partii.

Potęgować ten efekt może jeszcze program jakiego używasz i sposób pomiaru światła.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach