struna  Dołączył: 22 Mar 2007
[K20D] problem z af w k20d
witam wszystkich
kilka miesięcy temu przesiadłem się z kasetki na k20
dzisiaj dorobiłem się sigmy 70-200/f2.8 no i jakoś mnie wzięło na testy

już na samym początki jakoś przeczuwałem że puszka źle ostrzy
na pełnej dziurze miał front focusa jak w ryj, nie testując specjalnie po prostu zrobiłem korekcję "na oko" i powiedzmy mi to wystarczało

jednak dzisiaj gdy nawet z ręki przy 200mm i dziurze 2.8 widziałem kompletne niedoostrzenie w końcu wydrukowałem sobie tester i obfociłem go wszystkimi obiektywami

okazało się, że nawet przy korekcji -10 (to jest już max jaki można zrobić) dalej jest ff
czy może ktoś wie czy można się jakoś dostać do menu serwisowego (o ile takie jest), żeby jeszcze podkręcić korekcję

właśnie wróciłem do polski i mam trochę roboty nagranej i nie mogę sobie pozwolić na rozstanie się z aparatem oddając go do serwisu :|

jeżeli ktoś z was może mi pomóc będę bardzo wdzięczny
pozdrawiam struna
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Cytat
że nawet przy korekcji -10 (to jest już max jaki można zrobić) dalej jest ff


Uuu, to nędznie. Aż taki FF? Może w większym stopniu to wina szkła a nie puszki?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ta sigma.... :-P - oddaj szkla do kalibracji
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
ale jak zrobiłem testy na planszy, to się okazało że na kicie i sigmie 28-70 jest to samo
tylko "powiedzmy akceptowalne"
gdyby nie to że kupiłem to szkło, to pewnie dalej bym psioczył na af pentaxowego i bawił się manualnie
o ileż nasze życie jest prostsze jak żyjemy w błogiej nieświadomości :|
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
sigma nie jest dla mnie zadnym wyznacznikiem - to straszny kundel i AF z tymi szklami to dramat - jezeli masz znajomego z jasnymi pentaxowymi szklami to na nich sprawdz....
to ze jest takze na kicie to jest niepokojace - ale sigma to niesttey kiszka jesli chodzi o wspolprace z aparatami
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
A k20 nie ma odzielnie korekcji AF i odzielnie korekcji do obiektywów?Gdzieś czytałem że jeżeli puszka ma problem to ustawia się korekcje na całośc a potem poszczególne obiektywy.
A tak przy okazji ktos pisał że FF przy świetle żarowym to normalka ,czy to prawda ?
Czy tak zwane żarówki energooszczędne ,jak by nie było dające żółte światło tak samo utrudniają prace systemowi AF jak zwykłe żarówki ?

 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
struna, wydaje mi się że ja mam to samo. Jak kupiłem DA*16-50 wydawało mi się że szkło jest ok, do momentu w którym zrobiłem zdjęcie we wnętrzu na szerokim kącie z przysłoną f2.8 - wtedy okazało się FF 50-60cm :-| No i się zaczęło - parę serii testów z planszą - zawsze przy świetle naturalnym. Wydawało mi się że już wszystko ok, ....... robię serię porównawczą i wyniki całkiem odbiegają od tego co miałem w poprzedniej serii. Najgorzej jest przy ogniskowej 16mm. Przy odległości 1-2m do obiektu prawie zawsze FF 30-50cm. Brak skali w korpusie by to skompensować. Chyba w poniedziałek wyślę korpus i szkło do Apollo - zobaczymy co oni z tym fantem zrobią.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
struna, zrob wpierw globalna korekcje na -9
i zobacz czy dodatkowo da sie jeszce skorygowac szkla oddzielnie
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
no właśnie tylko cały sęk w tym, że ja nie mogę się pozbyć aparatu na 2 tygodnie lub więcej
mam już nagrane sztuki do wykonania i podpisane umowy :/
a teraz jeszcze oba aku mi padły i nie mogę sprawdzić czy czasem folab nie ma racji i spróbować najpierw zrobić korekcję dla wszystkich obiektywów, a później dla konkretnego
nic, spróbuję rano, no chyba, że ktoś w międzyczasie to przetestuje :P
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
a co jest napisane w instrukcji ? (poprawiono ) :oops:

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
folab napisał/a:
a co pisze instrukcja ?
:shock:
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
nie ma napisane, że wartości korekcji się sumują
wręcz jest napisane :
"jeżeli wartość regulacji została zapisana przy użyciu opcji Zast. do jedn. a następnie naciśnięto przycisk OK z opcją zast. do wsz. wybraną w kroku 6, używana jest wartość zast do wsz. zamiast zast do jedn"
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no to jedna sprawe masz pozamiatana....ale zobacz takze wersje angielska - wcale nie zdziwibym sie jakby tlumaczenie bylo do kitu
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
niestety posiadam polską i niemiecką, a po szwabsku to ja nie bardzo szprecham więc mało zrozumiem
ale jak ktoś by mi zrobił screena ze strony 106 byłbym dźwięczny ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
struna, struna, jest gdzies link do pdf-a angielskiego
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
Proszę bardzo:

• If an adjustment value has been saved using Apply One and you press
the 4 button with [Apply All] selected in Step 6, the Apply All value is
used instead of the Apply One value.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
struna  Dołączył: 22 Mar 2007
nieważnie, nie wytrzymałem, podładowałem trochę baterię ustawiłem dla wszystkich -10, a później dla jednego -10 i wziął pod uwagę tylko dla jednego :-/
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
Przejrzałem właśnie EXIF zdjęcia gdzie miałem ustawiony All +3 a dla obiektywu -2,
i EXIF podawał korekcię -2.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach