pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
jak wyostrzyć zdjęcie, program lub efekt
Mam takie pytanie, czy jest jakiś specjalny program, funkcja lub efekt, dzięki któremu można wyostrzyć zdjęcie, ewentualnie tak go przerobić by po zrobieniu odbitek w formacie 15x21 całość była akceptowalna ?

Zrobiłem na ślubie trochę zdjęć, pare jest nieostrych, przez przeoczenie robiłem w MF, niestety twarz pana młodego do najostrzejszych nie należy a bardzo mi zależy by je uratować. Robione były w rawach.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Spróbuj użyć darmowej wersji SilkyPix. Oferuje kilka poziomów wyostrzania. Do pobrania stąd: http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/download/
 
mkdexter  Dołączył: 19 Lis 2006
Stosunkowo szybka metoda dająca nam kontrolę nad wyostrzaniem to High Pass. Zaznaczamy sobie fragment zdjęcia (np. twarz) lub całe zdjęcie, dublujemy (tak aby mieć oddzielną warstwę)


Ustawiamy parametr - zależy od tego jakie szczegóły chcemy podkreślić.


Teraz pozostaje tylko ustawić rodzaj krycia warstwy na Overlay. Jeśli efekt jest zbyt mocny to można ustawić przezroczystość lub użyć narzędzia do tłumienia szumu (ta metoda wyostrzania dodaje nam ziarna).


W menu Filter->Sharpen masz do dyspozycji trochę innych narzędzi. Równie przydatnych.


Jeśli nie masz Photoshopa, to tak jak Enzo napisał, trzeba poszukać programu od takich zadań.
 
pancurski  Dołączył: 13 Mar 2008
Dzięki za odpowiedzi, na pewno skorzystam z tych rad, czy efekt będzie akceptowalny...nie wiem.
Na razie brak czasu by zająć się obróbką.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
mkdexter napisał/a:
Stosunkowo szybka metoda dająca nam kontrolę nad wyostrzaniem to High Pass

Potwierdzam!
Można całkiem fajne efekty uzyskać - kiedyś wyczytałem gdzieś o tym sposobie, przetestowałem i faktycznie jest nieźle. Polecam!
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Re: jak wyostrzyć zdjęcie, program lub efekt
pancurski napisał/a:
Mam takie pytanie, czy jest jakiś specjalny program, funkcja lub efekt, dzięki któremu można wyostrzyć zdjęcie


Jest coś takiego: http://www.focusmagic.com/
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Przy użyciu High Pass można zastosować jako tryb mieszania Soft Light - wychodzi naturalniej, często nie jest konieczne zmniejszanie przezroczystości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach