Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 086
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc086.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 23.11.2008, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc086_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc086_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc086_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc086_nick.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------------------
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc086.html

1. Baggins
Bibble Pro.


2. Briho
Obróbka w ACR. Zdjęcie już w oryginalne było dobre, tak więc obróbka niewielka - przyciemniłem niebo, rozjaśniłem dół i ustawiłem balans bieli na nieco "cieplejszy".


3. Danin


4. DeKa
Zabawa w Lightroom'ie.
Zmiana temperatury barwowej na 6100.
Obniżona ekspozycja. Podniesiona jaskrawość i jasność. Spore wypełnienie światłem.
Duużo zabawy suwakami odpowiedzialnymi za kolor zielony, niebieski, pomarańczowy, żółty. Niektóre przygaszane inne podsycane.
Zabawa krzywą tonalną: światła podniesione, tony średnie i ciemne obniżone.
Oczywiście wyostrzane.


5. Enzo
Obrobione w Gimpie: poziomy na auto, lekko rozjaśnione, podkolorowane (nasycenie +30), wzmocnione i wyostrzone.


6. Gavreel
Temp 5810, Tint 0
Exposure +0.57, Recovery 100, Fill Light 0, Blacks 12
Brightness +50, Contrast +41
Clarity +69, Vibrance 0, Saturation -48
Highlights +23, Lights 0, Darks 0, Shadows -15
Camera Calibration: Tint -50


7. Gwiazdor
Obróbka w PPL, wgięcie krzywej i w zasadzie tyle.


8. Hitman1986
Adobe Lightroom + zabawa suwakami :)


9. Kristofo
Tym razem tylko w ACR.


10. Msnight


11. Natus


12. Stachu


13. Sushe
mój debiut w tej zabawie, obróbka w Lightroom, potem delikatnie w PS


14. TomiBi


15. Valdis62


14. Xray
zabawa w najnowszym adobe Lightroom, głównie modyfikacja krzywej tonalnej, podciągnięte naświetlanie, światło wypełnienia, temp barwowa, nasycenie błękitu...
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Bardzo duży rozrzut, ciężko wskazać faworyta. Dla mnie najlepiej 3. Danin. Natomiast wersja 7. Gwiazdor najbardziej naturalna.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
TomiBi i Valdis62, obie prace są bardzo podobne (ściagaliście koledzy czy co?). W sumie różnią się tym, że pierwsza jest ostrzejsza (widać w powiększeniu) a druga ma bardziej nasycone kolory, zwłaszcza w żółciach. Tak subiektywnie bardziej TomiBi ale generalnie obie mi się podobaja.
Grartuluję.
 
Gutek  Dołączył: 08 Cze 2008
Witam.
Przyznaję, że to mój RAW. Rzuciłem go na żer bo od kilku miesięcy się nad nim pastwiłem i nie byłem nigdy zadowolony z wyniku. Dlatego też sam nie brałem udziału w konkursie. Ponieważ zdjęcie nie jest w sumie złe, zależało mi na pozbyciu się dominującej szaroburości, a jednocześnie niebieskiego zabarwienia kamieni, dodaniu ładnego nasycenia ale żeby całość była w miarę naturalna.

Mój efekt najbardziej był zbliżony do Danina, lub gdy nie rozjaśniałem to Stacha. U Briho podobają mi się kamienie. Niebo ma ciekawy, choć nienaturalny kolor, i ładne chmury. Zieleń u Kristofo (choć całość wyszła trochę blado). Ok jest tez u Msnight, Gwiazdora i Sushe (choć ta trochę przesycona). Zdecydowanie dzieło Hitmana to nie to co chciałem uzyskać :)

Całościowo najbardziej podoba mi się praca Danina, choć nie mogę jednak o żadnej powiedzieć "to jest to co chciałem". Może miałem zbyt wygórowane oczekiwania wobec tego Rawa.

Przyjrzałem się jeszcze pracy Valdisa i też mi się podoba, chyba nawet nr 2.

Gutek
 

DeKa  Dołączył: 09 Kwi 2008
Briho, Enzo, TomiBi, Valdis62 ale nie ma zdecydowanego faworyta.
Zdjęcie i tak było dobre dlatego delikatne poprawianie mnie nie satysfakcjonowało i w odróżnieniu od kolegów pojechałem sobie trochę z nim tak jak w rc86.
Fajna zabawa.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
Zdjęcie było niezłe bez obróbki. A poprawki najbardziej podpasily mi w wykonaniu Danin i Enzo
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Raczej nie mogę przemóc by brać udział w raw challenge i nieczęsto się w tym wątku udzielam, jednak zaglądam tu by się czegoś nauczyć. Nie chce psuć dobrej zabawy, ale jest tu jakiś regulamin którego wypadałoby się trzymać.

briho -sam się przyznałeś że złamałeś regulamin
Hitman1986 -nie ma jak delikatny hdr
Natus -kamienie w lewym dolnym rogu dostały olśnienia?
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
hamster napisał/a:
briho -sam się przyznałeś że złamałeś regulamin

Że co, że jak, że gdzie?

Mi najbardziej przypadły do gustu prace (kolejnosc alfabetyczna) briho,Danin,Gavreel,Stachu
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Że co, że jak, że gdzie?

Cytat
przyciemniłem niebo, rozjaśniłem dół


pkt 4.
Jarek Dabrowski napisał/a:
można używać jakiegokolwiek oprogramowania, zmieniać kolory, korygować krzywe, poziomy, kontrast, balans bieli, wszystko, wszystko, ale na całym obrazku.


oraz
Nie można używać warstw, masek, selektywnych zmian. Nie można używać oprogramowania do HDR, ani funkcji do HDR wbudowanych w inne programy.
 

rafalf  Dołączył: 09 Cze 2007
A kto Ci powiedzial że briho używał masek i selektywnych zmian?
To co zrobił można było zrobić suwaczkami w programach do obróbki RAW :)
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Rozumiałem tą wypowiedź, że niebo w stosunku do ziemi zostało rozjaśnione selektywnie w stosunku do ziemi i budynków. Jeżeli to było zrobione za pomocą suwaczków to przepraszam. Tak czy owak najlepiej jakby się sam wypowiedział.
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Nic nie było modyfikowane selektywnie. Znam regulamin i trzymam się zasad RC. Oczywiście przyciemnienie i rozjaśnienie było zrobione za pomocą suwaków w Adobe Camera Raw. Konkretnie suwaki Recovery, Shadows/Highlights (w przypadku nieba) i Fill Light (w przypadku dołu zdjęcia).
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Ok, wycofuję się z tego co powiedziałem na temat Briha.
Zostają 2 zdjęcia które moim zdaniem podpadają.
 

Danin  Dołączył: 10 Gru 2007
Ta rzekoma wersja HDRa to raczej przywalone Clarity i konkretne przywalenie saturacji. ;)
 

RotheR  Dołączył: 01 Wrz 2008
Najbardziej podoba mi się prace 12. Stachu oraz 3. Danin.
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
hamster napisał/a:
Zostają 2 zdjęcia które moim zdaniem podpadają.

Coś mam wrażenie, że doszukujesz się dziury w całym...
Przecież wyginając wte i wewte krzywą można bez trudu uzyskać efekty, jakie są wg Ciebie "podpadające".
 

Ganz  Dołączył: 30 Kwi 2007
Danin
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
hamster napisał/a:
Raczej nie mogę przemóc by brać udział w raw challenge i nieczęsto się w tym wątku udzielam, jednak zaglądam tu by się czegoś nauczyć. Nie chce psuć dobrej zabawy, ale jest tu jakiś regulamin którego wypadałoby się trzymać.

briho -sam się przyznałeś że złamałeś regulamin
Hitman1986 -nie ma jak delikatny hdr
Natus -kamienie w lewym dolnym rogu dostały olśnienia?



Jeszcze tak a'propos. Pseudo HDR można uzyskać z jednego RAW-a i także wystarczy zabawa suwakami. U Natusa faktycznie te kamienie jakby rozjaśniane.
I teraz nurtująca mnie kwestia z punktu widzenia regulaminu. W nowym ACR (wersja 5) pojawiły się nowe opcje obróbki zdjęć, nazwa się do Adjustment Brush Tool. No i umożliwia w łatwy sposób np. na miejscowe rozjaśnienie fragmentów zdjęcia.
Czy użycie tego typu narzędzia będzie niezgodne z regulaminem RC?
 

Robert K.  Dołączył: 24 Lip 2008
briho napisał/a:
Adjustment Brush Tool.

Nie ja tu jestem od wydawania ostatecznych "osądów", ale jak na mój gust _powinno_ być uznane za niezgodne.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
briho napisał/a:
W nowym ACR (wersja 5) pojawiły się nowe opcje obróbki zdjęć, nazwa się do Adjustment Brush Tool. No i umożliwia w łatwy sposób np. na miejscowe rozjaśnienie fragmentów zdjęcia.
Czy użycie tego typu narzędzia będzie niezgodne z regulaminem RC?
Niezgodne. To samo jest w LR 2. Nic nie można zaznaczać ręcznie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach