mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
Fotocela własnej roboty...
Natchniony znalezionym w necie schemacikiem postanowiłem spróbować swoich sił jako domorosły Wielki Elektronik.

Schemat znaleziony tu:
http://home.rochester.rr.com/carlvogt/Strobe.htm

Podzespoły:
1 x tyrystor C106D 400V 4A
1 x rezystor 1M 0,25W
1 x kondensator 500V 50nf (ja takiego nie znalazłem, wykorzystałem 1000V 47nf)
1 x gniazdo PC (tu tez był problem z dostępnością, wykorzystałem gniazdo mały jack)
i najważniejsza część - ogniwo słoneczne z kalkulatora

Koszt - 7,50 zł

1. Wersja OEM


2. Wersja BOX


3. Platforma testowa. Testy obciążeniowe wykonano na rosyjskiej lampie z mega napięciem na stopce.


4. I nastała jasność


Nie mam wprawy w operowaniu lutownicą, więc układ wygląda jak wygląda. Radość, że nic nie wybuchło w rękach - bezcenne.

No i koszt o wiele mniejszy niż najtańszej fotoceli z allegro.
 
luhso  Dołączył: 22 Maj 2008
Popracuj nad estetyką, albo zamaluj pudełeczko, i sprzedawaj na allegro :-D :-D
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
Estetyka jest taka sobie - ale wersja 2.0 powstanie na płytce. ;)

Jak zamaluje pudełko to będzie problem z wyzwoleniem... 8-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
mishieck, cos Ci obiektyw flaruje ;)
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
mishieck napisał/a:
i najważniejsza część - ogniwo słoneczne z kalkulatora


no tak, ale mój Citizen kosztował stówkę :lol:
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Kondensator może być na znacznie niższe napięcie (będzie mniejszy), pojemność nie jest bardzo krytyczna (47 nF optymalna). To jest prosty i niezawodny układ, wada jak wszystkich optycznych, że czułość bardzo spada przy wzroście natężenia światła istniejącego, sprawdź czy przypadkiem nie wyzwala od światła świetlówek.
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
Yeti napisał/a:
sprawdź czy przypadkiem nie wyzwala od światła świetlówek.


Sprawdziłem - nie reaguje na takie źródło światła. W ciemnym pokoju po włączeniu światła tez nie wyzwala, więc na mój gust jest ok. A wystarczy błysk z drugiej lampy na 1/64 mocy i ustrojstwo działa. :)
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
mishieck napisał/a:
Sprawdziłem - nie reaguje na takie źródło światła. W ciemnym pokoju po włączeniu światła tez nie wyzwala, więc na mój gust jest ok. A wystarczy błysk z drugiej lampy na 1/64 mocy i ustrojstwo działa. :)


Chyba Citizena poświęcę :-P
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
milo napisał/a:
mishieck, cos Ci obiektyw flaruje ;)


Bo to Nikon :-P



slavkoz1 napisał/a:

Chyba Citizena poświęcę :-P


Poszukaj chińskiego kalkulatora w sklepach za 4zł ;) Choć mój kolega się naciął, po rozebraniu takiego okazało się, że zamiast ogniwa słonecznego małe chińskie rączki wsadziły tam naklejkę w kształcie ogniwa... :D

A co do estetyki - wywaliłem taśmę izolacyjną i dałem izolację termokurczliwą a całość zalałem klejem na gorąco z pistoletu. ;)


Jedynym minusem jest to gniazdo (a właściwie brak gniazda PC). Może ktoś wie, gdzie to można dostać w PL? Z jackami trzeba się zdać na przejściówki...
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
mishieck napisał/a:
że zamiast ogniwa słonecznego małe chińskie rączki wsadziły tam naklejkę w kształcie ogniwa.

a mówili, że to Polak potrafi... :mrgreen:
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Cytat
Jedynym minusem jest to gniazdo (a właściwie brak gniazda PC). Może ktoś wie, gdzie to można dostać w PL?

Zawsze był z tym problem :-( Jedyna rada to chodzić po zakładach naprawy foto (jeśli gdzieś się jeszcze uchowały) i błagać o sprzedaż takiego gniazda, mają przeważnie z rozbiórki zepsutych aparatów.
 

pawli  Dołączył: 10 Lut 2008
ja parę już wyciągnąłem ze starych padniętych aparatów. Nawet nie przypuszczałem ze kiedyś mogą się przydać.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
To może też podrzucę schemacik fotoceli. Kilka lat temu znalazłem w czasopiśmie i do dzisiaj nie miałem okazji zrobić :oops: . Może ktoś zbuduje i pochwali się rezultatami?

 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Fotodiody da się jakoś tanio kupić? Szybkie poszukiwania wykazały, że to będzie minimum 20zł wliczając wysyłkę... To już lepiej gotową fotocelę, koszt prawie ten sam, a nie trzeba się babrać :/
 
slavkoz1  Dołączył: 30 Mar 2008
lRem napisał/a:
To już lepiej gotową fotocelę, koszt prawie ten sam, a nie trzeba się babrać

Ale o to właśnie chodzi, żeby się "babrać" o ten "fun" i graniczące z ekstazą samozadowolenie :lol:
 

BAN gucio-59  Dołączył: 24 Lut 2007
I ja coś znalazłem: http://www.jaskiniowcy.com/fotocela.html
A po co jest internet... :lol:
 

mishieck  Dołączył: 16 Paź 2008
ryve napisał/a:
przy czym pierwszeństwo ma założyciel wątku ;-)


No jeśli znajdziesz to ja zawsze jestem chętny... ;)

Aktualnie kombinuje czy nie da rasy zastosowac czegoś takiego: LINK w wersji montażowej. Ale muszę to sparwdzić empirycznie. :D
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
Moje podejście: mogę się babrać, o ile to babranie nie wyjdzie drożej, gorzej i dłużej niż gotowa część. Tutaj tak by się chyba skończyło. Ciekawe jak z radiówką - mniej egzotyczne chyba od fotodiody?
 

pawli  Dołączył: 10 Lut 2008
ryve, ale ja mam i moge się podzielić. chyba źle mnie zrozumiałeś :-P
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
pawli: dobrze Cię zrozumiałem, tylko źle napisałem. luzik ;-)

mishieck: nie ma sprawy. przypomnij mi się tylko za tydzień mailem (adres poniżej) to sprawdzę czy mam to gniazdo

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach