Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Mamiya 7 ; 7 II
Witam.

Czy jest na forum ktoś kto ma/miał ten aparat? Miałbym kilka pytań.

Pozdrawiam.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jest.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Jak praca ogólnie? Jak wielkość? Szkło np. 65mm/f4 jak zachowuje się na pełnej dziurze? Są jakieś dedykowane lampy?
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
Świetna maszyna! Wada? chyba jednak cena szkieł, choć pod względem ostrości wydają się być bezkonkurencyjne...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Maciej napisał/a:
Jak praca ogólnie?


Bardzo wysoka kultura. Moglby być całkowicie cichy jak dla mnie - ma dosc glosne "pyk" przy odpalaniu migawki. AE oparte na pomiarze spot wydaje sie poza tym kiksem dizajnerskim, ale dzieki AE-lock da sie żyć :-)

Maciej napisał/a:
Szkło np. 65mm/f4 jak zachowuje się na pełnej dziurze?


Nie wiem, ale wiem że 80/4 jest najostrzejszym szklem do sredniego jakie powstalo.
 

tilt  Dołączył: 10 Maj 2006
Uhhh, Mamiya 7 to mój obiekt westchnień od kilu lat. Niestety pensja nauczyciela jeszcze długo nie będzie pozwalała mi na jej kupno. :-(
Wojtek Wieteska zrobił tym aparatem kilka swoich projektów fotograficznych np. "Far West", wiecej tutaj:
http://fototapeta.art.pl/fti-inv15ww.html
http://fototapeta.art.pl/fti-wwiet.html

pozdrawiam,
Marcin
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
alkos napisał/a:
AE oparte na pomiarze spot wydaje sie poza tym kiksem dizajnerskim, ale dzieki AE-lock da sie żyć :-)


No wlasnie. Spot jest tylko przy szerokich katach. Im dluzszy obiektyw tym spot sie robi szerszy. W zasadzie mozna przyjac, ze to zewnetrzny wbudowany swiatlomierz. Przy automatyce potrafi szalec, a z pamiecia pomiaru roznie bywa w praktyce. Przeszedlem na manual i pracuje sie swietnie.

Dalmierz jasniejszy i wygodniejszy niz w Leice. Najszersze ramki widac bez potrzeby szorowania okiem po szkle celownika.

Oczywiscie wszystkie uwagi tycza sie wersji kwadratowej, ale roznica jest na tyle mala, ze chyba moge sie udzielic.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[rK] napisał/a:
Dalmierz jasniejszy i wygodniejszy niz w Leice.


Tu sie nie zgodze.
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
alkos napisał/a:
[rK] napisał/a:
Dalmierz jasniejszy i wygodniejszy niz w Leice.


Tu sie nie zgodze.


No jak? Przeciez widac: :D


 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[rK] napisał/a:
No jak? Przeciez widac: :D


Nic mi to nie mowi, mogles podciagnac kontrast :-P A tak serio to porownywalem z M6 z 7ką nie 6ką...
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
I tak Sony 900 jest najlepsze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[rK] napisał/a:
I tak Sony 900 jest najlepsze.


Nie bo D3x.
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
No nie wiem. Zawodowcy i ambasadorzy maja chyba odmienne zdanie.
 

Maciej  Dołączył: 18 Cze 2007
Są jakieś dedykowane lampy do Mamiyi 7?
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Tam nie ma TTLa blysku. Nawet TTVa.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
[rK] napisał/a:
No wlasnie. Spot jest tylko przy szerokich katach. Im dluzszy obiektyw tym spot sie robi szerszy. W zasadzie mozna przyjac, ze to zewnetrzny wbudowany swiatlomierz. Przy automatyce potrafi szalec, a z pamiecia pomiaru roznie bywa w praktyce.

W 7II tez tak jest? Troche lipa...

Widzial ktos w sieci schemat albo zdjecie wizjera 7-ki? Interesuje mnie szczegolnie rozmieszczenie ramek dla 65-ki i 80-ki. Przez wizjer 6-ki kukalem na zywo, ale jakos nie zwrocilem specjalnie uwagi na rozmieszczenie ramek :-/
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
dan napisał/a:
[rK] napisał/a:
No wlasnie. Spot jest tylko przy szerokich katach. Im dluzszy obiektyw tym spot sie robi szerszy. W zasadzie mozna przyjac, ze to zewnetrzny wbudowany swiatlomierz. Przy automatyce potrafi szalec, a z pamiecia pomiaru roznie bywa w praktyce.

W 7II tez tak jest? Troche lipa...

Widzial ktos w sieci schemat albo zdjecie wizjera 7-ki? Interesuje mnie szczegolnie rozmieszczenie ramek dla 65-ki i 80-ki. Przez wizjer 6-ki kukalem na zywo, ale jakos nie zwrocilem specjalnie uwagi na rozmieszczenie ramek :-/


Niekoniecznie lipa. Po prostu podobna zasada dzialania jak zewnetrznego swiatlomierza z szeroookim spotem :) Da sie tego uzywac.

Niestety nie mam zdjecia ramek. Mialem w prospekcie. Co chcesz wiedziec dokladnie?
65ka jest na calej powierzchni, potem 80 i na koncu 150. Linie przerywane, pod spodem wyswietlane czasy. Cos takiego jak tu, tylko ze tu jest z boku. Ramka na zdjeciu to 75ka, podobnie jak 80 w M7.

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
[rK] napisał/a:
Po prostu podobna zasada dzialania jak zewnetrznego swiatlomierza z szeroookim spotem :)

Ale przeciez dobre zewnetrzne swiatlomierze maja dwie zalety: pomiar padajacego, i precyzyjny spot, przydatny przy bardzo precyzyjnym naswietlaniu. A taki szeroki spot? Za kazdym razem musze zastanawiac sie, w co dokladnie mierzyc? Jest przynajmniej wygodna blokada ekspozycji?

[rK] napisał/a:
65ka jest na calej powierzchni

100% kadru?

[rK] napisał/a:
Ramka na zdjeciu to 75ka, podobnie jak 80 w M7.

O, spora "nadmiarowosc", calkiem niezle..

Dzieki!
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
dan napisał/a:
Ale przeciez dobre zewnetrzne swiatlomierze maja dwie zalety: pomiar padajacego, i precyzyjny spot, przydatny przy bardzo precyzyjnym naswietlaniu. A taki szeroki spot? Za kazdym razem musze zastanawiac sie, w co dokladnie mierzyc? Jest przynajmniej wygodna blokada ekspozycji?


Nie. Po prostu ignorujesz ramki w wizjerze, ktore sa dla roznych ogniskowych. Rozmieszczenie pomiaru jest zawsze takie samo dla calego celownika. Mozesz przyjac, ze mniej wiecej mierzy to co pokazuja ramki standardu.
Na pokretle czasow jest AE - czyli preselekcia przyslony bez blokady, i AEL - z blokada, dzialajaca przy wcisnieciu spustu do polowy.

dan napisał/a:
100% kadru?


Ramki od 65ki sa przy samej krawedzi, ale nie pokazuja 100%. W dalmierzu tak sie nie da. Kazdy obiektyw przy zmianie odleglosci zmienia troche ogniskowa. W przypadku lustrzanek nie ma to znaczenia. W aparacie dalmierzowym 100%, albo prawie 100 jest przy minimalnej odleglosci. Przy nieskonczonosci bedzie to cos kolo 85-90%. Taki urok.
No i ciezko sie przez sztachety fotografuje :D
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Hej,

Nie widzial ktos jakiejs 7-ki w komisach w Polsce lub za granica? Albo wie cos o jakiejs na sprzedaz...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach