gutoslav  Dołączył: 25 Sty 2009
bardzo wolny AF w kit II
Witam,
Posiadam Pentaxa k10d z kitem II i od niedawna zacząłem odczuwać powolność w ustawianiu AF. Nie wiem jak było po zakupie, nie pamiętam. Chodzi o to, że jeśli fotografuję w klubie, bądź na weselu, gdzie nie ma najlepszego światła - to ostrość ustawia strasznie wolno - tak na oko 2 s, i to nawet w pozowanym zdjęciu. Dodam, że korzystam z zewnętrznej lampy pentax 360 wspomagającej czerwonym światłem ostrość, ale dużo to nie daje. Bawiąc się w pokoju w południe, także nie jestem zadowolony z szybkości. Słysząc jak canon kolegi bezproblemowo i szybko łapie ostrość to mnie szlag trafia:P Czy ten obiektyw jest tak wolny czy jest po prostu skopany? FF i BF nie występuje. Jeśli wymienię na tamrona 17-50 to będzie szybciej?
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Jaki obiektyw ma kolega z canonem? Każdy jaśniejszy obiektyw pomoże K10D szybciej nastawić ostrość, szczególnie na 50mm, gdzie f5.6 jest na granicy możliwości aparatu.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Masz jakiś inny obiektyw? Spróbuj, jeśli będzie tak samo, to napęd AF zdycha w puszcze. Jeśli będzie poprawa, to znaczy, że AF w szkle się przycina.
 
gutoslav  Dołączył: 25 Sty 2009
hmm, pobawiłem się przed chwilą na przedmiotach oświetlonych halogenem 500W - idzie ok. Więc w sumie tylko w kiepskich warunkach sobie gorzej radzi. Kolega bodajże ma canona 400d, na pewno z kitem. Zamierzam wypożyczyć na kilka dni coś z sigmy, zapewne wezmę 17-50 2.8 i wtedy sprawdzę w kiepskich warunkach. Może po prostu jestem zbyt wymagający na kitowy obiektyw:P bo po za tym aparat bardzo sobie chwalę po przejściu z zenita 12xp:)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
gutoslav napisał/a:
coś z sigmy, zapewne wezmę 17-50 2.8
18-50.
17-50 to Tamron.
 

życzliwy  Dołączył: 29 Sie 2008
Niektórzy mówią, że z naładowanym akumulatorkiem AF działa szybciej.
gutoslav napisał/a:
Czy ten obiektyw jest tak wolny czy jest po prostu skopany?
To ja proponuję zabawę z DA 55-300. Przekonasz się, jak szybki może być kit :-P
gutoslav napisał/a:
korzystam z zewnętrznej lampy pentax 360 wspomagającej czerwonym światłem ostrość...ale dużo to nie daje
Hmmm...mi na 540-tce funkcja SB pomaga odczuwalnie. Nie wiem, czy akurat w tym przypadku te lampy się jakoś różnią między sobą.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
gutoslav napisał/a:
to ostrość ustawia strasznie wolno - tak na oko 2 s

A jak masz ustawione ostrzenie? Na środkowy punkt? Ja mam tak u siebie, ale w gorszych warunkach oświetleniowych czasem pomaga mi przestawienie na 11 pól AF. Gdy celuję w środek czasem nie trafiam w dobrze skontrastowane miejsce i wtedy AF zaczyna się gubić albo dłużej ostrzy. Przełączenie na "dyskotekę" powoduje, że AF sam znajdzie najbardziej kontrastowy punkt i tam wyostrzy. Niestety czasem nie tam gdzie trzeba - dlatego generalnie wolę ostrzenie w środkowy punkt. Spróbuj przestawić też AF.S na AF.C choć w K10D prawdopodobnie nie ma to znaczenia. W K20D jest znacząca poprawa w szybkości ostrzenia w trybie AF.C, ale z kolei nie działa wspomaganie lampą.
 
gutoslav  Dołączył: 25 Sty 2009
W sumie to najczęściej ostrze punktowo, albo z góry ustawiam na konkretny punkt, najczęściej w "mocnym punkcie" po prawej bądź lewej. Dziś idę fotografować klub to posprawdzam.

Na AF-C nie działa wspomaganie lampą, więc nie korzystam.

Jeśli wymienię obiektyw na pentax 17-70 z silnikiem SDM to powinno być szybko co nie? Bo i tak zamierzam wkrótce wymienić obiektyw, w najgorszym wypadku coś wypożyczać. W końcu we Wrocławiu jest centrum sigmy - trzeba ich wykorzystać.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
gutoslav napisał/a:
SDM to powinno być szybko co nie?


Niekoniecznie. Na pewno cichsze...
 
gutoslav  Dołączył: 25 Sty 2009
alkos napisał/a:
Niekoniecznie. Na pewno cichsze...


Dlaczego niekoniecznie? Porównując do tamrona 17-50 z pentaxem 17-70 sdm to który byłby szybszy na imprezach? Lampę i tak trzeba użyć, więc myślę że kryterium jasności zupełnie odpada.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Porównywanie dwóch różnych obiektywów dla stwierdzenia czy szybszy jest napęd SDM czy wiertarka nie ma sensu. Można to porównać na jednym obiektywie z dwoma rodzajami napędów lub na jednym obiektywie w dwóch wersjach - wiertarkowej i SDM. Dotychczasowe obserwacje (opisane w niejednym wątku) potwierdziły, ze SDM jest cichszy ale wcale nie jest szybszy lub pewniejszy.
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
gutoslav napisał/a:
Dlaczego niekoniecznie?

Bo HSM, SDM i inne wyciszają pracę AF a niekoniecznie przyspieszają pracę AF. Jeśli chodzi o szybkość to ważniejszy jest system AF w korpusie. System AF Pentaxa nie należy do "hartów wyścigowych" autofocusów.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
plwk napisał/a:
Można to porównać na jednym obiektywie z dwoma rodzajami napędów lub na jednym obiektywie w dwóch wersjach - wiertarkowej i SDM.


Porownywalem - co prawda na Nikonie - 50/1.4D z 50/1.4 AFS. Wersja wietarkowa jest dosłownie 2x szybsza.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
gutoslav napisał/a:
W sumie to najczęściej ostrze punktowo, albo z góry ustawiam na konkretny punkt, najczęściej w "mocnym punkcie" po prawej bądź lewej. Dziś idę fotografować klub to posprawdzam.
Próbuj na centralnym punkcie z przekadrowaniem. Boczne w większości są liniowe i ich skuteczność może być niska w stosunku do krzyżowego środkowego (zależy od obiektu, na który wyostrzasz). Pamiętasz o tym, by ostrzyć na jak najbardziej kontrastowe obiekty?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
rjan napisał/a:
Próbuj na centralnym punkcie z przekadrowaniem. Boczne w większości są liniowe i ich skuteczność może być niska w stosunku do krzyżowego środkowego

W K10D boczne są w większości krzyżowe.
 
Marcin_G  Dołączył: 01 Maj 2008
życzliwy napisał/a:
Niektórzy mówią, że z naładowanym akumulatorkiem AF działa szybciej.


To akurat prawda. Sam niedawno myślałem że coś się spaskudziło z obiektywem tak wolno ostrzył, a tu nagle aparat się wyłączył i wszystko stało się jasne.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Marcin_G napisał/a:
To akurat prawda. Sam niedawno myślałem że coś się spaskudziło z obiektywem tak wolno ostrzył, a tu nagle aparat się wyłączył i wszystko stało się jasne.

A ja akurat nie zauważyłem różnicy.
Za to właśnie podpiąłem kita i metza.
AF trafia w punkt. Napewno w dzień na polu jest turbo szybciej, ale też na jednolitej ścianie podświetlonej tylko czerwonym wzorkiem z metza ostrzy z podobną szybkością, jak bez podświetlenia, na słabo oświetlonych rzeczach. Tak ~1 sekundy.
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
plwk napisał/a:
W K10D boczne są w większości krzyżowe.
Skrajne też? Bo ewidentnie słabiej się na nich ostrzy...
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Syćkie 9, +jeno dwa skrajne lewy i prawy są liniowe ponoć.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
rjan napisał/a:
plwk napisał/a:
W K10D boczne są w większości krzyżowe.
Skrajne też? Bo ewidentnie słabiej się na nich ostrzy...

9 z 11 jest krzyżowych - chyba że manual kłamie :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach