Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 101
Zasady zabawy są tu:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania.

RAW do ściągnięcia: http://www.jarekdabrowski.net/prc/raw/rc101.pef

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 08.03.2009, do godziny 20:00 czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Obydwa jpgi proszę zapakować razem w jednego zipa.
Pliki proszę nazywać:
- rc101_nick.jpg - duży jpg (max. wielkość 5 MB),
- rc101_nick_700.jpg - mały jpg (max. wielkość 500 kB),
- rc101_nick.zip - załączony zip
Maile proszę tytułować podobnie - rc101_nick.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili.

Miłej zabawy.
-----------------------------
Ciągle proszę o podsyłanie swoich rawów, można je wysyłać mailem na podany wyżej adres, lub wrzucać przez ftp:
ftp . jarekdabrowski . net (usunąć spacje, wiadomo)
juzernejm: rawchallenge
pasłord: oPona2007 (ważna wielkość liter)
(proszę o podanie nazwie pliku swojego nicka, dobrze jest wiedzieć, od kogo mam pliki)
Powyższy ftp służy wyłącznie do wrzucania propozycji - a nie do nadsyłania wyników poszczególnych odcinków.
-----------------
Wyniki:

Po kliknięciu na małe zdjęcie, otworzy się ono w nowym oknie - w rozmiarze oryginalnym.
Zdjęcia dostępne również pod adresem
http://www.jarekdabrowski.net/prc/rc101.html

1. Adrian


2. Benek
W zdjęciu największym problemem jest moim zdaniem przepalony chodnik. Mimo wielu prób nie udało mi się nic z nim zrobić, nie przekraczając reguł RAW Challenge. Wywołałem więc zdjęcie nie zwracając większej uwagi na przepalony chodnik, starając się przynajmniej uratować oświetlony ostrym słońcem rękaw chłopaka. Cała zabawa polegała na rozjaśnieniu cieni, minimalnym zwiększeniu ekspozycji i podniesieniu kontrastu.


3. Davidxxx
Wywoływanie w LR: recovery, fill light, brightness, contrast. Później w PS poziomy, zmniejszenie i wyostrzenie.


4. Dilbert
Tym razem głównia próba wyciągnięcia szczegółów z cieni i dobrania odpowiedniej kolorystyki. ACR + PS.


5. Msnight


6. Smelbo


7. Teh4esz


8. Valdis62


9. Venice
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Hmmm nie wiem dlaczego nie ma mojej pracy.... Nawet potwierdzenie wysłania mam w skrzynce : /




i tak najlepiej Benek : )
 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
Ciężki RAW do obróbki, ja tym razem poległem. Ciężko było zlikwidować ten przepał na dole i jak widzę nikomu się nie udało. Najlepiej moim zdaniem 2. Benek.
 
teo73  Dołączył: 06 Sty 2008
NIe zalapałem się do rywalizacji, ponieważ uzyłem nanjonwszego ACR i w nim użyłem opcji która pozwala manipulować tylko na fragmencie rawa,oto wynik





tutaj pełny rozmiar

dla mnie najlepiej pracę wykonał Benek
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
briho napisał/a:
Ciężki RAW do obróbki, ja tym razem poległem. Ciężko było zlikwidować ten przepał na dole i jak widzę nikomu się nie udało.

Przepał był nie do ruszenia. Nawet jeśli się dało Odtwarzanie na max, zmniejszyło Jasność i Ekspozycję, otrzymywałeś szarawy placek bez żadnych szczegółów. Inna rzecz, że rozpaczliwe ratowanie przepału niszczyło pozostałą część obrazka, rozmywając kontrast, kolory, światłocienie.

Zdjęcie można ratować, ale tylko przy punktowym obrabianiu warstw. Wrzucę dzisiaj małą próbkę.

 

briho  Dołączył: 28 Sie 2007
teo73 napisał/a:
NIe zalapałem się do rywalizacji, ponieważ uzyłem nanjonwszego ACR i w nim użyłem opcji która pozwala manipulować tylko na fragmencie rawa


No właśnie, to niezgodne z regulaminem RC. Inna sprawa, że to co zrobiłeś z tym przepałem wygląda bardzo nienaturalnie.
 
pinus  Dołączył: 04 Sty 2009
sam nie brałem udziału gdyż poległem :)

ale najlepsze maoim zdaniem są dwa pierwsze z delikatnym wskazaniem na prace nr 1
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
pinus napisał/a:
sam nie brałem udziału gdyż poległem :)
Ja tak samo.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Gwiazdor napisał/a:
pinus napisał/a:
sam nie brałem udziału gdyż poległem :)
Ja tak samo.

Ja sobie przypomniałem za pięć dwudziesta :-| Wg. mnie najlepiej poradził sobie Benek.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Ciekawe czy Fujifilm S5 Pro poradziłoby sobie z takim kontrastem jak na tym zdjęciu :-?

Na szybko, to tak bym ratował to zdjęcie w warstwach.




Jedna warstwa z jasno-szarym podkładem u dołu, na to gradient Łagodne Światło, wszystko na ok. 50% krycia i oczywiście gumowane b. miękkim pędzlem. Można by też próbować wywoływać dwie fotki z RAW-a a potem mieszać punktowo warstwy techniką Ciemniej, ale trochę mi się już nie chce :lol:
 

bobanr  Dołączył: 31 Lip 2008
Jak większość poddałem się (sprzeczne z ideą RC :evilsmile: ). Jeśli mogę oceniać to wybieram pierwsze trzy prace, ze wskazaniem wg. mnie na Davidxxx
 

kndr  Dołączył: 04 Lip 2007
Ja też nie wziąłem udziału bo poległem z przepałem. Najbardziej podoba mi się to co pokazał Benek. Z przepału nie da rady, moim zdaniem, nic wyciągnąć bo jest wypełniony jednolicie białym kolorem (255,255,255). Z próżnego i Salomon nie naleje ;) Można próbować składać warstwy, ale wynik i tak jest mało ciekawy - zbyt nienaturalny.
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
Davidxxx
 

Thadeus  Dołączył: 21 Mar 2008
jaki przepał toż to naturalna blenda :)

dla mnie numer 1 - na drugim za mocno ściemnione drzewa jakos naturalnie nie wyglądają

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach