szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Pierscienie posrednie
Zanim uciulam na obiektyw macro (zalozylem sobie, ze albo 50/2.8, albo 100/2.8 - jesli beda dostepne) chcialbym sprobowac z pierscieniami posrednimi. Mozna tu i owdzie kupic nowe pierscienie Kenko i Marumi. Ktos uzywa? - opinie mile widziane. Czy wspolpracuja one bez problemow z obiektywami serii M - mnie sie wydaje, ze tak, bo maja przenosic informacje o obiektywie. Chcialbym je podpiac do SMC M50/1.7 i MZ-5n i pracowac w trybie Av. Moglbym podlaczyc pierscienie M42 i Heliosa, ale kultura pracy juz nie ta... :mrgreen:
A w ogole to byloby swietnie zobaczyc/pomacac/podpiac toto w Krakowie zanim kupie :!:
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
Ktos uzywa? - opinie mile widziane

nic specjalnego, zreszta czego wymagac od rurki/rurek z bagnetem i blaszka przenoszaca przeslone, skala owszem rosnie ale swiatlo maleje i to imho jest wielki bol. Drugi bol to mala odleglosc od fotografowanych obiektow (z 50tka to juz wogole masakra, ktory owad wytrzyma to nerwowo i nie zwieje?) Swego czasu uzywalem czesto/gesto obiektywu 135/2.8 z jednym pierscieniem do roznych kwiatow itp. - pierscien sluzyl wlasnie do zwiekszenia skali. Po tym jak przypadkowo nabylem pierscien retro do podlaczenia obiektywu do puszki odwrotna strona i odkrylem skale 1:2 w moim tele pierscienie poszly w odstawke (retro daje duza skale, koszt jest malenki, podobnie jak miejsce ktore zajmuje w kieszeni, a 'macro' w szkle tele daje sporo odleglosc od roznych owadow itp - zadno z tych rozwiazan nie zabiera swiatla samo z siebie jak pierscienie).
szpajchel napisał/a:
Czy wspolpracuja one bez problemow z obiektywami serii M - mnie się wydaje, ze tak, bo maja przenosic informacje o obiektywie

chodzi pewnie informacje o przyslonie (skoro mowisz o Av), hm jesli Twoja pucha mechanicznie ja odczytuje to ok, ale jesli elektrycznie to uprzejmie donosze, ze nawet jesli kupisz pierscienie ze stykami, to Twoje M50/1.7 takowych nie ma...
samymi producentami sie moze tak bardzo nie sugeruj (pierscienie nie zawieraja optyki wiec polowanie na jakies smc za worek kasy tu nie wchodzi w rachube), pozyczone kenko (nowiutkie, ze stykami, chyba nawet ze sprzegielkiem af) ciezko sie laczyly, zacinaly sie przy podlaczaniu szkiel, a jakies 'kartoflaki' z logiem panagor za psie pieniadze chodzily jak przyslowiowy szwajcarski zegarek...
Ogolnie jednak polecam szklo macro (135/3.5 cosiny/vivitara itp, tudziez stara manualna sigma 90mm, albo jakis inny wynalazek z 1:1 roznych producentow, nie rujnuja a komfortem napewno z pierscieniami sobie poradza), a i zobacz moze czy skala 50tki dolozonej odwrotnie do puszki jest wystarczajaca, to najtansze i moze wystarczy az uzbierasz na szklo z duza skala.
pozdrawiam
kp
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
wlasnie ciekawi mnie jakby to było jakbym podłączył 50/1.4 retro - ostatnio na allegro były dwa pierścienie, ale jakoś mi się zapomniało o nich, a jeden z nich poszedł za dokładnie 11,61zł :| w necie jest jeszcze taka firma "foto-akcesoria" mają różne-różniste pierścienie - do pentaxa z gwintem 52 kosztuje 36zł+przesyłka, ale można zamówić inne średnice gwintu

zastanawiam się też jakby to było gdybym podpioł zoomka, na którym mam skale 1:3 przez taki pierścień :roll:
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
klimecki napisał/a:
retro daje duza skale, koszt jest malenki, podobnie jak miejsce ktore zajmuje w kieszeni, a 'macro' w szkle tele daje sporo odleglosc od roznych owadow

Ale jak przymykasz przesłonę w odwrotnym mocowaniu? Bez tego głębia wychodzi papierowa. Jeśli ręcznie to to jest kulawe rozwiązanie.
Bawiłem się M42 makro i powiedziałem - nigdy więcej. Musze kioć coś z automatyką przesłony
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Ale jak przymykasz przesłonę w odwrotnym mocowaniu? Bez tego głębia wychodzi papierowa. Jeśli ręcznie to to jest kulawe rozwiązanie.

no tu niestety pracuje się chyba ręcznie - nie wiem dokładnie, ale wyobrażam sobie to tak, że się ostrzy na pełnej dziurze, przymyka przesłone, mierzy światło i robi pstryk. Wydaje mi się również, że mimo tej "przypadłości" jest to jednak najlepsze rozwiązanie z tych najtańszych. Chyba, że straty światła i małe odległości od fotografowanego przemiotu po podpięciu pierścieni czy mieszka nie są problemem, no bo te sposoby + obiektyw makro są chyba jedynymi możliwościami na zachowanie automatyki przesłony, czyż nie?

[ Dodano: 2006-09-06, 20:04 ]
aa tak OT - Canin: panoramki przednie ;-)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
najlepsze rozwiązanie z tych najtańszych

Ja to wykombinowałem tak - kupię konwerter x2 ze stykami. Konwerter czasem się przyda a przy okazji zwiększy mi odwzorowanie kita z 1:2,6 na 1:1,3 przy zachowaniu pełnej automatyki. Pozostaje problem że odwzorowanie nadal małe jak na oko muchy i przy 55mm to trzeba go tą soczewką cięzko przestraszyć. Ale na to mam plan kupić kiedyś jakiś 100mm z makro 1:1 - konwerter i tak się przyda.
Problem taki że jak kupiłem jeden to w nim styki nie działały.

szpajchel - pomyśl o takim rozwiązaniu - ty nie potrzebujesz styków - konwerter będzie cię kosztował 40zł
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Ale jak przymykasz przesłonę w odwrotnym mocowaniu?

oczywiscie recznie, ale jest duzy plus w stosunku do pierscieni - gdy ostrze mam jasny obraz, potem przymykam /tego w makro chyba sie przy zadnej metodzie nie przeskoczy/ i wyzwalam, ale tak jak pisalem glowna wada pierscieni to imho strata swiatla, tu tego nie ma, no i wydatek bardzo maly /a pierscienie z bagnetem i stykami czesto dochodzily do 200pln na allegro/
Canin napisał/a:
Ja to wykombinowałem tak - kupię konwerter x2 ze stykami.

mowisz o zwyklym konwerterze do podwajania ogniskowej? sory winnetou;], uprzedzam ze przy malych szczegolowych obiektach zdjec /czyli makro/ strate jakosci jaka daje kazdy taki konwerter bardziej poczujesz niz jego wplyw na jakosc w jakims spietym z nim teleobiektywie /moje subiektywne odczucia/, stad do takiej metody sugeruje cos lepszego niz conv 2x za 40pln /taki da Ci 'kasze'/
jednak padlo wazne slowo konwerter. Gdy pare lat wstecz uzywalem minolty pozyczylem cos takiego jak konwerter macro, producent tez nijaki ale z 50mm regulowana skala powiekszenia do 1:1 czy nawet wiecej. Ten wynalazek faktycznie dawal z dobrym szklem standardowym bardzo dobre efekty /do roznych wlochatych owadow-bomba/ wady to cena i niezbyt duza popularnosc.
Canin napisał/a:
Konwerter czasem się przyda a przy okazji zwiększy mi odwzorowanie kita z 1:2,6 na 1:1,3 przy zachowaniu pełnej automatyki.

ojoj, ale z tym konwerterkiem w 18-55 (o tym kicie myslisz?) bedziesz mial mial swiatlo ktore mocno utrudni ostrzenie drobiazgow, dwa kit moze zly nie jest ale jakosc zleci na morde w tym szkle z 'dopinka', jesli juz cos konwerter makro z 50tka ktora masz w stopce, a jeszcze lepiej jakas cosina/vivitar 100/3.5 - mechanicznie to klekot ale 1:1 (soczewka dokrecana), optycznie b.fajnie i od lat kolo 120dol za nowke
pozdrawiam
kp

[ Dodano: 2006-09-06, 21:15 ]
odnosnie macro z konwerterem 'nie macro':
http://www.marcist.be/Mar...ls.php?album=23
oczywiscie mozliwe, ale to jest 50tka makro i konwerter za ktory mozna kupic dobre szklo...
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
klimecki napisał/a:
a jeszcze lepiej jakas cosina/vivitar 100/3.5 - mechanicznie to klekot ale 1:1 (soczewka dokrecana), optycznie b.fajnie i od lat kolo 120dol za nowke
pozdrawiam

Czy mechanicznie jest porownywalna do FA 28-90/3.5-5.6? Jesli tak, to by mi to nie przeszkadzalo. Mozna by(lo :?: ) tez kupic wersje MF:
http://www.sklep.fot.pl/opis.php?ID_TOW=108
I ku takiej bym sie sklanial, bo w moim MZ-Zn, AF nie dziala (i mi to nie przeszkadza :mrgreen: ) a dodatkowo duzy pierscien do ostrzenia. Moze jest lepsza mechanicznie od tej AF?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
klimecki napisał/a:
oczywiscie recznie, ale jest duzy plus w stosunku do pierscieni - gdy ostrze mam jasny obraz, potem przymykam

Ale to eliminuje makro z ręki, ostrzysz, zamykasz przysłonę, ciemność - nie wiadomo czy ruszyłeś ręką czy nie. Tą metodą to ja bym polecał m42 - heliosa + mieszek masz za grosze. Tyle że to przymykanie jest denerwujące.
Nie widział ktoś przejściówki m42 z domykaniem przesłony wężykiem? Dołożyć do tego styk do wyzwalania aparatu i byłby ładny komplet do makro :)
klimecki napisał/a:
sugeruje cos lepszego niz conv 2x za 40pln /taki da Ci 'kasze'/

No to muszę koncepcję raz jeszcze przemyśleć :)
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Nie widział ktoś przejściówki m42 z domykaniem przesłony wężykiem? Dołożyć do tego styk do wyzwalania aparatu i byłby ładny komplet do makro :)

To moze juz lepiej sobie zrobic taki mieszek (ze stykami), jak pokazywal Arkadiusz Stopa na swojej stronie?
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
To moze juz lepiej sobie zrobic taki mieszek (ze stykami), jak pokazywal Arkadiusz Stopa na swojej stronie?

W pentaxie to niestety nie zadziała :( musi być mechaniczny popychacz przesłony
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Canin napisał/a:
W pentaxie to niestety nie zadziała :( musi być mechaniczny popychacz przesłony

Coz, cos za cos :-|
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin napisał/a:
Nie widział ktoś przejściówki m42 z domykaniem przesłony wężykiem?

Kupiłem takie coś i będę próbował. Jakby co jest jeszcze jeden taki zestaw na allegro
http://tiny.pl/71gf
Jest nawet link jak dołożyć styki :)
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
Daj znać o efektach, też bym coś takiego kupił
 
klimecki  Dołączył: 21 Kwi 2006
szpajchel napisał/a:
Czy mechanicznie jest porownywalna do FA 28-90/3.5-5.6?

nie znam tego szkla, ale moj dawny kit fa 35-80/4-5.6 byl od tej cosiny sporo solidniejszy (byl zwarty, nic sie nie 'gibalo' po roku), w tym macro af warczy, mechanika to jakis najtanszy plastik, az dziwne ze pentax sie tez na ktorejs wersji podpisal (smc-fa 100/3.5 na plus powloki, ale mechanicznie nadal 'poor').
szpajchel napisał/a:
Moze jest lepsza mechanicznie od tej AF?

ten vivitar/cosina jest w wersji manual jest rownie porazajacy wykonaniem co wersja elektryczna, uzywki sa w tej wersji dosc tanie (na allegro byl raz za ok 200pln stan bdb, aukcja wisiala zaledwie pare godzin).
Jesli chcesz cos pancernego to stara sigma 90mm z KA (sporadycznie allegro), albo jakis vivitar ser1, ten ostatni byl chyba nawet w dziale 'gielda' jakis czas temu
pozdrawiam
kp
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Uprzedzając docinki archeologiczne- użyłem szukajki, żeby nie dublować tematów :evilsmile:
Ile teraz kosztują pierścienie pośrednie ze stykami- pytam, bo na aledrogo jakieś dziwne te ceny (ostatnio super takumar chyba 50mm z trochę ponad 1000 złociszy :-D ) ?
"Nowe" sprzedają tylko w zestawach, czy można też nabyć pojedyncze sztuki ? ( w lubelskich komisach pierścieni, niestety, nigdy nie spotkałem :-/ )
 

kwantus  Dołączył: 08 Lip 2008
PK, http://www.foto-tip.pl/sk...x_k-p-1018.html :shock: tu jeszcze jakiś tydzień temu były o 200 złociszy tańsze
 

pkosela  Dołączył: 25 Lip 2006
Chyba jedyna pociecha dla mnie, ze teraz tak poszły w górę, a kupiłem za 250 (circa) na aukcji "kup teraz".
Co z tego, jak nie mam kiedy wypróbować w zielsku :(
"Sezon na makro rozpoczęty", także, jeśli chodzi o ceny?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
kwantus napisał/a:
tu jeszcze jakiś tydzień temu były o 200 złociszy tańsze

wściekli się? Dołożę jeszcze jakieś 200 złociszy i w ogóle nie będę ich potrzebował. :evil:
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
539,00zł :!: :?: To jakiś żart :?: Kupiłem je z tydzień temu w fotozakupach za 260zł.

[ Dodano: 2009-05-12, 21:27 ]
O k.................. :shock:
http://fotozakupy.pl/adap...-pentax-k,9007s
E................ zaniemówiłem.............. :shock:
Sprzedam za 400 kto chętny :mrgreen:
A tu próbka co to cudeńko potrafi: http://picasaweb.google.c...944020942697090

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach