slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk napisał/a:
Laptopy Lenovo Legion są pozycjonowane jako gamingowe.

Zgoda, ale czy możesz mi wskazać gdzie są pozycjonowane laptopy foto? Ja nie wiem i szukam pomocy na forum. A czy to jest biznesowy, czy gamingowy, czy jeszcze inny, powinien spełniać moje oczekiwania w zakresie płynnej obsługi Raw Therapee i Darktable pod Windows i Linuksem.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Michu,
Ja też nie wiem o co w tym chodzi i czy jest tu jakaś zależność - ja szukając laptopa i matrycy z pokryciem sRGB 100% zauważyłem taką zbieżność częstotliwości odświeżania z pokryciem palety barw i tyle wiem, dlatego szukam pomocy w wyborze sprzętu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Wiec może to oznacza że oprócz maczków z retiną po prostu nie ma laptopów z matrycami do obróbki foto jeżeli po researchu wyszło ci że sensowne pokrycie palety RGB mają tylko laptopy z gejmingowymi matrycami.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
https://www.notebookcheck...s.120541.0.html
Z załączonej tam tabeli, po przejściu do recenzji poszczególnych laptopów, już w pierwszej pozycji matryca nie jest "gamingowa".
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
White napisał/a:
Ja sobie szukam taniego laptopa do grania i ostatnio się przyglądam czemuś takiemu https://www.x-kom.pl/p/10...AyABEgLUe_D_BwE

Dlaczego chcesz grać na laptopie?
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
opiszon napisał/a:
Wiec może to oznacza że oprócz maczków z retiną po prostu nie ma laptopów z matrycami do obróbki foto jeżeli po researchu wyszło ci że sensowne pokrycie palety RGB mają tylko laptopy z gejmingowymi matrycami.

Czy wszyscy amatorzy korzystają wyłącznie z Maca i jego płatnych aplikacji, bo to są laptopy do foto? Czy nikt z amatorów nie używa Windowsa i Linuksa do obróbki zdjęć w RT i DT, (bo inne laptopy niż Mac) ze 100% pokryciem palety sRGB to tylko laptopy gamingowe - tego właśnie nie wiem i szukam pomocy. Mac dla mnie odpada.
Dawno temu jak miałem K20D robiłem tylko JPEGi i drukowałem bez żadnej obróbki na zwykłej 3 kolorowej plujce, na najtańszym papierze bez ustawiania profili. Fotki z tamtych lat do dziś oglądam z wielkim sentymentem, bo jakość wydruku była zadowalająca - może przypadek. Teraz tak się nie da.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Może po prostu korzystają z monitora do color proofingu?
Nie mam pojęcia.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
plwk napisał/a:
https://www.notebookcheck.net/The-Best-Notebooks-with-the-Best-Displays.120541.0.html
Z załączonej tam tabeli, po przejściu do recenzji poszczególnych laptopów, już w pierwszej pozycji matryca nie jest "gamingowa".
ale ma tylko 60Hz wiec nie może być dobra bo przecież wszystkie matryce poniżej 120Hz mają pokrycie RGB jak najpośledniejsze TN 20 lat temu ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
opiszon napisał/a:
ale ma tylko 60Hz wiec nie może być dobra bo przecież wszystkie matryce poniżej 120Hz mają pokrycie RGB jak najpośledniejsze TN 20 lat temu

Ta ma jakiś błąd konstrukcyjny bo kryje 100% sRGB. :mrgreen:
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk,
Tak, tylko że ja jestem amatorem i budżet w tym zestawieniu jest bardzo skrajnie rozbieżny z moim 5k zł :cry:
Ja nie chcę mieć wybitnej, czy nawet doskonałej matrycy. Dla moich potrzeb wystarczy IPS z pokryciem palety sRGB 100%. Tylko nie wiem jakie podzespoły do takiej matrycy dobrać w zaplanowanym budżecie.
Ale zestawienie ciekawe.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ja to wrzuciłem jako przykład, że matryca nie musi mieć 120 lub więcej Hz. Osobiście obrabiam na blaszaku z Radeonem 2600X, 32GB ramu i jakąś kartą grafiki wspomagającą program do RAWów.
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
W niektórych lapkach ASUS są dobre matryce OLED. Do 5K nie będzie łatwo znaleźć coś z dedykowaną kartą graficzną ale z rzadka trafiają się jakieś outletowe czy powystawowe. Za to z grafiką zintegrowaną bez problemu takie znajdziesz (np. Zenbook 14X, Zenbook 14, Vivobook 14 itd.).
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk napisał/a:
Ja to wrzuciłem jako przykład, że matryca nie musi mieć 120 lub więcej Hz. Osobiście obrabiam na blaszaku z Radeonem 2600X, 32GB ramu i jakąś kartą grafiki wspomagającą program do RAWów.

Dzięki, że się angażujesz i starasz się pomóc. Prześledziłem trochę krajowy rynek laptopów i właśnie niestety, matryce z pokryciem 100% sRGB mają tylko (chyba) laptopy gamingowe i dlatego te wysokie częstotliwości odświeżania ekranu. Od niektórych handlowców ciężko uzyskać informacje odnośnie pokrycia palety sRGB.
Ja do tej pory działam na 11 letnim ASUSie z i3 i 8GB RAM i więcej z niego nie wyciągnę, a chodzi to ustrojstwo piekielnie wolno, nawet przy pojedynczych fotkach. Blaszaka nie wstawię (co byłoby najlepszym rozwiązaniem), bo nie mam więcej "przydzielonego" miejsca w mieszkaniu na moje hobby (mieści mi się tylko laptop i drukarka L850, a to spory mebel), więc muszę iść dalej tą drogą i dlatego szukam laptopa. Jest to gorsze rozwiązanie, ale dla mnie wystarczające. Z tego co się przeszkoliłem na forum i w internecie, prawie (a to duża różnica) wiem co wybrać, tylko obawiam się dedykowanej grafiki ze względu na głośną pracę układu chłodzenia i temperaturę, a indywidualna konfiguracja laptopa jest niemożliwa, no i budżet. Ale może coś zaradzimy w temacie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Każdy laptop, który wstępnie wybierzesz, szukaj na notebookcheck. Jeśli znajdziesz test będziesz wiedział jaką ma matrycę.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
mr.ra66it napisał/a:
W niektórych lapkach ASUS są dobre matryce OLED. Do 5K nie będzie łatwo znaleźć coś z dedykowaną kartą graficzną ale z rzadka trafiają się jakieś outletowe czy powystawowe. Za to z grafiką zintegrowaną bez problemu takie znajdziesz (np. Zenbook 14X, Zenbook 14, Vivobook 14 itd.).

Od OLEDa mnie odrzuciło jak zaraz po upływie gwarancji telewizora z OLEDem zauważyłem wypaloną matrycę w miejscach logo stacji, pasków i serwis zaśpiewał mi 4k zł za wymianę. Obraz z matrycy OLED jest świetny, ale czy potrzebny do obróbki zdjęć, które z aparatu wychodzą z pokryciem palety sRGB? Czyli wg mnie nie będzie zgodności kolorystycznej fotografii utrwalonej w aparacie z obrazem na matrycy laptopa, a ja właśnie w tym zakresie chcę działać z obróbką zdjęć, a nie podziwiać piękny obraz na matrycy OLED - chyba że jestem w "mylnym błędzie". Nie gram na laptopie i nie oglądam filmów w 4K, więc też wyjątkowa kolorystyka OLEDa nie jest mi potrzebna (mam telewizor).
Rzucę okiem na propozycje, tylko czy integra wystarczy do obróbki zdjęć.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk napisał/a:
Każdy laptop, który wstępnie wybierzesz, szukaj na notebookcheck. Jeśli znajdziesz test będziesz wiedział jaką ma matrycę.

Dzięki.
 
incosgnitos  Dołączył: 21 Sty 2008
slwk2020 napisał/a:
Michu,
Ja też nie wiem o co w tym chodzi i czy jest tu jakaś zależność - ja szukając laptopa i matrycy z pokryciem sRGB 100% zauważyłem taką zbieżność częstotliwości odświeżania z pokryciem palety barw i tyle wiem, dlatego szukam pomocy w wyborze sprzętu.
mnie się wydaje to dość proste... nikt nie pcha wypasionej matrycy do słabszego sprzętu, za to w lepszym każdy się spodziewa, że matryca też będzie lepsza... oczywiście nie zawsze tak jest ale raczej w tą stronę się prędzej spodziewamy że będzie lepiej :)

A co do 'gejmingowego' wyświetlacza to historycznie (tak jakieś 7-10 lat wstecz) częściej liczyły się raczej słabsze matryce jeśli chodzi o kolor a bardziej jeśli chodzi o szybkość odświeżania i żeby nie 'lagowała' :). Czyli szybkie (niby gamingowe) matryce to były TN gdzie kolory były słabsze ale szybko przechodziły pomiędzy kolorami i nie było widocznego laga / smużenia, w matrycach IPS-y czy VA, MVA i inne 'wolne' przejścia pomiędzy kolorami ale to grafikom nie przeszkadzało, bo ważniejsze były właśnie wierne kolory i większa rozpiętość tonalna (tak to się chyba na chłopski rozum tłumaczy) czy też krycie RGB czy jakieś tam inne ;). Jednakże technika 'trochę' poszła tutaj do przodu ;) i obecnie spokojnie nie jeden niby 'gamingowy' monitor by grafik przysposobił do pracy. Czasy przejścia GtG (tutaj jest trochę napisane https://iiyama-sklep.pl/blog/monitory-dla-graczy/jakie-ma-znaczenie-czas-reakcji-matrycy) to te 7-10 lat temu na matrycach TN były gorsze niż obecnie na matrycach IPS czy VA...

Do tego co chcesz, czyli płynne RT i DT to raczej każdy laptop da sobie radę z tych co wymieniane...
Poprzednio to miałeś budżet 1k mniejszy jak pamiętam ;)
Może trzeba jeszcze miesiąc poczekać ... wtedy zostanie Ci lapek za 4k a do tego to już praktycznie na wypasie monitor do 2k kupisz co praktycznie każdą matrycę w lapku (nawet chyba w makach) by pozamiatał.
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Generic napisał/a:
White napisał/a:
Ja sobie szukam taniego laptopa do grania i ostatnio się przyglądam czemuś takiemu https://www.x-kom.pl/p/10...AyABEgLUe_D_BwE

Dlaczego chcesz grać na laptopie?

Od dawna gram na laptopie. Ja mogę.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
White napisał/a:
Od dawna gram na laptopie.
... w Sapera i Pasjansa...
slwk2020 napisał/a:
Ja do tej pory działam na 11 letnim ASUSie z i3 i 8GB RAM
Tak się zastanawiam, jakby na tym sprzęcie działał Capture One. RT i Darktable to zamulacze - dla ciekawości ściągnąłem te dwa programy na starego blaszaka (i-5 II generacji, 12 GB RAM), i to była mordęga, podczas gdy C1 pracował bezproblemowo.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
White napisał/a:
Od dawna gram na laptopie. Ja mogę.

Każdy może. Ale napisałeś, że szukasz taniego laptopa do grania. I zastanawiam się, dlaczego laptopa?
Oczywiście dzisiaj większość ludzi chce laptopa do wszystkiego. Okazuje się nawet, że niektórzy ze sprecyzowanymi wymaganiami zastępują mocną zbudowaną pod konkretne zadanie stacjonarkę lapotopem. Ale w tym przypadku to jest Macbook Pro o-) I trochę rozumiem. Bo dostają 80-90% wydajności ale za to możliwość wrzucenia do plecaka.

Ale wracając do tematu. Widać, że optujesz za Mac'ami do spraw foto/video. Jeżeli dobrze pamiętam, gdzieś sugerowałeś, że Mac Mini jest w sam raz rozwiązaniem. Zakładam, że korzystasz. Wyciągnąłem z tego takie obraz Ciebie, że racjonalnie dopasowujesz narzędzie do zadania. No i się dziwię, dlaczego chciał byś do grania kupić 15" laptopa.
Tu istotne jest kupić a nie wykorzystać już posiadanego. Bo jak coś jest to wiadomo, że wykorzystać.
Jedyne co przychodzi do głowy z korzyści to mobilność. To może być zasadne, jak ktoś akurat tak spędza czas, że gdzieś poza domem znajduje czas na granie.

Jednak ja bym raczej wolał za podobne pieniądze złożyć małą skrzyneczkę o przynajmniej analogicznych osiągach i podpiąć do jakiegoś ekranu o rozsądnej wielkości o-)
Choć rozumiem urok rozwiązania all-in-one bez tych wszystkich kabli.

Dobra, wchodzą w szczegóły to wcale takie łatwe by nie było złożenie takiego czegoś. Ale z używanych części by się wycisnęło taki SFF ze słabszym prockiem i mocniejszą grafiką w granicach 3tyś.

A i tak jako nie-gracz gówno tam wiem o-) Jak ostatnio chciałem w cos zagrać, to się okazało, że bardziej interesują mnie starocie, które już znam niż poznawanie czegoś nowego. A i tak jedno i drugie by zaangażowało zbyt wiele czasu i odpuszczam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach