matb  Dołączył: 02 Lis 2006
laptop - jaki?
Witam wszystkich,

i sobie pozwle się zwrócić z takim problemem. Mianowicie potrzebny byłby mi nowy notebook, bo się obecny moralnie mocno już zestarzał. A zestarzał się, bo RAWa to za Chiny nie obrobi, ba - z trzema aplikacami na krzyż odpalonym się dławi...
No i oczywiście jest pytanie jaki? Bo w sume dotąd nie miałem żadnych szczególnych ani zaawansowanych oczekiwań od sprzętu, ale traz się zmienił, gdyż mam cyfrową lustrzankę ;-) Pewnikiem krytycznym parametrem jest jakość katy graficznej i matrycy, ale się na tym nie znam. Z mojej strony od laptopa wymagam niezawodności, karty sieciowej, nagrywarki, licencji na Windowsa i komfortu pracy, oraz, co dość istotne jest, ceny do 4tys PLN. Mile widziany jst też trackpoint (taki dzyndzelek do sterowania kursorem), bo jakoś do touchpada się nie potrafię przekonać.
Dla ułatwenia doadam, że te słowa piszę na swoim Dellu Latitude CPx.
To teraz liczę, że ktoś kto się na notebookach trochę zna coś mi poradzi ;-)

pozdrawiam
matb
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Matb - w laptopach najgorsze jest to, że matrycę taką, jak ma. Dlatego - jeżeli chcesz bawić się ze zdjęciami, pomyśl przede wszystkim o możliwości podpięcia zewnętrzenego monitora - najlepiej bańki CRT (o ile masz miejsce, plusem z pewnością będzie niska cena).
Jeżeli chcesz bezproblemowo pracować, to z całą pewnością z procesorem CoreDuo i minimum 1GB RAMu na pokładzie.
Przeleciałem na szybko Allegro i znajdzie się kilka laptopów spełniających owe wymagania.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
matb napisał/a:
Mile widziany jst też trackpoint (taki dzyndzelek do sterowania kursorem), bo jakoś do touchpada się nie potrafię przekonać.
Dla ułatwenia doadam, że te słowa piszę na swoim Dellu Latitude CPx.


Też używam Latitude, ale C600 i właśnie do trackpointa się nie przekonałem. Bo grunt to dobry sterownik Synaptics do Touchpada (dwuklik stukaniem, przewijanie pionowe i poziome i inne bajery). Dzyndzelka używam w innych okolicznościach.

A na poważnie, to do zastosowań graficznych (np. PS) polecam podłączyć dobry tablet graficzny z pisakiem, a nie żadne myszy, touchpady, czy trackpointy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam kontakt z HP serii nx7400 - wersja z XP Pro kosztuje ok. 4500, z XP Home chyba ok. 3600. Z Core2 Duo, - świetna moc, ale LCD jest typu "lustro" - kolory prezentują się prawie jak na CRT, ale te odblaski trzeba polubić, albo kupić coś innego.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jak będzie trzeba podpinać zewnetrznie monitor CRT to zugeruję zakup lapa z matrycą o normalnym rozmiarze 4:3, a nie panoramiczną 16:9 (modne toto cholerstwo). Do tego sugeruję jeszcze sprawdzić, jakie jest odwzorowanie kolorów i jasności matryc typu GlereScreen (m. in. Fujitsu Siemens) - na zwykłych trzeba się nieźle namęczyć, a i tak nie ma gwarancji że będzie OK. To tak na podstawie moich doświadczeń. Acha, i na ile to możliwe - karta graficzna z własną pamięcią, a nie współdzieloną z systemem.
Miłą rzeczą (choć bez przesady) jest gniazdo kart SD (ale zazwyczaj na miejscu jednego portu USB).
Oczywiście to przy założeniu, że lap będzie podstawowym kompem, do wszystkiego - jak u mnie.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Ja używam LG model LW60 Express. Drogie to cholerstwo było, ale nie narzekam. Matryca chyba nie jest zła bo w testach, które podawał Alkos wyszło całkiem, całkiem. Wygodny do prac innch niż zdjęcia bo ma pełnowymiarową klawiaturę łącznie z numeryczną. CoreDuo miłe ale chyba nie konieczne, 1024 GB RAMu koniecznie i dobrze by było jak pisze Mertz karta graficzna z własną pamięcią.
 
flood  Dołączył: 04 Maj 2006
A ja polecę niedawno nabytego Asusa F3F - core2duo, 1gb ram, 80 hdd, wifi, BT, siec, wyświetlacz - panorama color shine - mnie się podoba, nawet bardzo
W zestawie jeszcze mysz, torba, i win xp media center.
Taki jak na tej aukcji;
http://allegro.pl/item152...watelnetss.html

da radę kupić taniej - mój z dodatkowym plecakiem 3800 brutto.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Re: laptop - jaki?
matb napisał/a:
Mianowicie potrzebny byłby mi nowy notebook...
No i oczywiście jest pytanie jaki? Bo w sume dotąd nie miałem żadnych szczególnych ani zaawansowanych oczekiwań od sprzętu, ale traz się zmienił, gdyż mam cyfrową lustrzankę ;-) Pewnikiem krytycznym parametrem jest jakość katy graficznej i matrycy, ale się na tym nie znam. Z mojej strony od laptopa wymagam niezawodności, karty sieciowej, nagrywarki, licencji na Windowsa i komfortu pracy, oraz, co dość istotne jest, ceny do 4tys PLN.
matb


Troche rocznie przerzucam przez polki tego sprzetu wiec podpowiem moze tak:

- ustaw jako kryterium rodzaj karty graficznej na pokladzie. Tu unikaj kart graficznych opartych na SIS, a nastepnie na zintegrowanych ukladach Intel'a - sa dobre do zastosowan biznesowych tylko - a jesli juz to intel 945 jako minimum gdy cena ogranicza.

- jesli karta graficzna to najlepiej ATI lub GeForce - ale.... z wlasna pamiecia. To oznacza, ze lepszym modelem bedzie taki co ma np. karte graf. Radeon X1300 128MB memory niz Geforce 256MB integrated memory, ale GeForce 7300 i 128MB wlasnej pamieci juz bedzie ok. Radeon 200 czy 1100 sa slabe - nie polecam, ale lepsze od podstawowych kart intela typu i8xx, i9xx.

- pamiec notebook winien miec 512MB DDR2 - a najlepiej 1024MB;

- lepsze plyty glowne maja juz 4 porty USB - to sie przydaje. Unikaj wiec tych rozwiazan, co maja tylko 2 lub 3 USB, np. serii biznesowej HP Compaq NX63xx

- juz za ok. 3.800 kupisz z XP HE notebooka z 4x USB, Radeonem X1300 128MB, 512MB DDR2, 60GB dysk, 15,4" martyca, procesor AMD Dual Core Turion TL50, lub intelowski Dual Core, wiec jak nie ograniczysz budzetu to zakup bedzie ok. Jesli procesor nie bedzie Dual Core - one wszystkie pracuja z podobna wydajnoscia, wiec bez znaczenia jest zegar procka.

Marka obecnie ma mniejsze znaczenie - jakosc produkcji wyrownana - klienci statystycznie tak samo skarza sie na awaryjnosc - ta nie jest taka wielka - ogolnie opinia zalezy od opanowanego procentowo rynku. Calkiem ladny (lubie je) Acer ma 65% rynku notebookow w Polsce - to i znajdziesz najwiecej narzekan na jego jakosc - ale tylko dlatego ze ich jest duzo i .... uslyszysz skarge na grupach, ze latwo sie np. taka pokrywa rysuje;-) Ale mozna wykupic za 390 zl 3 lata gwarancji - to sie nawet oplaca przy niskiej cenie za calkiem fajne laptopy. Asus ma podobne konfiguracje cenowo i daje az 24 miesiace gwarancji - ale... w takiej samej cenie juz czesto bez systemu operacyjnego w podobnej klasie sprzetu gdy porownywac go do Acera.

HP Compaq kiedys niezle, teraz trumienne maja rozwiazania - brzydko to wyglada i trzeba uwazac na bad pixele na matrycach - w kilku przypadkach mi sie trafily w nowym sprzecie brrr..., co oznacza drugi gatunek sprowadzany do Polski. Jesli juz kupowac, to z wysokich serii NX 74xx...

Z Dell'em mialem nieprzyjemnosc osobista, bo mi sie popsul nienaprawialnie, wiec nie polecam - na www.elektroda.pl sporo problemow naprawczych.
Toshiba - w Polsce bardzo droga, ale...moze byc.
Reszta....eto wsio Tajwan :mrgreen: jak bylo na Armagedonie...
Jak bedziesz mial az 4 porty USB - to kupisz dodatkowo klawiature i mysze na USB i spokojnie pracujesz bardzo wygodnie...

 

Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
matb napisał/a:
Z mojej strony od laptopa wymagam niezawodności, karty sieciowej, nagrywarki, licencji na Windowsa i komfortu pracy, oraz, co dość istotne jest, ceny do 4tys PLN.

Ja mecze w tej chwili juz chyba druga Toshibe, najpierw serii Tecra, teraz Satelite. Kiedys w firmie bylo ich u nas bardzo duzo. Ja nie powiem, ktory ma lepsza matryce, wiecej czegos tam a mniej innego, bo nie sledze na biezaco, ale Toshiby, z ktorymi mialem kontakt byly po prostu niezawodne. I mam zaufanie do tej marki.
Pozniej w fimie byly Dell'e ale one jakos gorsza opinia sie cieszyly... a kosztowaly...
matb napisał/a:
Mile widziany jst też trackpoint (taki dzyndzelek do sterowania kursorem), bo jakoś do touchpada się nie potrafię przekonać.

My na to mowilismy "lechtaczka". :mrgreen:
A i tak kupisz i bedziesz uzywal mysze "normalna". Touchpad u mnie tylko awaryjnie i chyba jednak sie do niego przekonalem, mimo ze kiedys wolalem "lechtaczke".
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Cytat
- ustaw jako kryterium rodzaj karty graficznej na pokladzie. Tu unikaj kart graficznych opartych na SIS, a nastepnie na zintegrowanych ukladach Intel'a - sa dobre do zastosowan biznesowych tylko - a jesli juz to intel 945 jako minimum gdy cena ogranicza.


To jeszcze zapytam - na ile ta "własna" karta, z oddzielną pamięcią jest ważna? I czy taka
zintegrowana będzie zaprawdę niedobrym rozwązaniem?
Pytam, bo z osobną kartą to znalazłem jakiegoś Asusa A6JC z nV gForce 7300 128MB i core duo t2250, 1 mb RAM za 4000zł , a takego HP nx7400 EY508ES z intel graphics media accelerator 950 za mniej niz 3150. Poza ceną i tą kartą różnice są mało istotne raczej (chyba, że się mylę? to proszę mnie z błędu wyprowadzić). Więc warto dopłacać te kilkaset PLN za oddzielną kartę geafiki?

pzdr
matb
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
matb napisał/a:
Cytat
- ustaw jako kryterium rodzaj karty graficznej na pokladzie. Tu unikaj kart graficznych opartych na SIS, a nastepnie na zintegrowanych ukladach Intel'a - sa dobre do zastosowan biznesowych tylko - a jesli juz to intel 945 jako minimum gdy cena ogranicza.


To jeszcze zapytam - na ile ta "własna" karta, z oddzielną pamięcią jest ważna? I czy taka
zintegrowana będzie zaprawdę niedobrym rozwązaniem?
Pytam, bo z osobną kartą to znalazłem jakiegoś Asusa A6JC z nV gForce 7300 128MB i core duo t2250, 1 mb RAM za 4000zł , a takego HP nx7400 EY508ES z intel graphics media accelerator 950 za mniej niz 3150. Poza ceną i tą kartą różnice są mało istotne raczej (chyba, że się mylę? to proszę mnie z błędu wyprowadzić). Więc warto dopłacać te kilkaset PLN za oddzielną kartę geafiki?

pzdr
matb


Czy warto doplacac? Moim zdaniem warto...

Wyobraz sobie np. ze masz komputer stacjonarny w ktorym masz karte graficzna zintegrowana, lub taka co ma tylko 64MB pamieci wlasnej.

Jesli wystarczy Ci taki komputer do zadan:
- fakturowanie,
- serfowanie po internecie,
- napisanie tekstu czy policzenie w arkuszu,
- obejrzenie filmu divix czy DVD,
- przeczytanie ebook'ow
- ogladanie zdjec (tylko)
to masz wlasnie taki odpowiednik notebooka ze zintegrowana karta graficzna na intelu 9xx.

Jesli natomiast bedziesz chcial uruchomic przetwarzanie obrazu czyli:
- uruchomic przerobke strumienia video z kamery,
- przetworzyc szybko fotografie cyfrową HDR,
- szybko obrabiac fotografie w RAW,
- pograc w gry z grafika 3D typu Medal od Honor czy Call of Duty, FarCry
to duzo sprawniej i szybciej zrobisz to, gdy notebook bedzie mial tego Geforce 7300 ze 128MB wlasnej pamieci ram.

Posiadacz komputera stacjonarnego ma wybor - jak chce przyspieszyc dzialanie komputera, kupuje karte graficzna o lepszych parametrach, wymienia i cieszy sie, ze nagle jego komputer dostaje skrzydel. Idzie do sklepu i kupuje np. GeForce 6600 256MB DDR2 czy Radeon X1600 512MB i .... za okreslona kwote od 400 zl wzwyz...do 2000 zl nawet - bo tyle karta graficzna potrafi kosztowac :mrgreen:

Jak kupisz notebooka, Twoje mozliwosci co do zmiany sa bardzo ograniczone - w praktyce niemozliwe - a kupujesz komputer taki na srednio 5 lat uzytkowania - i na taki czas powinien sprawdzac sie w boju.
W dodatku juz za chwile bedzie straszny zamulacz, ktory na dzien dobry domaga sie silnej karty graficznej - czyli MS Windows Vista Vio...

Teraz zadaj sobie pytanie, czy na obecnym komputerze uzywasz nadal Windows 95?
Z praktyki powiem tak, ze ten kto mogl ma juz na dysku XP-ka. A ten dziala nawet na slabej maszynie, byle jej dac duzo pamieci i porzadna karte graficzna.

Tak wiec, podsumowujac - jak teraz wydasz 400-800 zl wiecej - to Twoj zakup ma dluzszy czas zycia i uzytkowania. Jak zaoszczedzisz - komputer zmienisz za ok. 3 lata i kupisz nowy znowu za 4000 zl...czyli wydasz na sprzet wiecej (3000 zl + 4000 zl).
Czy teraz kupilbys klepaka za 500zl, czy wolisz moze swoja lustrzanke? :mrgreen:
Dlaczego nie kupiles klepaka a lustrzanke? Tak samo mysl przy zakupie komputera...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tok'Ra, mógłbyś rozwinąć tę myśl, o wielkości RAMu karty graficznej potrzebne do obróbki RAWów, HDRI czy zabawie ze strumieniami video? Osobiście bowiem - gdybym miał wybierać - wolałbym jakiegokolwiek 64MB Matroksa serii "P" niż 128 lub 256MB noname. W przypadku samych zdjęć (o video nie wiem za wiele) nawet mógłby to być Matrox serii "G".
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu napisał/a:
o wielkości RAMu karty graficznej potrzebne do obróbki RAWów, HDRI czy zabawie ze strumieniami video?


No przecie to nie ma zadnego znaczenia. Pamiec karty graf to w zasadzie bufor dla tekstur 3D - i tyle. Poza grami i aplikacjami korzystajacymi z OpenGL/DirectX na nic sie nie przydaje...

Za to np. 2-4Gb ramu... :-D :-D
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Michu napisał/a:
Tok'Ra, mógłbyś rozwinąć tę myśl, o wielkości RAMu karty graficznej potrzebne do obróbki RAWów, HDRI czy zabawie ze strumieniami video? Osobiście bowiem - gdybym miał wybierać - wolałbym jakiegokolwiek 64MB Matroksa serii "P" niż 128 lub 256MB noname. W przypadku samych zdjęć (o video nie wiem za wiele) nawet mógłby to być Matrox serii "G".


ROzmawiamy o faktorach ktore decyduja o wyborze notebooka, a nie architekta ;-)
Ogolnie powiem tak: na wydajnosc ogolna komputera i komfort pracy wplywaja czynniki A+B+C+D+E.... gdzie A,B,C...to kolejna sprawnosc poszczegolnych elementow komputera jak karta graficzna, szybka pamiec, procesor, dysk twardy itd...

Taki architekt z Autocadem - ok kocha swojego Matroxa, bowiem ma obraz zyleta na ekranie i wszystko widzi jak jest. Przestaje go kochac, gdy klient chce wykonania 3D i jego komputer musi wykonac rendering "na wczoraj".

Taki fotograf, moze robic zdjecia klepakiem za 500 zl, ale... majac dylematy czy kupic GX-1L czy GX1S czy GX-10 bedzie kierowal sie rowniez komfortem i mozliwosciami poszczegolnych aparatow.

Z notebookiem jest tak samo...
Warto poczytac recenzje HP nx7400 ze strony http://tinyurl.com/yac3qx
On ma wlasnie zintegrowana karte Mobile Intel 945GM Express, czyli w klasie cenowej ok. 3000 zl
Co o niej wiemy...
"Z danych technicznych wynika, że ekran LCD to mocna strona serii nx7400. Na pewno jego panoramiczna rozdzielczość 1280x800 jest o wiele bardziej ergonomiczna, niż popularna 1024x768. Większy obszar roboczy to większa efektywność pracy, lepszy odbiór filmów DVD czy też divx. Jednocześnie czcionka na ekranie pozostaje wystarczająco duża i czytelna.

Od polskiego oddziału HP otrzymaliśmy informację, że takie właśnie matryce montowane są we wszystkich notebookach serii nx7400.
Matryca wykonana została w technologii TN, czyli możemy się spodziewać okrojonej palety kolorów oraz niewielkich kątów widzenia. I tak rzeczywiście jest w tym przypadku - przejścia tonalne odcieni szarości nie są zbyt płynne, także na odcieniach kolorów można zauważyć charakterystyczne schodki. Nie jest to jednak dokuczliwa wada, na pewno nie rzuca się w oczy podczas pracy lub oglądania filmu. Czerń nie jest oczywiście idealnie czarna, pozostaje ciemnoszara, typowa dla matryc TN, ale chwalimy kolor biały, czysty i pozbawiony przebarwień. Podczas pracy w jasny dzień (w nasłonecznionym pomieszczeniu lub na zewnątrz) zauważymy też niezbyt wysoki kontrast monitora.

Do zalet możemy zaliczyć natomiast dobrze nasycone, żywe kolory i równomierne podświetlenie ekranu. Obraz jest po prostu ładny, ostry i kolorowy, miły dla oka. Także czas reakcji piksela jest niski, co skutkuje bardzo niewielkim smużeniem w grach, a niezauważalnym w filmach. Jednak podczas przewijania niektórych stron internetowych zaobserwowaliśmy, że nawet przy powolnym przewijaniu tekst staje się nieczytelny.

Karta graficzna, wydajność 3D
Za wyświetlanie obrazu odpowiada zintegrowana karta Intel GMA 950. Spisuje się bardzo dobrze w środowisku Windows, nie mamy tutaj żadnych zastrzeżeń. Podłączając drugi monitor możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw pracy na dwóch pulpitach, karta radzi sobie z tym doskonale. Uzyskany obraz jest w pełni zadowalający, jeśli chodzi o ostrość, kolorystykę, czcionkę.

Model nx7400 EY458ES nie jest przeznaczony dla graczy komputerowych. Co więcej - nie jest też przeznaczony dla osób, które grywają sporadycznie we współczesne strzelanki czy RPG-i. Po prostu zintegrowana karta graficzna GMA 950 nie jest urządzeniem wydajnym w środowisku 3D. Kresem jej możliwości będą produkcje trzyletnie, sprzed ery silnika Doom III - w nowszych grach trzeba minimalizować rozdzielczość i jakość obrazu. Można natomiast komfortowo grać we wszelakie inne gry, które na ekranie prezentują się kontrastowo i kolorowo.
"

W innym tescie notebooka na badziewnej karcie napisali tak:
"Wbudowany chip graficzny Intel Extreme Graphics 2 jest jednym z najwolniejszych rozwiązań instalowanych obecnie w notebookach. Brak obsługi Pixel Shaderów oraz niska wydajność 3D powodują, że nie nadaje się on do nowych gier - pozostają starsze i mało wymagające tytuły. Do pracy na pulpicie Windows, czy oglądania filmów sprawdzi się natomiast bardzo dobrze."

Teraz prosze pobaw sie porownaniami na stronie
http://www.gph.benchmark.pl/
Wybierz dla porownania to co wydajnosciowo odpowiada temu co montuja w tanich notebookach czyli Radeona 8500LE i dla porownania Radeona X1600Pro
:mrgreen:

Masz parametry takie jak wydajnosc geometryczna, wydajnosc wypelniania pixeli, przepustowosc pamieci.
Roznica w paramentrach, a wiec w wydajnosci karty to niebo a ziemia...

Michu: Teraz poszukaj tych parametrow porownujac dwie karty graficzne z Twojego przykladu - odpowiedz przyjdzie sama...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tok'Ra napisał/a:
Po prostu zintegrowana karta graficzna GMA 950 nie jest urządzeniem wydajnym w środowisku 3D.


A co to ma do obrobki rawow, machania pedzlem w szopie i innych normalnych czynnosci? Ja np. nie gram (co najwyzej w starocie) i nie renderuje...

Jeszcze raz powiem - zamiast wypasonej karty graficznej zwyklemu uzytkownikowi duuzo bardziej przyda sie dodatkowy RAM... co najmniej 1G. Najlepiej 2.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tok'Ra, ja to wszystko rozumiem i zdaję sobie z tego sprawę. Chodzi mi tylko o to, jaki wpływ ma na grafikę 2D karta graficzna, o czym wspomniałeś w poprzednim poście. Z tego, co ja się orientuję, by móc wyświetlić obraz w rozdzielczości 1600x1200 pxl, wystarczy karta z 8 MB. W Photoshopie jak do tej pory nie zauważyłem funkcji/filtra/narzędzia pixel shader. Tak, jak i w konwenterach RAW z których korzystam.
Karta z dużą pojemnością RAMu na pokładzie, owszem mile jest widziana, ale jedynie do grafiki 3D, gier.
Jeżeli chodzi o gry, to parę lat temu przeszedłem Maksa Peyna i to była ostatnia gra, jaką instalowałem. Odkąd nie mam gier (nie licząc pasjansa od którego jestem uzależniony) z kompem nie mam problemów pod względem stabilności.
Jeżeli zaś chodzi o grafikę 3D, to ma znaczenie tylko podczas projektowania, żonglowania poligonami z nadanymi teksturami - rendering to już tylko procesor.
Wracając więc do meritum. Obrabiając foty na kompie, zamiast wypasionego GeForca z 512MB na pokładzie wolę mieć 16MB Matroksa, bowiem firma ta oferuje najlepszą jakość obrazu.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
rendering to już tylko procesor.

juz od dawna tak nie jest. Swiatla od co najmniej kilku lat liczone sa bezposrednio na procesorach graficznych.

Michu napisał/a:
firma ta oferuje najlepszą jakość obrazu

to rowniez jest stara prawda. Wspolczesne uklady graficzne (wszystkie) umozliwiaja wyswietlenie obrazu 2D z jakoscia doskonala. Problemem moze byc samo wykonanie takiej karty i tutaj slabi producenci stosujac badziewne zlacza (np wyjscie vga podpiete tasiemka do karty) psuja ostateczny obraz. Krotko mowiac, wspolczesna sredniej klasy karta grafiki jest w stanie wyswietlic obraz 2D idealnie.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Ja tam się nie znam (jak zwykle :-P ) nie sądzę aby fotografowi potrzebna była dobra karta graficzna; ale wiem jedno - taka zintegrowana karta to szajs; podkradanie procesorowi RAMu niepotrzebnie spowalnia system.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
hamster napisał/a:
taka zintegrowana karta to szajs; podkradanie procesorowi RAMu niepotrzebnie spowalnia system.


E tam. W moim HP2000 Intel 945 podkrada tylko wtedy, kiedy korzysta. Tak na dzien dobry to jakies 16mb.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
hamster napisał/a:
nie sądzę aby fotografowi potrzebna była dobra karta graficzna

a czy czasem nie mieszasz grafiki 2D z 3D? Jest potrzebna dobra karta grafiki 2D, czyli w tej chwili praktycznie kazda (poza nielicznymi wyjatkami ewidentnej tandety).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach