sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
PENTAX ME Super i 12 sekund
Mroczek w swojej "kultowej" książce napisał:

"Pentax ME Super ma migawkę działającą od 1/2000 s do 4 s, ale przy automatycznym odmierzaniu ekspozycji radzi sobie zupełnie dobrze ze znacznie dłuzszymi czasami otwarcia, nawet 12 s, co warto wiedzieć, bo może się przydać".

Jakim sposobem on się dowiedział, że aparat ustawił migawkę na 12 sekund skoro poniżej wartości 4 s diody w wizjerze wskazują 'UNDER'???

Nie było mowy o wykorzystaniu zewnętrznego światłomierza. Rozumiem, że sam mógł zmierzyć czas otwarcia migawki uzywając np. sekundnika, ale skąd móg wiedzieć, że może nacisnąć spust i że zdjęcie będzie poprawnie naświetlone po 12 s. skoro w wizjerze takiej informacji nie mógł odczytać? Mowa cały czas o trybie AUTO (tak rozumiem jego stwierdzenie 'automatyczne odmierzanie ekspozycji'), które jak dobrze wiemy jest w istocie trybem Av.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Nie wiem zkąd 12s, ale jak się bawiłem swoim, to chyba pełne 30s trzymał, jeśli stwierdził, że powinien ;-) .

[ Dodano: 2009-06-04, 16:55 ]
ps. może inne firmware :mrgreen:
 
stereo  Dołączył: 17 Maj 2008
No to pewnie na drabince migało under, a żeby zdjęcie nie było under, to aparat trzymał migawkę otwartą 12 sek i wyszło dobrze naświetlone zdjęcie. W sumie fajnie wiedzieć, może to się kiedyś przydać :)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Można sobie na kółku czułości jechać w górę i zobaczyć po ilu EV zapali się "4s" a później łatwo policzyć ile aparat prawdopodobnie będzie naświetlał po powrocie na żądane iso.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Widać, że warto bawić się samemu aparatem i nie do końca wierzyć temu, co napisane jest w specyfikacji. W instrukcji do ME Super napisane jest, że najdłuższy czas migawki to 4s. Okazuje się, że to nieprawda :-P
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Tylko, że w każdym egzemplarzu najdłuższy możliwy czas może być inny. Warto to sobie sprawdzić przy obiektywie zakrytym deklem. Zawsze może się to przydać.Pzdr
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Generic, Sprytne! :-)
 
markret  Dołączył: 03 Cze 2009
Dziwna sprawa, mój którego dzisiaj dostałem :) po zakryciu deklem tak długo trzymał, że w końcu znudziło mi się czekanie. Dopiero przestawienie trybu na m zwolniło migawkę. Czyżby zepsuty? Załamałbym się bo dopiero go kupiłem...
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
markret napisał/a:
po zakryciu deklem tak długo trzymał, że w końcu znudziło mi się czekanie

Zdefiniuj tę jednostkę czasu
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Mogło się zdarzyć, że chciał kilka minut naświetlać. :-P
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Automatyka w wielu aparatach działa do dłuższych czasów niż te podane w instrukcji (pytanie też z jakim błędem), ale warto pamiętać że stosując automatykę przy relatywnie długich czasach nie uwzględnia ona efektu Schwartzschilda, który w zależności od konkretnego typu filmu może już uwidaczniać się przy dziesiątych częściach sekundy, a czasem dopiero po kilkunastu sekundach.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Dlatego nocne ekspozycje mozna robic 'na czuja' :)
 

blastaman  Dołączył: 06 Sty 2009
Mój Me super spokojnie naświetla do kilku minut :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach