pikolo  Dołączył: 06 Gru 2006
Hasselblad H4D i True Focus
hasselblad zaprezentował nową "cyfrówkę" z praktyczną technologią True Focus, która może czasem być użyteczna. Ciekawe kiedy ten wynalazek pokażą inni producenci w swoich wersjach.
link http://fotopolis.pl/index.php?n=9642
cytat z fotopolis
Cytat
Wraz z modelem H4D firma postarała się rozwiązać problem swoich klientów. Dzięki zastosowaniu w nowym modelu aparatu sensorów ruchu, po ustawieniu ostrości procesor jest w stanie śledzić zmianę pochylenia korpusu aparatu i za pomocą specjalnego algorytmu wyliczyć przesunięcie płaszczyzny ostrości. W rezultacie system autofokusa odpowiednio koryguje nastawy ostrości.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
pikolo, już widzę te posty na forum hassela o BF i FF z true focus ;-)
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Wiecie, co? Ja już kilka lat temu myślałem nad rozwiązaniem wprowadzającym korektę ostrości po przekadrowaniu :shock:
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
Crow, wiemy, wszyscy o tym myśleliśmy :)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Wszyscy, tylko nie inżynierowie Pentaxa. ;-)
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Moze mi ktos wytlumaczyc o co chodzi? Wydawalo mi sie, ze jesli stane przed kims, dajmy na to z szerokim katem i nastawie ostrosc na jego nos, a potem przekadruje obiektyw na stopy, to owszem "zmieni" sie odleglosc od stop do obiektywu, ale ta on nosa do aparatu pozostanie bez zmian.
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Przekadrowywując zmieniasz płaszczyznę ostrości. Jest ona równoległa do matrycy, a resztę wyobraź sobie sam ;-)
 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Czyli de facto dwucentymetrowe porzesuniecie matrycy wzgledem obiektu ma az taki wplyw na ostrosc zdjecia? Przeciez to nie LF gdzie poklonem zmieniasz odleglosc materialu od obiektywu.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[rK] napisał/a:
Moze mi ktos wytlumaczyc o co chodzi? Wydawalo mi sie, ze jesli stane przed kims, dajmy na to z szerokim katem i nastawie ostrosc na jego nos, a potem przekadruje obiektyw na stopy,


Obrazek z artykułu dobrze pokazuje niedobrze ci sie wydawało :-> :

 

Keek  Dołączył: 25 Cze 2008
Dziekuje Ci moj drogi źa jakze proste wytlumaczenie. Widzialem obrazek wczesniej ale nadal mam watpliwosci praktyczne. Ile trzeba bedzie zaplacic za te ulatwienie?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
[rK] napisał/a:
Ile trzeba bedzie zaplacic za te ulatwienie?


Pytasz jakby to kiedykolwiek cena była adekwatna do ulepszenia :-P
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
[rK] napisał/a:
Dziekuje Ci moj drogi źa jakze proste wytlumaczenie. Widzialem obrazek wczesniej ale nadal mam watpliwosci praktyczne. Ile trzeba bedzie zaplacic za te ulatwienie?

Akurat w przypadku Hassela pytanie o cenę jakiegokolwiek produktu jest nie bardzo na miejscu. Pasuje tutaj jak ulał stwierdzenie: "Jeśli pytasz o cenę, to znaczy, że Cie nie stać" ;-)
BTW AFC nie działa przypadkiem w podobny sposób? A co dzieje się, jeżeli przesuwamy punkt AF poza obiekt?
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
a czy to czasem nie jest ten sam mechanizm co śledzenie obiektu ?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
weiss77 napisał/a:
BTW AFC nie działa przypadkiem w podobny sposób?


GeloPa napisał/a:
a czy to czasem nie jest ten sam mechanizm co w głupawkach śledzenie obiektu ?


Przyjrzyjcie sie drugiemu ludzikowi i plaszczyznom ostrosci. AFC przesunie ostrosc jeszcze dalej; nowinka Hassiego działa w drugą stronę...
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
mi nie chodzi o AFC tylko o śledzenie obiektu
widziałem to w lustrze Nikona i głupawce mojej córki: ustalasz jakiś punkt na którym ma być ostrość i nie ważne czy ty ruszasz aparatem czy obiekt się przesuwa - ostrość jest nadal na nim
 

weiss77  Dołączył: 18 Paź 2008
alkos napisał/a:


Przyjrzyjcie sie drugiemu ludzikowi i plaszczyznom ostrosci. AFC przesunie ostrosc jeszcze dalej; nowinka Hassiego działa w drugą stronę...

Aaaa, już kumam. Ostrość cały czas na oczku. GeloPa nie wiem, jak to działa w głuptakach, ale na mój gust to chyba podobnie. Tylko tam to pewnie jest jakoś powiązane z systemem wykrywania twarzy. W przypadku AFC ostość jest dopasowywana w punkcie pomiaru. Jak obiekt ucieknie z tego punktu, to ostrość leci w kosmos.
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
weiss77 napisał/a:
jest jakoś powiązane z systemem wykrywania twarzy

bawiłem się nie tylko ustawiając na twarz, był to też ołówek trzymany w ręce i działało punkt ostrości ładnie podążał za obiektem.
W Nikonie widziałem zdjęcia robione osobie biegnącej zygzakiem i aparat też ładnie za nim nadążał i robił zdjęcie z ostrością na biegaczu
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
alkos napisał/a:
GeloPa napisał/a:
a czy to czasem nie jest ten sam mechanizm co w głupawkach śledzenie obiektu ?

Przyjrzyjcie sie drugiemu ludzikowi i plaszczyznom ostrosci. AFC przesunie ostrosc jeszcze dalej; nowinka Hassiego działa w drugą stronę...

Dokładnie. Że też nikt nie wpadł na to wcześniej - a funkcja bardzo ułatwi fotografowanie postaci (i nie tylko).

[ Dodano: 2009-09-28, 14:04 ]
GeloPa napisał/a:
weiss77 napisał/a:
jest jakoś powiązane z systemem wykrywania twarzy

bawiłem się nie tylko ustawiając na twarz, był to też ołówek trzymany w ręce i działało punkt ostrości ładnie podążał za obiektem.
W Nikonie widziałem zdjęcia robione osobie biegnącej zygzakiem i aparat też ładnie za nim nadążał i robił zdjęcie z ostrością na biegaczu

GeloPa ale ja wątpię, aby to działało na fragmencie obiektu. Mógłbyś sprawdzić wyostrzyć na oko i przekadrować np. na tułów - ostrość zostanie na oku?
 

GeloPa  Dołączył: 26 Mar 2008
jeśli chodzi o lustra to Nikon już to ma :D
reszta jakoś to zignorowała

[ Dodano: 2009-09-28, 14:06 ]
andrusz napisał/a:
Mógłbyś sprawdzić wyostrzyć na oko i przekadrować np. na tułów - ostrość zostanie na oku?


dzisiaj sprawdzę tylko tak sobie teraz myślę jaki wpływ na działanie tego mechanizmu ma przesłona a konkretnie GO bo w głupawkach jest to inaczej niż w Lustrach

a jak to dokładnie sie przedstawia w Nikonie to niestety nie sprawdzę :)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
GeloPa napisał/a:
widziałem to w lustrze Nikona


No tak, 3D tracking. Tyle ze dziala w obrębie pól AF, ta rzecz od Hasselblada powinna działać w obrebie całego zdjęcia. Pod warunkiem ze znamy krzywizne pola kazdego obiektywu ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach