pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Sony Alfa 550 i nowa implementacja HDR
W październikowym FVD jest test nowych Alf 5xx. Z ciekawostek - mają już dualny LV, czyli zarówno z dodatkowej matrycy jak i z głównej oraz bardzo dobrze rozwiązany HDR. A konkretnie:
- można robić z ręki - wykorzystuje tutaj algorytmy opracowane dla kompaktów Sony do trybów "zmierzch z ręki", czy jakoś tak, czyli potrafi skorygować drobne przesunięcia kadru, do tego działa w trakcie robienia HDR stabilizacja optyczna.
- HDR jest składany z 2 ekspozycji, ale wg. testującego efekty są nawet lepsze niż z K7 a do tego Sony wypluwa z siebie efekt składania dużo szybciej niż K7.
- Korektę można robić do 3EV (jeśli dobrze zrozumiałem), więc mniej niż w K7, ale efekt jest bardzo dobry i bardziej naturalny niż z HDR Hard w Pentaksie

Ciekawe, czy Pentaks odpowie na te wyzwanie. Mógłby chociaż uruchomić stabilizację w trakcie robienia serii, co by pewnie zwiększyło używalność HDR.

A ja bym najchętniej powitał HDR w postaci RAW nawet z 2 ekspozycji. Można by to zapisać w specjalnym pliku RAW 14bit lub 16bit. Po prostu po podwójnym naświetleniu można by zrobić proste arytmetyczne działanie dodawania wartości pikseli.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Mi tam wystarczył by raw z 3 naświetlań do obróbki w komputerku....
RAW 36 bit.Po 12 bitów z każdej klatki.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
Trochę mnie zdziwiło i zasmuciło mnie wyłączenie stabilizacji podczas robienia HDRów w K-7. Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji do K-7 stabilizacja wyłączana jest automatycznie (bez możliwości włączenia) podczas używania trybów przeznaczonych do używania ze statywem (z wyjątkiem Wireless mode with an external flash). I generalnie takie rozwiązanie ma sens. Jeżeli tylko z tego samego powodu dodali do listy wyjątków tryb HDR to powinno dać się to naprawić za pomocą nowego firmware. O ile oczywiście nie stoją za tym jakieś poważniejsze problemy techniczne.
Natomiast wykrywanie niewielkich przesunięć i korygowanie ich przed wywołaniem HDRa powinno być jak najbardziej możliwe do zaimplementowania w nowym firmware.
Pytanie tylko, czy Hoya nie planuje użyć tego jako kiler-ficzera następnej puszki.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
LDevil, tylko po co Ci stabilizacja do funkcji używanej ze statywu?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
A kto powiedział że Hdr-y to da się tylko ze statywu robić ?
W poradnikach Sony na NK nawet piszą podeprzyj aparat i trzaskaj zdjęcia jak szybko możesz.
W jasnym miejscu to z ręki efekty mogą być niezłe...
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ja mówię o pentaxie.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Dla uproszczenia pracy programistów jest to w Pentaxie funkcja dostępna ze statywu.
Praktycznie i teoretycznie statyw nie jest zawsze potrzebny.
Po wprowadzeniu kilku poprawek w firmware min. wyrównanie zdjęć przed złożeniem możliwe stałoby się korzystanie z tej funkcji przy włączonej stabilizacji a dodatkowo programowe zmniejszenie roździałki wynikowego jpg do 10 MP umożliwiałoby korzystanie z tej funkcji w różnych warunkach...
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Markus napisał/a:
Po wprowadzeniu kilku poprawek w firmware min. wyrównanie zdjęć przed złożeniem możliwe stałoby się korzystanie z tej funkcji przy włączonej stabilizacji

wybacz, że powiem ci to prosto w twarz

to nie są jakieśtam proste poprawki, tylko dość duża funkcjonalność - takie dopasowywanie i wyrównywanie zdjęć
w 5 minut tego się nie da zrobić, a jeżeli firma nie ma odpowiedniego rozwiązania, to musi je prawdopodobnie w takim momencie zakupić, bo samo od ręki się nie napisze, nie przetestuje

ja nie widzę problemu - przecież na k-7 można wciąż strzelić 3 fotki w bracketingu z ręki i obrobić na kompie

Markus napisał/a:
dodatkowo programowe zmniejszenie roździałki wynikowego jpg do 10 MP umożliwiałoby korzystanie z tej funkcji w różnych warunkach...

sory, ale nie kminię tej analogii
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
matth napisał/a:
LDevil, tylko po co Ci stabilizacja do funkcji używanej ze statywu?
No właśnie rozchodzi się o to, że HDRy niekoniecznie trzeba ze statywu robić.

[ Dodano: 2009-10-07, 17:49 ]
opiszon napisał/a:
w 5 minut tego się nie da zrobić, a jeżeli firma nie ma odpowiedniego rozwiązania, to musi je prawdopodobnie w takim momencie zakupić, bo samo od ręki się nie napisze, nie przetestuje
Kupić albo napisać, zależy co taniej wyjdzie i jakie duże obciążenie ma aktualnie dział R&D. Zastanawiam się, czy w ogóle taki pomysł był rozważany podczas opracowywania softu do K-7 i czy rzeczywiście jakieś niesamowite trudności techniczne przeszkadzają w używaniu stabilizacji podczas robienia HDR.

[ Dodano: 2009-10-07, 17:51 ]
Cytat
ja nie widzę problemu - przecież na k-7 można wciąż strzelić 3 fotki w bracketingu z ręki i obrobić na kompie
jeżeli popatrzysz na trzy ostatnie słowa własnej wypowiedzi, to zobaczysz ten problem.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Panowie, po co bijecie pianę. Litości.
Pentax pierwszy wprowadził HDR do puszki. Sony poszło dalej, dodało coś więcej. Możliwe, że przy następnym firmware będzie to także w K-7.
Potem pewnie Sony lub inna firma wprowadzi coś innego i tak w kółko Macieju.
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
argawen napisał/a:
Panowie, po co bijecie pianę.
Dopingujemy Pentaxa w ulepszaniu HDRa :)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
opiszon napisał/a:
sory, ale nie kminię tej analogii


Chodzi mi o to , że robiąc zdjęcia ze statywu przesunięcia pomiędzy poszczególnymi klatkami są rzędu kilku-klikudziesięciu pikseli.

Natomiast robiąc to samo ujęcie z ręki przesunięcie może być to znacznie większe..
Nie da się złożyć zdjęcia w pełnej roździelczości matrycy zakładając że boki z powodu przesunięć będą musiały być ucięte stąd te 10 MP.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
argawen, Sony po prostu wykorzystało technologię, którą już miało opracowaną dla swojej hybrydy. Gdyby nie K7 to pewnie nie pomyśleliby o wstawieniu HDR. Pozostaliby pewnie przy optymalizacji DRO.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach