kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
Długie czasy naświetlania - poprawne naświetlenie filmu.
Witam!

Mam pytanie odnośnie poprawnego naświetlenia filmu przy długich czasach z użyciem filtra ND. Dodam , że NIE chodzi mi o nocną fotografię/astrofoto.
Interesuje mnie np. coś takiego(tylko oczywiście w B&W):
http://www.flickr.com/photos/alexwise/3773896845/

Jak wykonać takie zdjęcie na filmie gdzie jak wiadomo nie można od razu podejrzeć końcowego efektu. Może napisze jak ja to widzę a później ktoś mi doradzi czy dobrze myślę czy nie.

Załóżmy , że mam film ISO 100. Mam już scenę (głównie woda i jakiś element statyczny) sprzęt rozłożony, mierzę światło. I np przy f\16 światłomierz wskazuje mi czas 1/250. I teraz zakładam filtr szary pełny ND 1.2, który przyciemnia mi o 4 przysłony. Czyli przy f/16 muszę zastosować czas 1/15 aby uzyskać kompozycję odpowiadającą tej bez filtra. A teraz o ile wydłużyć czas aby uzyskać efekt "białej wody" i nie przepalić zdjęcia?
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Pamiętaj o efekcie Schwarzschilda.

Co do "białej wody":
http://stachu.skrzynka.or...p?showimage=218
Około 5 minut naświetlałem, z tego co pamiętam.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Chyba 5 minut to aż nadto. Potoki, rzeczki i inne cieki bieżące rozmywają się już przy 1/4 sek. Trzeba spróbować, może dla spokojnej wody wystarczy kilka sekund? Niebo, tak - dla nieba trzeba kilku minut.
A co sądzisz , Stachu", o kompensacji ef. Schw. poprzez przedłużanie czasu naświetlania? Przyjmuje się, że należy o konkretną wartość otworzyć obiektyw. A jeśli w takim samym stopniu przedłużyć czas, pozostawiając przysłonę w spokoju? Jak myślisz, efekt będzie ten sam, czy inny? Czy może będzie tak, że wydłużenie czasu spowoduje konieczność ponownego przeliczenia współczynnika i tak w kółko? ;-)
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
He he, to pytania retoryczne? Nie wiem co sądzić, bo wiem tylko jak się ten efekt nazywa. Dzerry mi trochę tłumaczył jak to się robi. Przy w/w zdjęciu przedłużałem czas. Z 4 do 5 minut chyba.
Do porządnego rozmycia morza kilka sekund może nie wystarczyć. Zależy od fal. To np było naświetlane 15s:
http://stachu.skrzynka.or...p?showimage=237
Woda nie jest idealnie gładka.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
technik219 napisał/a:
A co sądzisz , Stachu", o kompensacji ef. Schw. poprzez przedłużanie czasu naświetlania? Przyjmuje się, że należy o konkretną wartość otworzyć obiektyw. A jeśli w takim samym stopniu przedłużyć czas, pozostawiając przysłonę w spokoju? J
Coś Ci się pomyliło. Tu chodzi właśnie o nieproporcjonalne wydłużenie czasu (przy długich naświetlaniach) w stosunku do tego co wynika z wskzań światłomierza. Każdy film ma swoją charakterystykę i informacji o konkretnych korektach szuka się w dokumentacji danego filmu.
 

kondrath  Dołączył: 31 Lip 2007
No dobra , wszystko pięknie - ale o ile mam wydłużyć czas naświetlania? Da się to jakoś wyliczyć:)? Czy po prostu na "czuja"?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
kondrath napisał/a:
o ile mam wydłużyć czas naświetlania? Da się to jakoś wyliczyć:)? Czy po prostu na "czuja"?
jeśli pytasz o efekt Schwarzschilda to
nemo napisał/a:
Każdy film ma swoją charakterystykę i informacji o konkretnych korektach szuka się w dokumentacji danego filmu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kondrath napisał/a:
ale o ile mam wydłużyć czas naświetlania?

Tak jak napisał nemo, zgodnie z charakterystyką podaną przez producenta. Tam będą współczynniki przedłużenia czasu naświetlania. Jeśli producent ich nie podaje to zazwyczaj oznacza, że nie zaleca używać danego filmu do długich naświetlań.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Re: Długie czasy naświetlania - poprawne naświetlenie filmu.
kondrath napisał/a:
(tylko oczywiście w B&W)


Polecam Fuji Neopan 100 Acros, mój ulubiony film. Ekspozycja poniżej 2 minut bez korekcji na Szwarccharaktera, powyżej 2 minut korekcja +1/2 EV. W zasadzie nie da sie tego spartolić.

Tutaj masz trochę specyfikacji różnych filmów:
http://www.ciemnia.net/index.php?idg=film
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
nemo napisał/a:
Tu chodzi właśnie o nieproporcjonalne wydłużenie czasu (przy długich naświetlaniach) w stosunku do tego co wynika z wskzań światłomierza. Każdy film ma swoją charakterystykę i informacji o konkretnych korektach szuka się w dokumentacji danego filmu.

No, to to ja wiem - nie uważasz mnie chyba za takiego laika, który by nie wiedział na czym polega ef. Schw.
Chodzi mi o to, czy będzie różnica w naświetleniu filmu jeśli zrobi się korektę poprzez otwarcie przysłony, w porównaniu do takiej samej korekty dokonanej w drodze przedłużenia czasu? Вот загвоздка! :?:
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
nie do końca będzie to to samo. Nie chce mi się tego teraz dokładnie liczyć ale czasem możesz trafić, ze będzie ok ale...

np dla pro 400h jest korekta powyżej 4s o 1/2 a pow 16s o 1 działkę
Jeśli dla np f8 wyjdzie Ci czas 20s to po korekcie będziesz miał dla prawidłowego naświetlenia 40s. Zgodnie z twoim pomysłem chciałbyś zamiast dodawać działkę otworzyć przysłonę o jedną działkę i naświetlać 20s ale... Jeśli otworzysz o jedną działkę czyli do f5,6 to światłomierz wskaże 10s a w tym przedziale korekta to jedynie 1/2ev więc prawidłowy czas to 15s. Wniosek z tego taki, ze naświetlając według twojego pomysłu prześwietlisz zdjęcie.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kondrath, po pierwsze, to 4EV to troche za malo na mleko. Pamietaj, ze im wiecej swiatla, tym lepiej to melko wyglada. Przy pochmurnej pogodzie, kiedy te 4EV plus korekta na efekt Schw. da ci co prawde te kilkadziesiat sekund, ale wtedy kontrast siada i woda wyglada jak szara breja.

Co do czasu, to najepiej rzeczywiscie sprawdzic w specyfikacji producenta. Najczesciej jednak to jest okolo +1EV przy czasach dluzszych nich kilka sekund. Schody zaczynaja sie przy materialach kolorowych, poniewaz bardzo czesto, kazda warstwa ma swoj wlasny wspolczynnik i przy dlugich ekspozycjach rozjezdzaja sie kolory. Zaleznie od sceny, czasem tego nie zauwazysz, a czasem dzieje sie totalny kosmos z kolorami.

[ Dodano: 2009-11-17, 17:16 ]
technik219 napisał/a:
Chodzi mi o to, czy będzie różnica w naświetleniu filmu jeśli zrobi się korektę poprzez otwarcie przysłony, w porównaniu do takiej samej korekty dokonanej w drodze przedłużenia czasu?
Ale przeciez przy robieniu glutow, im dluzszy czas tym lepszy. Po co wiec robic korekte otwierajac przyslone i pozbawiac sie efektu?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
nemo - nie tak.
Dla 16 sek. korekta +1 przysłona, czyli zwiększenie naświetlenia 2 razy. Zamiast otwierać przysłonę o 1 działkę, pozostawiam jak było, ale przedłużam czas do 32 sek. Czy efekt będzie ten sam? Rozumiem, że to zależy od specyfikacji filmu, bo jeśli dla tego filmu przy czasie powyżej 30 sek. będzie zalecenie kolejnego otwarcia przysłony (np. o 2 działki), to czy poprzedni czas 32 sek. okaże sie właściwy, czy znowu trzeba przedłużyć czas (tym razem do 130 sek ?)?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
technik219, ale w tym efekcie właśnie o to chodzi aby wydłużać czas a nie otwierać przysłonę :shock: To właśnie w twoim poście pierwszy raz usłyszałem o korekcji przysłony...
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
A to nie jest przypadkiem ułomność emulsji? Skutek uboczny? O nic chyba w nim nie chodzi.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Stachu napisał/a:
A to nie jest przypadkiem ułomność emulsji? Skutek uboczny? O nic chyba w nim nie chodzi.
Dokładnie tak jak piszesz. Ponieważ naświetlanie nie przebiega liniowo musimy to korygować.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
nemo - żeby było śmieszniej, to ef. Schw. polega nie tylko na zwiększaniu naświetlenia, ale również na korygowaniu czasu wywoływania: (strona 6)
http://www.agfaphoto.com/...att_F_PF_D4.pdf
i tu też str. 2
http://wwwpl.kodak.com/gl...f4017/f4017.pdf
Ja z kolei zawsze spotykałem sie z zaleceniem otwierania przysłony.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
technik219 napisał/a:
Ja z kolei zawsze spotykałem sie z zaleceniem otwierania przysłony.
Kurde, ja nigdy o tym nie słyszałem. Możesz podać źródło? Wszystkie data sheet jakie widziałem mają informacje o korekcie czasu.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
No przecież Ci podałem w linkach nawet numery stron. Sprawdź. tam jest tylko o przysłonach.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Pierwszy raz to widzę :-) Dosyć pokrętna metoda, trochę tak od dupy strony :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach