Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
współpraca 67II z lampą
Hej!
Macie jakieś swoje patenty na połączenie 67 II z lampą (w moim przypadku FGZ 540) bez dedykowanego drewnianego gripa? Jakieś szyny, kabelki? Diablo ciężko namierzyć ten oryginalny grip!!! Będę wdzięczny za jakiś zgrabny trop!
Pzdr. Lipa
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z braku gripka TTL używam szyny z kostką ttl "hot shoe adapter F" i standardowym metrowym (kręconym kabelkiem). Za wygodne to niestety nie jest :-/ .

Szynę mam trochę krótkawą - między śrubami ma max 13cm więc żeby zmieścić lampę muszę przykręcać szynę pod skosem - wtedy lampa ląduje obok obiektywu - mniej więcej w tym miejscu gdzie byłaby na gripku tylko trochę niżej. Dodatkowo w mojej szynie stopka jest metalowa więc, żeby lampa poprawnie pracowała (nie mogą być zwarte dolne styki stopki) wystąpiła konieczność zaizolowania stopki na szynie kawałkiem folii.

Najlepiej więc kupić dłuższą szynę z plastikową stopką - taka powinna być wystarczająca ale nie wiem jak z trwałością. Natomiast ta wydaje się bardzo solidna (dodatkowo kostkę można sobie odkręcić i używać np na statywie) tylko do lampy z ttl-em trzeba zaizolować metalowe elementy (dość prosto można to zrobić wycinając kwadracik z folii przeznaczonej na okładki do bindowania).
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
ok. dzięki za odzew!!!
muszę się z tym zapoznać bliżej...
pzdr. Lipa
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Lipa, na ebayu leży kilka tych gripów, nie tak ciężko je namierzyć ;-) Inna sprawa, że tanie to one nie są.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Można powiedzieć, że na ebayu jest ich mnóstwo ale większość niestety jest bez stopki ttl i króciutkiego esowatego kabelka, a tych kilka do 67II (używanych) jest zazwyczaj w cenie niewiele odbiegającej (i to nie zawsze na minus :shock: ) od nowego :roll: .
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Czy do 67 II jest inny grip niż do 67? Czy stopka do 67 II jest inna niż do 67?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Z tego co wiem - są dwa rodzaje gripków - starszy (nazwany "Pentax 6x7 Hot Shoe Grip"), który powstał wtedy gdy nie było jeszcze u Pentaksa średniego formatu z ttl-em błysku, i nowszy ("Pentax 67 Hot Shoe Grip II") który powstał głownie z myślą o 67II.
Wizualnie prawie się nie różnią - w widoku z przodu nowszy gripek jest mniej smukły i ma więcej czarnego plastiku (metalu?) nad drewienkiem. Każdy z tych dwóch gripów można przykręcić do każdego formatu 6x7 Pentaksa ale pierwszy ma na górze zwykłe metalowe sanki bez żadnych styków, a nowszy ma, można powiedzieć, zintegrowany "Hot Shoe Adapter F" (trzymając się terminologii B. Dimitrova) z gniazdkiem 5Pin z boku i najnowszą stopką TTL (taką jak w cyfrówkach). Do tego jest jeszcze krótki, fikuśny kabelek z dwoma wtyczkami 5Pin do połączenia gniazdka ttl aparatu z tą gripową stopką.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
No dobra, a czy nie opłaca się kupić starej wersji i zrobić szacher macher z podmianą stopki na TTL'owoą?
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
To ja już wolę adapter stopki F na szynie za 20zł :-P
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
piotrecius, czyli P 6x7 i 67 nie obsługują TTLa, wobec tego mają inną gorącą stopkę, tak? Ja mam jakąś co ma jeden styk w środku i "zwykły" kabelek.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
O! Czegoś takiego na zdjęciach z ebaya nie spotkałem i możliwe, że jest to wersja pośrednia. Albo coś pomieszałem i każdy starszy grip ma stopkę z jednym pinem?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Stopkę mam osobną, znaczy nie zintegrowaną z gripem. Się ją zakłada i tyle. Może jakaś samoróba, ma tylko napis "Made in Germany".
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Zajrzałem na kilka aukcji i uff - jednak nic nie pomieszałem :-) .
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: współpraca 67II z lampą
Lipa napisał/a:
Hej!
Macie jakieś swoje patenty na połączenie 67 II z lampą (w moim przypadku FGZ 540) bez dedykowanego drewnianego gripa? Jakieś szyny, kabelki? Diablo ciężko namierzyć ten oryginalny grip!!! Będę wdzięczny za jakiś zgrabny trop!
Pzdr. Lipa


Ja idę trochę na skróty - wyzwalam radiowo, kawałkiem taśmy mocuję nadajnik i kabelek synchro do body. Nie jest to super wygodne, ale i tak nie mam TTL w starym 6x7..

Przy zdjęciach pozowanych daje to taki plus, że podpinasz to samo pod światłomierz i mierzysz światło z flashem od razu.
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
guerilla, jakiego światłomierza używasz (i czy go polecasz ;-) )? Mimo zalet TTLa zastanawiam się nad światłomierzem z pomiarem błysku, bo chciałbym czasem błysnąć dwoma lampami z różną mocą, a niestety AF500Ftz nie mają korekcji ekspozycji i pozostaje manualne ustawianie mocy (tylko trzeba wiedzieć/umieć policzyć ile jej ustawić :evilsmile: ). Czy światłomierz w ogóle ułatwi zadanie dobrania różnej mocy dla dwóch lamp? Jak to się mierzy - wyzwala się lampy do pomiaru razem czy każdą osobno z ustawioną w światłomierzu korektą mocy (i skąd on będzie wiedział wtedy czy te błyski będą finalnie dotyczyć jednego ujęcia)?
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
używam Sekonica L308b - dosyć prosty, ma pomiar błysku, błysku z padającym, padające/odbite w EV lub Tv. Daje wszystko czego mógłbym chcieć, chociaż pracy z flashem jeszcze porządnie nie rozpracowałem szczerze mówiąc.. (zapłaciłem za niego 350pln z UK, na allegro sprzedają po 700-800pln ten model).

Jeszcze nie miałem okazji porządnie przetestować go, bo za każdym razem robiłem cyfrą a dopiero na końcu jak wszystko grało podpinałem 6x7.. inaczej mówiąc - sam się muszę dokształcić z używaniem go z błyskami :-)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
oj to do prób z błyskaniem chyba się będę musiał z cyfrą przeprosić :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach