mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Macioh :-B

A właśnie - komuś sie już udała regulacja, jakieś problemy były?
Jak dużą korektę mniej więcej trzeba wprowadzić?

[ Dodano: 2007-03-01, 21:31 ]
Eee, ja mam firmware 1.00, czy to jest jakąś przeszkodą przy korekcie FF?

[ Dodano: 2007-03-01, 23:58 ]
Ciekawa historia.
Wprowadziłem korektę do AF na -160, potwierdziłem OK, nie wyłączając aparatu przestrzeliłem z 50 mm, najpierw sie lekko wystraszyłem bo kilka linijek tekstu wyskoczyło po zrobieniu zdjęcia. Ale okazało sie że wszystko jest ok. Gdy wróciłem do normalnego trybu z 50 mm dalej ostrzył w punkt, z wszystkimi innymi obiektywami wliczając kita dalej ostrzył mi jak dawniej :evil: (przed celem...) Co ciekawe wcześniej dosyć dokładnie sprawdzałem i wydawało mi sie że wszystkie obiektywy ostrzą podobnie...
Jutro będę próbował coś z tym zrobić, ale jak na mój gust coś tu nie gra... :-/
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
mcgyver napisał/a:
kilka linijek tekstu wyskoczyło po zrobieniu zdjęcia

nie wyłączyłeś DEBUG MODE
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Po powrocie z pracy na szybko przestrzeliłem ponownie wszystkie obiektywy i wygląda na to, że ostrzy dobrze... Wczoraj albo światło żarowe wpływało na te błędy, albo byłem już za bardzo zmęczony... Ale dziwne, że 50-tka ostrzyła w punkt, a reszta nie...
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
obserwuję i wyciągam wnioski.... a potem wezmę się do poprawiania natury mojej kasetki :)

pozdrawiam :)
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
No to ja jeszcze dorzucę swoje 3 grosze. Po zakupie kadyszki przeprowadzam intensywne testy. Postanowiłem sprawdzić kwestie AF w moim egzemplarzu na kicie.
Żmudne były moje badania, aż w końcu stwierdziłem, że koniecznie potrzebne jest dzienne światło. Był to problem, bo zwykle w tygodniu wracam do omu po zmroku:)
Udało mi sie dzisiaj przed wyjazdem. Jak? Mało profesjonalnie zapewne, ale stwierdziłem, że test na Charcie do D70 z Internetu mnie nie satysfakcjonuje.
Warunki - parapet i 3 egzemplarze przewodników po świecie gazety wyborczej, wszystkie maja z tyłu napisy zrobione tą samą czcionką i na tym samym tle (grzbiety grube na ok 1,5- 2 cm). Książki ustawione kaskadowo coraz dalej od obiektywu, odległości od 2-5 cm (w zależności od danego testu)
Światło oczywiście od okna, padające z boku. Wyniki? Nie mam jeszcze innych szkieł, AF ale na kici wygląda to tak.

Szeroki koniec z bliska i daleka – myślę, że poprawnie.
Wąski koniec – chyba FF. Pierwsze dwie książki ostre, ostatnia rozmyta. W sumie nie wiem czy bardziej ostra pierwsza, czy tez mi się wydaje, bo jest bliżej.....


Ogólnie jest poza tym problem z tym obiektywem, bo przy maksymalnej dziurze (5,6) na wąskim końcu głębia ostrości jest powiedzmy sporo za duża aby ferrować jakies definitywne wyroki. :(
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
kit Ci nic nie pokaże :) za ciemny jest, czyli ma dość dużą GO, bf/ff pojawi się przy jaśniejszych szkłach. (dotyczy to testów bo w rzeczywistości focąc z większych odległości inaczej to już będzie, bo inne będą proporcje) to moje przypuszczenia i proszę o wypowiedz kogoś bardziej doświadczonego w testach np bEEf'a hi hi hi :mrgreen:
 

bossini  Dołączył: 23 Sty 2007
No ale, tak jak pisałem wczesniej, nawet w przypadku ciemnego kita mam wątpliwości odnośnie jego ostrzenia na wąskim końcu. Skoro ostrzę na srodkowy obiekt, to gdyby wszystko grało, GO obejmowałaby tak samo książke z tyłu i z przodu, a tak nie jest. Ta z tyłu jest zamazana, ta z przodu wyraźna.... :?:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
TomiTom, eee tam, raz zfociłem buteleczkę i od razu ekspert :-P Ale trenuję, trenuję :mrgreen:
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Niestety wydaje mi sie, ze jest to walka z wiatrakami. Wczoraj poprzez menu serwisowe pozbylem sie BF ze szklem AF Tokiny 28-70 f2.8. Ale dzis po podpieciu M 50 f 1.4 szybko powrocilem do fabrycznych ustawien puszki. Dlaczego? Przy ostrzeniu na "potwierdzenie ostrosci" ponowny test wykazal niestety FF wykraczajacy poza zakres linijki testowej :evil: . Chyba jednak tylko metoda sprzetowa (serwis) pozwoli na usuniecie problemu
 

Alfx  Dołączył: 25 Sty 2007
to mnie załamujecie teraz... jak tak Was czytam... :(
 

macioh  Dołączył: 28 Gru 2006
robertdax napisał/a:
Niestety wydaje mi się, ze jest to walka z wiatrakami. Wczoraj poprzez menu serwisowe pozbylem się BF ze szklem AF Tokiny 28-70 f2.8. Ale dzis po podpieciu M 50 f 1.4 szybko powrocilem do fabrycznych ustawien puszki. Dlaczego? Przy ostrzeniu na "potwierdzenie ostrosci" ponowny test wykazal niestety FF wykraczajacy poza zakres linijki testowej :evil: . Chyba jednak tylko metoda sprzetowa (serwis) pozwoli na usuniecie problemu

na fabrycznych ustawieniach jedno szkło ma FF, drugie trafia w punkt, a jeszcze inne ma BF. FF/BF koryguje się inaczej dla każdego szkła, więc jeżeli 50/1.4 M trafiał w punkt na standardowych ustawieniach a Tokina miała wtedy BF, to po korekcie AF Tokiny, w 50 masz FF. puszka nie zapamiętuje ustawień dla każdego szkła osobno. ta sprawa była już poruszana w tym temacie.
 
robertdax  Dołączył: 03 Lip 2006
Wlasnie dlatego pisze zeby nie traktowac tego jako zloty srodek niestety. W moim przypadku skorygowalem jedynie wartosc na "-100" co daje jakas srednia tzn. na jednym szkle FF na innym BF. Bynajmniej nie jest to rozwiazaniem. Jest to srodek posredni. Nikt nie bedzie w stanie zapamietac danych do korekcji 5 czy 10 szkiel ( nie mowiac juz o roznicy w swietle dziennym i swietle zarowym)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
A u mnie zadziałało to jak złoty środek, bo po korekcji via menu serwisowe jest miodzio - ze wszystkimi szkłami! A gdy korygowałem śrubkami w body - udawało mi się skorygować pewne szkła, innych nie...
 
Tomasz  Dołączył: 20 Lis 2006
Ach te nieszczesliwe AF/BF A moze takie cos http://forums.dpreview.co...thread=22431507
Kto odwazny

[ Dodano: 2007-03-13, 13:26 ]
Sorry! Oczywiscie FF/BF
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
ja jednak nie jestem zadowolony,
po ustawieniu BF/FF przy swietle slonecznym z 18-55 + raynox dcr 250 jest rewelka :)) ale zaraz jak pozamykam żaluzje i zaczne focic przy żarówkach lustrzankach to na tym samym zestawie ostrzy mi o 2mm w strone obiektywu od celu gdzie ustawiłem.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Bomber, lekki FF przy świetle żarowym jest chyba niestety normalny. Znacznie gorzej mieć silny BF w świetle słonecznym - ja tak mam :evil:
 
Bomber  Dołączył: 24 Sty 2007
ale czy to jest normalne zeby miec FF w aparacie za 2500zł ?? bo wg mnie nie, powinni wszystko dopracowac na miare mozliwosci. Jestem ciekaw czy np Canon EOS 350D ma taki sam problem z tym focusem. Gdyby nie ta opcja regulacji AF w "menu serwisowym" to pewnie myslałbym nad zmianą systemu :/ sory ale FF 1mm to nie jest takie nic bo przeciez w przypadku duzych odwzorowan, konkretnych makro to niszczy całą przyjemnosc z fotografowania. Chyba nie musze tlumaczyc bo kazdy wie o co chodzi :P chce sfocic piękne oczy muchy a ostrosc pada na jej tułów lub jeszcze dalej ://
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Mam wrażenie że do portretowania muchy nie będziesz używał AF...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bomber napisał/a:
Jestem ciekaw czy np Canon EOS 350D ma taki sam problem z tym focusem.


Nawet 1Ds ma. Czego dowodem implementacja korekcji AF w menu 1D mkIII


Przestań jojczyc, rob zdjecia :-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bomber, to kup aparat za 500zł, tam nie będzie FF/BF, bo będziesz miał GO od 2m do nieskończoności. Rrrraaaany... :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach