MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
SAMPLE SMC PENTAX-FA* 85mm 1.4 IF
Exify zawarte

1.


2.
 

Piotr  Dołączył: 24 Kwi 2006
nie tylko portrety
Pentax PENTAX K20D,Pentax smc P-FA* 85mm f/1.4 IF
1/1250s f/1.4 at 85.0mm iso100

Pentax PENTAX K20D,Pentax smc P-FA* 85mm f/1.4 IF
1/40s f/7.1 at 85.0mm iso200

Pentax PENTAX K20D,Pentax smc P-FA* 85mm f/1.4 IF
1/250s f/8.0 at 85.0mm iso320

Pentax PENTAX K20D,Pentax smc P-FA* 85mm f/1.4 IF
1/500s f/1.6 at 85.0mm iso100

Pentax PENTAX K20D,Pentax smc P-FA* 85mm f/1.4 IF
1/15s f/1.4 at 85.0mm iso500
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
Postanowiłem w końcu zamieścić pierwsze zdjęcie na Forum :-)

Od około roku fotografuję cyfrową lustrzanką (K-5). Przede wszystkim do tej pory korzystałem z obiektywu M 50 f1,7, który baaaaardzo lubię, ale zupełnie niespodziewanie kilkanaście dni temu zakupiłem na naszej giełdzie FA*85 f1,4. Do tej pory nie wiem jak to się stało, decyzja zapadła momentalnie w afekcie :roll: , no cóż jeszcze długo będę musiał przekonywać Żonę, że wydanie takiej kasy na obiektyw ma sens :-P .

Przy wyborze tych dwóch obiektywów bardzo dużo kierowałem się wcześniej oglądanymi samplami z pentaxforums.com i zdjęciami z wątków portretowych naszego Forum.

Stwierdziłem, że skoro taki fart się przytrafił :-P , to nieco rozbuduję bieżący wątek naszego Forum o dodatkowe przykłady zdjęć z tego obiektywu. Może komuś pomogą w podjęciu ciężkiej decyzji :mrgreen: . Postanowiłem, że przez kilka tygodni będę co parę dni dodawał jedno zdjęcie. Nie będą one raczej w żaden sposób powiązane tematycznie, lecz jedynie będę starał się pokazać możliwości obiektywu. Z racji, że na razie nie "obrabiam" cyfrowo zdjęć (co nie oznacza nie zapisywania plików RAW), wszystkie fotografie będą prosto z puszki. Będę starał się dawać tylko te ulubione, więc mam nadzieje, że kadry też będą się podobać.

Ostatnie miesiące to prowadzone przeze mnie w wolnym czasie trudne próby nauki fotografii portretu, parę sesji za mną, zdjęć udanych nie za wiele, ale nie zrażam się i próbuję dalej. Gdyby komuś te sample się spodobały i chciałby gościnnie do nauki zaprosić drugiego "fotografa" na jakąś sesję portretową w okolicach Krakowa/Kielc to jestem zawsze bardzo otwarty na każde zaproszenie :-P .

Żeby nie było, na początek zdjęcie zrobione przez Żonę, jedno z ulubionych drzew - Miłorząb japoński.

 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
espresso napisał/a:
bokeh niezwykle przyjemny.


To prawda, bokeh jest nieprawdopodobnie delikatny, i to właśnie ta cecha tego obiektywu mnie najbardziej przekonała do jego zakupu. Obrazy jakie tworzy są po prostu nieprzeciętne, patrzy się na nie i od razu się wie że "must have ".

Ja wybierałem między Sigmą 85, FA 77 i FA 85. Co więcej bardzo poważnie rozważałem espresso Twoją ofertę na giełdzie odnośnie sprzedaży tego limiteda :-) . Każdy z tych obiektywów jest bardzo fajny optycznie, i każdy ma swoje niepowtarzalne zalety. Dla zawodowca będzie się liczyła szybkość i cichość napędu HSM, dla kogoś innego limitedowe rozmiary, ja po przejrzeniu bardzo wielu sampli doszedłem do wniosku, że jednak obrazy z FA 85 odpowiadają mi zdecydowanie najbardziej. Niestety używanie FA 85 niesie ze sobą też sporo trudności, i po prostu trza się z nimi nauczyć żyć. Lubi zaaberować, mam też z nim problemy z celnością autofocusa przy większej odległości np. 10-20 metrów, chociaż nie wiem do końca czy to nie wina mojego K-5. Po prostu trzeba wtedy zrobić kilka zdjęć, bo obiektyw cały czas doostrza i któreś zwykle jest ok, aczkolwiek część jest nieostra. Z kilku metrów z celnością jest już raczej dużo lepiej.

espresso napisał/a:
Gdybyś wrzucił kontrolną fotkę pod kątem aberracji na pełnej dziurze. Najlepiej gdyby to była siatka ogrodzeniowa na jasnym tle.


W którymś wątku portretowym Michu już wspominał, że ten obiektyw na pełnej dziurze potrafi mocno aberować. Potwierdzam, potrafi. Takiego sampla o jakim mówisz nie mam, ale w wielu przypadkach w takim ujęciu aberacja by najpewniej wyszła. Postaram się niedługo wrzucić jakiś sampel z aberacją. Ale wybierając ten obiektyw miałem cały czas na uwadze ostrzeżenie Micha. Zawodowiec musi kalkulować wszystko, ale amator taki jak ja po prostu zakoch uje się w jego obrazie, i jeżeli tylko jest w stanie go kupić to reszta się nie liczy :-P .

espresso napisał/a:
Jak oceniasz prędkość AF (do czego można porównać)?

Według mnie AF jest szybki, no ale ja nigdy nie miałem obiektywu z silnikiem HSM.
Jedyne obiektywy AF jakie do tej pory miałem/mam to DA 35 f2,4 i najnowszy kit WR. 35-ka jest nieco szybsza ale to jednak zupełnie inna ogniskowa. Kit na 55 mm jest wg mnie porównywalnie szybki, no może ciut szybszy. Także FA 85 na K-5 jest szybki, jedyne co to, że na końcu stara się precyzyjnie doostrzyć i to wydłuża czas do wyzwolenia migawki.

Widziałem po Twoich postach espresso, że sporo podróżujesz (bardzo lubię Twoje analogowe zdjęcie łodzi, zdaje się z Norwegii :-) ), więc jeżeli byś kiedyś był w Krakowie to zapraszam na jakieś krótkie spotkanie w plenerze i sam sobie przetestujesz to szkiełko.

[ Dodano: 2012-06-02, 18:12 ]
A na zachętę zdjęcie z 85-ki naszego kota o imieniu Fucek (skojarzenie nieprzypadkowe ;-) )

)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Panowie, w wątkach z samplami nie prowadzimy dyskusji. Są na to wątki o obiektywach.
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
Dzisiaj robiłem pierwszą króciutką sesję dwójki dzieci tym obiektywem i muszę stwierdzić, że obiektyw fenomenalnie potrafi separować główny temat od tła, zarówno na przysłonie 1,4 jak i nawet 5,6. Jako że dzieciaki nie bardzo mogę pokazać, to wstawiam fajnego "badyla" na tle innych podobnych z ogrodu botanicznego w Krakowie na przysłonie 5,6 żeby pokazać ten efekt.

 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Klasyczna portretówka za 5 tys. zł, a zdjęcia? Fauna i flora. No śmiało, brakuje mi spinaczy do bielizny.
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
no nie przesadzajmy, na naszym Forum kolega phackemer sprzedawał za "jedyne" 4k PLN :-P . Oj, gdyby sprzęt się nie sprawdził miałbym p..., ale w tej sytuacji żona jest tylko trochę naburbuszona, ale jak widzi zdjęcia to zaraz jej przechodzi..., na chwilę

Jakieś portrety ludzi pokażę, jak wyjdę na miasto. Niestety nie mam pozwolenia na zamieszczenie zdjęć z sesji prywatnych.

Żeby jednak nie było, specjalnie dla Ciebie jorge wstawię swój pierwszy street zrobiony tym sprzętem. Miał pójść na Forumowy konkurs w lipcu Architektura/Miasto, ale co tam... będzie mobilizacja, żeby zrobić coś jeszcze ciekawszego.

Kraków w samo południe...

[ Dodano: 2012-06-04, 00:23 ]


[ Dodano: 2012-06-04, 00:25 ]
przy okazji widać piękne aberacje na trakcjach tramwajowych, o które prosił espresso ;-) , na f1,4


[ Dodano: 2012-06-04, 10:22 ]
Niesamowitą cechą tego obiektywu jest możliwość uzyskania w różnych warunkach oświetlenia bardzo specyficznego stylu rozmycia tła, szczególnie pod światło, takiego że niektóre obiekty w drugim planie wyglądają jakby namalowane. Tutaj bardzo fajny przykład na liściach wiązu przy dużym kontraście pod silne światło słoneczne.

Przy użyciu innych obiektywów (jakie mam) do tej pory takiego efektu nie udało mi się zaobserwować. Ale może za mało było prób w silnym świetle...





[ Dodano: 2012-06-04, 10:55 ]
jorge.martinez napisał/a:
Klasyczna portretówka, a zdjęcia? Fauna i flora. No śmiało, brakuje mi spinaczy do bielizny.


To jednak zawsze człowiek determinuje fotografię przede wszystkim, a szkło jest tylko narzędziem. Hmm, akurat nie przepadam za szkłami makro w takiej fotografii przyrody nie makro, wydaje mi się, że portretówka tutaj się sprawdza znacznie lepiej, po prostu jest rewelacyjna!

Myślę też, że nauka fotografii kwiatów czy gałęzi może się w przyszłości baaaaardzo przydać przy portrecie w plenerze, w końcu umiejętna kreacja tła to połowa sukcesu. Z drugiej strony nie mam za wiele możliwości stanięcia twarzą w twarz z modelem, a gdzieś przeca trza ćwiczyć... :-P

Rysy człowieka czy kwiat róży, hmm, i tu i tu trzeba wydobyć emocje

 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Nie chcę studzić Twojego zapału ale identyczny efekt da się uzyskać pewnie Samyangiem 85...

Jedyne co dotąd sprawiało że nie wiele osób "rzucało" się na ten obiektyw to ostrzenie.
Bez peak focus bardzo problematyczne.

Teraz w dobie K-30 i K-01 podejrzewam że coraz więcej osób będzie doceniać manualne i tanie szkiełka...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Aleście sobie z sampli klub dyskusyjny urządzili...
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
problem tylko w tym, że aby coś powiedzieć o danym samplu trzeba by pisać w innym wątku, hmm, trochę trza się nachodzić...

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
szczyglik napisał/a:
problem tylko w tym, że aby coś powiedzieć o danym samplu trzeba by pisać w innym wątku
To wrzucaj zdjęcia do wątku o obiektywie, a nie do "najlepszych zdjęć z ..", nie będzie problemu.
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Wrzucasz zdjęcia do wątku pisanego, potem robisz edyt posta, kopiujesz, wklejasz do działu sample i et voila - nie ma bajzlu ;-)

Ew. wrzucasz do sampli i linkujesz swój post do wątku o danym szkle...
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
Oki :-P , to ja proponuję, aby moderator przeniósł posty z samplami i dyskusją do wątku dla obiektywu, tam będę wrzucał kolejne zdjęcia i coś pisał, a w wątku z samplami będę tylko linkował zdjęcia. Jeśli tak ma być lepiej. Aczkolwiek, nie jest to złoty środek, bo te same zdjęcia będą w dwóch wątkach, no chyba że zupełnie zostawię wątek z samplami...

A w wątku z samplami już milczę. Póki co, będę dodawał tylko zdjęcia wraz z krótką informacją

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alicja (zdjęcie makijażowe), szkło w pełni otwarte, światło z okna, K-5.



oraz 100% crop (bez wyostrzania):
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
Autoportret...



szkło w pełni otwarte, światło z okna, K-5, (bez makijażu :-P );
jeszcze raz dzięki za radę w wyborze Pentaxa, póki co nie narzekam :-B

 
WojtekKawecki  Dołączył: 01 Cze 2010
j** sampel gratuluję, przekonałeś mnie do tego szkła :shock: ...
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
WojtekKawecki, sampel mówi całą prawdę o aberracjach tego szkła, o których już była mowa.
 
WojtekKawecki  Dołączył: 01 Cze 2010
Jorge fakt choć tyle się dowiedzieliśmy...
 

szczyglik  Dołączył: 23 Maj 2011
Przy poprzednim zdjęciu warunki były ekstremalne. Nie zamierzam nic kryć, ani dobrego ani złego, grunt to mieć wybór i wiedzieć na czym się stoi, a każdy niech wybiera sam...
Co ciekawe, najsilniej aberuje pasek od pentaxa :mrgreen:

Chciałem pokazać jednak, że na mieście w samo południe przy bardzo silnym słońcu szkło to radzi sobie bardzo dobrze.















To szkło jest jednak absolutnie magiczne

















[ Dodano: 2012-07-13, 09:59 ]
















[ Dodano: 2012-07-13, 10:28 ]














nie jest jednak łatwo trafić tym obiektywem z ostrością w osobę idącą w kierunku fotografującego












[ Dodano: 2012-07-23, 11:39 ]














[ Dodano: 2012-07-23, 11:57 ]


[ Dodano: 2012-07-23, 12:11 ]





[ Dodano: 2012-08-04, 22:51 ]











[ Dodano: 2012-08-21, 14:13 ]


[ Dodano: 2012-09-22, 22:43 ]







Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach