MichalR
[Usunięty]
Pierścienie makro - pytanie problemowe
Witam,

Zakupilem ostatnio komplet pierscieni z przenoszeniem automatyki przyslony, zamontowalem to do k10, podlaczylem zooma z AFem i A na pierscieniu przyslony, ustawilem tryb preselekcji przyslony w aparacie i...skucha. Pokazuje F-- jak dla obiektywow czysto manualnych. O co kaman?

Pozdrawiam
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
A styki obiektywu pierścienie też przenoszą?
 

Y  Dołączył: 15 Paź 2009
A styki ma? Przeniesienie automatyki przysłony pozwala tylko na jej przymknięcie z aparatu przed zdjęciem, ale ustawić musisz na obiektywie (niestety musi mieć skalę przysłony).

 
MichalR
[Usunięty]
pierscienie maja komplet stykow.

pozdrawiam
 

Y  Dołączył: 15 Paź 2009
Sprawdź czy styki są czyste. Obiektyw musi mieć pierścień w pozycji "A" żeby przekazywał wartość przysłony do body.
 
MichalR
[Usunięty]
Y, styki sa czyste, A ustawione.

pozdrawiam
 

Y  Dołączył: 15 Paź 2009
Może coś nie halo z tymi pierścieniami. Styki można sprawdzić z obu stron pierścieni omomierzem - czy nie są zwarte do obudowy i czy rzeczywiście przenoszą sygnał elektryczny. Cudów nie ma...
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
MichalR napisał/a:
pierscienie maja komplet stykow.


Sprawdź, czy liczba styków na pierścieniach odpowiada dokładnie liczbie i połozeniu styków w bagnecie aparatu.

Miałem podobny przypadek: z analogami wszystko śmigało, na cyfrze był problem.
Może w bagnecie korpusu masz o jeden styk więcej, a pierścienie są poczernione (zaizolowane) także od strony korpusu?
Pomogło wydrapanie do gołego metalu miejsca na pierścieniu, w które trafiał kolejny styk korpusu. Z cyfrankami zaczęło działać.

M.
 
MichalR
[Usunięty]
Mixer, faktycznie: korpus aparatu ma 7 stykow, pierscienie 6. Od strony bagnetu pierscienie sa faktycznie zaczernione. Zastanowie sie co z tym zrobic, dzieki!


pozdrawiam
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:Zastanowie sie co z tym zrobic, zrób fantastyczne zdjęcia :-B
 
MichalR
[Usunięty]
taki mam plan:)

pozdrawiam
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Odświeżę temat.
W zeszłym sezonie uprawiałem pseudo-makrofotografię za pomocą Raynoxa250 Sprzedałem go jednak, ponieważ "nie polubiliśmy się".
Mam zamiar zainwestować w pierścienie pośrednie ze stykami.
I tu pytanie:
K-5 ma 7 styków, a kit 5 styków.
Czy ważna jest ilość styków na pierścieniach pośrednich, aby informacja o przysłonie była przekazywana na linii body-obiektyw ?
Na forum przeczytałem, że od K-7 popychacz jest skrócony na potrzeby filmowania i może nie popychać popychacza w pierścieniach.
Jeśli założę np. do k-5 pierścienie ze stykami oraz kit - to czy mimo przekazywania informacji o F - przysłona się przymknie np. do F8 skoro popychacz jest za krótki?
Pozdrawiam,
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
W zeszłym sezonie uprawiałem pseudo-makrofotografię za pomocą Raynoxa250 Sprzedałem go jednak, ponieważ "nie polubiliśmy się".

Po Twoich doświadczeniach z Raynox'em nie jestem pewny czy polubisz pierścienie... Zainwestuj lepiej w typowy obiektyw macro... :roll:
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Obiektyw macro z AF to spory wydatek...
Natomiast ceny manualnych obiektywów macro wynoszące około 400zł też uważam za przegięcie...
Poza tym nie spotkałem fajnych manualnych obiektywów macro np. Pentax-A 100mm macro nie mówiąc już o Pentax-A 200mm macro
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Raynold1987 napisał/a:
Natomiast ceny manualnych obiektywów macro wynoszące około 400zł też uważam za przegięcie...

Dlaczego?
Dlaczego Pentax-A a nie np Pentax-M? 100mm albo 50mm.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
Obiektyw macro z AF to spory wydatek...

Fakt, ale po co Ci AF w macro? :oops:

Raynold1987 napisał/a:
Poza tym nie spotkałem fajnych manualnych obiektywów macro

A jaki to jest fajny manualny obiektyw macro według Ciebie? Ja spotkałem ich bardzo dużo, niestety w nieprzyzwoicie wysokich cenach... :roll:

Raynold1987 napisał/a:
Natomiast ceny manualnych obiektywów macro wynoszące około 400zł też uważam za przegięcie...

A 500zł za dobre pierścienie marko to nie lekka przesada? :shock:

Ewentualnie pomyśl o obiektywach M42: Industar 61L/3 MC 50/2.8, Wołna 9 MC/2.8 czy Super-Takumar MAKRO 50/4, ale ich po 100zł także nie spotkasz... :-?
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
k33l kupując np. Pentax-A mam styk, dzięki któremu mogę precyzyjnie sterować przysłoną z poziomu body. Obiektyw staje się bardziej uniwersalny, gdy podepnę dodatkowo pierscienie lub telekonwerter ze stykami :-P

ADestroyer swego czasu widziałem pierścienie pośrednie ze stykami za 150-200zł - jest to o wiele taniej niż obiektyw macro ze stykiem ;p

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na moje pytanie kilka postów wyżej ? :-|
 

pipeman  Dołączył: 03 Cze 2010
- Vivitar 55/2.8 Auto Macro
- Vivitar 90mm 1:2.5 Macro
- Vivitar 100mm f/2.8 Macro

Na pierścieniach manualnych ( metalowych ) + adapter M42 z kołnieżem ( nieskończoność zbyteczna ) mamy pomiar światła.

Więcej do szczęścia nie tzreba.

Poza tym możan i pod bagnet upolować dobre szkło.

Jak takie coś nei cieszy, to pierścień manualny i 28/2.8 na odwrotkę.

Jakie pierścienei by nie były to z kitem lub 70-200/2.8 nie poszalejesz.

Pod pierścienie ewentualnie jasne szkiełka ( 50.1.7 100/2.8 )

Jak nie pasuje zabawa, a ostrzenie ma być w miarę szybkie ( jak i zmnana skali odwzorowania ) to pozostają obiektywy macro.
 

Raynold1987  Dołączył: 24 Mar 2010
Dzięki za rady.
Vivitary są dosyć drogie
55
100
Już wolę poczekać i kupić Pentax-A 100mm ;-)
 

Obywatel AP  Dołączył: 15 Paź 2010
Raynold1987 nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale ta podlinkowana "setka" vivitara jest uszkodzona (nie działa przysłona). Sprawny egzemplarz będzie pewnie jeszcze droższy.

Ze swej strony polecam Tamrona SP 90mm 2.5 (52B lub 52BB). Do tego adaptall ze stykami i ewentualnie telekonwenter 2x (01F).

Tu masz porównanie MTF-ów:

Tamron SP 90mm 2.5:
http://www.pbase.com/steephill/image/38667711

Pentax M 100mm 4.0:
http://www.pbase.com/steephill/image/38667710

Wychodzi na to, że nawet "emka" Pentaxa nie dorównuje Tamronowi.

Ja swój egzemplarz wyrwałem na Allegro za 350 zł (bez przejściówki) :-P Pozycja "A" działa bez problemów z dokupionym adaptallem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach