Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Adapter M42 -> PK - odwrotny niż zwykle!
Dobry wieczór koleżanki i koledzy,
Dawno już nie zaglądałem w zacne progi owegoż forum, gdyż i z fotografią jako-taką od dłuższego czasu jestem w relacjach "wierzący niepraktykujący".

Dziś piszę do was, ponieważ od niedługiego czasu rozglądam się za analogowym, manualnym Pentaxem. Generalnie najbardziej przypadł mi do gustu model MX. Zanim jednak upoluję gdzieś w pełni sprawny egzemplarz w odpustowej cenie, postanowiłem przeczesać otchłań mojej szafy i odgrzebać kultowego Spotmatica SP. Byłaby to idealna puszka na moje potrzeby, jednak przeszkodą jest tu mocowanie gwintowe.

Po tym jakże długim i nudnym wstępie jawi się wreszcie moje pytanie do was:
Czy istnieje takie coś jak przejściówka z gwintu M42 na bagnet PK, ale nie w formie spotykanej powszechnie, tylko na odwrót - czyli obiektyw PK podpinamy do korpusu z gwintem M42.

Jeśli tak - gdzie i za ile można taki wynalazek kupić?
Próbowałem oczywiście znaleźć coś takiego w sieci, ale wyszukiwarki się uparły i nie chcą się podzielić tą informacją. Największy problem w tym, że w jakiej kolejności bym nie wpisał nazw mocowania, zawsze mowa o tej samej, popularnej redukcji.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
odległość rejestrowa dla obu mocowań jest taka sama, średnica bagnetu K większa od gwintu M42 - gdyby istniała przejściówka, musiałaby odsuwać obiektyw od powierzchni filmu żeby się szkło zmieściło - czyli albo użycie soczewki, albo obiektyw nie będzie ostrzył na nieskończoność

 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Tego się niestety spodziewałem. Dziękuję za szybką odpowiedź.
Prosiłbym o zamknięcie tematu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach