matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Fotoreportaże - AG
Ech... Powiedzcie mi jak to jest, że można zrobić taki materiał z konkursu: wybory miss Te foty przechyliły u mnie czarę goryczy, która od dawna wypełniała się coraz bardziej gdy przeglądałem zdjęcia na gazeta.pl. Materiał nawet nie wygląda na zrzut z karty, bo przynajmniej byłaby zachowana jakaś chronologia. Żeby nie podpis pod pierwszym zdjęciem to w sumie nie wiedziałbym nawet, która dziewczyna wygrała... Czy na prawdę mamy aż taki deficyt fotoreporterów, którzy potrafią zrobić dobre technicznie zdjęcia? Czy może ja za dużo wymagam? :-?
 

Doktor_Vincent  Dołączył: 04 Lip 2009
No to wysyłamy CV! :-B

[ Dodano: 2010-03-13, 16:09 ]
A i fakt, chyba nawet ja czuje się na siłach zrobić lepsze zdjęcia :-P
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
matth napisał/a:
Czy na prawdę mamy aż taki deficyt fotoreporterów, którzy potrafią zrobić dobre technicznie zdjęcia? Czy może ja za dużo wymagam? :-?
Praca zalatwiana w wielu przypadkach po znajomosci, ale dużą winę ponoszą też fotoedytorzy, którzy bardzo często są ludźmi przypadkowymi na stanowisku ... i na końcu naczelni, wydawcy....

Tych zdjec powyzej nie skomentuje.

Zajrzyj do exifa, EOS 20D (a iso1600) + jakis ciemny kit chyba, bo najmniejsze przyslony to f/4-f/4.5 a widze ze sie gdzies pojawiło nawet f/7.1.... wiec przy takich ciemnosciach ciezko uzyskac dobre efekty zwlaszcza przy tak domknietej dziurze...

Trzeba po prostu używać rozumu i fotografować głową a nie aparatem.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Mam kumpla, który od kilku już lat robi zdjęcia dla AG i do niego nie mogę się przyczepić, robi dobrą robotę. Z tego co mi mówił wynika, że fotoedytor w AG jest tylko w stolicy. Fotografowie regionalni sami są swoimi fotoedytorami i sami umieszczają materiał na stronie... No, ale mimo wszystko ktoś powinien trzymać nad tym łapę i nie przepuszczać takich gniotów.

perl, po co mi exif? Nic mnie nie obchodzi czym robi zdjęcia fotograf. 20D z kitem i lampą to w zupełności wystarczający zestaw na takie zdjęcia.
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
matth napisał/a:
No, ale mimo wszystko ktoś powinien trzymać nad tym łapę i nie przepuszczać takich gniotów.
nie sposob sie nie zgodzic.
Ale nawet jesli taka osoba jest, to pewnie sie na tym nie zna.
cotti pracowala jakis czas w ... no, gdzieś tam ;-) pewnie zna realia w śląskiej redakcji i cos moglaby na ten temat powiedziec, ale raczej teraz nie zaglada na forum.

matth napisał/a:
perl, po co mi exif? Nic mnie nie obchodzi czym robi zdjęcia fotograf. 20D z kitem i lampą to w zupełności wystarczający zestaw na takie zdjęcia.
perl napisał/a:
Zajrzyj do exifa
perl napisał/a:
f/7.1
perl napisał/a:
Trzeba po prostu używać rozumu i fotografować głową a nie aparatem.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
perl, ech no informacja w exifie nie mówi mi nic więcej niż to co widać na zdjęciach - czyli że ten fotoreporter nie ogarnia aparatu.


Tyle, że ten materiał to tylko przykład tego co się dzieje. Cały czas subskrybuję duży kadr i bostoński big picture i to jest przepaść. Zwyczajnie nie rozumiem dlaczego oni mogą mieć takie udane zdjęcia, a u nas... :-/
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
matth napisał/a:
Cały czas subskrybuję duży kadr i bostoński big picture i to jest przepaść. Zwyczajnie nie rozumiem dlaczego oni mogą mieć takie udane zdjęcia, a u nas...

matth, ale "u nas" też mogą być lepsze zdjęcia. Wystarczy porównać z 990px.pl Często pojawiają się te same foty co w Big P, ale tematy, sposób opracowania, często nawet kadrowanie jest inne, własne, ale równie dobre. To co czasem pojawia się na DK, to śmiech na sali. 3 zdjęcia i to już reportaż.
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
szczypiorrr, oj domyślam się, że mogą być. Tylko dlaczego nie są? :-|
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Dzisiaj byłem na wykładzie o Diane Arbus. Prowadził go człowiek, który kiedyś był edytorem Sunday Timesa i zlecał Arbus pracę (mało kto wie, że większość jej pracy powstała w duchu czysto dziennikarskim). Z widowni padło pytanie: "Jakie szanse dzisiaj miałaby Diane na publikację w mainstreamowych magazynach?" Zgadniecie chyba sami, jaka była odpowiedź.

Gazety, magazyny i media ogólnie rzadko dzisiaj szukają jakości. Potrzeba tego, czym można nakarmić lud. No to karmimy...
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
wojtekk, no i co, wg Ciebie tym co podlinkowałem można nakarmić kogokolwiek? Proszę.. Ja nie mówię o jakimś artyzmie tylko o zwykłym rzemiośle jakim jest reporterka.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ech... Za zdjęcia do 'Architektura i biznes' płacili mi ok 25zł od publikowanego zdjęcia. Też mało, ale :roll:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Takie zycie. Ciekawa jest tez historia pewnego zdjecia z okladki Time'a. $31,50 :-P
http://theonlinephotograp.../frugality.html
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Hyhy, no ale to stock, a nie praca na zamówienie. Ciekawe ile płacą na zachodzie za takie zwykłe codzienne gazetowe kotlety..
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
matth napisał/a:
25zł od publikowanego zdjęcia

hmmm... i jeszcze taki finansowy tytuł. To mnie rzeczpospolita płaciła 100 za fotę. Opublikowali 3 (a chcieli jeno 2) i za zdjecia dostałem więcej niż za całkiem długi tekst (płatne od wiersza). A tekst wymagał znacznie więcej pracy, wiedzy etc. I gdzie tu sprawiedliwość dla piszącego? Może w "Architektura i biznes"? :mrgreen:
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Ekajana, siora dla nich czasami pisze jak chcą coś z poznańskiego podwórka, a ja ilustruję. Za tekst płacą lepiej, ale tak czy siak marnie.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Zabawne, że akurat teraz zostaje poruszony ten temat, kiedy zaczyna mnie dotyczyć ;)
Dowiedziałem się, że w jednym z wydawnictw na pomorzu, cena jaka jest oferowana za pojedyncze opublikowane zdjęcie jest w widełkach 5zł - 50zł .... nie mam pojęcia jak
to jest wyliczane. Jak już poznam dokładniej ten rynek może napiszę coś więcej.
Jakość zdjęć widywanych niejednokrotnie budziła moje zastrzeżenia.
Zastanawiam się tylko jak wyjdzie w praniu, czy faktycznie zrobić dobry reportaż
to takie proste jak się niektórym wydaje. :)

 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
dagio, dobry nie łatwo. Ale przyzwoity wskazujący na to, że fotograf umie dobrać ekspozycję i ma jakieś podstawy kadrowania - nie trudno. Przecież nikt nie spodziewa się zapierających dech zdjęć z wyborów miss na uczelni czy czegoś równie banalnego, ale niech to będzie chociaż poprawne, a nie takie... Z resztą poszukałem innych zdjęć jegomościa i... fajna fotę widziałem z meczu koszykarskiego gdzie w kadrze jest dwóch walczących zawodników, a w tle trybuny - ostrość poszła na trybuny. No facet zwyczajnie nie ogarnia aparatu.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
matth napisał/a:
Za tekst płacą lepiej,

Czyżby spadała cena za zdjęcia? To było rok temu. Potem mieli kłopoty. Miałem robić kolejny materiał, ale ciągle jeszcze chwila, jeszcze chwila az odpuściłem i skierowałem do innej redakcji.

To w takim układzie 100 była całkiem przyzwoitą ceną.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
matth napisał/a:
fajna fotę widziałem z meczu koszykarskiego gdzie w kadrze jest dwóch walczących zawodników, a w tle trybuny - ostrość poszła na trybuny.


Nie zawsze to co poprawne sie wydaje jest lepsze. Nie wiem jak bylo w tym konkretnym przypadku, ale niejednokrotnie taki zabieg jest uzasadniony. Chocby zlamaniem tej poprawnosci i pokazaniem czegos wiecej, inaczej. Ja na przyklad na meczu kosza wiekszosc zdjec zrobilem ogniskowa 20mm (w formacie 35mm). Wszyscy dookola mieli od 70mm w gore. Trzeba kombinowac zeby sie nie powtarzac ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach