Rumpel  Dołączył: 08 Lut 2007
ASAHI PENTAX SPOTMATIC SP - czy wart swojej ceny ?
Od jakiegoś czasu interesują mnie starsze modele pentaxa i nie ukrywam, ze jakoś spodobał mi się PENTAX SPOTMATIC. To tak jak z kobietą, jednemu ciśnienie wzrasta, gdy widzi blondynkę wpisującą się swoją urodą w klasyczny kanon piękna, obowiazujący w dzisiejszych czasach , a ktoś inny będzię ślinił się na inne zjawisko płci żeńskiej :mrgreen: .
Odnośnie aparatów analogowych, ja od jakiegoś czasu , ślinię się na widok spotmatica :lol: , a ponieważ znalazłem ostatnio na allegro jednego, więc proszę o opinie - czy wart swojej ceny ? Jest troszkę sfatygowany.

http://www.allegro.pl/ite...tic_sp_m42.html

chyba, że ma ktoś takowego na zbyciu, to na propozycje będę otwarty.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jak jest w bardzo dobrym stanie, to warto. Ale najpierw, jesli masz mozliwosc, obejrzyj przed zakupem.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Fakt, w Spotmaticach można się zakochać, w Asahiflexach jeszcze bardziej.

Ten z Allegro wygląda dobrze i cena jest IMO średnia/dobra. Taiej w takim stanie trudno wyhaczyć.
Ale jak Piotr pisze, najlepiej pomacać przed zakupem, chociaż ja kupiłem obadwa swoje w ciemno. Miłość widocznie ślepa jest :-)
 

Rumpel  Dołączył: 08 Lut 2007
Dzięki wielkie, czyli że wart swojej ceny już wiem, ale miałbym jeszcze jedno pytanko.
Szukając w sieci informacji o spotmatiku, natrafiłem na taką opinię ( artykuł na fotopolis o klasycznych lustrzankach ) :

"Jednym z najważniejszych aparatów tamtej ery był Pentax Spotmatic (znany też jako "SP"), który trafił na rynek w 1964 roku. Kamery te są bardzo wytrzymałe. Wiele egzemplarzy do dziś przetrwało w znakomitym stanie i doskonale nadaje się do użytku poza ich kapryśnymi światłomierzami."

I pytanie - czy to faktycznie jest problemem z tym jego światłomierzem, a jeśli tak to na ile to doskwiera ?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Fakt, często zdarzają się uszkodzenia światłomierzy, sam mam taki jeden przypadek i muszę się za niego zabrać, ale kiedy....... nie wiem. Totalny brak czasu.
Na aukcji człowiek pisze, że światłomierz sprawny, więc nie ma co się przejmować.
 

Rumpel  Dołączył: 08 Lut 2007
fotonyf - bardzo Ci dziękuję za rady :). Ten Spotmatic już jest mój, fizycznie jeszcze nie dziś, ale już wkrótce. Na początku będzie w parze z Heliosem, ale mam nadzieję, że nie obrazi się, że to nie Takumar :mrgreen: .
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Będziesz na PPD?
Jeżeli tak, to przywieź go, będzie parę staroci Pentaxa...
 

Rumpel  Dołączył: 08 Lut 2007
Z chęcią bym się wybrał, no ale nie wiem jeszcze - nie jestem w stanie, tak daleko sięgających planów snuć ( taki żywot ) - może wpadnę na chwilę w ramach "podróży gdzie oczy poniosą " :).

Spotmatica już mam, jest świetny, ale na razie bez obiektywu. Miał być Helios, ale zmiana planów i w przyszłym tygodniu będę miał Super Takumar 1.8/55. Wtedy porobię zdjęcia. A jak będę miał dostęp do cyfry, to zamieszczę tu fotki mojego nabytku.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Liczę na to, że znajdziesz tę chwilę w maju.
Zdjęcia są fajne ale oryginał lepszy :-)
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
feeling jest przedni :-D
Dźwignia naciągu najfajniejsza jakiej w życiu używałem, idealnie wyprofilowana, a na dodatek ten opór i płynność z jaką ona pracuje i ta matówka, bardzo mi odpowiada :-D
Mam sztuke która nie jest typowa gdyż ma taki miedziany poblask, mozże tak wytarta, ale nie wygląda na wyrobiony.
W każdym razie to kawał świetnej maszyny.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
karmazyniello, zostaniesz chyba górnikiem roku ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach