piki  Dołączył: 03 Kwi 2010
Problem z wajchą naciagu w Pentax P30
Witam! po pierwsze przywitam sie - sledze to forum od jakiegos czasu ale biernie :)

Kupilem pentaxa p30, wszystko wydawalo sie dzialac OK. zalozylem film, natomiast nie bylem pewien czy dobrze nawija sie przy naciaganiu na rolke.
otworzylem go i probowalem wyjasc film - cos chyba przekombinowalem - teraz wajcha naciagu jest kompletnie luzna.

pytanko - czy wiecie co sie moglo stac, czy jestem w stanie sam to naprawic czy raczej oddac w dobre rece komus kto sie na tym zna?

analogi to dla mnie nowosc, wczesniej bawilem sie zenitem i nie bylo problemow.

pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc!

piki
 

blackmoon  Dołączył: 16 Paź 2010
Re: Problem z wajchą naciagu w Pentax P30
piki napisał/a:
czy jestem w stanie sam to naprawic czy raczej oddac w dobre rece komus kto sie na tym zna?


piki napisał/a:
analogi to dla mnie nowosc


Chyba sam sobie odpowiedziałeś ;-) .

PS. czytałeś instrukcję?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
piki, żeby wyjąć film, trzeba wcisnąć taki dzyndzelek w podstawie korpusu i dopiero można go zwijać do kasety. Jeżeli zrobiłeś coś "na siłę" to mogło się coś urwać. Zresztą w Zenkach zwijanie filmu do kasety odbywało się podobnie. Pzdr.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
powalos napisał/a:
taki dzyndzelek
jest na górze korpusu ,wokól spustu migawki :idea: w Zenkach jest
 
aron  Dołączył: 16 Sie 2008
Spróbuj dociągnąć do końca i wyzwolić migawkę.
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
w Zenkach po wyjęciu filmu trzeba było kilka razy przestrzelić migawkę, żeby załapała i dopiero zapiąć nowy film.tu w pentaxsie przycisk zwalniania naciągu musi wrócić do pierwotnego położenia i być sztywny jak koci ogon :idea: :-B
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kacperAs napisał/a:
Zenkach po wyjęciu filmu trzeba było kilka razy przestrzelić migawkę, żeby załapała i dopiero zapiąć nowy film

W moim nie ma tego problemu.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Witam, nie chcę zaczynać nowego tematu więc podepnę się pod ten.
Wzięło mnie na analoga i wybór padł na Pentaxa P-30. Właśnie rozpakowałem paczkę i nie można naciągnąć migawki, w wizjerze nic nie pokazuje a wsadziłem do niego nowiusieńkie baterie rl44 tak jak w instrukcji. w związku z tym mam pytanie czy to normalne, że naciąg nie działa bez zasilania i czy np. w zaślepce nie ma jakiejś części izolującej bez której bateria jest zwarta? Kombinować z nim coś czy odstawić na półkę jako eksponat? Acha licznik zdjęć pokazuje S.
Z góry dziękuję i czekam na każdą informację. :-?
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
W tym aparacie naciąg jest "bez prądu".
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Dzięki za odpowiedź, tego się obawiałem, mam zagwozdkę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zobacz w instrukcji http://www.butkus.org/chi...pentax_p30t.htm bo może jest jakiś drobiazg w typie - bez filmu da się naciągnąć tylko raz.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Owszem w P30 naciąg jest bez prądu, ale wyzwolenie migawki już nie.
W Twoim wypadku wygląda na to, iż migawka została już naciagnięta, (wtedy właśnie dźwignia ma blokadę) a nie możesz jej wyzwolić z braku zasilania.
Skoro mimo włożenia baterii nic Ci nie pokazuje się w wizjerze to masz albo padnięte baterie, albo je źle włożyłeś, albo coś nie styka.
O ile pamiętam korpusy z serii P30 miały metalowy mechanizm zamykania komory baterii, jeśli ten model ma metalową wkręcaną zaślepkę, to na 95% masz ją zaśniedziałą od strony baterii.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Normalnie jesteście super, nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji.
Grzechotnik, dzisiaj kupiłem nowe baterie, wsadziłem tak jak w instrukcji i jeżeli już to raczej brak styku tylko nie wiem jak to sprawdzić. Zresztą próbowałem baterie włożyć odwrotnie i też nic to nie dało. Srodek ani zaślepka nie są zaśniedziałe.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Zaśniedzenia często nie widać, wystarczy drobny nalot i izoluje. Na wszelki wypadek oczysć ową zaślepkę od spodu.
Trzy śrubki mocują całą pokrywę dolną, możesz je odkręcić i ją zdjąć, zobaczysz czy kabelki od komory baterii nie są odlutowane.

A tak najprościej - mam nadzieję iż wiesz, że po drugiej stronie niż dźwignia naciągu migawki jest włącznik aparatu? Mam nadzieję, iż go włączyłeś :mrgreen:
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Grzechotnik, włączyłem ten suwak, ale myślałem, że on jest do samowyzwalacza :oops: :oops: Zaślepkę wykręciłem i stwierdziłem, że chyba brakuje tam jakiejś mini sprężynki bo są ślady po zgrzewaniu(tak mi się wydaje) więc wyczyściłem z farby, skręciłem mini oczko z przewodu 1,5mm2, który położyłem na baterii i delikatnie dokręciłem zaślepkę i.....DZIAŁA! :mrgreen:
Jestem szczęśliwym posiadaczem PENTAXA!
Nie wiem tylko czemu samowyzwalacz nie działa albo jak go uruchomić, bo wciskanie przycisku nic nie daje ale to detal.
Dziękuję wszystkim za pomoc :-B idę zamówić filmy.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Włączenie apratu - to przesuniecie suwaka do góry,
Włączenie samowyzwalacza - najpierw wciskamy guzik i trzymając go wciśnięty przesuwamy włącznik o kolejną pozycję - po naciśnięciu spustu powinna wtedy migać dioda z przodu.

W zaślepkach nie było sprężynek, masz po prostu zaślepkę od innego modelu która jest płytsza, albo masz niewymiarowe baterie co tez się obecnie zdarza.
 
germario  Dołączył: 08 Cze 2011
Grzechotnik, nigdy bym nie wpadł na to jak włączyć samowyzwalacz, musiałbym długo szukać w angielskiej instrukcji.
Mimo wszystko nie działa :cry:
Dzięki
 
moviemaniac  Dołączył: 22 Gru 2014
Podpinam się do starego tematu:

1. mam ten sam problem z p30, co kolega. Wyczyściłem zaślepkę, podłożyłem kawałek folii aluminiowej i ok, światłomierz pokazuje wskazania, ale kiedy chce zwolnić naciągniętą migawkę, to diody gasną, a aparat nic nie robi....

I co Wy na to? Baterie mam nowe (2x LR44).

2. A czy to normalne, że dźwignia naciągu P30 jest taka luźno dyndająca, jak już się ją na sucho naciągnie?
 

SMIS  Dołączył: 08 Sty 2009
moviemaniac napisał/a:
ale kiedy chce zwolnić naciągniętą migawkę, to diody gasną, a aparat nic nie robi....

tzn. lustro się nie podnosi i migawka nie robi "pstryk" :-) . Może w jakiś dziwny sposób "dupka" obiektywu blokuje lustro i nie pozwala mu się podnieść , Spróbuj bez szkiełka .
Co do "dyndającej" dźwigni naciągu . Jeżeli jest tak jak w instrukcji (link podał plwk ) na 9 stronie to jest OK ale "sama z siebie" "dyndać" się nie powinna . Do jej ,nazwijmy to, otwarcia bądź zamknięcia trzeba użyć niewielkiej siły .
 
moviemaniac  Dołączył: 22 Gru 2014
nie rozumiem - czemu w instrukcji do p30 jest napisane, żeby baterie wkładać stroną "+" do góry, a mi diody świecą się, jeśli daje "+" do dołu? nakrętka od baterii zresztą też ma pod spodem "-" ...

w każdym razie wajchę naciągu nieco, ale dalej nie mogę wyzwolić migawki i diody gasną, jak próbuję ustrzelić zdjęcie, czy to z obiektywem czy bez

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach