manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
Ricoh KR - 10 - zablokowane lustro
Witam! Mam problem z Ricoh KR - 10. Kupiłem go już uszkodzonego, czasem zdjęcia robił, a momentami działo się tak, że migawka się zamykała a lustro zostawało w górnej pozycji i nie można było przewinąć filmu. Obecnie są włożone baterie nie pierwszej świeżości, jednak aparat nie pokazuje, że jest niski poziom. Lustro tkwi w górnej pozycji, nie mam pojęcia co zrobić. Pozdrawiam!
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Sprawdź gąbki powyżej lustra - w komorze pryzmatu. Cofnij lustro palcem (nic mu nie będzie). Prawdopodobnie kleją się one ze starości i lustro zostaje w górnej pozycji. Znana przypadłość wielu korpusów.
 

manfred  Dołączył: 31 Sty 2009
problem w tym,że odginam lustro, ale wraca ono do górnej pozycji, a cały cykl jakby nie był skończony. Nie można przewinąć filmu, zrobić zdjęcia...
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
manfred, sprawdź baterie. Jak sądzę, sprzęt ma elektronicznie sterowaną migawkę, a część tych aparatów w opisywany przez ciebie sposób reaguje (fizjologicznie) na zbyt słabe źródło zasilania. Możliwe też, że spaprało się coś w elektronice- zobacz, czy bateryjki nie zużywają się w przyspieszonym tempie.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Zrób jeszcze jedną rzecz - sprawdź, czy nie włożyłeś baterii na odwrót. Serio. :)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
ricohy mają taki "dzyngiel" w komorze lustra, blisko migawki. Jak go przesuniesz, to lustro mechanicznie się zwolni i opadnie. Tak to działało w Kr5 którego kiedyś miałem. Może jest podobnie w wyższym modelu. A , no i KR5 jest w pełni mechaniczny, bateria tylko do światłomierza, wątpię żeby model wyżej miał elektronicznie sterowaną migawkę.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
guerilla,
instrukcja obsługi KR 10 napisał/a:
Shutter: Vertically moving Copal CCS-E electronically controlled metal focal plane shutter
Automatic electronic shutter: continuously variable speeds from LT (approx. 8 sec.) to 1/1000 sec.
Manual electronic shutter: stepped speed from 4 to 1/1000 sec.
Manual mechanical shutter without batteries: ''B'' and "X" (1/90 sec.)

W czasach powstania tego modelu elektroniczna migawka była od mechanicznej znacznie łatwiejsza do wyprodukowania (przynajmniej, taka, która miała trzymać czasy ;-) ).

instrukcja obsługi KR 10 napisał/a:
If the shutter release button is pressed when there are no batteries or they are worn out, the mirror will stay up and the shutter cannot be released. To put the mirror back to its proper position, turn the shutter speed dial to ''X'' or ''B'', and be sure to insert new batteries immediately. If you wish to take pictures without using batteries, use "X'' (1/90 sec.) or ''B''.

Pełna instrukcja, niestety po barbarzyńsku:
http://www.butkus.org/chinon/ricoh/kr-10/kr-10.htm
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
PK napisał/a:

W czasach powstania tego modelu elektroniczna migawka była od mechanicznej znacznie łatwiejsza do wyprodukowania (przynajmniej, taka, która miała trzymać czasy ;-) ).
m


To kurcze Kr-5 to jest lepszy aparat : ;-)
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
zrobiło mi się tak kiedyś w KR-10x. przyczyną były prawdopodobnie baterie na wyczerpaniu (migawka w Ricoh'ach z tej serii zwalniana jest elektronicznie). w każdym razie problem udało mi się rozwiązać odkręcając dolną pokrywę i dłubiąc spinaczem przy którejś ze sprężynek mechanizmu naciągu.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach