sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
K-X Tamron 28-300 prześwietla zdjęcia
Witam,

zakupiłam ostatnio do swojego Pentaxa K-X Tamrona 28-300AF Aspherical xr di ld if macro i po podłączeniu zaobserwowałam problem z prześwietlaniem zdjęć.
Napiszę od razu, że obiektyw lub body nie przymyka przesłony. W tych samych warunkach raz przymyka raz nie przez co raz zdjęcie jest ok a raz praktycznie białe(zdjęcia z lampa).
Sprawdzałam w różnych trybach i ustawieniach. Ręcznie przesłona chodzi bez problemu, po podłączeniu jedno zdjęcie jest ok, inne już nie. Przy poruszaniu obiektywem czasem załapie. Jednak nie umiem stwierdzić zależności. Przy kitowym obiektywie problem nie występował.
Na co mogą wskazywać te symptomy? Czy da się coś z tym zrobić?
Będę wdzięczna za pomoc.
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
1. leniwa przysłona
2. problemy ze stykami (tu byś widziała wariowanie swiatlomierza także)
 
sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
tomekl napisał/a:
1. leniwa przysłona
2. problemy ze stykami (tu byś widziała wariowanie swiatlomierza także)


Czy coś prócz przeczyszczenia styków domowym sposobem mogę zrobić?
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
Leniwa przysłona (chyba najbardziej prawdopodobne) polega na tym, ze przysłona nie przymyka się tak szybko jak powinna. Na czasach dłuższych (np 1s) wszystko jest dobrze, a problem zaczyna się z czasami krótszymi. Nieraz przyczyną jest zanieczyszczenie przy mechniźmie dźwigni, nieraz zaoliwone listki przysłony(zwykle to efekt nieudonego smarowania). Mozesz to sprawdzić robiac zdjęcia na róznych czasach i dużej przysłonie (powiedzmy F8/11) - jesli na czasach długich jest ok , a ponizej pewnej wartosci zaczynają się problemy to by wskazywało na leniwą przesłonę.
Czyszczenie tego nie powinno byc jakoś bardzo drogie ale chyba lepiej zlecić to serwisowi niż samemu się tym bawić.
Styki zawsze warto przeczyścić. Przy problemach ze stykami - powinien światłomierz wariować przy poruszeniu obiektywu.
Oczywiście obiektyw ustawiony masz na "A"? i cała reszta ustawień w body jest własciwa?
 
sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
tomekl napisał/a:

Styki zawsze warto przeczyścić. Przy problemach ze stykami - powinien światłomierz wariować przy poruszeniu obiektywu.
Oczywiście obiektyw ustawiony masz na "A"? i cała reszta ustawień w body jest własciwa?



Aparat w trybie AF, na obiektywie pozycja A, pokrętło na AV. Gdy światłomierz wskazuje 1/25 jest ok, natomiast kiedy światłomierz zaczyna wariować to zdjęcie wychodzi prześwietlone.

Co dziwniejsze raz mogę zmienić przesłonę i przymknąć zielonym przyciskiem a za chwile przy tych samych ustawieniach już nie. Dzieje się to nawet przy przesłonie 18, przy poruszeniu obiektywem znów jest na chwile dobrze.

Wszystkie zdjęcia robię z lampą. Nie wiem co mogłabym jeszcze ustawić.
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
sylwia napisał/a:
Co dziwniejsze raz mogę zmienić przesłonę i przymknąć zielonym przyciskiem a za chwile przy tych samych ustawieniach już nie.

w trybie Av zielonym przyciskiem domykać chcesz przesłonę w szkle z pierscieniem ustawionym na A?
sylwia napisał/a:
przy poruszeniu obiektywem znów jest na chwile dobrze.

wyglada jakby coś nie stykało sprawdz dobrze styki na body i obiektywie
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
tak jak pisze joker333, sprawdź styki i przeczyść (spirusem czy jakimś środkiem tego typu - zarówno w obiektywie jak i w aparacie). Moze coś sie w środku od tycch styków poluzowało. Zanieś do jakiegoś serwisu - moze warto to dać do naprawy.
 
sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
joker333 napisał/a:
sylwia napisał/a:
Co dziwniejsze raz mogę zmienić przesłonę i przymknąć zielonym przyciskiem a za chwile przy tych samych ustawieniach już nie.

w trybie Av zielonym przyciskiem domykać chcesz przesłonę w szkle z pierscieniem ustawionym na A?


Jeśli raz działa, raz nie to chyba można w tym trybie miec przypisany podglad optyczny do zielonego guzika.


sylwia napisał/a:
przy poruszeniu obiektywem znów jest na chwile dobrze.

wyglada jakby coś nie stykało sprawdz dobrze styki na body i obiektywie[/quote]

przeczyściłam styki perfuma i nie wiem co więcej mogę zrobić
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
w stykach masz kuleczki. startaj sie je wcisnąć, obrócić bo mogły zaśniedzieć gdzies od spodu... a perfumy.. no cóż nie wiem czy to najlepszy pomysł;-) ale za to będzie ładnie pachnieć;-)

[ Dodano: 2011-01-17, 22:18 ]
a jesczez pierścieniem przysłon poruszaj - moze nie styka pozycja "A" i nieraz kilka zdecydowanych ruchów moze pomóc...
 
sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
tomekl napisał/a:
w stykach masz kuleczki. startaj sie je wcisnąć, obrócić bo mogły zaśniedzieć gdzies od spodu... a perfumy.. no cóż nie wiem czy to najlepszy pomysł;-) ale za to będzie ładnie pachnieć;-)

[ Dodano: 2011-01-17, 22:18 ]
a jesczez pierścieniem przysłon poruszaj - moze nie styka pozycja "A" i nieraz kilka zdecydowanych ruchów moze pomóc...


Pachnieć pachnie ale nadal jest to samo :(

No nic dziękuje za pomoc, pozostanie mi znalezienie serwisu i wysłanie obiektywu.

pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2011-01-19, 11:24 ]
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego w trybie AV i pozycji obiektywu na A nie mogę sterować przesłona z pozycji body? Przy minimalnej ogniskowej jest 3.5 i nie mogę zmienić tej wartości. Czy to wskazuje na leniwą przesłonę czy problem ze stykami (rozumiem, że stykami wewnątrz obiektywu)?
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
sylwia napisał/a:
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego w trybie AV i pozycji obiektywu na A nie mogę sterować przesłona z pozycji body? Przy minimalnej ogniskowej jest 3.5 i nie mogę zmienić tej wartości. Czy to wskazuje na leniwą przesłonę czy problem ze stykami (rozumiem, że stykami wewnątrz obiektywu)?

Jeśli masz pierścień na obiektywie w pozycji A, masz ustawiony tryb Av a aparacie, a na wyświetlaczu jest widoczna wartość przysłony, to powinnaś kręcąc kółkiem móc ją przestawić. No chyba, że masz symbol F--, to wtedy nie masz raczej poprawnie wbitego A na obiektywie, albo coś jest ze stykami nie tak.
Może wyślesz jakieś zdjecie poglądowa całej sytuacji, widok korpusu z góry ze wszystkimi ustawieniami? Chodzi o coś takiego:
http://www.whatdigitalcam...nk/k/KX_Top.jpg

a jak jest na innych trybach? np: na M albo na P ?
 
sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
campanelli napisał/a:
sylwia napisał/a:
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego w trybie AV i pozycji obiektywu na A nie mogę sterować przesłona z pozycji body? Przy minimalnej ogniskowej jest 3.5 i nie mogę zmienić tej wartości. Czy to wskazuje na leniwą przesłonę czy problem ze stykami (rozumiem, że stykami wewnątrz obiektywu)?

Jeśli masz pierścień na obiektywie w pozycji A, masz ustawiony tryb Av a aparacie, a na wyświetlaczu jest widoczna wartość przysłony, to powinnaś kręcąc kółkiem móc ją przestawić. No chyba, że masz symbol F--, to wtedy nie masz raczej poprawnie wbitego A na obiektywie, albo coś jest ze stykami nie tak.
Może wyślesz jakieś zdjecie poglądowa całej sytuacji, widok korpusu z góry ze wszystkimi ustawieniami? Chodzi o coś takiego:
http://www.whatdigitalcam...nk/k/KX_Top.jpg

a jak jest na innych trybach? np: na M albo na P ?


Dziękuje za zainteresowanie.

Właśnie dokładnie o to mi chodziło, że mogę przestawić przesłonę pokrętłem a za sekundę już nie i widnieje tylko minimalna przesłona przy danej ogniskowej obiektywu, czyli:
Mam obiektyw na 28mm, ustawiam A na obiektywie, AV w aparacie i na wyświetlaczu przesłonę 8. Zdjęcie wychodzi dobrze, nagle przy poruszeniu aparatu lub nawet nie znika mi wartość 8, wskakuje 3.5(czyli minimalna obiektywu przy 28mm) i już pokrętłem nie mogę zmienić tej wartości.
Ustawienia mam takie jak napisałeś i dzieje się to przy każdym trybie auto, AV, P.

Styki czyściłam kilka razy, w tym tamronie to nie są kuleczki tylko takie bolczyki na sprężynkach.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Wszystko wskazuje na usterkę w obiektywie (prawdopodobnie przełącznik na pozycji A nie zwiera dokładnie)
 

campanelli  Dołączył: 11 Paź 2009
masz jakieś inne obiektywy pod ręką z serii F albo FA (ewentualnie DFA), albo kogoś, kto ma, żeby porównań?
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
tomekl napisał/a:
w stykach masz kuleczki. startaj sie je wcisnąć, obrócić bo mogły zaśniedzieć gdzies od spodu...
Rozbierałem kilka szkieł i wszędzie były piny (pałeczki) a nie kuleczki :idea:
 
sylwia  Dołączyła: 17 Sty 2011
campanelli napisał/a:
masz jakieś inne obiektywy pod ręką z serii F albo FA (ewentualnie DFA), albo kogoś, kto ma, żeby porównań?


sprawdzałam tylko na kicie i tam chodzi idelanie tzn, przesłone mogę zmieniac w trybie AV bez problemu, nic nie przeskakuje samoczynnie.

[ Dodano: 2011-01-20, 21:01 ]
Dada napisał/a:
Wszystko wskazuje na usterkę w obiektywie (prawdopodobnie przełącznik na pozycji A nie zwiera dokładnie)


tak się zastanawiam czy wtedy nie było by oznak w postaci F--- ?

Dzisiaj obiektyw został wysłany do serwisu Tamrona do Gdańska. Dziękuje za pomoc i dam znać jak tylko otrzymam wycenę i ekspertyzę.

[ Dodano: 2011-02-03, 15:24 ]
Muszę pochwalić działanie serwisu Tamrona w Gdańsku.
Obiektyw został naprawiony i jest już u mnie. Czas realizacji od wysyłki do otrzymania 15dni. Bardzo dobry i profesjonalny kontakt.

W obiektywie zostały wymienione części flutted barrel assy, obiektyw został wyregulowany, wyczyszczony. Teraz chodzi idealnie. Jest bardzo ostry i ładnie, szybko trafia. Wydaje mi się, że o wiele lepiej i ciszej chodzi.
Łączne koszty z wysyłką 350zł.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach