hoborg  Dołączył: 26 Sty 2007
Dead-Hot pixel?
Witam,

Pewnego dnia podczas przeglądania zdjęć zauważyłem, że chyba mam dead-pixela. No nic to, jeden piksel nie jest jakimś wielkim zmartwieniem.
Po powiększeniu okazalo się, że nie jest on jeden i nie do końca jest on martwy.
Wrzuciłem cropa ze zdjęcia i trzykrotne powiększenie tego zjawiska.
Czy mam zacząć się bać? A może nie czekać i od razu złożyć wizytę w serwisie?

Dzięki za wszelkie sugestie.

http://fotka.styx.int.pl/inne/dead.gif
http://fotka.styx.int.pl/inne/dead300.gif
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
hoborg, taka "gwiazdka" po wywołaniu to typowy efekt - też to mam - jest to rezultat algorytmu demozaikowania + może tzw "rozlewanie elektronów" przy dużym sygnale. Tak więc hot piksel jest jeden, ale z powodu specyfiki martycy ma on jakiś tam wpływ na sąsiednie. A jakie ISO to było?
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
raczej gorący.taka przypadłość CCD.miewam podobnego - choć ciekawa sprawa na początku wyskakiwał mi w prawym górnym rogu, teraz "przeniósł się" do lewego ;-) jest widoczny w zasadzie od ISO400, ale naprawdę daje się we znaki od 800. Szcerze, mówiąc szkoda mi czasu na walkę z serwisem, bo nie ma to istotnego znaczenia dla jakości zdjęć (choć z powodu specyficznej konstrukcji monitorów LCD bywa na nich dość widoczne). Jeśli nie świeci ci na każdym ISO w jakimś centralnym miejscu, olej i wyluzuj. Jeśli cię denerwuje, serwis honoruje hoty jako usterkę i bierze aparat do naprawy, ale żegnasz sie z nim na jakiś czas i nie masz gwarancji, że po naprawie nie wyskoczy ci gdzieś inny (albo w przypadku wymiany aparatu/matrycy nie dostaniesz bardziej "gorącej" :-/ ).
 
hoborg  Dołączył: 26 Sty 2007
Dzięki za odpowiedzi.
Rzeczywiście pojawia się przy wyższych ISO i oglądając na LCD trochę jest denerwujący. Wyłazi najbardziej przy słabym świetle.
Najgorsze jest to, że usadowił się w okolicy przebiegu linii tzw. złotego podziału :)
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Witam serdecznie :-) Było już na ten temat sporo na tym forum (i na innych też). To co Ci się pojawiło to popularny hot piksel. Ja je mam, inni też je mają i trzeba z tym żyć. Ich występowanie spowodowane jest niedoskonałością zastosowanych matryc, które w wyniku długich czasów naświetlania i większych czułości ISO nagrzewając się ujawniają nam swoje gorsze piksele. Nie martw się nimi i pstrykaj. Można je usunąć za pomocą PSa lub innego programu usuwającego artefakty z jpegów. Serwisowi możesz zawracać głowę jak będziesz miał dead piksela - czyli białą plamkę widoczną na każdym zdjęciu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Ja tradycyjnie podrzucę linka do programu naszego forumowego kolegi, który służy do eliminacji hot i dead-pikseli:

http://nieprzeplacaj.ovh.org/

na dole strony, nazywa się 'Hot Pixel Eliminator'
 
gatto_nero
[Usunięty]
hoborg, te hotpixele to codzienność cyfranek. Śmieszne bo klisza w zwykłym aparacie przy słabym świetle i wysokim iso też "szumi".
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Śmieszne bo klisza w zwykłym aparacie przy słabym świetle i wysokim iso też "szumi".

No ja właśnie ostatnio się właśnie nad tym zastanawiam - nad analogiami pomiędzy kliszą a matrycą, jak choćby szumy/ziarno przy wysokim ISO. Tak, jakby była to jakaś nieodłączna cecha rejestracji obrazów. Co więcej - w ciemności nawet mam takie wrażenie, że ludzkie oko "szumi" (a jak sztucznie podbić ISO za pomocą :-B :-B :-B to już w ogóle ;-) )
 
gatto_nero
[Usunięty]
Takie sztuczne podbijanie ISO, często kończy się całkowitym rozmydleniem obrazu. Trudniej też wykadrować rzeczywistość... na drugi dzień szumy się nasilają ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
na drugi dzień szumy się nasilają

Ale tym razem generuje je procesor, nie matryca ;-)
 
gatto_nero
[Usunięty]
A dead pixel test polega na zrobieniu foto z nałożonym dekielkiem i szybkim czasem migawki np 1/60. Dead pixele na takim zdjęciu powinny być widoczne jako białe punty otoczone kolorowymi obwódkami.
Gdzieś tak kiedyś wyczytałem, u mnie takich na trzeźwo nie widać :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
gatto_nero napisał/a:
A dead pixel test polega na zrobieniu foto z nałożonym dekielkiem i szybkim czasem migawki np 1/60.

A w instrukcji do programu DeadPixelTest piszą, żeby zrobić kilka zdjęć - od 1/30 do dwóch i więcej sekund.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jarek Dabrowski, dead pixel wychodzi zawsze na dowolnym czasie. To, o czym Ty mówisz, to test na hoty (i nieważne, jak się program nazywa, bo równie dobrze mógłby to być "eszeregetewe-dżem pro+").
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ten program wykrywa również "deady". Po prostu zaciekawiło mnie dlaczego akurat 1/60 i zajrzałem do opisu autorów softu.
 

mciej  Dołączył: 28 Sty 2007
Również chciałbym sie podczepić pod wątek. Od paru dni mam K100D i zrobiłem test w programie Dead Pixel Test, wyniki trochę mnie zmartwiły :-( . Przy ustawieniach:
30s. ISO 800 NR OFF - 178 Hotów
1s ISO 800 NR OFF - 27
1/2 sek ISO 800 NR OFF - 26

Nawet przy 1/5 sek mam 15 hotów :cry: . Oczywiście przy włączonym NR ilość znacznie maleje (np przy 30sek. mam ich około 30), ale chciałbym przeczytać co Wy o tym myślicie :roll: . Z jednej strony nie chce mi się bawić w wysyłanie do serwisu, czekanie tygodnia czy dwóch na aparat, a z drugiej o tych hotach nie mogę zapomnieć :-x . Pozdrawiam.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
mciej napisał/a:
chce mi się bawić w wysyłanie do serwisu, czekanie tygodnia czy dwóch
:lol: :lol:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ten program (dead pixel test) jest głupi - sam pamiętam jak mi kiedyś w nikoniku znajdował dziesiątki hotów, których wcale nie było widać. Widocznie interpretuje szum, albo coś co wg niego odstaje od normy jako hoty/deady. Olej go. Jeśli na zdjęciu nie masz masakry, to po co szukać na siłę powodu do doła ? :-B
 

mciej  Dołączył: 28 Sty 2007
argawen napisał/a:
:lol: :lol:

Co w tym takiego zabawnego :mrgreen: ? Najbliższy serwis mam po drugiej stronie Polski ;-) , więc nie mogę po prostu "tam" pójść.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
cypis napisał/a:
Jeśli na zdjęciu nie masz masakry, to po co szukać na siłę powodu do doła ? :-B
Tu masz racje, jeszcze nigdy nie robiłem testu na dead pixel i jakoś żyję.
 

mciej  Dołączył: 28 Sty 2007
Dodam że dead pixeli nie mam w ogóle, tylko te hoty. Masakra to bardzo subiektywne słowo ;-) , jak chcecie to możecie oglądnąć fotkę 30sek, tych 178 pixeli to ja na nim nie widzę:
Klik (1MB)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach