Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Olympus Mju II
Nie znalazłem oddzielnego wątku na jego temat. Może warto posklejać conieco... Spora część z nas uzywa tego aparatu, spora część jest go ciekawa. Na poczatek proponuję temat AF:
Są 2 teorie na to jak mju II ustawia ostrość - że normalnie ustawiasz i akadrujesz oraz (ku tej się osobiście skłaniam, że aparat łapie focusa dopiero po całkowitym naciśnięciu spustu, czyli że nie da się kadrować na "półwciśnięciu"

a poza tym jestem rozczarowany jakością pierwszego skanu ale stawiam na labowe skanowanie i drugi negatym niosę gdzie indziej.
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Sporo było o nim w topiku o bodajże 'zaawansowanych kompaktach'.

Półwciśnięcie - złapanie fokusa
Pełne wciśnięcie - snap!

[ Dodano: 2009-04-02, 15:18 ]
Ekajana napisał/a:

a poza tym jestem rozczarowany jakością pierwszego skanu ale stawiam na labowe skanowanie i drugi negatym niosę gdzie indziej.

Możesz wrzucić próbkę?
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ekajana, rzucałem zdjęcia z MjuII na papier - obiektyw zdecydowanie daje radę. Zmień lab.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
ostry jak żyleta, mój nierówno przesówał klatki, przez co już nim nie pstrykam.
Z ostrością, to nie wierm czy rozumiem małegogłoda, ale jest tak jak pisze (czyli zgodnie też z autorem). Półwciśnięcie, nastawienie fokusa... całkowite wciśnięcie, nastawienie ponowne i zdjęcie.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Eee tzn. wysuwa obiektyw dopiero bezpośrednio przed zdjęciem (czyli po pełnym wciśnięciu). Ale pół-wciśnięcie chyba jednak robi taki "AF-lock"?

Też zauważyłem dyskusje na ten temat na flickrze np. ale...

i



Ew. jest jeszcze Spot




Z resztą mam już niewiele do końca rolki to zrobię jedna klatkę żeby przetestować to...

Jak by ktoś potrzebował to cała instrukcja TUTAJ
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mju II to świetny aparat. Na prawdę. Ale... Cały "wic" tkwi w jego programie. Jak wszystkie programy tego typu kładzie priorytet na czas migawki (właściwie - migawkoprzysłony) i dobiera go tak, by zdjęcia były nieporuszone. Do około 1/100 ustawia pełną przysłonę, a dopiero po przekroczeniu tego czasy jednocześnie "schodzi" z przysłony i czasu. Jeśli więc założysz film o niskiej czułości to w trudniejszych warunkach oświetleniowych, dopóki nie osiągnie tej około 1/100 s, zawsze robisz na przysłonie 2,8. A wiadomo - przy pełnej dziurze obiektyw nie rysuje tak ostro, jak przy f=8. Dlatego trzeba dobierać odpowiednie czułości filmów do warunków, a wtedy "mjukaczu" pokaże całe swoje męstwo :-D
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
malyglod napisał/a:
Możesz wrzucić próbkę?

to trochę skomplikowane ale z czasem spróbuję. Tymczasem kolejna rolka czeka na skanowanie a starą jeszcze ...sam poskanuję bo jakoś nie zebrałem się do tego na razie :-P

Ach czyli że łapie ostrość w sensie mierzy a potem ustawia optykę gdy się wciska do końca. Hmmm może to jakieś placebo ale miałem dziwne foty z ostrym środkiem kadru podczas gdy motyw główny był nieostry. Ale to na razie 1 rolka.

technik219 napisał/a:
Dlatego trzeba dobierać odpowiednie czułości filmów

tak - dlatego od razu nabyłem 400
Swoją drogą mo swój urok, że aparat mysli za mnie ale często jest to irytujące hihi

[ Dodano: 2009-04-03, 07:33 ]
dlatego rozwazam jakieś mz5n z nalesnikiem (nooo ale cena) bądź ME Super. Ale nawet z naleśnikiem nie jest to takie małe jak mjuuuu

[ Dodano: 2009-04-03, 07:37 ]
ach więc jeśli nie urzywamy spota aparat sam wybierze punkt na który ostrzy...
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Ekajana napisał/a:
Ach czyli że łapie ostrość w sensie mierzy a potem ustawia optykę gdy się wciska do końca. Hmmm może to jakieś placebo ale miałem dziwne foty z ostrym środkiem kadru podczas gdy motyw główny był nieostry

Problem w tym, że Mju II ma 3 czujniki AF ustawione w poziomie.
Jak dla mnie jest on zupełnie nie przewidywalny.... Czasem ostrość ustawia na tło... czasem na pierwszy plan.
Aby tego uniknąć - przestawiam AF na punkt centralny - i ewentualnie przekadrowywuję.

[ Dodano: 2009-04-03, 11:41 ]
Ekajana napisał/a:
ach więc jeśli nie urzywamy spota aparat sam wybierze punkt na który ostrzy...

O to to - jak nie użyje się spota, to jest problem
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
bzyczy, głupio wygląda ciągle resetuje ustawienia ale jest już kultowy.. Nooo to zaraz instaluję sterownik do skanera (po resecie HD) i sprawdzam co z tym mju :-)

Tak - ż. Pogodziłem się już z tym, że nie przeskoczę ortografii :oops:

[ Dodano: 2009-04-08, 11:04 ]
Mnie już po 2 filmach znudziła się ta mjuczakowska pstrykada. Czekam na Me Supera i dokupię m28 f/3.2. Jak ktoś zachęcony to mogę mju odsprzedać :-P
 
Flawiusz  Dołączył: 12 Wrz 2009
Witam. Piszę w sprawie "mojego mjukaczu". Mam kilka aparatów mju II, w tym trzy działające. Rzecz w tym, że ostatnio obliczyłem, że średnio na 1 film 36 klatek, 2 kadry są zupełnie chybione z ostrością, bez względu na używany egzemplarz. Czy Wam też tak wychodzi? Strasznie mnie to wkurzyło, bo zepsułem sobie 3 fajne ujęcia. Co ciekawe kompakty z jednowiązkowym AF, - pierwsza seria mju, oraz np. Canon Prima mini II, zawsze trafiają idealnie. Zwłaszcza ten Canon, na kilkaset zdjęć, ani jedno nie miało błędnie ustawionej ostrości.

[ Dodano: 2009-09-12, 22:14 ]
Eeee własnie zdałem sobie sprawe, że ten Canom Prima Mini tez ma wielowiązkowy system AF, jednak jest celniejszy niż ten w mju...
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Noo z ostrością często nie trafi. Ale przyznam, że jak latem załadowałem. Superię 400 to zdjęcia wyszły super. Ktoś napisał, że mju pokazuje na co go stać przy ciaśniejszej przesłonie. To fakt. Przy tym iso i letnim słońcu musiał przymykać i zdjęcia wyszły ekstra.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mnie "wychodzi nieostro" kiedy naciskam spust nie dając mu czasu na ustawienie ostrości. Niby powinien ustawiać błyskawicznie, przynajmniej nic nie piszą w instrukcji, żeby nacisnąć spust do połowy i przez jakiś czas poczekać, aż się namyśli. Jednak naciśnięcie spustu od razu do końca często daje nieostre klatki. Ale cóż wymagać? Toż to taka "mydelniczka" tylko, że z wyższej półki ;-)
Ostatni film z niego (Polypan F@100ASA) wywołany w R-09 akutancyjnie wprost powalił mnie ostrością i wyrazistością.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Ja po pierwszych próbach byłem niezadowolony. Ale to było zimową porą (otwarta przesłona) a teraz cieszę się, że go nie sprzedałem. Choć transakcja wisiała na włosku. Dla mnie wielką zaletą tego aparatu jest bardzo poprawne naświetlanie. Nadaje się zapewne do slajdów. Choć może szkoda dń wkładać je mając kolekcję emek i serię K :-)

[ Dodano: 2009-09-16, 07:45 ]
nie całą serię K :mrgreen:
 

kapsel  Dołączył: 13 Lis 2008
kupiłem mjuII.tanio w sumie.
I siedze teraz z nim w łapkach i patrze, że w lewej części aparatu jest ta rolka na którą się klisza nawija.A w prawej części komory tej rolki jest jakby kawałek kliszy czy coś.To jest jakaś żywotna część aparatu (hipotezuję, że chroni klisze przed porysowaniem) czy co?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Pomaga załapać końcówkę filmu na szpulę zbierającą. Jak mi się w Mju II zoom to odkleiło (i wciągnęło z filmem do kasetki), to czasami film się załapywał, ale ze dwa-trzy razy był z tym problem.
 

cresky  Dołączył: 17 Lut 2009
Odświeżę wątek ponieważ stałem się posiadaczem dwóch Mjuczków i mam kilka pytań.
- Ustawiam pojedyncze pole AF oraz wyłączenie lampy i niby jest ok,ale po wyłączeniu aparatu i ponownym uruchomieniu moje ustawienia się resetują i całą procedurę muszę powtarzać od nowa. Czy to normalne ?
- Jak to jest z tym AF ? czy połowiczne wciśnięcie spustu migawki powoduje blokadę ostrości ? mogę złapać motyw główny i przekadrować ?
- Jak wygląda sprawa z pokryciem kadru przez wizjer ?
- Czy jest gdzieś w sieci dostępna instrukcja ? podany wyżej link niestety wygasł.
Będę wdzięczny za okazaną pomoc :-)
Pozdrawiam
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
cresky napisał/a:
Czy to normalne ?

Tak ...niestety. Ale ma to też i plusy.



cresky napisał/a:
Jak to jest z tym AF ? czy połowiczne wciśnięcie spustu migawki powoduje blokadę ostrości ? mogę złapać motyw główny i przekadrować ?

NIe jest to pewne w 100%, ale zdecydowanie najprawdopodobniejsze. Po opiniach w tym wątku zamieszczonych, po doświadczeniach przeprowadzonych, ja tak zakładam.

cresky napisał/a:
Jak wygląda sprawa z pokryciem kadru przez wizjer ?

Pewnie tak jak w kompaktach czyli m.in błąd paralaksy. Ale jeśli idzie o procent pokrycia to nie wiem na ile odbiega.
 

cresky  Dołączył: 17 Lut 2009
Dziękuję Ekajana za pomoc :-) uspokoiłeś mnie z ustawieniami, bo byłem przekonany że coś jest nie tak. Postaram się sprawdzić jak to jest z tą blokadą ostrości. No właśnie się zastanawiam jaki jest ten procent pokrycia kadru. Pierwsza rolka filmu załadowana ;-) jeszcze raz dzięki !!!
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Jak masz mju II z obiektywem 35/2,8 to mogę ci instrukcję po polsku przesłać, jak zeskanuję. Chcesz? to daj adres na PW to wyślą PDF.
 

cresky  Dołączył: 17 Lut 2009
technik219 - dzięki, PW wysłane.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach