sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jak wykonać odbitki z płytek szklanych?
Mam ci ja propozycję wykonania odbitek z płytek szklanych 10x15 w ilości około 30-40szt. Jeszcze ich nie widziałem. Wg właściciela - ok. 1917-1918 więc materiał może być bardzo ciekawy tylko jak się teraz do tego zabrać?

Tata dawno temu zajmował się tym i mówi, że były specjalne papiery do odbitek stykowych, a jak jest teraz? Wystarczy np. ilford multigradacyjny jaki akuratnie posiadam?

Czy koniecznie potrzebna jest kopioramka czy można poradzić sobie w inny sposób?

Proszę o wszelkie uwagi i sugestie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Wystarczy polozyc na zwyklym papierze multigradacyjnym pod swiatlem z powiekszalnika, emulsja do papieru. Ciezar plytki powinien dac rade sam jesli chodzi o plaskosc, jesli nie - przycisnij jeszcze dodatkowa szybka.

Potem robisz paski przyslaniajac stopniowo negatyw od gory i wybierasz najlepszy czas, ewentualnie kontrast.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, no właśnie tak sądziłem, tylko mnie tata zmylił z tymi papierami i kopioramkami :> Czyli w zasadzie robię standardowo odbitkę tylko odpada ustawianie ostrości :>

1) Na jaką wysokość podnieść głowicę? Tak, aby dała "plamę światła" minimalnie większą niż wielkości odbitki czy może dużo większą albo średnio-większą ;) ? A może nie będzie to miało znaczenia?

2) Czy czasy naświetlania będą podobne jak w przypadku normalnych negatywów?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
1. Nie ma znaczenia, ustaw tak, zeby miec "wygodne" czasy naswietlania - np. 10s.

2. To zalezy od powyzszego ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
sołtys napisał/a:
1) Na jaką wysokość podnieść głowicę? Tak, aby dała "plamę światła" minimalnie większą niż wielkości odbitki czy może dużo większą albo średnio-większą ;) ? A może nie będzie to miało znaczenia?

Jak będziesz używał obiektywu, to raczej trochę większą, bo obiektyw (zależy jeszcze jaki) zazwyczaj winietuje.
PS - załatw zgodę zleceniodawcy, żeby nam pokazać trochę. 1917/1918 :shock: to może być ciekawe.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
technik219 napisał/a:
obiektyw (zależy jeszcze jaki)

Meogon S 50/2.8

A można spróbować bez obiektywu? Tzn. wiadomo, że można spróbować wszystkiego tylko czy ma to sens? :> Nie za silne światło będzie? Wolałbym jak najmniej eksperymentować i wyważać co otwarte.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Można nawet bez powiększalnika. Istotne, żebyś miał stosunkowo równą ilość światła na całej powierzchni . Do szitek z mieszka używam równie starej kopioramki 9x12 i naświetlam światłem z lampy biurowej z odległości ok. 1 metra.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Można nawet bez powiększalnika.

To ja wiem. Wiele razy słyszałem rodzinną historię, gdy tata dzieckiem będąc naświetlał stykówki światłem lampki pod kocem ... iii prawie dom spalił :> Ale skoro mam powiększalnik i tam gdzie on stoi będę wywoływał odbitki, bo w tym samym pomieszczeniu rozlewam chemię, to dlaczego go nie wykorzystać?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
sołtys, ciemniaku, nie rób z siebie prawiczka :evilsmile: Tak jak chłopaki napisali - równomierne źródło światła i stykowo lecisz. Kopioramka... Tak, kiedyś się tak robiło, mam nawet ze 3 kopioramki (tylko trochę młodsze od Twoich płyt :-P )

Świecenie powiększalnikiem ma tę zaletę, że jak Ci z testów wyjdzie mała kontrastowość, to sobie ją podbijesz normalnymi filtrami.

Zadbaj o czystość płyt. A gdybyś chciał coś przeliczać to na szkło przeznacz ~10%.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
tref napisał/a:
jak Ci z testów wyjdzie mała kontrastowość, to sobie ją podbijesz normalnymi filtrami.
Po mojemu to multigradacyjny raczej kijowy jest do stykówek.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Dada, ja już wszystko robię na multi - nie ma żadnego problemu, a jedynie wygoda - jedna paczka papieru, a nie 5.

[ Dodano: 2011-06-09, 19:37 ]
sołtys, ale zrób to na barycie, żeby się facet ucieszył :-)
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
sołtys napisał/a:
Tata dawno temu zajmował się tym i mówi, że były specjalne papiery do odbitek stykowych
A były.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref napisał/a:
sołtys, ciemniaku, nie rób z siebie prawiczka


tref, spoooko, pamiętam jak alkos na osw chyba jeszcze dopytywał o wywoływanie negatywów i zobacz co z niego wyrosło :mrgreen:

Dada napisał/a:
Po mojemu to multigradacyjny raczej kijowy jest do stykówek.

A to tak z doświadczenia piszesz?
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A jak sądzisz ? :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Po mojemu to multigradacyjny raczej kijowy jest do stykówek.


Dlaczego? Bedzie tak samo dobry jesli go odpowiednio zafiltrujesz.

sołtys napisał/a:
pamiętam jak alkos na osw chyba jeszcze dopytywał o wywoływanie negatywów i zobacz co z niego wyrosło


:mrgreen: :evilsmile:
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dada napisał/a:
Po mojemu to multigradacyjny raczej kijowy jest do stykówek.
A po mojemu jest idealny - przeciez nawet swiatlo z lampki biurowej mozesz puscic przez filtr.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nigdzie nie napisałem, że się nie da. Przy obecnej dostępności papieru nie ma zresztą innego wyboru. Ale to nie chodzi o filtrację. Wielogradacyjne, tak jak pozostałe papiery bromowosrebrowe są wysokoczułe. Papiery do stykówek były chlorowosrebrowe, miały mniejszą czułość i inną barwoczułość. Wygodniej się po prostu dobierało czas naświetlania, gdyż miały w dodatku większą tolerancję na naświetlanie.
 

Yeti  Dołączył: 04 Lip 2007
Dada napisał/a:
Papiery do stykówek były chlorowosrebrowe, miały mniejszą czułość i inną barwoczułość.

Tak, dodatkowo ich barwa była trochę inna niż bromów, dużo bardziej ciepła, dlatego ze współczesnymi papierami nigdy nie osiągnie się specyficznego klimatu starej odbitki stykowej, chociaż w innych względach będzie na pewno dobra. No a czułość chlorów taka, że można było śmiało pracować nie w ciemni, a w lekkim półmroku :-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Mam paczkę Fotonchlor FCH4 111CK 7,5x10,5/100 szt. Nieotwierany, niesprawdzany, ale niezawilgocony. Najwyżej zrobił się z niego specjal albo miękki. Nr emulscji: 8703184, termin: 88 08 19. Kto chce niech się zgłasza na PW.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ja chcę !!!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach