pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Matówka z klinem do Z-20
Witam!
Na forum mnóstwo jest tematów o matówkach do manualnego ostrzenia dostosowanych do cyfry, a mój problem jest trochę inny.*

Powiedzcie mi, proszę, czy matówki z klinem od innych modeli Pentaxa pasują do Z-20? Ewentualnie z jakich korpusów innych marek można by taką matówkę zaadaptować, aby wszystko działało poprawnie bez nadmiernej ilości kombinacji?
Oczywiście miło by było, gdyby koszt takiej operacji był niewielki, nie widzi mi się kupowanie LXa tylko po to, żeby sobie przełożyć z niego matówkę ;-)
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje, podpowiedzi itp.

* Jeśli taki temat już był, a niedostatecznie dokładnie szukałem, proszę o zamknięcie tematu/przeniesienie postu we właściwe miejsce.

[ Dodano: 2011-06-11, 11:40 ]
Ok, spośród wielu opcji dwie wydają mi się prawdopodobne:
1) temat jest tak banalny, że wstyd zadawać na forum takie pytania, a każdy, kto przeczytał mój powyższy post, jest tak zażenowany poziomem mojej niewiedzy, że od razu dodaje temat do ignorowanych;
2) zagadnienie jest bardzo niepopularne, mało kto próbował takich sztuczek, dlatego też niewiele osób jest w stanie powiedzieć parę konkretnych słów w tym temacie.
Opcja nr 2 wydaje się być bliższa prawdy, biorąc pod uwagę to, że jedyne info zbliżone do potrzebnej mi wiedzy, jakie znalazłem na forum (po dość długich poszukiwaniach) to:
perl napisał/a:
(...) Juz slyszałem co nieco, że od różnych Pentaxów matówki do siebie pasują, np bodajże z ME S do Z-1p :evilsmile: - od Spinnera. Oczywiscie to nie jest regułą (...)


Wg pentaxowej wiki wizjer w Z-1p i Z-20 jest tej samej wielkości, więc można przypuszczać, że i matówki będą takie same. Jednakże jednej, osamotnionej w morzu informacji wzmianki chyba nie powinno się traktować w stu procentach autorytatywnie i bezkrytycznie.

[ Dodano: 2011-06-12, 12:20 ]
Rozumiem, że przypada mi zaszczytna rola pioniera w powyższym temacie. :-) W takim razie, kiedy pojawią się możliwości, poeksperymentuję w tej materii, a wrażenia opiszę w tym wątku.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
pawel_fan, do swojego Z 1p zaimplantowałem matówkę od ...LXa , zatem koszt może być spory. Matówka pasuje bez żadnych adaptacji. Nawet światłomierz działa poprawnie. Żeby było taniej, możesz nabyć padlinę MXa - chyba ma taką samą matówkę, jak LX (rozmiar). Swoją po prostu kupiłem oddzielnie na Alledrogo. Niestety ostatnio nie pokazują się wogóle (drugą przeszczepiłbym po niezbędnej adaptacji do K 7).

[ Dodano: 2011-06-14, 07:08 ]
Przepis na tanią matówkę :mrgreen: :
kupujesz pentaxa P 50 (jak się ma szczęście ,to trafisz nawet za 30 zyli - cena matówki :idea: ), potem nie ogladasz go, bo grozi Ci poważne niebezpieczeństwo ;-) , iż się w nim "zakochasz" i nie będziesz chciał go poświęcić (przez to mam już 2szt. :-P ). Używając "śrubokrętacza", wiertarki a nawet młota udarowego patroszysz korpus, aż do matówki. Matówkę po pozyskaniu przeszczepiasz do dowolnego korpusu. Zalety tejże : ogromne pole mikrorastra z klinem na środku. W cyfrówce po spiłowaniu nadmiaru matowego pola raster będzie stanowił chyba połowę całego wizjera.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
MarWoj, dziękuję bardzo za odpowiedź. Pytanie tylko brzmi, jaka jest pewność, że matówka jest tej samej grubości i wielkości? Sposób jest oparty na własnych doświadczeniach? Sprawdzałeś to osobiście, lub słyszałeś z pewnego źródła, że wszystko będzie pasować?
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
[quote]Sposób jest oparty na własnych doświadczeniach? Sprawdzałeś to osobiście, lub słyszałeś z pewnego źródła, że wszystko będzie pasować?
[quote]
Moje doświaczenia :
-przeszczep z LX do Z1p (jak wyżej pisałem)
-patroszenie ME super i przeszczep do K 200D.
-patroszenie MZ-Ma i wstawienie na próbę do z1p - pasowała
Na tej podstawie przypuszczam, że matówka z P 50 (nowsza, niż w ME super, i wg mojego odbioru -jaśniejsza) nie powinna być grubsza, niż w starszym aparacie.
Ps, Jak mi czas pozwoli, to przed wyjazdem na urlop zaimplantuję sobie "szkiełko" matowe do K 7.
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Ok, jeszcze raz pięknie dziękuję, podałeś bardzo cenne informacje! :-B
No to w takim razie trzeba się rozejrzeć za czymś z serii P (najlepiej uszkodzonym, żeby nie było szkoda wybebeszyć).
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
pawel_fan napisał/a:
trzeba się rozejrzeć za czymś z serii P

Sugeruję nie "coś z serii P", a konkretnie P 50. P 30N/T mają matówki podobne do ME super (jedynie jeden z nich ma skośny klin) i wąski pas rastrów. Z drugiej strony K 200D + matówka z eMEsa spisywał się bardzo dobrze. Może nie ma co szukać na siłę P 50.
Teraz to dopiero pomogłem. :mrgreen:
 

pawel_fan  Dołączył: 07 Wrz 2009
Pomogłeś bardzo, teraz wiem, czego się mogę spodziewać, w zależności od modelu :-B
Chociaż pewnie i tak kupie taki, jaki się akurat trafi :-)

[ Dodano: 2011-07-20, 22:18 ]
Dziś podjąłem próbę przełożenia matówki z P30n do Z-20. W tym celu, idąc za radą MarWoj (:B), wybebeszyłem zakupionego jakiś czas temu, wyżej wspomnianego P30n (dobrze, że był uszkodzony...). Matówka z niego okazała się być minimalnie mniejsza, niż ta z Z-20 (A-69), ale bez większego problemu wpasowała się w ramkę, grubość wydawała mi się identyczna. Po zamknięciu sprawdziłem, czy potwierdzenie AF zgadza się z obrazem na klinie i mikrorastrze - na moje oko jest dobrze. Ale czy rzeczywiście wskazania są prawidłowe, dowiem się po wywołaniu filmu. W wolnej chwili wydrukuję planszę testową i porobię zdjęcia dostępnymi obiektywami (Helios 58/2, Jupiter 135/3.5, Tessar 50/2.8, FA 28-80/3.5-4.5). Efekty końcowe przedstawię w tym wątku.
 

rafalartur  Dołączył: 04 Wrz 2008
pawel_fan, to czekam na sprawozdanie. Leży u mnie takie padnięte P 30 i może też się pokuszę o przeszczep do Z20.

[ Dodano: 2014-01-15, 20:31 ]
Ciężko było się zabrać. Matówka z P30 w ręce a za nic nie mam pomysłu na wyjęcie z Z20. Podważam, wyginam i nawet na oryginalnej zrobiłem mini ryskę i nic. Boję się, że coś w końcu strzeli, pęknie i będzie po ptakach. Ratunku.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach